تهیه ترشی نازخاتون را می توان به مناطق شمالی و در واقع استان مازندران نسبت داد. ترشی نازخاتون جزء ترشی های بومی ایران است که تهیه اش را می توان به هر فردی در آشپزخانه خانگی پیشنهاد داد. خوردن این ترشی خوش طعم و خوش منظر، مزایای زیادی دارد؛ زیرا از موادی تهیه می شود که خواص موجود در آن ها می توانند در سلامت انسان موثر باشند.

بادمجانی که در این ترشی استفاده می شود در شمار موادی به حساب می آید که اکثر ایرانیان از خوردنش لذت می برند و طعم این ترشی شمالی را عالی و بی نظیر جلوه می دهد. اگر چه سرو کردن این غذا در کنار عدس پلو بیشتر مرسوم است، اما این ترشی خوش مزه را می توان در کنار هر نوع غذایی قرار داد و از طعم بی نظیرش بهره برد.

به علاوه سبزی هایی که در ترشی نازخاتون ریخته می شود جنبه سم کشی دارند و آفات غذایی را خنثی می کنند.

همچنین آبغوره ای که در تهیه این ترشی به کار می رود، بهترین مبارز برای چربی های بدن است و سیر هم سبب کاهش فشار خون می شود.

با وجود طعم و عطر بی نظیر و خواصی که از ترشی نازخاتون نام بردیم، مسلما این ترشی طرفداران زیادی دارد و بد نیست مواد لازم برای تهیه این ترشی را معرفی کنیم و چگونگی تهیه آن را نیز آموزش دهیم.

طرز تهیه ترشی نازخاتون

مواد لازم

  • آبغوره به مقدار لازم
  • سرکه به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم
  • ۱.۵ کیلوگرم بادمجان (بهتر است بادمجان هایی گوشتی و بدون دانه انتخاب کنیم.)
  • نیم کیلوگرم فلفل سبز تند
  • نیم کیلوگرم سبزی خشک مخصوص ترشی (سبزی هایی مثل مرزه، ریحان، گشنیز، نعنا، ترخون)
  • ۴ عدد سیر کامل
  • ۲ قاشق غذاخوری پودر سیاه دانه

طرز تهیه ترشی نازخاتون

نحوه تهیه ترشی نازخاتون

بادمجان ها را به خوبی می شوییم و پس از خشک کردن، بدون این که پوست آن ها را جدا کنیم، روی شعله گاز قرار می دهیم تا کبابی شوند و پوست هر یک به خوبی جمع شود. به این صورت بادمجان ها پخته و نرم تر می شوند. (می توانیم برای کباب شدن بادمجان ها و دادن طعم و عطر بهتر به آن ها، از زغال استفاده کنیم.)

سپس لازم است بادمجان ها را زیر آب بگیریم و پوست آن ها را جدا کنیم. (قسمت هایی که با آب جدا نشدند را با چاقو جدا می کنیم.)

حالا باید بادمجان ها را داخل سبد یا آبکش قرار دهیم که آب آن ها به خوبی گرفته شده و کاملا خشک شوند.

در مرحله بعد بادمجان های کباب شده که حالا رنگ سبز نزدیک به تیرگی دارند را به همراه سبزی و سیری که آماده کرده ایم داخل چرخ گوشت یا دستگاه دیگری که بتواند آن ها را میکس کرده و به صورت پوره درآورد، می ریزیم.

 

برای یکپارچه شدن موادی که از داخل چرخ گوشت در آمده اند، می توانیم از گوشت کوب استفاده کرده و آن ها را به خوبی بکوبیم تا کاملا له شوند. البته می توانیم مواد را بار دیگر چرخ کنیم تا کاملا یکدست شوند.

مواد میکس شده را داخل شیشه ترشی می ریزیم و بعد مواد دیگر نظیر ادویه، نمک و سبزی های خشک را به آن اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم.

حالا نوبت ریختن سرکه و آبغوره است تا ترشی طعم و عطر ترشی واقعی بگیرد و ترش شود.

طرز تهیه ترشی نازخاتون

بعد از آن شیشه ترشی را در مکانی خنک نگه داری می کنیم.

به این شکل ترشی نازخاتون آماده می شود و می توانید پس از حداقل یک ماه برای نوش جان کردن، سراغ شیشه آن بروید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *