آمار حاکی از آن است که ساکنان کشورهای مرزی دریای مدیترانه، بسیار کمتر از آمریکایی ها از بیماری هایی چون سرطان و بیماری های قلبی رنج می برند. البته این چندان تعجب آور نیست، زیرا رژیم غذایی مدیترانه ای و سبک تغذیه ای مردم این نواحی به دور از گوشت قرمز، قند، غذاهای پرچرب و مضر است. آن ها بیشتر از انواع آجیل و غذاهای سالم میل می کنند.
رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند مزایای بسیاری برای سلامتی داشته و به کاهش وزن، سلامت قلب و مغز، پیشگیری از سرطان ها و نیز کنترل دیابت منجر شود. با رعایت کردن این رژیم به تناسب اندام دلخواه خود نیز دست خواهید یافت.

لازم به ذکر است که یک رژیم مدیترانه ای ثابت و یکتا نداریم، بلکه مردم یونان به شکلی متفاوتی از ایتالیایی ها تغذیه می کنند. همین طور ایتالیایی ها با اسپانیایی ها در تغذیه متفاوت هستند. اما آن ها در اصول کلی، به هم شباهت دارند.

رتبه رژیم غذایی مدیترانه ای

رتبه رژیم غذایی مدیترانه ای در میان 41 رژیمی که در رتبه بندی U.S.News جای گرفته اند، 1 است. دیگر رتبه های این رده بندی را در زیر آورده ایم:

 • رتبه در میان بهترین رژیم های غذایی: معادل 1
 • رتبه در میان بهترین رژیم های کاهش وزن: معادل 17
 • رتبه در میان بهترین رژیم های دیابت: معادل 1
 • رتبه در میان بهترین رژیم های تغذیه سالم: معادل 1
 • رتبه در میان بهترین رژیم های کاهش وزن سریع: معادل 30
 • رتبه در میان بهترین رژیم های قلب سالم: معادل 1
 • رتبه در میان بهترین رژیم های دارای پایه گیاهی: معادل 1
 • رتبه در میان بهترین رژیم های غذایی راحت: معادل 1

رژیم غذایی مدیترانه ای چیست؟

معرفی رژیم غذایی مدیترانه ای

از آن جایی که این به جای برنامه غذایی، نوعی الگوی غذا خوردن است؛ خود شما تصمیم گیرنده میزان کالری دریافتی هستید و برنامه ریزی کاهش وزن همراه با این رژیم به اختیار خودتان خواهد بود. هرم رژیم غذایی مدیترنه ای، می تواند برای شروع به شما کمک کند.

این هرم بر دریافت میوه ها، سبزیجات، دانه های غلات، لوبیا، آجیل، حبوبات، روغن زیتون، گیاهان و ادویه های طعم دهنده تاکید می کند. ماهی و غذاهای دریایی نیز باید حداقل چند بار در هفته جای داشته باشند. مرغ، تخم مرغ، پنیر، ماست و … نیز به طور متوسط وارد سبد تغذیه ای می شوند. اما از شیرینی ها و گوشت قرمز باید در حد امکان دوری نمایید.

هزینه رژیم غذایی مدیترانه ای

هزینه رژیم غذایی مدیترانه ای، به این بستگی دارد که چه سطح و شکلی از این رژیم را دنبال سازید. آیا به سراغ مواد تشکیل دهنده چون روغن زیتون، آجیل، ماهی و محصولات تازه می روید؟ در این صورت هزینه های جاری هفتگی شما افزایش خواهند داشت. اما اگر گوشت قرمز و پروتئین های حیوانی را با سبزیجات جایگزین کنید، تاحدودی هزینه هایتان کاهش می یابند.

رژیم غذایی مدیترانه ای چیست؟

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای به کاهش وزن منجر می شود؟

رژیم مدیترانه ای ممکن است به کاهش وزن کمک کند. در حالی که برخی مردم فکر می کنند دریافت مواد غذایی چون روغن زیتون، زیتون، آووکادو و انواع پنیرها در رژیم غذایی مدیترانه ای، وعده های پرچربی تدارک می بیند؛ در واقع این طور نیست و تحقیقات حاکی از آن هستند که این رژیم به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

البته این بستگی به این دارد که چه نوع از رژیم مدیترانه ای را انتخاب کرده باشید و شرایط آن تا چه اندازه با عادات غذایی قبلی شما متفاوت باشد.

دریافت کالری

به طور مثال دریافت کالری کمتر نسبت به چیزی که معمولا عادت به دریافت آن داشته اید، پس از مدتی به کاهش وزن منجر خواهد شد. این که کاهش وزن چقدر سریع باشد و یا این که تا چه مدت پایدار بماند، به رفتارهای خود شما بستگی خواهد داشت.

در اینجا تعدادی از مطالعات خاص در خصوص تاثیر رژیم غذای مدیترانه ای بر کاهش وزن را مشاهده می کنیم:

یک مطالعه در سال 2016 میلادی در مجله The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر گردید. این مطالعه طی 5 سال به طول انجامیده و روی 7447 بزرگسال با دیابت نوع 2 انجام شد. عده ای از این گروه به رژیم مدیترانه ای وارد شده و نتایج نشان داد که افراد دارای این رژیم، پس از گذشت چند سال؛ کمترین اضافه وزن را در قیاس با سایرین از خود برجای گذاشتند.

رژیم غذایی مدیترانه ای چیست؟

تست کاهش وزن

مطالعه ای دیگر در سال 2010 میلادی در خصوص دیابت، متابولیسم و چاقی صورت گرفت. در این مطالعه 259 نفر با اضافه وزن و دیابت به سه رژیم غذایی مختلف وارد شدند: رژیم غذایی مدیترانه ای با سطح کربوهیدرات پایین، رژیم غذایی سنتی مدیترانه ای و رژیم غذایی بر اساس توصیه های انجمن دیابت آمریکا. تمام گروه های نیز باید سه بار در هفته تمرینات ورزشی برای حداقل 30 تا 45 دقیقه انجام می دادند. پس از یک سال، گروه رژیم سنتی مدیترانه ای به اندازه 16 پوند کاهش وزن داشته و گروه رژیم دیابت 17 پوند وزن از دست داد. همین طور گروه رژیم مدیترانه ای کم کربوهیدرات نیز به کاهش وزن 22 پوندی دست یافت.

همین طور مطالعات دیگر نیز نتایج مشابهی را نشان دادند.

رژیم مدیترانه ای چقدر ساده یا سخت است؟

از آن جایی که رژیم غذایی مدیترانه ای، هیچ گروه غذایی را به طور کامل ممنوع نساخته است، نباید آن را برنامه غذایی سختی ببینیم. برنامه های غذایی متنوعی برای غذاهای رایج در این رژیم وجود دارد و شما می توانید از طریق فضای اینترنت دسترسی به آن ها داشته باشید. یک جستجوی ساده در گوگل سرنخ ها را به شما خواهد داد. به ویژه منابع زیادی از این رژیم غذایی در وب سایت Oldways یافته می شوند.

توصیه

اگر برای صرف غذا به رستوران می روید، بهتر است یک بشقاب تک نفره را برای دو نفر سفارش داده و آن را بین خود به اشتراک بگذارید. همین طور فراموش نکنید که حتما غذای خود را با یک ظرف بزرگ سالاد آغاز نمایید.

در این رژیم نباید احساس گرسنگی داشته باشید؛ زیرا فیبر و چربی های سالم به اندازه کافی در آن گنجانده شده اند. بنابراین می توانید نسبت به سیری خود طی رعایت این رژیم، اطمینان کامل داشته باشید. مسئولیت طعم غذاها نیز مانند همیشه با خود شماست و باید از طعم دهنده به طور مناسب استفاده کنید.

رژیم غذایی مدیترانه ای چیست؟

چقدر باید همراه با رژیم مدیترانه ای تمرینات ورزشی انجام داد؟

تمرینات ورزشی در این رژیم غذایی لازم هستند، اما نیازی نیست که برنامه سختی برای خود در نظر بگیرید. یک پیاده روی روزانه برای این منظور کفایت خواهد کرد. دو ساعت و نیم در هفته ورزش های تقویت عضلانی نیز برای بزرگسالان ایده آل خواهد بود و از بسیاری بیماری ها پیشگیری می کند.

 

منبع: health.usnews

توجه داشته باشید که تنها یک رژیم مدیترانه ای وجود ندارد و بسیاری از نسخه های آن ارائه می شوند که البته همه به صورت نسبی از همان اصول پیروی می کنند. طبق گفته الدویز که به توسعه رژیم غذایی مدیترانه ای کمک کرده است، میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، آجیل و حبوبات را باید در این رژیم غذایی، مصرف کنید. مقدار زیادی ماهی و غذاهای دریایی بخورید. مقدار مصرف مرغ، تخم مرغ، پنیر و ماست باید بیشتر از گوشت و شیرینی باشد. مصرف روغن زیتون را نیز فراموش نکنید.

برنامه غذایی رژیم مدیترانه ای

در اینجا یک روز از وعده های غذایی معمولی در یک رژیم غذایی مدیترانه ای با ۱۵۰۰ کالری از اولویز را ارائه داده ایم.

صبحانه رژیم مدیترانه

صبحانه

 • ۱ اونس ماست یونانی با 2/1 فنجان توت فرنگی و ۱ قاشق عسل در صدر کار قرار دارد.
 • ۱ عدد نان تست غلات سبوس دار  با نصف پوره آووکادو

ناهار

 • 1 پیته کامل دانه ای با ۲ قاشق غذاخوری هوموس با یک فنجان سبزیجات تازه و دو عدد گوجه فرنگی
 • ۱ فنجان سوپ سبزی و لوبیا و ماکارونی
 • ۱ پرتقال متوسط
 • آب با لیمو متوسط

میان وعده

 • 8/1 فنجان بادام خرد شده
 • 8/1 لیوان بادام زمینی

شام

سالاد:

 • 2/1 فنجان برگ های کاهو
 • 2/1 فنجان اسفناج
 • ۱قاشق غذاخوری پنیر پارمسان
 • ۱ قاشق غذاخوری سس سرکه ای
 • ۳ اونس ماهی آزاد با ۱ قاشق چایخوری ترخون و ۱ قاشق چایخوری خردل و 2/1 فنجان دانه های کوسکوس، 2/1 فنجان کدو سبز، مقداری مارچوبه

دسر رژیم غذایی مدیترانه ای

دسر

 • انگور ریز
 • 2/1 لیوان شربت لیمو

میوه ها و سبزیجات بیشتر فضا را در هرم غذایی مدیترانه ای اشغال کرده اند. حداقل دوبار در هفته، ترجیحا بیشتر غذای گیاهی میل کنید. روغن زیتون یک ماده پخت و پز در دستورالعمل های مدیترانه ای بوده و یک ماده اصلی سس سالاد است.

غلات، لوبیا و حبوبات همیشه مجاز است.

ماهی و غذاهای دریایی دوبار در هفته توصیه می شود.

در رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف گوشت را محدود کنید!

چه غذایی را نمی توانید در رژیم مدیترانه ای بخورید؟

در رژیم مدیترانه ای مصرف شیرینی محدود شده است. گوشت قرمز باید کم مصرف شود. در اکثر وعده های غذایی از گوشت تنها به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

چه غذاهایی را باید در رژیم های مدیترانه ای محدود کنید؟

تخم مرغ و مرغ، پنیر و ماست های سنتی باید به صورت متعادل تر مصرف شوند.

بعید است که این رژیم غذایی خطرات سلامتی به همراه داشته باشد. رژیم غذایی مدیترانه ای به طور کلی برای همه از بچه ها و بزرگسالان گرفته تا سالمندان بی خطر است. البته بهتر است کسانی که مشکلات سلامتی خاصی دارند، قبل از ایجاد تغییرات عمده در رژیم غذایی خویش با پزشک خود صحبت کنند.

 

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای یک رژیم غذایی مفید به لحاظ سلامت قلب است؟

لازم به ذکر است که رژیم مدیترانه ای از نظر سلامت قلب مناسب است. این رژیم با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه است و همچنین فشار خون و کلسترول بد LDL را کاهش می دهد. یکی از تحقیقات در سال ۲۰۱۷، ۱۹۰۰۰ بزرگسال ایتالیایی را مورد بررسی قرار داد. طی این رژیم تا حد قابل توجهی چربی های اشباع شده کاهش پیدا کرده و این امر به کاهش میزان کلسترول بالا کمک می کند. برخی از شواهد:

رژیم غذایی مدیترانه ای

کاهش بیماری قلبی با رژیم مدیترانه ای

در سال ۲۰۱۷، ۱۸۹۹۱ ایتالیایی در ژورنال بین المللی اپیدمیولوژی را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داده است که افراد هر چه بیشتر رژیم مدیترانه ای را رعایت می کنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی برای آن ها طی 3 تا 4 سال کاهش می یابد. به ویژه این اتفاق در میان افراد با سطح تحصیلات و رده زندگی بالاتر، مشهود است. با این حال افرادی که درآمد کمتری دارند، به دلیل کم بودن کیفیت غذاهای مصرفی خود، نتیجه رژیم را کمی تغییر یافته خواهند داشت. با این وجود، بسیاری از خطرات بهداشتی مرتبط با این رژیم به وضعیت اقتصادی مرتبط است که می تواند این یافته ها را تحت تأثیر قرار دهد.

پیشگیری از سکته قلبی

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ که در ژورنال BMC medicine منتشر گردید، محققان اروپایی عادات غذایی و پیامدهای سلامتی را بر ۲۳۹۰۲ بزرگسال انگلیسی تجزیه و تحلیل کردند. آن ها دریافتند، کسانی که رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کرده اند به طور قابل توجهی کمتر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را دارند. این تیم حتی تخمین زده است که به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کاهش می یابد. این تیم دریافتند که بین ۱ تا ۶ درصد از موارد بیماری های قلبی و بین ۲ تا ۱۴ درصد موارد از سکته های قلبی به این شکل پیشگیری شده است.

کاهش مرگ و میر

یک مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۱۶ در ژورنال قلب اروپا بیش از ۱۵۰۰۰ بزرگسال را از بین ۳۹ کشور جهان که در معرض بیماری قلبی بودند، مورد بررسی قرار داده است. این افراد با رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای خطر ابتلا به یک مشکل بزرگ قلبی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ را کاهش داده اند.

محققان بیمارستان بریگام و بیمارستان زنان و دانشکده های پزشکی و بهداشت عمومی هاروارد متوجه شدند که ۲۵ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در بین شرکت کنندگانی که رژیم غذایی مدیترانه ار را دنبال می کردند، کاهش دادند.

ابزار قدرتمند کاهنده خطر بیماری قلبی

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله پزشکی نیو انگلستان منتشر شد، نشان داد که در صورت اجرای رژیم غذایی مدیترانه ای، حدود ۳۰ درصد از سکته های قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری قلبی را در افراد پر خطر قابل پیشگیری است. بعد از گذشت ۵ سال محققان تمامی نتایج مورد نیاز خود را دریافت کردند، چرا که این نتایج بسیار واضح بود. محققان می گویند که این رژیم ابزاری قدرتمند در کاهش خطر بیماری های قلبی است.

کاهش دیابت

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت و در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شد، نتیجه گرفت که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر مشکلات سلامتی مثل دیابت را کاهش دهد. محققان دریافتند افرادی که در رژیم های غذایی با روغن زیتون قرار دارند ۳۵ درصد سندروم متابولیک را کم کرده و کسانی که رژیم مدیترانه ای را با آجیل ادامه دادند ۲۸ درصد بیشتر آن را عقب می رانند.

کاهش کلسترول

یک مطالعه در فوریه ۲۰۱۴ در ژورنال Plos one رژیم های غذایی را بر ۷۸۰ مرد آتش نشان ارزیابی کرد. آن ها دریافتند کسانی که رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال می کنند سطح کلسترول پایین تری داشته و افزایش وزن یا داشتن سندروم متابولیک در آن ها کمتر می شود.

 

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کرده یا آن را کنترل کند؟

به نظر می رسد که رژیم مدیترانه ای گزینه ای مناسب برای پیشگیری و کنترل دیابت است.

پیشگیری:

اضافه وزن یکی از بزرگترین عوامل خطر دیابت نوع دو است. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، رژیم غذایی مدیترانه ای به انجام این کار کمک می کند و شانس ها را به نفع خود متمایل خواهید ساخت. تحقیقات نشان می دهد که پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر ابتلا به سندروم متابولیک را کاهش دهد و این امر منجر به کاهش دیابت نوع دو و بیماری های قلبی می شود.

محققان اتریشی

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در ژورنال تغذیه بهداشت عمومی، داده های ۹ مطالعه بین ۱۲۲۰۰۰ بزرگسال را بررسی کردند تا ارتباط بین رژیم مدیترانه ای و خطر دیابت را بررسی کنند. آن ها دریافتند که پیروی بیشتر از رژیم مدیترانه ای خطر دیابت نوع دو را ۱۹ درصد کاهش می دهد.

ژورنال diabetologia

یک مطالعه منتشر شده در ژورنال diabetologia در آگوست ۲۰۱۳ نشان می دهد افرادی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند، در مقایسه با افرادی که این رژیم را انجام نمی دهند، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کمتر با خود همراه دارند. طی این مطالعه ۲۲۲۹۵ نفر این رژیم را بیش از ۱۱ سال ادامه دادند. محققان دریافتند که کسانی که رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال می کنند، ۱۲ درصد کمتر از افرادی که آن را دنبال کرده اند، مبتلا به دیابت هستند.

annals of medicine

مطالعه ای در ژانویه ۲۰۱۴ در annals of medicine منتشر شد که طی آن بیش از ۳۵۰۰ سالمند که در معرض خطر بیماری قلبی بودند ولی دیابت نداشتند را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که افرادی که رژیم کم چربی غیر مدیترانه ای مصرف کرده اند، به احتمال زیاد دچار دیابت می شوند. همچنین کسانی که رژیم مدیترانه ای را همراه با روغن زیتون میل می کنند، کمتر احتمال ابتلا به این بیماری را داشتند و در درجه ی بعدی کسانی بودند که رژیم مدیترانه را با آجیل ادامه دادند.

کنترل:

رژیم مدیترانه ای مطابق با راهنمایی های انجمن دیابت آمریکا است. از آن جایی که هیچ وعده ای در این برنامه غذایی عجیب نیست، می توانید اطمینان حاصل کنید که آنچه می خورید بر خلاف توصیه پزشک نیست.

رژیم مدیترانه ای همراه با فعالیت بدنی

مطالعه ای ۷۴۴۷ بزرگسال که مبتلا به دیابت نوع دو یا در معرض خطر بیماری قلبی و عروقی هستند را مورد بررسی قرار داد. نتایج این بررسی ها در سال 2019 میلادی منتشر شده و طبق آن نتیجه گرفتند کسانی که رژیم مدیترانه ای را دنبال کردند، همراه با فعالیت بدنی، به کنترل قند خون دست یافته و کسانی که به انسولین حساس بودند به راحتی دیابت را کنترل نمودند.

محققان چینی

در یک تحلیل در سال ۲۰۱۵، محققان چینی ۱۱۷۸ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ را بررسی کردند. در مقایسه با افراد دیگر که رژیم های غذایی دیگری را دنبال می کردند، این افراد قند خون، BMI، کلسترول و فشار خون خود را بهبود دادند.

آیا رژیم مدیترانه ای محدودیت ها و ترجیحات را مجاز می کند؟

هر کس می تواند رویکرد رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کرده و اولویت خود را برای کسب اطلاعات بیشتر انتخاب کند.

مکمل توصیه می شود؟ مصرف مکمل در رژیم مدیترانه ای مورد توجه قرار نمی گیرد.

گیاهخواری یا وگان: با چند ترفند جزئی، می توانید به راحتی غذاهای گیاهی و وگان را در رژیم مدیترانه ای جایگزین کنید.

فاقد گلوتن: شما می توانید هنگام پیروی از رژیم مدیترانه، محصولاتی را انتخاب کنید که بدون گلوتن هستند.

کم نمک: کاهش نمک در رژیم مدیترانه ای قابل اجرا است. این بستگی به شما دارد که چه مقدار نمک مصرف می کنید. اما تاکید بر میوه و سبزیجات باید این کار را آسان تر کند. فقط مطمئن شوید که آجیل ها بدون نمک هستند.

حلال: خوردن غذای حلال در این رژیم و اطمینان از تطابق غذای شما، بر عهده خودتان است.

آیا رژیم غذایی مدیترانه ای مغذی است؟

یک رژیم مدیترانه ای غذاهای سالم مثل، پیتا، هوموس، غلات کامل، سالادها، میوه ها و سبزیجات تازه، ماهی سالمون و چربی های مفید مثل روغن زیتون را تبلیغ می کند. تحقیقات نشان می دهد که این رژیم می تواند علاوه بر کمک به ترمیم بیماری هایی مثل آلزایمر، به بهبود قوای مغزی شما نیز کمک کند.

در اینجا به تجزیه و تحلیل محتوای وعده های غذایی یک روز در رژیم غذایی معمولی مدیترانه ای، در کنار توصیه های رژیم غذایی فدرال 2015 برای آمریکایی ها می پردازیم.

از آنجا که این رژیم غذایی کاملاً فردی است، میزان مصرف واقعی شما متفاوت خواهد بود.

 • میزان چربی دریافتی از کل کالری: معادل 29%
 • میزان چربی اشباع دریافتی از کل کالری: معادل 5%
 • میزان کربوهیدرات دریافتی از کل کالری: معادل 50%
 • میزان قند دریافتی از کل کالری: معادل 20%
 • میزان فیبر دریافتی از کل کالری: معادل 32 g
 • میزان پروتئین دریافتی از کل کالری: معادل 18 %
 • میزان سدیم دریافتی از کل کالری: معادل 1.368 mg
 • میزان پتاسیم دریافتی از کل کالری: معادل 3.351 mg
 • میزان کلسیم دریافتی از کل کالری: معادل 418 mg
 • میزان ویتامین B-12 دریافتی از کل کالری: معادل 2.8 mcg

رتبه بندی این رژیم با نمرات از ۱ تا ۵ در هفت گروه توسط متخصصان تغذیه، متخصصان دیابت و بیماری های قلبی و سایر متخصصان رژیم جمع آوری شده است. ارزش غذایی و ایمنی آن به عنوان یک رژیم سالم از نظر قلبی بالاترین امتیاز را دریافت کرده است. با این حال به عنوان یک رژیم غذایی جهت کاهش وزن، از نظر متخصصان نمره پایین تری دریافت کرد. در زیر رتبه بندی همه گروه ها و اطلاعات مربوط به نظرات کارشناسان را آورده ایم.

به طور کلی: امتیاز 4.2 ستاره از 5 ستاره

امتیاز کارشناسان به رژیم غذایی مدیترانه ای

 

رژیم غذایی مدیترانه ای با تاکید بر میوه، سبزیجات، روغن زیتون و ماهی رژیمی مناسب به نظر می رسد.

مدیریت یا جلوگیری از دیابت: امتیاز 3.8 ستاره از 5 ستاره

رژیم غذایی مدیترانه ای گزینه بسیار خوبی برای پیشگیری یا کنترل دیابت است و بالاترین رتبه را نسبت به گروه های دیگر در این زمینه دریافت کرده است.

سهولت در پیگیری: امتیاز 3.8 ستاره از 5 ستاره

کارشناسان معتقدند، ممکن است برخی از افرادی که احتیاج به غذاهای فرآوری شده یا نوشیدنی های قندی دارند، با این رژیم مقداری مشکل داشته باشند. با این همه این رژیم غذایی چندان پیچیده نیست به همین دلیل رتبه ی خوبی در این زمینه کسب کرده است.

سلامت قلب: امتیاز 4.4 ستاره از 5 ستاره

تحقیقات نشان داده که فواید قلبی و عروقی این رژیم از سلامت قلب حمایت می کند.

کاهش وزن طولانی مدت: امتیاز 3.1 ستاره از 5 ستاره

متخصصان هنگام ارزیابی رژیم مدیترانه ای میزان به نسبت مناسبی را برای میانگین کاهش وزن طولانی مدت ارزیابی کرده اند.

تغذیه: امتیاز 4.8 ستاره از 5 ستاره

رژیم مدیترانه ای با دستورالعمل های غذایی رژیم فدرال ۲۰۱۵ مطابقت دارد. متخصصان این رژیم را یک رویکرد سالم از نظر تغذیه ای برآورد کردند. لازم به ذکر است که این رژیم با رژیم DASH گره خورده و تطابق دارد.

ایمنی: امتیاز 4.9 ستاره از 5 ستاره

این رژیم به لحاظ ایمنی در رده خوبی قرار دارد و همان طور که مشاهده می کنید امتیاز خوبی را در این زمینه به دست آورده است.

کاهش وزن کوتاه مدت: امتیاز 2.9 ستاره از 5 ستاره

بسیاری از کارشناسان خاطر نشان کردند، رژیم غذایی مدیترانه ای برای کاهش وزن طراحی نشده است. همان طور که مشاهده می کنید این رژیم غذایی در این قسمت کمترین نمره را در این گروه کسب کرده است.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *