افرادی که به دنبال ایجاد “تغییر” در سبک زندگی خود هستند اغلب می پندارند؛ “تغییر” نتیجه تصمیمات بزرگ در زندگی است. دسته ای از افراد تمایل دارند تا محل سکونت و زندگی خود را تغییر دهند. این روزها عده زیادی به فکر مهاجرت از کشوری به کشور دیگر هستند. دسته ای دیگر از افراد در صدد تغییر حرفه و شغل خود هستند. و دائما از شاخه ای به شاخه دیگر می روند. و عده ای دیگر قصد دارند تا با انجام یک پروژه بزرگ، “تغییر” گسترده ای را در زندگی خویش پدید بیاورند.

درست است که تمام این راه ها می توانند در بهبود سبک زندگی و ایجاد تغییر، مناسب و اثر گذار باشند. اما خوب است بدانید گاهی کوچک ترین تغییرها قادرند منجر به بزرگ ترین و تاثیر گذار ترین تغییرها در زندگی شوند.

چند و چون در این مطلب 7  عادت کوچک و روزانه را به شما توصیه می کند، تا با انجام منظم آن ها بتوانید کیفیت زندگی و سلامت خویش را بهبود ببخشید.

 

7 عادت کوچک روزانه که با صرف تنها 10 دقیقه می تواند کیفیت سبک زندگی و سلامت شما را بهبود بخشد!

 

صبحانه سالم
صبحانه سالم
  1. هر روز یک صبحانه سالم و جدید برای خود آماده کنید

تا چه وقت این تصور وجود خواهد داشت، که آشپزی کردن “سخت” و “وقت گیر” است؟

اگر یاد بگیرید که از هر کار کوچکی لذت ببرید، خواهید دید که سخت بودن معنایی برای شما ندارد.

هر روز صبح با یک جستجوی ساده در گوگل، سایت های آموزش آشپزی و اینستاگرام می توانید یک دستور صبحانه سالم و جدید را پیدا کنید. آن را با لذت برای خود تهیه کرده و نوش جان کنید. اگر شما روزانه 10 دقیقه از وقت خود را صرف آماده سازی یک صبحانه تازه کنید، دو قدم را هم زمان و در جهت سلامت خود برداشته اید. حتما از نقش مهمی که خوردن وعده صبحانه در سلامت و تغذیه هر فرد دارد شنیده اید.

جالب است بدانید که برای ارتقا کارایی مغز لازم است هر روز چیز تازه ای را یاد بگیرید، حتی کوچک و جزئی ترین چیزها می تواند موثر باشد. این کار به فعالیت مغز شما کمک می کند. پس با این روند شما هر روز یک صبحانه سالم و مقوی میل می کنید و همچنین یک دستور غذایی جدید را می آموزید. تجربه ای که شاید در نگاه اول ساده به نظر بیاید اما می تواند در بهبود سبک زندگی و سلامت شما نقش موثری داشته باشد.

 

ورزش
ورزش
  1. روزانه 10 دقیقه به انجام چند حرکت ورزشی ساده بپردازید

بدن تنها چیزی ست که در تمام عمر همراه شما خواهد بود. اگر بدن شما در سلامت کامل باشد، زندگی همواره با کیفیت مطلوب و دلخواهی همراه می شود. پس لازم است که به بدن خود توجه داشته باشید و زمانی را تنها به آن اختصاص دهید.

ورزش کردن رابطه مستقیم و تنگاتنگی با سلامت جسم و بدن دارد. اگر شما روزانه 10 دقیقه از زمان خود را به ورزش کردن بپردازید، و این فعالیت را تبدیل به یک سبک زندگی و عادت روزانه کنید، سلامت بدن و جسم خود را برای یک عمر تضمین خواهید کرد. شما می توانید یک حرکت مشخص را به عنوان چالش در نظر بگیرید. برای مثال حرکت پلانک ( یا خط کش) حرکتی ست که بر روی تمام عضلات و همچنین ذهن شما تاثیر می گذارد. زمان پایداری در این حرکت را می توانید به عنوان یک چالش در نظر بگیرید. روز اول 10 ثانیه، روز دوم 15 ثانیه و… به همین روال شما در نهایت می توانید بیشترین زمان ممکن را در این حرکت چالش برانگیز بمانید. اما قبل از شروع این چالش زمانی را به گرم کردن عضلات بدن بپردازید تا آسیبی به آن ها وارد نشود.

تنفس صحیح
تنفس صحیح
  1. درست نفس کشیدن را تمرین کنید

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که زود عصبانی می شوید و یا روزانه موقعیت های حساس و استرس زا را زیاد تجربه می کنید، این مورد مخصوص شماست.

نحوه درست نفس کشیدن یکی از ساده ترین چیزهایی ست که می توانید بیاموزید و آن را تمرین کنید. در مواقعی که عصبانی هستید، سعی کنید آن مکان و موقعیت را ترک کرده و در خلوت تنها برای 10 دقیقه کاری به جز نفس کشیدن انجام ندهید. عمیق نفس بکشید و افکار خود را به روی دم و بازدم ها متمرکز کنید. زمانی که فشارهای کاری استرس زیادی را به شما وارد کرده است، برای 10 دقیقه همه چیز را رها کنید و تنها نفس بکشید. درست نفس کشیدن می تواند اکسیژن زیادی را وارد ریه و در نهایت خون شما کند. وقتی اکسیژن به خون و مغز برسد خستگی ها کم می شود. استرس ها دور می شود. و در نهایت آرامش جایگزین تمام دغدغه های فکری خواهد شد. در نتیجه نفس کشیدن نقش مهمی را در سلامت جسم و ذهن، و کیفیت سبک زندگی شما ایفا می کند.

 

فعالیت ذهن
فعالیت ذهن
  1. تلاش کنید تا ذهن تان همواره “خلاق” بماند

همان طور که ماهیچه های بدن برای قدرت یافتن نیازمند تمرین زیاد و مداوم هستند، خلاقیت ذهن هم شبیه به یک ماهیچه در مغز برای فعال بودن نیازمند تمرین بی وقفه می باشد. اگر شما ذهن را آسوده رها کنید، رفته رفته ذهن تنبل خواهد شد و کارایی پیشین خود را از دست می دهد. برای سلامت و فعالیت مغز نیاز است که شما هر روز چیزاهایی بیاموزید و خلاقیت ذهن را به کار گیرید.

برای این منظور روزانه 10 دقیقه یادگیری یک زبان جدید، حل کردن جدول، بازی های فکری که نیازمند تمرکز هستند و همچنین ساده ترین روش یعنی نوشتن ایده هایی که ذهن تان خلق می کند، می توانند راه های مناسبی برای خلاق ماندن ذهن و فعالیت مغز باشند. این تغییر کوچک در سبک زندگی می تواند از ابتلا به آلزایمر و فراموشی های کوتاه مدت پیشگیری کند. در نتیجه یک راه ساده اما بسیار تاثیر گذار در سلامت جسم و روان شما می باشد.

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم
  1. “شکر” را تا حد امکان از برنامه غذایی خود حذف کنید

مطلبی که در این مورد یاد خواهید گرفت می تواند یکی از عادت های بد غذایی شما را تغییر دهد و سلامت شما را حفظ کند.

یکی از میان وعده های محبوب در همه جای دنیا انواع کیک و شیرینی جات می باشد که دارای مقادیر زیادی شکر هستند. می دانید که قند و شکر به “سم سفید” معروف می باشند. مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت آن ها برای سلامتی مضر بوده و بدن را در معرض انواع بیماری ها مانند دیابت، فشار خون و… قرار می دهد. اما مواد غذایی سالم مانند انواع میوه ها، قادرند قند مورد نیاز بدن را تامیین کنند. به همین خاطر می توانند جایگزین مناسبی برای شکر و مواد حاوی شکر باشند.

پس قرار دادن انواع میوه ها به عنوان یکی میان وعده سالم و دریافت قند طبیعی از آن ها می تواند یک چالش و عادت غذایی سالم برای شما باشد. شما با دانستن این مطلب و رعایت آن در سبک زندگی روزانه خود می توانید یک عادت غذایی درست را جایگزین یک عادت غذایی نادرست و بد کنید. در نتیجه به بهبود سطح سلامتی تان کمک زیادی خواهید کرد.

 

  1. افکار و مشغله های فکری خود را مدیریت کنید

در روز هزاران فکر بدون اختیار و کنترل شما از ذهن تان عبور می کند. در میان عبور افکار گوناگون، ممکن است شما در یک فکر عمیق شوید و تمرکز خود را به روی کارهای روزمره از دست بدهید. گاهی این افکار بسیار مخرب می باشند زیرا چیزی که به آن فکر می کنید کاملا منفی است و پتانسیل این را دارد تا کارایی مثبت ذهن شما را مختل کند. این شرایط می تواند بسیار پر تنش و استرس زا باشد، زیرا بدن در مقابل افکار منفی و ناخوشایند واکنش نشان می دهد. پس نیاز است تا این موقعیت را از خود دور کرده و راه حلی برای آن پیدا کنید. در همچین شرایطی برای 10 دقیقه هر فعالیتی را رها کرده و آنچه از ذهن تان عبور می کند را روی کاغذ بنویسید.

افکارتان را قضاوت نکنید و تنها ناظر آن چیزی باشید که از ذهن تان عبور می کند. و تمام آن را بیرون بریزید تا ذهن آرام شده و رفته رفته سکوت و آرامش در ذهن برقرار شود. این روش می تواند سلامت جسم و روان شما را بهبود بخشیده و کیفیت فعالیت های روزانه و سبک زندگی شما را افزایش دهد.

 

مطالعه
مطالعه
  1. مطالعه کنید و موسیقی خوب گوش دهید

همان طور که بدن برای بقا خود نیازمند تغذیه است، روح و روان نیز برای سالم ماندن نیازمند غذای مناسب می باشند. گوش دادن به موسیقی خوب و مطالعه آنچه به دانش و آموخته های شما می افزاید، در حقیقت غذای روح شما است. اگر در روز و برای 10 دقیقه زمانی را صرف شنیدن یک موسیقی آرامش و فرح بخش کنید و همچنین زمانی را به خواندن یک بخش از کتاب و یا حتی یک مقاله از مجله فیزیکی یا اینترنتی کنید، قدم بزرگی را در جهت سلامت روح و روان خود برداشته اید. این روش می تواند از افسردگی و همچنین آلزایمر نیز جلوگیری کند.

شما می توانید به سادگی و با رعایت آنچه در این مطلب آموخته اید، با تغییرهای کوچک، تغییر بزرگ و شگرفی را در سبک زندگی خود اعمال کنید. پس از همین امروز شروع کنید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *