از دست دادن وزن اضافه، در تمام دنیا تغییری مثبت به شمار می آید اما باید چالش های مسیر کاهش وزن را بشناسید. کاهش وزن، بدون در نظر گرفتن تاثیر مثبتی که بر زیبایی و جذابیت فردی دارد، سلامت جسم و روان را نیز بهبود می بخشد. پیامدهای مثبت دیگر را می توان کاهش فشار خون و پایین آمدن احتمال ابتلا به بیماری های وخیمی مانند دیابت و بیماری های قلبی در نظر گرفت. با توجه به اینکه امروزه، مردمان بسیاری چاقی را تجربه می کنند و درصد زیادی از افراد هم اضافه وزن دارند، بنابراین از دست دادن وزن برای بیشتر ما، می تواند مفید و سازنده باشد.

مطالعه بیشتر با مقاله کاهش وزن سالم و رفتارهای مناسب آن

تاثیرات کاهش وزن

قطعا لاغری هایی که با کاهش وزن های بیش از 50 کیلو رخ دهند، فرایندی محسوب می شوند که پیامدهای شگفت آوری هم در پی خواهند داشت. مشابه سفر کردن از یک موقعیت به موقعیتی تازه است. آنچه در طول این سفر در مورد خود، تغذیه و ورزش کردن می آموزید، برای باقی عمرتان، توشه ای با ارزش خواهد شد.

به قدری تاثیرات کاهش وزن زیاد در شما عمیق و پرمعنا خواهد بود که می تواند به راحتی نقطه عطف زندگیتان شود طوریکه اگر بتوانید زمان را به عقب برگردانده و این سفر را زودتر آغاز کنید، هرگز وقت را از دست نخواهید داد. با این حال از دست دادن مقدار زیادی وزن، عوارض خاص خود را هم دارد. با این حال، اگر بخواهیم این عوارض را ناگوار در نظر بگیریم، در مقایسه با فواید بیشمار و ارزشمندی که برایمان داشته اند، اغراق محسوب می شود. بطور مثال تفاوت زیادی است بین نگرانی برای شل شدن پوست بدنتان پس از لاغری زمانیکه در آینه به خود نگاه می کنید، در برابر 50 کیلو اضافه وزنی که از دست داده اید.

روند کاهش وزن

لازم به ذکر است که روند کاهش وزن در هیچ فردی مشابه فرد دیگر نیست و هر یک در این سفر کاهش وزن، تجربه های خاص خود را خواهند داشت. واکنش افراد هم به آنچه در طول سفر لاغری با آن روبرو می شوند، متفاوت می باشد. برخی به راحتی چالش ها را پذیرا هستند و برخی به سختی با آن دست و پنجه نرم می کنند. قصد ما این است که به شما بیاموزیم چگونه با دغدغه ها و چالش هایی که ممکن است شما را در طول این مسیر آشفته کند مدارا کرده و از آنها عبور کنید. یاد بگیرید به جای اینکه مغلوب این چالش ها شوید و از حرکت باز بمانید بر آن ها پیروز شده و در پایان مسیر جشن موفقیت خود را بگیرید.

چالش های مسیر کاهش وزن کدام ها هستند و راهکار آن چیست؟

 

اگر به دنبال کاهش وزن و لاغری هستید این مقاله تصمیمات کاهش وزن را بخوانید

خرید اجباری لباس بطور پی در پی

چندان عجیب نیست که در مسیر کاهش وزن، نیاز به خرید لباس های جدید پیدا کنید. زیرا هرچه وزن کم کنید، اندازه بدنتان هم کوچکتر می شود. اما آنچه شما را شگفت زده می کند سرعتی است که در کم شدن سایز بدن خود مشاهده می کنید و به یکباره متوجه تاثیرات کاهش وزن بر بدن خود می شوید که چطور هر کیلو کاهش وزن، شما را متحول کرده است. گاهی پیش می آید که برای چند هفته، وزن به آرامی در حال کم شدن است اما لباسهایتان این تفاوت وزن را نشان نمی دهند. شلوارها درست اندازه قبل و پیراهن ها بدون ذره ای تغییر درست اندازه تنتان هستند. اما یک روز صبح بیدار می شوید و می بینید که به کمربند جدید نیاز دارید و احساس می کنید که درون لباسهایتان در حال شنا کردن هستید!

خرید لباس به صورت پی در پی

شاید هم عامل روحی- روانی باعث شده که تغییر بوجود آمده را سریعتر از آنچه باید و بطور ناگهانی متوجه شوید. در واقع نمی توان با قاطعیت گفت چطور می شود که این تغییر اندازه در اندام های بدنمان، به شکلی غیر منتظره بر ما آشکار می شوند. فقط گاهی چنین احساس می کنید که شب خوابیده، صبح بیدار شده اید و یک سایز کم کرده اید! فرایندی متحیر کننده است، اما موضوع متاثر کننده ای هم وجود دارد.

عدم استفاده از لباس های خریداری شده

جدا از اینکه درکل، برخی افراد طرفدار خرید کردن های پی در پی نیستند، مساله دیگر این است که خریدهایی که می کنید هم پس از مدتی به دلیل کاهش وزن مجدد، قابل استفاده نخواهند بود. در این میان، لباس هایی هستند که علاقه خاصی به آن ها دارید یا به مناسبت خاصی خریداری شده اند که برایتان خاطره ساز هستند و یا لباس هایی که در کنار کسانی که دوستشان دارید، استفاده شده اند و شما دیگر قادر به پوشیدن مجدد آن ها نیستید. از دست دادن چنین لباس هایی تلخ بوده و شما را به چالش خواهد کشید.

برای داشتن پوست زیبا بخوانید راهکار مراقبت از پوست و نکات ویژه آن

البته که در چنین شرایطی هم می توان با دیدگاهی مثبت به این فکر کرد که این لباس ها خاطره ای می شوند برای روزهای بعد، همانطور که لباس های قبل ترمان هم خاطره ای شده اند که به ما یادآوری می کنند چه سفر موفقیت آمیزی را طی کرده ایم.

پوست شل و آویزان

پوست شل و ول، یکی از عوارض جدی و غیر منتظره در مسیر کاهش وزن است. اگرچه عواملی مانند سن، ژنتیک، سرعت کاهش وزن و موارد مشابه دیگر هم، در این میان تعیین کننده هستند. ممکن است افرادی باشند که 70 کیلو هم وزن کم کنند اما پوستشان تغییر چندانی نکند و کسانی باشند که تنها با کاهش وزن 20 کیلو و مراقبت های بسیار خوب، باز هم پوستشان شل و آویزان شود. درکل چندان منطقی نیست که اعتراضی در این باره داشته باشیم. درست است که پوست، شل شده و زیبایی خود را از دست می دهد و این امر خوشایند کسی نمی تواند باشد اما در عوض سلامتی، شادابی و تناسب اندام بیشتری را بدست می آورید. اگر انتخاب کسی می خواهد این باشد که در ازای داشتن پوستی سفت تر و بهتر، همچنان چاق باشد و درگیر پیامدهای آن، دیگر جای بحثی باقی نمی ماند.

برطرف کردن شلی پوست از چالش های مسیر کاهش وزن

برطرف کردن شلی پوست

بهرحال تماشای بدن خود در آینه و مشاهده پوست های آویزان از بازوها یا پوست شل و ول شکم که تاثیرات لاغری بر آن کاملا پیداست، تلخ و آزاد دهنده می باشد. در طول زمان، پوست می تواند خود را بازسازی کند. پوست، پس از مدت ها کش آمدن، نیاز به زمان زیادی دارد تا مجددا منقبض و سفت شود و در این میان، افزایش حجم ماهیچه ها می تواند کمک خوبی باشد برای اینکه پوست، زودتر جمع شود. بهتر است سفر کاهش وزن خود را با رویای فوق العاده شدن آغاز نکنید زیرا مشاهده پوست بدن که شل و آویزان می شود در ابتدا سخت بوده و در کل چالش برانگیز می باشد.

کم طاقت شدن در برابر سرما

با کم شدن وزن خود، کم کم متوجه می شوید که سرمای هوا بیش از پیش شما را متوجه خود می کند. بطور مثال در دوره چاقی خود با به تن کردن لباس های نازک و بدون استفاده از جوراب یا کفش های پاییزه، می توانستید به راحتی در بیرون از خانه باشید یا اینکه وقتی دیگران از سرمای زمستان می لرزیدند، شما تنها با پوشیدن یک سویت شرت به آن ها نگاه کرده و از تجربه چنین سرمایی در آن ها، متعجب می شدید. در طول سفر لاغری، در می یابید همانطور که وزنتان کم شده، طاقت شما هم در برابر سرما کم شده است. نخستین نشانه های این تاثیر پذیری می تواند انتخاب لباس های گرم تر برای بیرون رفتن باشد.

اینکه بیشتر اوقات لباس های گرم به تن کرده و کوچک ترین میزان کاهش دما را متوجه می شوید. کمد لباس هایتان را انواع لباس های آستین بلند، چکمه، کلاه و دستکش پر می کند. پوشاکی که در زمان چاقی کمتر خریداری کرده و به ندرت استفاده می کردید. در تابستان و به هنگام گرم شدن هوا هم دیگر از شدت گرما شکایت نمی کنید و گرما زده نمی شوید. گرما برایتان قابل تحمل می شود، کمتر عرق می کنید و تابستان دیگر برای شما اذیت کننده نخواهد بود. از دست دادن چربی های بدن، ثبات دمای داخلی بدن را به شکل آشکاری کم می کند، طوریکه تجربه تفاوتی که در شما ایجاد شده، شگفت زده تان خواهد کرد.

نگاه و رفتار متفاوت دیگران به شما

پذیرش تغییراتی که با کاهش وزن در جسمتان رخ می دهد در یک سو ، تغییری که در رفتار دیگران نسبت به خود شاهد خواهید بود عمیق تر و مهم تر است. آن ها خیلی جدی و صمیمانه حامی شما می شوند و هیچ کس نخواهد بود که شما را از پیمودن مسیر کاهش وزن، منصرف کند. اگرچه متاسفانه گاهی به گوش می رسد که برخی خانواده ها همراه خوبی در این مسیر نیستند و با انتقادهای بی اساس خود در مورد تغذیه نامناسب یا محرومیت های غذایی، شما را به چالش کشیده یا تلاش هایتان را برای کاهش وزن بی ثمر می خوانند. دغدغه های فکری و روانی به شما انتقال می دهند که به خودی خود در فرایند کاهش وزن نهفته می باشد. متاسفانه گاهی می بایست در طول سفر کاهش وزن، با این دست چالش های رفتاری اطرافیان خود نیز دست و پنجه نرم کنید.

معاشرت های اجتماعی

زمانیکه بیشترین دوران زندگی بزرگسالی خود را در چاقی بسر می برید، دیگران شما را به عنوان یک فرد چاق تلقی کرده و بر آن مبنا دیدگاه و رفتار خود را نسبت به شما تنظیم می کنند. بهرحال معاشرت های اجتماعی در طول سفر کاهش وزن، خالی از دغدغه نیست حتی اگر بطور آشکار، ردی از نگاه جامعه بر خود متوجه نشویم. پس از اینکه به حد قابل توجهی وزن کم کردید اطرافیان تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما بویژه در مورد ظاهرتان خواهند داشت. با وجود قضاوت هایی که می شوید اما آن ها هم بیشتر دلشان می خواهد که به صراحت اما محترمانه، نقطه نظراتی را با شما در میان بگذارند که به بهتر شدن سفر کاهش وزن شما کمک کند.

اکنون از اینکه بخواهند در مورد نیاز شما به راهکارهای مناسب برای بهتر شدن وضعیت ظاهرتان، صحبت کنند، احساس راحتی می کنند. زمانیکه چاق بودید آن ها تصورشان بر این بوده که شما مایل به شنیدن صحبت هایشان در مورد ظاهر خود نبوده اید. شاید اگر کمی صادقانه با خود فکر کنید متوجه شوید که چندان هم بی ربط نبوده و در هر صورت موضوع مورد علاقه شما برای صحبت کردن، وضعیت ظاهریتان نبوده است زیرا ظاهر بد قواره و زننده ای داشته اید. شاید لاغر شدن از شما یک سوپر مدل نسازد اما جذابیت بیشتری نسبت به زمانیکه اندام چاق و پر از چربی داشتید، پیدا می کنید.

 

ضرورت تغییر تصویر ذهنی در مورد خود

شاید باورش سخت باشد اما یکی از سخت ترین و غریب ترین بخش های سفر کاهش وزن، تغییر دادن تصویر ذهنیمان نسبت به خود است. مثلا فرض کنید پس از کاهش وزن زیادی که تجربه کرده اید، یکی از دوستان قدیمی خود را ببینید و شما را ” استخوانی ” صدا بزند. شما با خود خواهید گفت که حتما قصد تمسخرتان را دارد زیرا انتظار شنیدن این حرف را ندارید. نیازی نیست که اختلال خود زشت انگاری داشته باشید و قطعا بخاطر فرایند پر چالشی که پشت سر گذاشته و لاغر شده اید به خود افتخار می کنید، اما پردازش و قبول تصویر ذهنی جدید از خود، کار چندان راحتی نیست.

وقتی وضعیت سلامتی، ظاهر و اندام شما بطور چشمگیری تغییر می کند، بی شک زمان می برد تا تصویر جدیدی از خود در ذهنتان نقش ببندید. شاید تا مدت ها به عکس های قدیمی خود نگاه کرده و از اینهمه تغییری که داشته اید شگفت زده شوید. ممکن است بارها وزن، اندازه لباس ها و سایر اطلاعات رقمی بدن خود را مرور کنید و به فاصله زیادی که با آن روزهای خود پیدا کرده اید، عمیقا فکر کنید. هرچند دیگر هیچ یک از این ارقام شما را به سمت آینه هدایت نمی کنند تا شل و آویزان بودن پوست خود یا باقی مانده چربی های بدنتان را بررسی کنید.

ترس از ظاهر نامناسب

گاهی ترس از اینکه ظاهر مناسبی که پیدا کرده اید به یکباره به شکل قبل برنگردد، به سراغتان خواهد آمد اما این تصور چندان تکرار نمی شود. شاید بتوان گفت که فرایند پذیرش تصویر بدنی جدید، بخش زمان بری از سفر کاهش وزن می باشد. بیشتر اوقات نسبت به کاهش وزن خود احساس خوبی را تجربه خواهید کرد. زمانیکه با دوستان قدیمی خود با ظاهری جدید روبرو می شوید و آن ها در مورد ظاهر جدیدتان کنجکاوی نشان می دهند، با کلی ذوق و حال خوش می توانید در این باره با یکدیگر صحبت کنید. از رفتن به باشگاه ورزشی، فعالیت های سخت و انجام تمرین های چربی سوز و آزاد شدن اندروفین (مورفین طبیعی بدن) در بدن که حسی فوق العاده می بخشد، تهیه خوراکی های سالم و مغذی هم برای تامین نیازهای بدن و هم در راستای هدف کاهش وزن که رضایت قلبی به همراه می آورد،صحبت کنید.

اینکه علیرغم تردیدهایی که در طول سفر کاهش وزن تجربه می شود می توان به موفقیت خود در مسیر خوشبینانه اندیشید و پیش رفت. اگرچه موانع موجود در مسیر، زیاد بوده و فرایند کاهش وزن، پیچیده و پرچالش می باشد اما دست و پنجه نرم کردن با چاقی و عوارض ناشی از آن، در بلند مدت طاقت فرسا بوده و آسیب های جبران ناپذیری می تواند داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که برای قرار گرفتن در مسیر کاهش وزن، به همان اندازه که مقدار کالری و نوع مواد غذایی ورودی به بدن خود را کنترل می کنید به راهکارهای روحی و احساسی مرتبط با فرایند کاهش وزن هم دقت داشته باشید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که ورزش کردن و رعایت رژیم های غذایی لازم برای لاغر شدن، شما را به چالش خواهند کشید. و اما خبر خوب اینکه همه ما می توانیم خود را برای طی کردن مسیر کاهش وزن آماده کنیم و پس از رسیدن به هدف خود، با رضایتی قلبی به زندگی جدیدمان خوش آمد بگوییم.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *