علائم هشداردهنده ی دیابت چندان پنهان نیستند و اگر کمی در احوالات خود دقت داشته باشید، می توانید پیش از آن که بیماری دیابت به اندام های داخلی بدنتان صدمه بزند، در مقابل آن اقدامات لازم درمانی و پیشگیرانه را انجام دهید.

دیابت یک بیماری مزمن مادام العمری است که باعث می شود سطح قند خون فرد بیش از حد بالا برود و بدن قادر به تنظیم و پایین آوردن آن به تنهایی و بدون کمک و مداخلات دارویی نباشد.

دو نوع اصلی از دیابت وجود دارد:

  • دیابت نوع 1

  • دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بسیار شایع تر از نوع اول است و در یک گزارش آورده شده است که حدود 90 درصد از بزرگسالان در انگلستان به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

 

 

دیابت نوع 1

در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به سلول هایی که انسولین تولید می کنند، حمله کرده و آن ها را از بین می برد. تحت شرایط جدید که انسولین دیگر تولید نمی شود، سطح گلوکز فرد افزایش می یابد و این می تواند به طور جدی به اندام های بدن آسیب برساند. دیابت نوع 1 اغلب به عنوان دیابت وابسته به انسولین شناخته می شود. همچنین گاهی اوقات به عنوان دیابت نوجوانان شناخته می شود، زیرا معمولا این نوع در سنین پیش از 40 سالگی و اغلب در طول ساله ای نوجوانی رشد می کند. اما همان طور که گفتیم این هرگز بدین معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند به نوع 1 مبتلا شوند.

همان طور که انتظار می رود، دیابت نوع 1 کمتر از نوع 2 دیده می شود و اگر بیماری شما از نوع 1 تشخیص داده شود، برای باقی عمر خود نیاز به تزریق انسولین خواهید داشت. همچنین باید توجه خاصی به جنبه های خاصی از شیوه ی زندگی و سلامتی خود داشته و همیشه مطمئن شوید که سطح قند خونتان متعادل نگاه داشته می شود. به عنوان مثال شما باید رژیم غذایی سالم و با سطح پایین مواد قندی را دنبال کرده و به طور منظم ورزش نمایید. همین طور تست قند خون باید به صورت مرتب انجام شود.

حتما بخوانید: پیشگیری از دیابت در دوران بارداری

 

علائم دیابت

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 به شکلی ست که بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا سلول های بدن به انسولین واکنش نشان نمی دهند. این به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود.

اگر شما مبتلا به دیابت نوع 2 هستید، ممکن است بتوانید علائم خود را به سادگی با خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و نظارت بر سطح قند خون خود کنترل کنید. با این حال، نوع 2 یک بیماری پیشرونده است و شما معمولا در نهایت به دارو – غالبا به شکل قرص – نیاز خواهید داشت.

چه چیزی باعث بروز دیابت می شود؟

مقدار قند در خون توسط یک هورمون به نام انسولین کنترل می شود که توسط پانکراس (غده ی پشت معده) تولید می گردد. هنگامی که غذا هضم شده و وارد جریان خود شما می شود، انسولین گلوکز را خارج از خون و به سلول ها، جایی که برای تولید انرژی شکسته می شوند، حرکت می دهد.
با این حال، اگر شما دیابت داشته باشید، بدن شما قادر به تجزیه ی گلوکز به انرژی نیست. این به دلیل آن است که انسولین کافی برای انتقال گلوکز وجود ندارد یا تولید انسولین به درستی انجام نمی شود.

 

علائم دیابت

وضعیت پیش دیابت یا Pre-Diabetes

بسیاری از افراد سطح قند خون خود را مقداری بالاتر از حد طبیعی می یابند، اما این عدد هنوز در سطحی نیست که بتوانیم آن را به معنای ابتلا به دیابت در نظر بگیریم. این در صورتی که ادامه دار باشد، به عنوان پیش دیابت قلمداد شده و در واقع ثابت می کند که فرد در مرحله ی آغازین ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گرفته است. اطلاع از چنین وضعیتی کمک می کند تا فرد عادات تغذیه ای و رفتارهای خود را به شکلی تغییر دهد که قدرت بیماری را گرفته و شدت آن را کم نماید.

علائم دیابت نوع 1 در نوزادان یا کودکان

از آن جایی که کودکان و نوجوانان و حتی نوزادان می توانند به دیابت نوع 1 مبتلا شوند، آگاه ساختن والدین نسبت به این موضوع؛ می تواند سبب شود که آن ها نسبت به بررسی علائم این بیماری و گوش به زنگ بودن درباره ی آن جدی تر عمل کنند.
کودکی که زیاد از حد ادرار می کند، مقدار زیادی نوشیدنی می نوشد، وزن از دست می دهد و اغلب اوقات خسته به نظر می رسد، تصویری از یک کودک احتمالا مبتلا به دیابت نوع 1 است. اگر کودک شما آموزش های لازم برای تمیز نگه داشتن خود در طی شب را دریافت کرده و همچنان شاهد شب ادراری های او هستید، این احتمال را بدهید که او از دیابت نوع 1 رنج می برد.

حتما مطالعه کنید:دیابت نوع 1 در کودکان

علائم دیابت نوع 1 در بزرگسالان

اما دیابت نوع 1 در بزرگسالان نیز علائم خود را داراست. معمولا در مورد بزرگسالان بین دیابت نوع 1 و نوع 2 اشتباهاتی رایج است. بسیاری را مشاهده می کنیم که علی رغم ابتلا به دیابت نوع 1، خود را در گروه نوع 2 جای می دهند. این به دلیل آن است که در جامعه هنوز عدم درک نسبت به این حقیقت وجود دارد که دیابت نوع 1 ممکن است در هر سنی شروع شود. حتی برخی از پزشکان نیز در تشخیص دیابت نوع 1 و 2 دچار اشتباه می شوند. اگر دیابت شخصی از نوع 2 تشخیص داده شده، اما وی به درمان های رایج دیابت نوع 2 پاسخ مورد انتظار را نمی دهد، احتمالا باید بررسی های بیشتر برای دیابت نوع 1 با آزمایشات آنتی بادی و اندازه گیری سطح C-Peptide صورت گیرد.

مطالعه کنید:نوشیدنی های دیابت

علائم رایج دیابت نوع 1 در بزرگسالان عبارتند از: تشنگی بیش از حد، ادرار مکرر به ویژه در ساعات خواب، ضعف ناخوشایند و خستگی، کاهش وزن بی علت، تاری دید، خارش و عفونت های پوستی، نوسانات خلقی، سردرد، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، تهوع و استفراغ، و مواردی شبیه به این ها.

متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به نوع 1 هیچ نشانه ای ندارند و اگر در معرض ابتلا به این بیماری باشند، علائم دیابت به اندازه ای تدریجی پیش می روند که آن ها متوجه نگشته و علائم را بخشی از روند طبیعی سن خود به شمار می آورند.

 

علائم دیابت

علائم معمول دیابت نوع 2

از علائم معمول دیابت نوع 2 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادرار کردن بیش از حد معمول
احساس تشنگی زیاد
احساس گرسنگی شدید حتی زمانی که در حال خوردن غذا هستید
خستگی شدید
تار شدن بینایی
تاخیر در بهبود پیدا کردن کبودی ها و زخم ها
کاهش وزن حتی اگر به اندازه ی کافی غذا می خورید
درد و بی حسی در دست یا پا و یا هر دو

تشخیص زودهنگام و شروع اقدامات درمانی می تواند خطر عوارض دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

همان طور که گفتیم دیابت در دو نوع دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 خلاصه می شود. اگر چه بین این دو نوع دیابت شباهت های زیادی وجود دارد، اما علت ابتلا به هر یک نیز کاملا متفاوت است. به همین تناسب درمانی که برای دیابت های نوع 1 و 2 در نظر گرفته می شود، نیز متفاوت خواهد بود.

در مطالب بعدی به روش های درمانی، خوراکی های موثر و جزئیات مربوط به کنترل این بیماری خواهیم پرداخت.

منابع:
http://www.diabetes.org/diabetes-basics/symptoms
https://www.healthdirect.gov.au/diabetes-symptoms
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/diabetes/diabetes

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *