همان طور که می دانیم ترشیجات جزء خوراکی های مورد علاقه ما ایرانیان هستند و معمولا برخی از انواع آن را در کنار غذاهای خود سرو می کنیم. اما اگر نگاه دقیقی به مواد خوراکی موجود در انواع ترشی هایمان بیندازیم، درمی یابیم که همه آن ها موادی مغذی و مفید هستند و در کنار هم قرار گرفتنشان برای سلامتی سرشار از فایده خواهد بود. ترشی مخلوط همان طور که از اسمش پیداست، مخلوطی از انواع مواد خوراکی و اغلب گیاهان مختلف است که می تواند جمعی از خواص گوناگون را به بدن برساند.

ترشی مخلوط را به سبب وجود انواع مواد خوراکی در آن، شاید بتوان پر طرفدارترین ترشی ایرانی دانست که ظاهری آراسته و رنگارنگ داشته و مملو از خاصیت های گوناگون است. در تهیه ترشی مخلوط از موادی مثل کلم، گل کلم، سیب زمینی، بادمجان، کرفس، هویج و… استفاده می کنیم و به همین دلیل می توانیم از انواع و اقسام ویتامین ها و مواد معدنی مفید موجود در آن نهایت بهره را ببریم. مناسب ترین موقع سال برای تهیه ترشی، فصول سرد سال هستند و از همین جهت در اینجا به آموزش تهیه ترشی مخلوط در منزل می پردازیم.

مواد لازم برای تهیه ی ترشی مخلوط

مواد لازم برای تهیه ترشی مخلوط

انواع ادویه های لازم

 • ۵۰g پودر زیره سبز رنگ
 • پنجاه گرم پودر گیاه رازیانه
 • ۵۰ گرم پودر گشنیز
 • ۱۰۰ گرم گلپر
 • ۲ قاشق غذاخوری ادویه مخصوص ترشی
 • ۱ ق غذاخوری زردچوبه
 • ۱ ق غ دارچین
 • یک قاشق غذاخوری فلفل سیاه
 • ۱ قاشق غ خوری فلفل سبز
 • ۲ قاشق غذا خوری نعنا یا شوید

انواع سبزیجات و صیفی جات لازم

 • 2 کیلوگرم گل کلم
 • ۱ کیلوگرم برگ کلم (کلم پیچ)
 • 0.5 کیلوگرم هویج قطعه قطعه شده
 • نیم کیلو گرم از انواع سبزی های معطر
 • 0.5 kg سیب زمینی ترشی
 • 1/2 کیلو ساقه کرفس خرد شده
 • 0.5 کیلو گرم پیاز ریز
 • ۲۰۰ گرم لوبیا سبز خرد شده
 • ۱۰۰ گرم موسیر خشک شده
 • ۱ کیلوگرم بادمجان
 • ۵ عدد فلفل سبز تند
 • ۵ تا فلفل دلمه ای کوچک زرد و قرمز و سفید
 • ۲ یا ۳ عدد سیر کامل
 • به میزان لازم سرکه

ادویه ی ترشی مخلوط

روش تهیه ترشی مخلوط

نکته اول:

با توجه به این که میزان استفاده از هریک از مواد بالا ارتباط مستقیمی با نوع سلیقه غذایی و یا ذائقه هریک از ما دارد، پس می توانیم مقدار و تعداد مواد مذکور را به میزان دلخواه کاهش یا افزایش دهیم و از آن مقدار مواد که دوست داریم، استفاده نماییم. مثلا استفاده از برخی مواد ذکر شده در تهیه ترشی مخلوط، صرفا به خاطر ویژگی ظاهری آن ها و زیبایی بخشیدن به ترشی است یا بهره گیری از موادی مثل ادویه ها برای خوش بو شدن و عطر گرفتن ترشی مخلوط کاربرد دارد و چنانچه دوست داریم هر یک از این مواد را کمتر یا بیشتر از مقدار استاندارد ذکر شده در داخل ترشی مخلوط خود جای بدهیم، اختیار عمل داریم و استفاده از مقادیر مختلف آن، مجاز است.

گاهی حتی می توان دست به ابتکار زد و مواد جدیدی به ترشی افزود که علاوه بر تاثیر در مزه آن و خوشبو کردن و خوشرنگ کردن ترشی، خواص غذایی دیگری هم به آن بیفزاید.

نکته دوم:

در صورت عدم امکان تهیه پیازهای کوچک، میتوان از پیازهای بزرگ خرد شده استفاده کرد و لزوم استفاده از پیازهای کوچک تنها برای این است که چهره ترشی مخلوط ما زیباتر باشد؛ اگر نه به لحاظ کاربردی پیاز کوچک و بزرگ فرقی با هم ندارند. علاوه بر این برای سهولت در جدا کردن پوسته پیازهای کوچک می توانیم آن ها را مدتی در آب ولرم خیس کنیم.

نکته سوم:

برای ایجاد طعم و عطر بهتر در ترشی، توصیه می شود که به جای سیر از موسیر استفاده شود.

نکته چهارم:

استفاده از سرکه طبیعی در ترشی مخلوط به دلیل وجود ویژگی های مثبت درمانی آن گزینه بسیار مناسبی است، اما قبل از استفاده از آن بهتر است سرکه را بجوشانیم تا مطمئن شویم که با آب مخلوط نشده باشد.
روش تهیه ترشی مخلوط هم بعد از تهیه کردن مواد بالا اصلا سخت نیست و می توان با کمی دقت و حوصله و صرف کردن زمانی مناسب آن را انجام داد و ترشی مخلوطی خوشمزه و خوش رنگ پدید آورد.

روش تهیه ی ترشی مخلوط

گام اول:

تک تک سبزیجات و صیفی جاتی که برای آماده کردن ترشی در نظر گرفته ایم را به خوبی پاک کرده و آن ها را تمیز می شوییم و سپس خشک می کنیم. (برای شستشوی برخی از آن ها دقت عمل و ظرافت بیشتری نیاز است، مثلا گل کلم یا کلم پیچ باید به خوبی شسته شوند تا گل و لای و یا حتی جانورهای ریزی که ممکن است مابین قسمت های نهان و شیارهای آن ها لانه کرده باشند، شسته شده و از بین بروند)

گام دوم:

بعد از شستشو، از یک سبد بزرگ و مناسب برای گرفتن آب و خشک کردن این مواد بهره می گیریم.

گام سوم:

تمام مواد را بعد از شستن و خشک کردن خرد می کنیم و آن ها را به قطعات ریز تبدیل می کنیم. (بجز پیاز های کوچک) لزوم خرد کردن مواد این است که بهتر تحت تاثیر سرکه و مواد دیگر موجود در ترشی قرار بگیرند و به عبارتی ترشی زودتر برسد.

گام چهارم:

پس از خرد کردن کامل مواد مذکور برای خشک شدن کامل آن ها، می توانیم آن ها را روی یک دستمال تمیز بریزیم. دستمال را نیز در مکانی پاکیزه و دور از آلودگی قرار داده و اجازه دهیم که مواد به خوبی خشک شوند.

گام پنجم:

برای تهیه بادمجان های در نظر گرفته شده لازم است اقداماتی انجام شود. چون بادمجان ها به سبب ویژگی های خاصشان کمی تلخ و تند هستند، می توانیم پوست بادمجان ها را بعد از شستن جدا نکنیم و این بادمجان ها را به همراه پوستشان قطعه قطعه کنیم و در داخل ظرفی از سرکه بجوشانیم (جوشاندن بادمجان ها باید در مدت زمانی مناسب صورت بگیرد که بادمجان ها له نشوند و به بافتشان آسیب نرسد). در انتخاب نوع سرکه نیز نیاز نیست که وسواس چندانی به خرج بدهیم چون پس از جوشیدن بادمجان ها این سرکه باید دور ریخته شود. بعد از جوشاندن بادمجان ها باید آن ها را داخل سبد یا آبکشی قرار دهیم تا آبشان به خوبی گرفته شود.

گام ششم:

برای تهیه ترشی استفاده از سبزی های خشک معطر گزینه بهتری است، اما اگر تمایل به استفاده از سبزی های تازه مثل ریحان و ترخون و نعنا داشته باشیم، باید از شستشوی صحیح و پاکسازی کامل آن ها اطمینان حاصل کنیم.

مراحل تهیه ی ترشی مخلوط

گام هفتم:

موسیرهایی که آماده کرده ایم را یک شبانه روز در مقدار مناسبی آب می گذاریم و طی این مدت هم حدود سه یا چهار بار آب آن را تعویض می کنیم. بعد از شستشوی کامل آن ها، از سبد یا آبکش برای گرفتن آب آن ها استفاده می کنیم و بعد هم آن ها را روی پارچه یا دستمال تمیزی می ریزیم تا کاملا خشک شوند.

گام هشتم:

تمام مواد شسته شده و خشک شده را در داخل ظرفی با ابعاد مناسب می ریزیم و آن ها را به خوبی با هم مخلوط می کنیم، سپس ادویه های در نظر گرفته شده را به آن ها اضافه می نماییم و بعد سرکه را روی تمام این مواد می ریزیم تا مواد در داخل سرکه شناور شوند.

پس از گذشت یک تا یک و نیم ماه، ترشی مخلوط آماده سرو کردن است.

توجه:

از آنجا که پس از مدتی این مواد، سرکه را به خود جذب می کنند لازم است در فواصل زمانی مختلف ظرف ترشی را بررسی کنیم و اگر سرکه آن کم شده بود باز هم به آن مقداری سرکه اضافه کنیم.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *