تخمین زده می شود که بیش از نیمی از مردم آمریکا هر ساله برای کاهش وزن تلاش می کنند. یکی از بهترین راهها برای کاهش وزن تغییر رژیم غذایی است. به این دلیل که تعداد متعدد و بسیاری از رژیم های لاغری، از جمله 8 مورد از بهترین رژیم های لاغری امروزه وجود دارد، شاید شما در انتخاب اینکه کدام رژیم لاغری مناسب و کدام نامناسب است به مشکل بر بخورید. بعضی از رژیم های لاغری هدفشان کاهش اشتهای شما برای کاهش مقدار ماده غذایی دریافتی است. در حالی که بعضی دیگر میگویند که بایستی مقدار کالری و کربوهیدرات و چربی ها را در برنامه روزانه خود محدود کنید. در این مقاله 8 مورد از بهترین رژیم های لاغری آورده شده است. رژیم هایی که می توانند به شما در کاهش وزن و بهبود سلامت کلی بدنتان کمک کنند.

8 مورد از بهترین رژیم های لاغری برای تناسب اندام

روزه داری متناوب (Intermittent fasting) به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری

روزه داری متناوب یکی از 8 مورد بهترین رژیم های لاغری می باشد. این رژیم یکی از استراتژی های رژیمی است که بین دو بازه زمانی روزه داری و مصرف مواد غذایی چرخه ای وجود دارد. فرم های گوناگونی در این مورد از بهترین رژیم های لاغری وجود دارند که فرم هایی از قبیل متد ۱۶/۸ که شامل کاهش و محدود کردن کالری دریافتی شما در 8 ساعت در روز است.

روزه داری متناوب، مدت زمانی را که شما مجاز به خوردن مواد غذایی هستید کاهش می دهد، که یک راه حل ساده برای کاهش کالری دریافتی شما می باشد. این رژیم می تواند منجر به کاهش وزن شود. البته اگر شما در بازه ی زمانی که مجاز به مصرف مواد غذایی هستید، به اندازه کافی بخورید و بیشتر از آن مصرف نکنید.
روزه داری متناوب در ارتباط با اثرات آنتی آژین ها (ضد درد ها)، افزایش حساسیت به انسولین، بهبود عملکرد و سلامتی مغز، کاهش التهاب و بسیاری از فواید دیگر نیز می باشد. در کل روزه داری متناوب برای سلامتی بیشتر افراد بالغ خطری نداشته و مفید است.

رژیم غذایی بر پایه سبزیجات (Plant-based diets)

رژیم غذایی بر پایه سبزیجات به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، به شما کمک می کند که کاهش وزن داشته باشید. در این رژیم، مواد غذایی حیوانی محدود میشوند. هرچند که علاوه بر این رژیم ها، رژیم های دیگری نیز وجود دارد که انعطاف بیشتری دارند و اجازه مصرف محصولات حیوانی و گوشت ها را در حد معمول می دهند.

رژیم غذایی بر پایه سبزیجات یکی از بهترین رژیم های لاغری

انواع گوناگون و متعددی از رژیم غذایی گیاهخواری موجود می باشد اما همه آنها گوشت را از برنامه غذایی حذف کرده و همچنین مرغ و ماهی و در بعضی از آنها تخم مرغ و لبنیات هم حذف شده است. بیشتر این مواد غذایی محدود شده دارای کالری بالایی هستند، بنابراین محدود کردن استفاده از آنها می تواند به کاهش وزن بیانجامد. رژیم غذایی بر پایه سبزیجات همچنین در ارتباط با بسیاری از فواید دیگر از قبیل کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن از قبیل بیماری قلبی و سرطان ها و همچنین دیابت می باشد.

هر چند که رژیم غذایی بر پایه سبزیجات برای سلامتی مفید است، باعث محدود شدن مواد غذایی که به طور معمول در رژیم های حیوانی وجود دارند از قبیل آهن، ویتامین B12، ویتامین D، کلسیم، زینک و اسید های چرب امگا ۳ شوند.

رژیم غذایی بر پایه کاهش کربوهیدرات(Low-carb diets)

رژیم غذایی بر پایه کاهش کربوهیدرات یکی از بهترین رژیم های لاغری شناخته شده برای کاهش وزن می باشد. از این قبیل رژیم ها میتوان به رژیم آتکینز، رژیم کتوژنیک و رژیم کاهش کربوهیدرات، افزایش چربی اشاره کرد.

رژیم غذایی بر پایه کاهش کربوهیدرات، به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، کربوهیدرات دریافتی روزانه شما را کاهش می دهد و در مقابل پروتئین و چربی را افزایش می دهد. این رژیم های غذایی معمولاً دارای مقادیر بیشتری از پروتئین در مقابل رژیم غذایی بر پایه کاهش چربی می باشند. این موضوع دارای اهمیت فراوان است، چون پروتئین می تواند در کاهش اشتها و افزایش متابولیسم و همچنین حفظ توده عضلانی بسیار کمک کننده باشد.

در رژیم های غذایی بر پایه کاهش شدید کربوهیدرات ها مثل رژیم کتوژنیک، بدن شما برای تولید انرژی شروع به استفاده از اسیدهای چرب به جای کربوهیدرات ها با تبدیل اسیدهای چرب به کتون ها می کند. به این پروسه کتوزیس میگویند.

تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی بر پایه کاهش کربوهیدرات ها می تواند در کاهش ریسک فاکتورها برای بیماری های قلبی از قبیل افزایش سطوح کلسترول و فشارخون کمک کننده باشد. آنها همچنین میتوانند در بهبود سطوح قند خون و همچنین سطح انسولین در افراد دارای دیابت نوع ۲ مفید باشند.
در موارد خیلی نادر پیروی از رژیم غذایی بر پایه کاهش شدید کربوهیدرات می تواند باعث ایجاد شرایطی به اسم کتواسیدوز شود. یک شرایط خطرناک متابولیک که اگر درمان نشده باقی بماند می تواند باعث مرگ شود.

رژیم غذایی سرخپوستان (The Paleo diet)

در رژیم غذایی سرخپوستان، به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، خوردن غذاهای کامل، میوه و سبزیجات، گوشت بدون چربی و دانه مورد حمایت قرار می گیرد. در این رژیم غذاهای فرآوری شده، غلات، شکر و لبنیات محدود هستند. هر چند که برخی از انواع این رژیم وجود دارند که مصرف برخی از انواع لبنیات مثل پنیر را مجاز می دانند.
پیروی از رژیم غذایی سرخپوستان، به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، میتواند باعث کاهش ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی شود. ریسک فاکتورهایی از قبیل سطوح بالای فشار خون، کلسترول و تری گلیسیرید. هر چند که رژیم غذایی سرخ پوستان می تواند برای سلامت بدن مفید باشد، اما این رژیم باعث محدود شدن گروه غذایی مغذی از جمله حبوبات، غلات سبوس دار و لبنیات می شود.

رژیم غذایی سرخپوستان

رژیم غذایی بر پایه کاهش چربی ها (Low-fat diets)

همانند رژیم غذایی بر پایه کاهش کربوهیدرات ها، این رژیم نیز که یکی از بهترین رژیم های لاغری می باشد، امروزه جزو شناخته شده ترین رژیم ها می باشد. به طور معمول رژیم غذایی بر پایه کاهش چربی ها به معنای کاهش چربی ها در رژیم غذایی به میزان کمتر از ۳۰ درصد کالری دریافتی روزانه می باشد. رژیم های غذایی بر پایه کاهش شدید چربی، حاوی کمتر از ۱۰ درصد چربی هستند. این رژیم ها، ۸۰ درصد از کالری روزانه خود را از طریق کربوهیدرات و ۱۰ درصد باقیمانده را از پروتئین ها دریافت می کنند. از دیگر مزایای این رژیم میتوان به ارتباط آن در کاهش ریسک بیماری های قلبی، حمله قلبی و همچنین کاهش التهاب و بهتر شدن مارکرها برای بیماری دیابت اشاره کرد.

محدود کردن زیاد چربی ها در رژیم غذایی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی در دراز مدت شود. چرا که چربی نقش اساسی و کلیدی در ساخت هورمون ها، جذب مواد مغذی و سلامتی سلول دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای (The Mediterranean diet)

رژیم غذایی مدیترانه ای، به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، بر اساس غذاهایی است که مردم در کشور هایی از قبیل ایتالیا و یونان قبلا استفاده می کرده اند. اگرچه این رژیم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی طراحی شده است، اما مطالعات بسیاری نشان می دهند که این رژیم می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.
رژیم غذایی مدیترانه ای از خوردن میوه، سبزیجات، آجیل، دانه ها و حبوبات، غلات، ماهی و غذاهای دریایی و روغن زیتون با کره حمایت می کند. غذاهایی مثل مرغ، تخم مرغ و لبنیات بایستی با اعتدال مصرف شده ولی مصرف گوشت قرمز محدود شده است. رژیم غذایی مدیترانه ای افراد را به مصرف مقدار زیادی از غذاهایی که دارای آنتی اکسیدان هستند تشویق می کند که ممکن است به مبارزه با التهاب و استرس اکسیداتیو با خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک کند.

(WW (Weight Watchers

برنامه رژیم غذایی ww که قبلاً با نام Weight Watchers معروف بود، یکی از بهترین رژیم های لاغری در سراسر جهان است. این برنامه غذایی هیچ ماده غذایی را محدود نمی کند فقط به افراد توصیه میکند که در زمان های خاصی از طول روز خود مواد غذایی مصرف کنند. این رژیم غذایی، یک رژیم غذایی مبتنی بر نقاط است که بسته به کالری غذایی، چربی و فیبری که مواد غذایی مختلف دارند، تعدادی از انواع غذاها و نوشیدنی های مختلف را برای این رژیم اختصاص می دهد.

رژیم غذایی DASH

رژیم غذایی برای متوقف کردن فشار خون بالا یا به اصطلاح رژیم دش DASH ، یکی از بهترین رژیم های لاغری است که به درمان یا جلوگیری از فشار خون بالا که در اصطلاح بالینی به آن hypertension گفته می شود کمک می کند.

این رژیم غذایی، به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری، بر خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار و گوشت بدون چربی تاکید دارد، در حالی که خوردن نمک زیاد، گوشت قرمز و چربی را محدود می کند. هر چند که رژیم غذایی DASH رژیمی برای کاهش وزن نمی باشد، اما افراد بسیاری با این رژیم به کاهش وزن دست یافته اند.
براساس مطالعات، نشان داده شده است که استفاده از رژیم غذایی DASH باعث کاهش فشارخون و همچنین برخی از ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی می شود. همچنین ممکن است باعث کاهش ریسک برای ایجاد سرطان سینه یا پستان و کولورکتال شود.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *