رژیم غذایی اتکینز توسط دکتر رابرت اتکینز طراحی شده است. وی به مزایای سلامتی بر مبنای رژیم های کم کربوهیدرات، بسیار توجه داشت و به آن ها در کتاب Dr. Atkins Diet Revolution نیز پرداخت که برای نخستین بار 1972 میلادی منتشر شد.

رژیم غذایی اتکینز دارای چهار مرحله است. این رژیم با سطح پایین کربوهیدرات آغاز شده و سپس تغذیه روزانه را به شکلی ادامه می دهید تا به وزن دلخواه خود برسید. به عنوان مثال در فاز اول؛ روزانه 20 گرم کربوهیدرات خالص، 12 تا 15 واحد از سبزیجات پایه با فیبر بالا دریافت خواهید کرد.

تئوری کلی این است که با محدود کردن کربوهیدرات ها، بدن شما در این راستا پیش می رود که چربی های ذخیره شده را به سوخت تبدیل سازد. بنابراین قندها و نشاسته های ساده مانند سیب زمینی، نان سفید و برنج را کم کرده و پروتئین ها و چربی ها مانند مرغ، گوشت و تخم مرغ را بیشتر مصرف خواهید کرد. به این شکل چربی ها شروع به سوزانده شدن کرده و وزن از دست خواهید داد.

البته کاهش میزان کربوهیدرات دریافتی، تنها چیزی نیست که در رژیم غذایی اتکینز دنبال می کنیم، بلکه این قاعده کلی بازی ست که در چهارچوب آن قرار می گیریم.

یک غذای دارای میزان کربوهیدرات بالا، خون را از گلوکز انباشته خواهد ساخت؛ یعنی بیش از اندازه ای که برای ذخیره در کبد یا استفاده سلول ها کافی خواهد بود. پس این میزان گلوکز کجا می رود؟ بدیهی ست که به شکل چربی در بافت ها ذخیره خواهد شد.

اگر رژیم غذایی اتکینز 20 برایتان دشوار باشد، می توانید به الگوی اتکینز 40 و … تغییر وضعیت داده و نوعی از این رژیم را انتخاب کنید که سازگاری بیشتری با شرایط بدنی شما داشته باشد. به طور مثال اتکینز 100، بیشترین میزان انعطاف پذیری رادارد و به شما اجازه می دهد که از تمام گروه های مواد غذایی تغذیه کرده و شرایط آسان تری را سپری نمایید. در این رژیم دستور العمل های ابتدایی زیر را دنبال می کنیم:

– حداقل 12 تا 15 گرم کربوهیدرات خالص در روز بر پایه سبزیجات پایه
– 4 تا 6 اونس پروتئین در روز
– دو تا چهار واحد چربی در روز
– 85 گرم کربوهیدرات باقی مانده نیز از مواد غذایی چون حبوبات، آجیل، دانه ها، میوه ها و سبزیجات با کیفیت بالا تامین خواهد شد.

رتبه رژیم غذایی اتکینز در رده بندی U.S.News

رتبه رژیم غذایی اتکینز در رده بندی U.S.News برابر با 37 اعلام شده است. سایر رتبه های این رژیم را در ادامه مشاهده می کنید:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 37
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 17
در میان بهترین رژیم های غذایی تجاری: رتبه 11
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 29
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 39
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 2
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 37
در میان ساده ترین رژیم های غذایی: رتبه 30

رژیم غذایی اتکینز چطور عمل می کند؟

برای شروع رژیم غذایی اتکینز 20 که عمومی ترین و رایج ترین نوع از این برنامه غذایی است، مجاز به دریافت 20 گرم کربوهیدرات خالص در روز و طی فاز اول خواهید بود. شما باید یخچال خود را از سبزیجات و محصولات پروتئینی انباشته سازید. در اینجا راهنمایی هایی وجود دارد:

– سهم بیشتری از ماهی، گوشت گاو و گوساله، مرغ و دیگر منابع پروتئینی را ذخیره ساخته و از آن ها به اندازه 4 تا 6 اونس در هر وعده غذایی میل کنید.

– یک وعده غذای چرب در هر وعده میل کرده و توازنی بین کره، سس سالاد و روغن زیتون ایجاد نمایید.

– وعده های غذایی خود را با سبزی های دارای برگ های تیره و کم کربوهیدرات همراه سازید.

برای دریافت راهنمایی بیشتر می توانید از کتاب Atkins: Eat Right, Not Less بهره مند شوید. در این کتاب بیش از 100 دستورالعمل غذایی با سطح کربوهیدرات پایین ارائه شده است که می توانید از آن ها برای آشپزی خود طی این رژیم، استفاده نمایید. همچنین در این کتاب راهنمایی هایی برای کنترل کربوهیدرات ها در برنامه های Atkins40، Atkins20، Atkins100 نیز ارائه شده است.

عملکرد رژیم غذایی اتکینز

هزینه رژیم اتکینز چقدر است؟

گوشت و سبزیجات تازه، معمولا گران ترین مواد غذایی هستند و همیشه از غذاهای فرآوری شده، بیشتر هزینه بردار می شوند. اما این که تا چه اندازه هزینه شما از قبل بیشتر شود، بستگی به عادات غذایی سابقتان دارد.

تاثیر رژیم اتکینز در کاهش وزن

مطالعاتی که روی رژیم غذایی اتکینز و سایر رژیم های دارای سطح کربوهیدرات پایین صورت گرفته است، این تئوری را نسبتا موفق نشان می دهد؛ به ویژه در چند هفته اول! با این حال، این تنها بخشی از داستان است.

متاسفانه بیشترین چیزی که طی هفته های اول از دست می دهیم، آب است و نمی توان به چنین کاهش وزنی آن قدرها امیدوار بود. درست به همین دلیل است که محققان معمولا آثار رژیم های غذایی را بعد از مدت چیزی در حدود 2 سال، تحت بررسی و مطالعه قرار می دهند.

در اینجا به چند تحقیق کلیدی درباره اتکینز و سایر رژیم های کم کربوهیدراتی نگاه می کنیم:

نتایج اتکینز در دوره های کوتاه، متفاوت نشان داده شده است. یک مطالعه در سال 2006 میلادی در British Medical Journal منتشر شده که نشان می داد افرادی که از این رژیم غذایی پیروی کرده اند، در چهار هفته ی اول به طور متوسط 10 پوند کاهش وزن داشته، در حالی که آن هایی که از روش slim fast بهره برده و محدودیت کالری و چربی داشتند؛ 6 تا 7 پوند کاهش وزن را تجربه کردند. قیاس این دو رژیم در طول یک ماه، در نهایت تفاوت معنی داری را نشان نداد.

مطالعه دیگری در سال 2007 میلادی صورت گرفت. در این مطالعه که در نشریه American Medical Association منتشر شده، 300 زن دارای اضافه وزن به چهار گروه رژیم غذایی اتکینز، اورنیش، learn و رژیم غذایی Zone وارد گشتند.

پس از دو ماه، آن هایی که از رژیم غذایی اتکینز پیروی کرده بودند، به طور متوسط 9 و 2/1 وزن کم کرده و سایر رژیم ها نیز به کاهش وزن بین 5 تا 6 پوند رسیدند. پس از شش ماه، کاهش وزن برای گروه اتکینز به طور متوسط حدود 13 پوند بود و سه گروه دیگر تقریبا و به طور نسبی به کاهش وزنی بین 2/1 4 تا 7 پوند دست یافتند. پس از گذشت 12 ماه، رژیم غذایی اتکینز به کاهش وزن متوسط 10 کیلویی رسیده و سایر رژیم های غذایی رکوردهای 3 تا 6 پوندی داشتند.

تاثیر رژیم اتکینز در کاهش وزن

در کنار این نتایج، میزان طاقت شرکت کنندگان در رعایت این رژیم های غذایی نیز جالب توجه بود. بیشتر شرکت کنندگان تا به انتها قادر به حفظ رژیم غذایی خود نبوده و آن را در مراحلی رها کردند. به طور مثال دنبال کنندگان رژیم اتکینز، به رژیم پایدار نماینده و به مصرف کربوهیدرات بیشتری روی آوردند.

اما یک حلقه گم شده همچنان در بررسی این رژیم های غذایی باقی مانده و آن این است که آیا کاهش وزن افراد به کم کردن کالری دریافتی مربوط شده یا کاهش مصرف کربوهیدرات موجب آن می گردد؟! همچنان مطالعات قادر به اثبات اثر کاهش مصرف کربوهیدرات ها در کم کردن وزن نبوده و به نظر می رسد چیزی که در نهایت به کاهش وزن منجر می شود کم شدن کالری دریافتی است!

برخی از تحقیقات نشان می دهد که افراد با کاهش کربوهیدرات دریافتی در یک دوره شش ماهه تا یک ساله می توانند به اندازه 18 پوند کاهش وزن داشته و دور کمر کوچک تری به دست بیاورند. اما تحقیقات موازی حاکی از آن است که پس از گذشت یک سال، هیچ یک از چهار رژیم مطرح شده برای کاهش وزن مطلوب نیستند و هیچ یک دارای ویژگی های برتری نمی باشند. به واقع تمام این چهار رژیم در کوتاه مدت موثر بوده و نمی توانیم در مورد تاثیربخشی دراز مدت آن ها نظر قطعی بدهیم.

مواد غذایی مورد استفاده در رژیم غذایی اتکینز

میزان سهولت

این که رژیم غذایی اتکینز تا چه اندازه ساده یا سخت است، به طبع شما بستگی دارد؛ تا چه اندازه به مواد خوراکی شیرین یا غذاهای نشاسته ای علاقه مند هستید؟ آیا از کنار گذاشتن نان فرانسوی عذاب می کشید؟ در مورد پاستا چطور؟ ژله انگور و … .

دستورالعمل های آشپزی همراه با این رژیم، مقداری سخت تر از آشپزی های معمول شما خواهد بود. اما در عوض آموزش آشپزی و دستورهای جالب توجه از این رژیم در فضای اینترنت به اندازه کافی و به وفور موجود هستند. طیف وسیعی از غذاهای آمریکایی تا خاورمیانه، فرانسه و آسیایی را خواهید یافت.

در این رژیم، امکان رستوران گردی را نیز خواهید داشت؛ تنها باید اطمینان حاصل کنید که سفارش شما از منوی رستورانی مطابق با قواعد اتکینز باشد.

زمانی که عجله داشته باشید، اتکینز غذاهای راحت و کم دردسر که در زمانی کوتاه آماده می شوند، پیشنهاد می کند و از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت.

از آن جایی که پروتئین ها و چربی ها، زمان بیشتری برای هضم نسبت به کربوهیدرات ها می گیرند، در این رژیم حس گرسنگی جایی نخواهد داشت و به سیری کامل پس از صرف وعده های غذایی خود می رسید.

غذاهای این رژیم را می توانیم در گروه خوشمزه ها تقسیم بندی کنیم و احتمالا به لحاظ طعم ها مشکلی نخواهید داشت.

میزان تمرینات ورزشی لازم

تمرینات ورزشی در رژیم غذایی اتکینز، به ویژه در دوره نگهداری و حفظ وزن توصیه شده است. البته توصیه می شود که حتما اجازه دهید چند هفته از شروع رژیم غذایی شما سپری شده و ابتدا به روال آن عادت کنید و بعد از آن تمرینات ورزشی را به رفتارهای روزانه خود، وارد سازید.

منبع: health.usnews

چه نوع مواد غذایی را در رژیم اتکینز می خوریم؟

در این رژیم غذاهای غنی از پروتئین و چربی را یافته و کربوهیدرات ها کنار زده شده اند. به ویژه در هفته های اول، بشقاب های غذایی کاملا عاری از کربوهیدرات ها را شاهد هستیم. گوشت، ماهی، صدف، مرغ و تخم مرغ را فراوان داشته و البته کمی از سبزیجات با سطح کربوهیدرات پایین نیز مجاز هستند. با عبور کردن از این مرحله، رفته رفته کمی کربوهیدرات به رژیم غذایی شما وارد می شود.

برنامه غذایی رژیم اتکینز

در اینجا به برنامه یک روز از رژیم غذایی اتکینز نگاهی می اندازیم:

فاز اول معمولا دو هفته طول می کشد و فاز چهارم یا همان مرحله نگهداری طولانی مدت است.

فاز اول

صبحانه

4 تا 6 اونس ماهی آزاد دودی به همراه 2 قاشق غذاخوری پنیر خامه ای و 2/1 فنجان خیار خرد شده

اسنک

2 ساقه کرفس به همراه 2 قاشق غذا خوری بلوچیز

ناهار

سالاد شامل:

4 تا 6 اونس مرغ کبابی

4 فنجان سبزی مخلوط

2/1 آووکادو

10 عدد زیتون سیاه

2 قاشق غذاخوری سس ایتالیایی

اسنک

بسته غذایی اتکینز + 1 برش پنیر چدار

شام

سالاد شامل:

4 فنجان کاهو

4 تا 6 اونس ژامبون بوقلمون

1 عدد گوجه فرنگی کوچک

2 قاشق غذاخوری پیاز خرد شده

4/1 فنجان پنیر چدار

2 قاشق غذاخوری سس فرانسوی

فاز چهارم

صبحانه

2/1 گریپ فروت سفید

2 عدد تخم مرغ خرد شده

4/1 فنجان پیاز خرد شده

4/1 پنیر چدار

اسنک

بسته غذایی اتکینز

2/1 فنجان تمشک

ناهار

سالاد شامل:

4 تا 6 اونس مرغ کبابی

2 فنجان سبزی مخلوط

2/1 فنجان ذرت

1 فنجان لوبیا سیاه

2 قاشق غذاخوری سس فلفل قرمز پارمزان

اسنک

1 عدد هویج متوسط

2 اونس گردو

شام

سالاد شامل:

2 فنجان سبزی مخلوط

1 اونس پنیر بز

2/1 لیوان نخود سفید

2/1 فنجان ترشی چغندر

2 قاشق غذاخوی تمشک سرکه ای

4 تا 6 اونس استیک

4/1 فنجان قارچ

2/1 فنجان سیب زمینی پوره شده

غذاهای مجاز در رژیم غذایی اتکینز شامل موارد زیر هستند:

پروتئین: سه وعده 4 تا 6 اونس روزانه در فاز اول

به جای نان، ماکارونی و سایر کربوهیدرات ها؛ باید به سراغ پروتئین هایی چون گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ و ماهی (هفته ای دو بار) و همچنین آجیل و دانه ها بروید. به این شکل شما بدن خود را وادار می سازید تا چربی بسوزاند.

چربی: سه قاشق غذاخوری چربی در روز مجاز خواهد بود که می توانید آن را از کره، سس سالاد، روغن زیتون و پنیرها دریافت کنید.

سبزیجات بنیادی: روزانه شش تا هشت وعده سبزیجات برگ دار و سبزیجاتی چون بروکسل، تربچه و قارچ با مقدار زیادی فیبر می توانید میل کنید.

غذاهای غیرمجاز در رژیم اتکینز کدامند؟

نان سفید، ماکارونی و سایر محصولات گندمی

در هر مرحله از رژیم اتکینز جایی برای پیتزا، اسپاگتی و یا نان های سنتی وجود ندارد. اتکینز معتقد است که شاخص بالای گلیسمی به افزایش قند خون و در نهایت افزایش وزن منجر خواهد شد.

قند

اگر به قند و شیرینی وابستگی دارید، بهتر است به این رژیم غذایی وارد نشوید. در این رژیم بیشترین قندی که می توانید دریافت کنید از منابعی چون انواع توت ها، گیلاس و خربزه خواهد بود. البته اتکینز در مراحل بالاتر خود به برخی از شیرین کننده های مصنوعی نیز مجوز ورود به برنامه غذایی را می دهد.

الکل

الکل نیز در این رژیم مانند بسیاری از رژیم های غذایی دیگر ممنوع اعلام شده است. آبجو و شراب حاوی کربوهیدرات هستند و در مهار چربی های بدن، اختلال ایجاد می کنند.

غذاهای محدود شده در رژیم اتکینز کدامند؟

میوه

انواع توت ها، گیلاس و خربزه در فاز دوم به سبد غذایی این رژیم وارد می شوند و سایر میوه های فصلی نیز در فاز سوم جای دارند.

حبوبات

نخود، عدس، بادام زمینی و سایر حبوبات سرشار از پروتئین های گیاهی هستند؛ اما نمی توانیم آن ها را کم کربوهیدرات بدانیم. بنابراین چنین حبوباتی تا مرحله دوم رژیم مجاز نیستند و پس از آن نیز باید به صورت محدود مصرف شوند.

سبزیجات نشاسته ای

هویج، سیب زمینی، ذرت، کردو حلوایی و سایر کربوهیدرات ها تا فاز سوم رژیم ممنوع هستند و پس از آن نیز باید با احتیاط و محدودیت مصرف شوند.

آیا رژیم غذایی اتکینز دارای ریسک هایی برای سلامتی است؟

هیچ نشانه ای از خطرات جدی کوتاه مدت برای دنبال کنندگان رژیم غذایی اتکینز گزارش نشده است. عوارض جانبی گزارش شده، غالبا جزئی و زودگذر هستند. برخی از این عوارض شامل ضعف عمومی، حالت تهوع، سرگیجه، یبوست، تحریک پذیری و بوی بد دهان بوده اند. البته مطالعات صورت گرفته روی این رژیم غذایی، به مدت دو سال بوده و هنوز اطلاعاتی در خصوص عوارض بلند مدت آن در اختیار نیست.

اکثر متخصصان بر این باور هستند که رژیم های غذایی حاوی چربی های اشباع، به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و حمله های قلبی و مغزی را افزایش می دهند. با این وجود اتکینز به مانند یک افسانه می ماند و محدودیت کربوهیدرات ها در آن، وضعیت چربی در بدن را نیز تغییر می دهد.

البته به خاطر داشته باشید که رژیم اتکینز برای همه بی خطر نیست. زنان باردار تنها می توانند به صورت مستقیم به فاز چهارم این رژیم، یعنی فاز نگهدارنده وارد شوند و فازهای قبلی برای آن ها غیرمجاز است. نوجوانان و مبتلایان به دیابت یا پیش دیابت نیز باید پیش از شروع این رژیم، با پزشک خود مشورت داشته باشند.

آیا رژیم غذایی اتکینز به سلامت قلب کمک می کند؟

برخی تحقیقات حاکی از آن هستند که اتکینز کلسترول خوب یعنی HDL را بالا برده و فشار خون را کاهش می دهد. به این سبب خطر حملات قلبی کمتر شده و ریسک سکته مغزی نیز کاهش می یابد. اما با این همه حجم چربی موجود در این برنامه غذایی، از نظر متخصصان نگران کننده است. یک تحلیل در سال 2016 در مجله بریتانیایی تغذیه منتشر شده و ثابت کرد که اگر چه رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کنترل وزن می شوند و این نوعی مزیت برای قلب است؛ اما از طرفی دیگر آن ها باعث افزایش کلسترول های بد یعنی LDL شده و خود به نوعی عامل خطر سلامت قلب عروق خواهند بود. محققان می گویند؛ یافته های ما نشان می دهد که تغییرات سودمند رژیم های غذایی کم کربوهیدرات باید در برابر اثرات مضرات احتمالی افزایش کلسترول LDL اندازه گیری شوند.

آیا رژیم غذایی اتکینز می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کرده و به کنترل آن کمک کند؟

رژیم اتکینز ممکن است به جلوگیری یا کنترل دیابت منجر شود.

پیشگیری: دریافت غذاهای پرکربوهیدرات باعث بالا رفتن سطح قند خون و ایجاد مقاومت در برابر انسولین می گردد و با توجه به پایین بودن میزان کربوهیدرات دریافتی در این رژیم غذایی، احتمال پیشگیری از دیابت را فراهم می سازد.

کنترل: برخی از مطالعات نشان داده اند که اتکینز یا سایر برنامه های غذایی کم کربوهیدرات، به پایین آمدن قند خون و انسولین کم می کنند و این می تواند در کنترل دیابت موثر ظاهر شود.

آیا رژیم غذایی اتکینز با محدودیت ها سازگاری دارد؟

بیشتر افراد قادر هستند که این رژیم را بر اساس نیاز خود، تنظیم کرده و با محدودیت های تغذیه ای خود کنار بیایند. طی دنبال کردن این رژیم غذایی، مکمل هایی چون یک مولتی ویتامین روزانه به همراه مواد معدنی از جمله منیزیم، کلسیم، ویتامین D و همچنین مکمل امگا 3 مورد نیاز هستند.

در ادامه سازگاری این رژیم با سبک های تغذیه ای گوناگون را مشاهده می کنید.

گیاهخواری: اتکینز نمونه برنامه ها و دستورالعمل های غذایی مطابق با سبک تغذیه ای گیاهخواری را در خود جای داده است و گیاهخواران می توانند از این برنامه های غذایی اتکینز بهره مند شوند.

اگر شما گیاهخوار یا وگان هستید، در فاز دوم رژیم کربوهیدرات بیشتری دریافت خواهید کرد. همین طور باید پروتئین های گیاهی را جایگزین پروتئین های حیوانی خود در این رژیم نمایید.

بدون گلوتن: اتکینز در برنامه های غذایی خود، دستور العمل خاصی برای حذف گلوتن ارائه نداده است. اما برخی از غذاهای پایه ای این رژیم چون تخم مرغ، گوشت و سبزیجات عاری از گلوتن هستند. اما یک چیزی را به خاطر داشته باشید که بدون گلوتن بودن یک ماده غذایی، به معنای عاری بودن آن از کربوهیدارت نیست.

کم نمک: اتکینز برنامه غذایی کم نمک ندارد، اما سازگاری با این مورد بسیار آسان است. علاوه بر محدود کردن کربوهیدرات ها، می توانید میزان نمک دریافتی خود را نیز کم کرده و محصولاتی چون پنیر را از نوع کم نمک مصرف کنید.

حلال: در رژیم غذایی اتکینز دستورالعمل و پیش بینی خاصی درباره غذاهای حلال وجود ندارد و کنترل این موضوع بر عهده خود شما خواهد بود.

آیا رژیم غذایی اتکینز مغذی است؟

میزان  مواد مغذی این رژیم غذایی را بر طبق محاسبه ای که روی یک روز از این رژیم صورت گرفته است؛ در ادامه می بینید:

میزان چربی نسبت به کل کالری دریافتی : معادل 63 درصد در فاز اول و 54 درصد در فاز چهارم

میزان چربی اشباع نسبت به کل کالری دریافتی: معادل 17 درصد در فاز اول و 18 درصد در فاز چهارم

میزان کربوهیدارت نسبت به کل کالری دریافتی: معادل 10 درصد در فاز اول و 24 درصد در فاز چهارم

میزان قند نسبت به کل کالری دریافتی: معادل 3 درصد در فاز اول و 10 درصد در فاز چهارم

میزان فیبر: معادل 19 g در فاز اول و 29 g در فاز چهارم

میزان پروتئین نسبت به کل کالری دریافتی: معادل 29 درصد در فاز اول و 27 درصد در فاز چهارم

میزان سدیم دریافتی: معادل 1.827 mg در فاز اول و 1.854 mg در فاز چهارم

میزان پتاسیم دریافتی: معادل 3.274 mg در فاز اول و 3.807 mg در فاز چهارم

میزان کلسیم دریافتی: معادل 1.060 mg در فاز اول و 1.030 mg در فاز چهارم

میزان ویتامین b-12 دریافتی: معادل 8.3 mg در فاز اول و 17.7 mg در فاز چهارم

میزان ویتامین D دریافتی: معادل 0.5 mcg در فاز اول و 7 mcg در فاز چهارم

متخصصان تغذیه و محققان با بررسی رژیم غذایی اتکینز، آن را در یک رده بندی و امتیازدهی از 1 تا 5 ستاره قرار داده اند. این ارزیابی در گروه های آزمایشی متفاوت صورت گرفته و نتایج آن قابل توجه هستند.

عمومی: امتیاز 2.2 ستاره از 5 ستاره

به گفته ی کارشناسان تغذیه، رژیم اتکینز با سطح کربوهیدرات پایین، را نمی توان یک رژیم غذایی همه کاره دانسته و به وضوع کمبود برخی از گروه های غذایی در آن احساس می شود.

کنترل یا پیشگیری از دیابت: امتیاز 2.7 ستاره از 5 ستاره

اگر چه رژیم اتکینز ادعا می کند که به جلوگیری یا پیشگیری از دیابت کمک می کند، اما این مورد از سوی متخصصان تائید نشده است. یکی از اعضای هیات علمی اظهار داشته است که میزان بالای چربی اشباع در رژیم غذایی اتکینز می تواند خطر مقاومت به انسولین (که شاخصه اصلی دیابت نوع 2 است) را در بدن انسان افزایش دهد.

سهولت دنبال کردن: امتیاز 1.9 ستاره از 5 ستاره

همان طور که مشاهده می کنید نمره رژیم اتکینز در این مورد پایین است و احتمالا به لحاظ شرایط قرار گرفتن در رژیم، دشوار و طاقت فرسا خواهد بود.

سلامت قلب: امتیاز 2 ستاره از 5 ستاره

سلامت قلب و عروق، با توجه به مواد غذایی دریافتی در این رژیم به هیچ وجه تامین شده نیست. البته مطالعات کافی نیز در این خصوص صورت نگرفته است.

کاهش وزن دراز مدت: امتیاز 2.2 ستاره از 5 ستاره

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات بسیار ناپایدار هستند و عملکرد بی نظیر اتکینز در کاهش وزن را نمی توان پایدار دانست.

مغذی بودن: امتیاز 1.8 ستاره از 5 ستاره

با کنار گذاشتن گروه های بزرگ غذایی، باید این رژیم را به لحاظ مغذی بودن ضعیف بدانیم. به ویژه متخصصان نگران عدم دریافت غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات هستند.

ایمنی: امتیاز 2.2 ستاره از 5 ستاره

اتکینز نمره کمی در بحث ایمنی مواد غذایی دریافت کرده است و البته داده های ایمنی طولانی مدتی درباره این رژیم از سوی متخصصین جمع آوری نشده است.

کاهش وزن کوتاه مدت: امتیاز 3.9 ستاره از 5 ستاره

این رژیم در کاهش وزن کوتاه مدت، نتایج خوبی برجای می گذارد؛ اما مشخص نیست که چنین نتایجی را تا چه زمانی می توان حفظ کرد.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *