امروزه به علت تغییر سبک زندگی به زندگی ماشینی و عدم تحرک کافی در طول روز، اکثر افراد دچار اضافه وزن و چاقی شده اند. برای رهایی از این اضافه وزن و رسیدن به تناسب اندام و زیبایی و جذابیت، اکثر افراد دنبال پیدا کردن راهی مناسب و سریع می باشند. گرفتن رژیم لاغری، می تواند کمک کننده باشد. اما اکثر افراد به دلیل سختی هایی که گرفتن رژیم دارد، در وسط کار، آن را رها کرده و نمی توانند به صورت کامل آن را اجرا کنند. بنابراین آن ها به دنبال راه های سریع دیگر از جمله جراحی برای کاهش وزن می گردند.

روشی که در اکثر موارد روشی خطرناک و تهاجمی بوده و می تواند باعث ایجاد خطر برای سلامتی افراد شود. یکی از سختی های رژیم لاغری این است که افراد در طول روز مجاز به خوردن غذاهای پرکالری و پرچربی که قبلا در رژیم غذایی آن ها قرار داشت، نمی باشند. همچنین یکی دیگر از مضراتی که داشتن رژیم برای افراد ممکن است در پی داشته باشد، ایجاد حالت افسردگی در فرد، در صورت عدم توانایی در به انجام رساندن کامل آن است. در انواع مختلف رژیم کاهش وزن، افراد باید میزان کربوهیدرات و چربی را در رژیم غذایی خود به حداقل رسانده و یا بعضی از غذاهای پرچرب و دارای میزان قند بالا را بطور کامل حذف کنند. بنابراین اکثر افراد نمی توانند رژیم لاغری را به پایان رسانده و در وسط کار آن را رها می کنند.

راهکارهای جایگزین کردن جراحی برای کاهش وزن

استفاده از میوه جات

در طول رژیم لاغری، افراد می توانند به عنوان غذای جایگزین، از غذاهایی که دارای چربی سالم غذایی هستند، از قبیل آووکادو استفاده کنند.

براساس مطالعات انجام شده در مورد رژیم کاهش وزن، نشان داده شده است که فقط 4 نفر از 100 نفری که رژیم لاغری خاصی را اتخاذ کرده اند، می توانند روی رژیم خود بمانند و پس از 5 سال آن را حفظ کنند. این بدان معناست که 96% افراد قادر به حفظ وزن خود درطی رژیم نیستند و وزن آن ها به حالت قبل از رژیم لاغری برمی گردد.

افرادی که رژیم غذایی خاصی را اتخاذ می کنند، به دلیل کاهش کالری دریافتی و مصرف مواد غذایی که متابولیسم آن ها را در سوختن انواع چربی ها افزایش می دهد، باعث ایجاد لاغری در فرد می شود. این در حالی است که آن هایی که رژیم لاغری نمی گیرند، متابولیسم کند تری داشته و وزن آن ها بیشتر است.

همچنین بیماری هایی وجود دارند که بصورت خود به خودی باعث چاقی افراد می شوند، حتی اگر فرد کالری دریافتی روزانه کمی داشته باشد. این بیماری ها، بیماری هایی از قبیل کم کاری تیروئید یا در اصطلاح پزشکی هیپوتیروئیدیسم می باشند. چاقی یکی از عوارض این بیماری است که به دلیل کم کار شدن غده تیروئید اتفاق می افتد.

اکثر متخصصان روی این موضوع تاکید دارند که باید قبل از رسیدن به جراحی برای کاهش وزن، گزینه های دیگر از قبیل انواع رژیم لاغری را امتحان کنند تا در صورت بهبود، نیازی به عمل جراحی برای کاهش وزن، که روشی تهاجمی و خطرناک است نباشد.

مزایا و خطراتی که جراحی برای کاهش وزن دارد

در جراحی برای کاهش وزن، که آخرین انتخاب برای لاغری در افراد می باشد، معمولا متخصصان به عنوان بخشی از عمل جراحی، قسمتی از روده را برش می دهند. این کار باعث سوء جذب مواد غذایی شده و مقدار جذب مواد غذایی در طول روز را کاهش می دهد و می تواند سبب لاغر ماندن فرد در ادامه زندگی او شود.

اثرات کاهش وزن، پس از انجام عمل جراحی، در دوره 18 ماهه تا دوساله پس از عمل جراحی اتفاق می افتند. پس از انجام عمل جراحی، افراد باید در مورد عادت های غذایی سالم و رژیم غذایی مناسب مشاوره بگیرند تا دوباره به وزن سابق خود برنگردند. لذا افرادی که قصد عمل جراحی برای کاهش وزن، آن هم در آخرین مرحله و درصورت کاربردی نبودن رژیم لاغری دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که با عمل جراحی کار تمام نخواهد شد و پس از آن باید رژیم غذایی خود را از آن چیزی که قبلا بوده و باعث چاقی آن ها شده، به رژیم غذایی سالم تغییر دهند تا دوباره دچار مشکل نشده و وزن آن ها افزایش پیدا نکند.

جراحی برای کاهش وزن

جالب اینجاست که به نظر می رسد که پس از انجام عمل جراحی، متابولیسم بدن تغییر می کند و دوباره نسبت به شرایط جدید تنظیم می شود. هرچند که شواهد درباره این موضوع ببسیار اندک است و هنوز به طور کامل مشخص نشده است که آیا این موضوع واقعیت دارد یا خیر؟ اما بنظر می رسد که این جراحی ها، نسبت به روش های ساده رژیم لاغری و ورزش، منجربه تغییرات داخلی قابل توجه تری در متابولیسم و سوخت و ساز افراد خواهد شد.

عمل جراحی برای کاهش وزن

با این حال خطر جراحی برای کاهش وزن، همیشه وجود داشته و آنهایی که این راه را، یکی از راه های کاهش وزن می دانند و آن را انجام می دهند، باید عوارض و خطرات آن را نیز به جان بخرند.

قبل از جراحی برای کاهش وزن

قبل از شروع و انجام عمل جراحی برای کاهش وزن، یک سری ارزیابی های روانشناختی از فرد به عمل می آید. این ارزیابی ها نشان می دهند که آیا فرد قادر به عمل جراحی و پذیرفتن عوارض آن هست یا این که در صورت بروز عوارض، خودرا می بازد و نمی تواند رژیم غذایی پس از عمل جراحی را انجام دهد.

علاوه بر آن قبل از شروع عمل جراحی، پزشک متخصص قلب و عروق بایستی فرد را ویزیت کرده تا از سلامت قلب او اطمینان حاصل کند. در صورتی که قلب سالم نباشد ممکن است در برابر داروهای بیهوشی مقاومت نداشته و سبب مرگ فرد شود. همچنین باید مطالعات لازم در مورد آپنه تنفسی در خواب صورت پذیرد. در صورتی که فرد دچار مشکلی تنفسی در خواب باشد، ممکن است در صورت بیهوشی دچار آپنه تنفسی شده و جان او در خطر بیفتد. همچنین بایستی تاریخچه پزشکی فرد در نظر گرفته شود.

علاوه براین ها، بایستی به این نکته توجه داشت که عمل جراحی آخرین راه برای کاهش وزن، در صورتی است که رژیم لاغری کاربردی نبوده باشد. در صورتی که رژیم برای فرد بتواند کاربردی و مفید باشد و طی بهترین رژیم های لاغری بتوان به وزن ایده آل و تناسب اندام دست یافت، به هیچ وجه این روش توصیه نمی شود. لذا در نظر گرفتن شاخص توده بدنی( BMI) فرد برای انجام عمل جراحی بسیار اهمیت دارد.

بعد از جراحی برای لاغری

پس از اینکه فرد واجد شرایط عمل جراحی شد، اکنون استرس پرداخت هزینه عمل بوجود می آید. در ایالات متحده آمریکا، برای انجام عمل جراحی برای کاهش وزن، در حدود 10 تا 20 هزار دلار هزینه دریافت می شود. هزینه ای که همه افراد قادر به پرداخت کردن آن نخواهند بود. بنابراین یکی دیگر از موانع در مسیر انجام عمل جراحی، هزینه بالای این عمل خواهد بود.

علاوه بر همه این موارد، قبل از انجام عمل جراحی، بایستی در حدود 10% وزن بدن کاهش پیدا کند. بعضی از این افراد قبل از انجام عمل جراحی، باید رژیم لاغری مایعات را به مدت دوهفته اتخاذ کنند تا به کاهش وزن خواسته شده دست پیدا کنند.

مراقبت های بعد از جراحی

اکثر این عمل های جراحی به روش لاپاروسکوپی و از طریق ایجاد پنج تا شش برش چند اینچی در اطراف شکم انجام می شود. بعد از عمل جراحی نیز، یه مدت یک یا دوشب باید در بیمارستان بستری باشند. پس از انجام عمل جراحی، رژیم غذایی خاصی به افراد داده می شود که تحت عنوان رژیم لاغری پس از عمل، باید تا آخر عمر آن ها را رعایت کنند. از جمله این موارد که باید رعایت شوند، مصرف آب کافی در طول روز است. هر انسان برای سلامت بدن خود بایستی در طول روز به میزان 8-12 لیوان آب بنوشد. نوشیدن آب به مقدار لازم در طول روز، باعث لاغری و کاهش وزن و همچنین بالا رفتن سوخت وساز بدن، سیر ماندن در طول روز و علاوه بر آن سلامت پوست خواهد شد.

معایب جراحی برای کاهش وزن

علاوه براین پس از انجام عمل جراحی، بایستی در مدت زمانی که افراد در بیمارستان بستری هستند، باید در طول روز، مدتی را به پیاده روی در محوطه بیمارستان بپردازند. این کار برای جلوگیری از لخته شدن خون لازم و ضروری می باشد.

پس از عمل جراحی برای کاهش وزن و تا سه ماه بعد از آن نباید غذاهای سنگین مصرف کنید. غذاهای سفت وسنگین را فقط در حالتی که توسط خردکن کاملا خرد شده باشند استفاده کنید و از غذاهای آبکی مثل آبگوشت و سوپ استفاده کنید.

آنچه نیاز است قبل لاغری بدانید: نکات لاغری + 10 نکته برای کاهش وزن و لاغری

بعد از جراحی لاغری چه بخوریم؟

حدود سه ماه پس از عمل اولین غذای طبیعی خود را مصرف کنید. این غذا نبایستی شامل غذاهایی مثل چیپس و نان باشد. چرا که معده شما کوچک شده و ممکن است در صورت استفاده از این مواد غذایی دوباره بزرگ شده و به حالت قبلی خود باز گردند. همچنین ممکن است روده شما توانایی هضم این مواد غذایی را مانند قبل از عمل جراحی نداشته باشد. شکر نیز ممکن است دچار سوء جذب و ایجاد سندرم دامپینگ شود.

ولی با همه عوارضی که ممکن است عمل جراحی برای لاغری در پی داشته باشد، پس از سه ماه که به حالت طبیعی خود باز خواهید گشت، دیگر نیازی به مصرف انواع داروهای فشار خون و قند خون و امثال آن نمی باشد و این یکی از مزایای این روش است.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *