نگهداری کردن از فرش ها همیشه میسر نیست و از طرفی دیگر تمیز کردن فرش و برطرف ساختن لکه ها و بوهای نامطبوع از روی آن نیز چالش خاص خود را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مطلب زیر را در بخش خانه داری چند و چون دنبال نمایید و ببینید کدام روش برای تمیز کردن فرش شما مناسب خواهد بود.

این که آیا لکه های ناشی از ریخته شدن قهوه روی یک فرش زمینه کرم را دارید و یا این که مداد شمعی های کودکان و یا گرد و غبار و کثیفی های روزمره روی فرش دیده می شود؛ تمام این ها به مقداری توجه و مراقبت نیاز دارند.

مراقبت از فرش ها کار چندان سختی نیست؛ در حالی که شستشو و انتظار ماندن برای خشک کردن آن ها، جابه جا کردن مبلمان و … پیچیده تر به نظر می رسد.

اگر شما می خواهید بدانید که چطور با ساده ترین روش تمیز کردن فرش، فرش های خود را تمیز کرده و لکه ها را از روی آن ها بزدایید؛ دستور العمل زیر را دنبال کنید.

راهکارهای تمیز کردن فرش

نکات تمیز کردن فرش

چطور از پودر به عنوان یک پاک کننده ی فرش استفاده کنیم؟

استفاده از پودر یک راه عالی برای تمیز کردن فرش است. این بهترین استراتژی برای تمیز کردن فرش شما به وسیله ی پودر خواهد بود:

– پودر را روی فرش بپاشید.

– اچازه دهید که پودر برای حداقل 30 دقیقه روی فرش بماند- حتی اگر بتوانید آن را برای یک شب تا صبح روی فرش رها کنید، عالی خواهد بود- این زمان به پودر فرصت می دهد تا خاصیت تمیز کنندگی خود را بیشتر بروز داده و با حل کردن لکه ها و بوی نامطبوع به تمیز شدن فرش منجر شود.

– حالا با جارو برقی، پودرها را از روی فرش پاک کنید.

راهکارهای تمیز کردن فرش

استفاده از شامپو فرش

شامپو فرش یکی دیگر از روش های محبوب برای تمیز کردن فرش ها به شمار می رود. مارک های مختلفی از شامپو فرش وجود دارد، بنابر این مطمئن شوید که به طور کامل و دقیق از دستور العمل روی بسته پیروی می کنید.

محلول را طبق دستورالعمل آماده کنید. در بیشتر مواقع شامپو فرش باید با آب رقیق شده و سپس مورد استفاده قرار بگیرد.

– برای شروع از شامپو فرش روی تمام سطح مورد نظر بریزید.

راهکارهای تمیز کردن فرش

– فرش را خیلی مرطوب نکنید. این نه تنها به هدر شامپو فرش منجر می شود، بلکه فرآیند خشک شدن فرش را نیز طولانی تر می کند.

– با استفاده از یک برس روی مناطق کثیف شده ی فرش بکشید.

– حالا اجازه دهید فرش خشک شود.

– پس از خشک شدن فرش، با جارو برقی شامپوهای خشک شده را جارو کرده و بزدایید.

بهترین پاک کننده برای فرش شما کدام است؟ پودر یا شامپو؟

هنگامی که برای تمیز کردن لکه های عمیق و مدت دار یا بوهای ناخوشایندی که مدتی طولانی ست روی فرش جای گرفته اند اقدام می کنید، صابون های ساده و آب پاسخگو نخواهند بود. اکثر مردم هنگام تمیز کردن فرش در خانه ی خود به سراغ پودر یا شامپو فرش می روند.

برای مقابله با لکه ها، خاک و گرد و غبار به جای شامپو به سراغ پودر مخصوص شستشوی فرش بروید. شامپو فرش باعث می شود که ساعت ها فرش خیس بوده و برای خشک شدن وقت زیادی بگیرد.

اما تمیز کردن فرش با پودر و جارو برقی کشیدن روی آن، خیلی سریع تر کار را تمام خواهد کرد.

به هر صورت از هر محصولی که برای تمیز کردن فرش استفاده می کنید، حتما دستور العمل روی بسته را به درستی اجرا نمایید.

محصولات طبیعی برای تمیز کردن فرش

اگر علاقه مند هستید و ترجیح می دهید که از محصولات طبیعی برای تمیز کردن فرش های خود بهره مند شوید، اقلام آشپزخانه ای متعددی در دسترستان قرار دارند.

اکثر مردم در مورد استفاده از آب سودا یا آب تونیک برای برطرف کردن لکه های قهوه شنیده اند. اما نمک نیز یک جایگزین مناسب برای برطرف کردن خاک یا لکه های تازه به شمار می رود.

همچنین جوش شیرین نیز می توانند بوهای تند و زننده را از بین الیاف فرش محو نمایند.

 

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از یک محلول تمیز کننده ی جدید؛ ابتدا آن را در یک بخش کوچکی از فرش امتحان کنید تا از سازگاری آن اطمینان حاصل نمایید.

ترفندهای خانگی تمیز کردن فرش

بهترین کار این است که هر لکه ای را به محض پدیدار شدن و قبل از این که کاملا خشک شود، از روی فرش پاک کرده و بزدایید. پیش از آن که لکه ها عمیق تر شده و کاملا در تار و پود فرش پیش بروند، آن ها را شسته و کاملا تمیز کنید.

در حالی که همیشه می توانید از محصولات شوینده ی فرش ها استفاده کنید، این ترفندهای پاک کردن دستی نیز بسته به نوع لکه، کارآمد هستند:

– برای لکه های چسبنده مانند آدامس، روی آن ها یخ بمالید و سپس تکه آدامس چسبیده را برطرف سازید.

– برای لکه های بودار، مخلوط مساوی از سرکه و آب گرم آماده کرده و روی بخش بو گرفته ی فرش از آن استفاده کنید.

با استفاده از این روش ها می توانید فرش هایی بدون لکه و زیبا و درخشان داشته و از آن روشنی و تازگی محیط زندگی خود لذت ببرید.

نکاتی که باید به خاطر بسپاریم:

– پاک کننده های پودری برای تمیز کردن فرش ها مناسب تر هستند. زیرا زمانی برای خشک شدن نیاز نداشته و سریعا از روی فرش زدوده می شوند.

– برای پاک کردن لکه های سخت و مانده، از برس و شامپو فرش بهره مند شوید.

– جوش شیرین می تواند به عنوان یک ضدعفونی کننده و برطرف کننده ی بوهای نامطبوع عمل کند.

– همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا هر محصول تمیز کننده را در یک منطقه کوچک از فرش خود امتحان نمایید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *