قبل از این که به سراغ مواد لازم جهت تهیه ترشی سیر برویم و مراحل لازم برای درست کردن آن را عنوان کنیم، باید یادآوری کنیم که سیر حاوی خواص گوناگون‌ بوده و ویژگی های بسیار مفیدی دارد و خوردن آن می تواند به سلامت انسان کمک زیادی کند. بنابراین تهیه کردن سیر ترشی علاوه بر اینکه خوردن یکی از خوشمزه ترین چاشنی های ایرانی را ممکن می کند، همچنین می تواند تاثیر زیادی نیز در سلامت انسان داشته باشد و جزء خوراکی های بسیار مفید به شمار می آید.

مواد مغذی موجود در سیر

 • برخی ویتامین های خانواده B
 • ویتامین C
 • کلسیم، منیزیم و پتاسیم
 • فولیک اسید و آهن

 مواد مغذی موجود در سیر

مزایای استفاده از سیر

سیر تصفیه گر خون به حساب می آید و باعث پاکسازی آن می شود. مجاری تنفسی به سبب خوردن سیر پاکیزه شده و ابتلا به انواع عفونت های تنفسی و یا بیماری های تنفسی مثل سل و نفس تنگی کاهش پیدا می کند و تنفس راحت تر صورت می گیرد. سیر باعث پاکیزه شدن مسیر روده ها می شود. سیر علاج دندان درد است و اگر تکه ای از آن را بر روی لثه خود قرار دهیم، سبب تسکین نسبی درد دندان خواهد شد.

بنابراین درست کردن ترشی سیر و گنجاندن آن در برنامه غذایی خالی از لطف نیست و می تواند ما را از بسیاری از مشکلات دور کرده و به سلامتی نزدیک کند.اکثریت مایل هستند که سیر ترشی را به مدت هفت سال نگه داری کرده و بعد از هفت سال نوش جان کنند، چرا که ظرف این مدت سیر خواص شگفت انگیزی خواهد یافت و در رفع و درمان بسیاری از بیماری ها موثر خواهد بود.

 تهیه سیر ترشی هفت ساله

در تهیه سیر ترشی هفت ساله استفاده از ۳ ماده در کنار سیر، نقش کلیدی دارند. سرکه خرما که سبب شیرین شدن نسبی سیر ترشی هفت ساله ما خواهد شد و از تندی و ترشی آن می کاهد و طعم خوبی به آن می دهد، سرکه بالزامیک که تیره شدن رنگ سرکه را ممکن می کند و همچنین سس سویا که روند تخمیر در ترشی سیر را سریع تر به جریان می اندازد و ترشی را قبل از ۷ ساله شدن، برای خوردن مناسب می کند.

علاوه بر این ها بهتر است سیری که از آن برای تهیه ترشی سیر بهره می گیریم، یک سیر کامل بوده و حبه حبه نشود، برای تهیه آن هم کافی است که پوسته نازک دور سیر را برداریم و سیر را با ظرافت و بدون این که حبه هایش از هم جدا شوند شست و شو دهیم و بعد از آن برای درست کردن ترشی استفاده کنیم.

 طرز تهیه ی ترشی سیر هفت ساله

لازم به ذکر است در صورتی که فراهم کردن سرکه بالزامیک امکان پذیر نباشد، می توان از سرکه قرمز به جای آن استفاده کرد و در صورت عدم وجود سرکه خرما نیز شکر قهوه ای رنگ و یا مقداری عسل، می توانند جایگزین های مناسبی باشند.
اکنون به مواد لازم و روال تهیه ترشی سیر می پردازیم.

ترشی سیر

مواد لازم

 • 500 گرم سیر
 • ۲ یا ۳ پیمانه سرکه خرما
 • ۲ یا ۳ پیمانه سرکه بالزامیک
 • ۳ قاشق غذاخوری سس سویا
 • سبزی های معطر به مقدار لازم

روش تهیه ترشی سیر

مرحله اول:

سیرهای کامل را از پوسته دورشان جدا کرده و آن ها را به خوبی می شوییم و خشک می کنیم.

مرحله دوم:

سرکه خرما و سرکه بالزامیک را با هم مخلوط می کنیم و آن ها را درون یک ظرف بر روی حرارت مناسبی از شعله اجاق گاز قرار می دهیم.

مرحله سوم:

سیرها را داخل سرکه می ریزیم تا بجوشند، البته برای جلوگیری از نرم شدن بیش از حد سیرها و حفظ شدن حالت ترد آن ها، بهتر است آن ها را زیاد نجوشانیم.

مرحله چهارم:

سس سویا و سبزی های معطر را به سرکه و سیر اضافه می کنیم.

مرحله پنجم:

پس از این که ترکیب سیر و سرکه و سس سویا کمی سرد شد، آن را داخل شیشه ای که برای تهیه ترشی در نظر گرفتیم می ریزیم و باید سعی کنیم که سیرها کاملا داخل آن مقدار از سرکه شناور باشند و با سرکه پوشش داده شوند.

مرحله ششم:

بعد از انجام مراحل بالا نوبت آن است که شیشه ترشی را تا مدتی قریب به ۴۰ روز در مکانی سرد و تاریک بگذاریم تا سیر ترشی ما آماده خوردن شود.

طرز تهیه ترشی سیر و چند و چون خانگی آن

تهیه ترشی سیر با رب انار

برای تهیه ترشی سیر با رب انار نیز می توانیم از مواد ساده ای کمک گرفته و این ترشی را در چند مرحله تهیه کنیم.

مواد لازم جهت تهیه ترشی سیر با رب انار

 • 4 یا ۵ کیلو سیر حبه شده با پوست
 • ۱ یا ۲ لیوان شیره خرما
 • ۱ یا ۲ لیوان رب انار
 • نیم کیلو یا ۷۰۰ گرم خرمای بدون هسته
 • دو فنجان شکر
 • ۱ یا دو قاشق غذاخوری نمک
 • ۱ بسته تمر هندی

نحوه تهیه ترشی سیر با رب انار

مرحله اول:

تک تک موادی که در بالا ذکر شد را داخل ظرفی ریخته و آن را روی حرارت مناسبی از شعله اجاق گاز قرار می دهیم.

مرحله دوم:

سرکه را روی آن ها می ریزیم و اجازه می دهیم که این مواد به همراه سرکه حدود یک ساعت روی شعله بمانند.

مرحله سوم:

بعد از گذشت یک ساعت شعله را خاموش کرده و به مواد اجازه سرد شدن می دهیم.

مرحله چهارم:

باید اجازه بدهیم که تمام مواد داخل ظرف و سرکه ای که آن ها را پوشش داده است یک روز کامل داخل این ظرف در بسته باقی بمانند.

مرحله پنجم:

بعد از سپری شدن یک روز کامل، مواد ترشی که در سرکه شناور هستند به شیشه یا دبه ای که قصد انداختن ترشی درون آن را داریم، منتقل می کنیم و اجازه می دهیم که این ظرف ترشی برای مدتی در محیطی خنک و خشک باقی بماند.

تهیه سیر ترشی با سرکه سفید و همچنین شیره و عسل نیز رواج دارد و طعم خوبی به سیر ترشی می دهد. همان طور که توجه می کنید تک ‌تک مواد به کار گرفته شده برای تهیه انواع ترشی های سیر، موادی مفید و مغذی هستند که خوردن آن ها در کنار هم برای ما سرشار از منفعت بوده و به سلامتی ما کمک می کنند.

نحوه تهیه ی ترشی سیر

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *