توجه داشته باشید که تمامی رژیم های غذایی، سالم و مغذی نیستند و با توجه به رده بندی U.S.News، نمی توانیم تمام برنامه های غذایی را حافظ سلامتی بدانیم. یک رژیم غذایی سالم نیازی به هزینه کردن پول زیاد ندارد و به نظر نمی رسد که سلامت برنامه های غذایی در رابطه مستقیم با صرفه هزینه بالا باشند. اما مهم ترین چیزی که در هر رژیم غذایی باید مد نظر قرار دهید، سلامت تغذیه و حفظ سلامت بدن است.

مهم این است که به آن ندای درونی خود گوش داده و سراغ مواد غذایی سالم، تازه و طبیعی بروید و از غذاهای فرآوری شده و از پیش آماده، پرهیز نمایید. البته ممکن است برای رسیدن به کاهش وزن سریع، روش های ناصحیح دیگری نیز کارآمد به نظر برسند؛ اما اگر می خواهید برنامه ای سالم و پایدار در دراز مدت داشته باشید، باید به آن ندای درونی گوش فرا دهید.

تغذیه سالم

سلامت تغذیه

اگر چه کاهش وزن در ارتباط مستقیمی با سلامت بدن قرار دارد، اما همیشه کاهش وزن و لاغر شدن به معنای به دست آوردن سلامتی نخواهد بود. به طور مثال یک رژیم غذایی که در کوتاه مدت سایز دور کمر شما را کوچک می کند، ممکن است به شدت برای سلامتی تان آسیب رسان باشد. این رژیم می تواند با منع کردن گروه های مهم مواد غذایی و کوچک کردن سبد تغذیه فرد، لاغری مناسب را به همراه داشته باشد؛ اما به موازات آن آسیب های جدی نیز به سلامتی وی وارد می سازد. Madelyn Fernstorm، مدیر موسسه مدیریت وزن مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ می گوید: “مردم به حدی مشتاق کاهش وزن هستند که با هر قیمتی برای رسیدن به آن، جلو می روند.”

احتمالا با کاهش وزن خود احساس شادی و رضایت خواهید کرد. وزن کم کرده و در آینه با اندامی متناسب تر به نظر می رسید، اما بدن شما ممکن است آن قدرها در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد و در ضمن احتمال بازگشت وزن نیز وجود دارد.

تغذیه سالم

در رده بندی U.S.News تمامی 41 رژیم شرکت داده شده، به لحاظ تمامیت مواد غذایی غنی و ایمنی (گرفته از رژیم اتکینز تا رژیم باروری) در یک گزارش علمی جای گرفته گرفته و نمراتی را به خود اختصاص دادند. به طور مثال رده بندی به لحاظ رژیم غذایی تغذیه سالم، نمره ای را به هر رژیم اعطا کرد که نشان می دهد آن رژیم تا چه اندازه حافظ سلامت بدن بوده و مواد غذایی سالم و مفید را به شخص ارائه می دهد. رژیم های غذایی که نمرات بالایی در ایمنی و ارزش غذایی به دست آوردند، شباهت های زیادی با یکدیگر داشتند؛ از جمله آن ها دارای بار سنگینی از سبزیجات، میوه ها و دانه های کامل بوده و پروتئین ها و لبنیات کم چرب و چربی های سالم را در سبد تغذیه ای خود داشتند.

همین طور از آن جایی که رژیم های غذایی گیاهی در بین مردم بسیار محبوب بوده و روی سلامتی نیز تاثیرات مثبتی دارند، یک رده بندی نیز بر پایه بهترین رژیم های دارای پایه گیاهی صورت گرفته است.

از بین رژیم های غذایی شرکت کننده در رده بندی U.S.News، 10 برنامه نمره زیر 3 دریافت کردند که شامل رژیم های پالئو، مواد خام، سریع، دوکان، اتکینز و Whole30 هستند. این رژیم ها به شدت محدودیت غذایی داشته و طبق اظهار نظر کارشناسان؛ به لحاظ مواد مغذی مورد تردید هستند. در رژیم پالئو با منع مواد گوشتی، غلات و لبنیات روبرو هستیم که به شکلی بدیهی دریافت کلسیم و ویتامین D را محدود می سازد. همین طور در رژیم غذایی اتکینز، کربوهیدرات ها به شدت محدود شده و از این لحاظ ضعف دارد. با دنبال کردن رژیم غذایی مواد خام نیز ممکن است به کمبود کلسیم، ویتامین B12 و نیز ویتامین D مبتلا شوید.

تغذیه سالم

برای این که خود را در دایره امن در خصوص رژیم های غذایی قرار دهید، باید به عکس العمل های بدن توجه داشته باشید. احساس خستگی مفرط، بی خوابی، سرگیجه، سردرد و … همه پرچم های قرمز هستند که باید نسبت به آن ها هشیار باشید.

Fernstorm می گوید: “کاهش وزن فاکتوری است که باید به سلامتی کمک کند، پس در صورت از دست دادن وزن باید احساس بهتری داشته باشید و انرژی بالاتری در خود بیابید.” با این حساب اگر به موازات کاهش وزن، احساس خوبی ندارید و وضعیت بدنی شما مناسب نیست، یک جای کار غلط است!

تغذیه سالم

رده بندی رژیم ها به لحاظ تغذیه سالم

در اینجا به رده بندی رژیم ها به لحاظ سلامت تغذیه ای نگاه می اندازیم.

رتبه رژیم غذایی مدیترانه ای: معادل 1
رتبه رژیم غذایی Dash: معادل 2
رتبه رژیم غذایی انعطاف پذیر: معادل 3
رتبه رژیم غذایی Mind: معادل 4
رتبه رژیم غذایی TLC: معادل 4
رتبه رژیم غذایی مایو کلینیک: معادل 6
رتبه رژیم غذایی نوردیک: معادل 6
رتبه رژیم غذایی Volumetrics: معادل 6
رتبه رژیم غذایی Weight Watchers: معادل 6
رتبه رژیم غذایی آسیایی: معادل 10

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *