این موضوع که بتوانیم بدن خود را هیدراته نگه داریم، اهمیت ویژه ای دارد. این در حالی است که افراد، به صورت روزانه مایعات کافی مصرف نمی کنند. حدود ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است و حدود ۷۱ درصد از کره زمین را نیز آب پوشانده است. این طبیعتی که مملو از آب است هنوز موفق نشده کاری کند تا افراد نوشیدن آب را در اولویت خود قرار دهند. اما اگر از فواید نوشیدن آب آگاه بودید، شاید رفتارهای خود در مقابل آن را به سرعت تغییر می دادید.

حقایقی در مورد آب

 • در بدن انسان های بالغ ۶۰ درصد آب وجود دارد و خون ما، دارای ۹۰ درصد آب است.
 • توافق جهانی در خصوص مقدار آبی که روزانه باید مصرف شود، وجود ندارد.
 • آب برای کلیه ها و سایر عملکردهای بدن ضروری است.
 • در صورت کم آبی، پوست می ‌تواند در برابر اختلالات پوستی و چین و چروک آسیب پذیر شود.
 • نوشیدن آب به جای سودا، می تواند به کاهش وزن کمک کند.

فواید نوشیدن آب

برای عملکرد صحیح، تمام سلول ها و اندام های بدن به آب احتیاج دارند.

در اینجا دلایل اینکه چرا بدنمان به آب احتیاج دارد را آورده ایم:

1. آب مفاصل را نرم می کند

غضروف که در مفاصل و دیسک های ستون فقرات یافت می شود، حدود ۸۰ درصد آب دارد. کم آبی بدن در طولانی مدت می تواند توانایی جذب شوک در مفاصل را کاهش دهد و منجر به درد مفاصل شود.

2. بزاق و مخاط را تشکیل می دهد

بزاق به هضم غذا کمک می کند و همچنین دهان و بینی را مرطوب نگه می دارد و این امر از آسیب اعضا جلوگیری می کند. نوشیدن آب موجب تمیز شدن دهان می شود. به جای نوشیدنی های شیرین‌ آب مصرف کنید. آب می تواند پوسیدگی دندان را نیز کاهش دهد.

فواید نوشیدن آب

3. از فواید نوشیدن آب تامین اکسیژن بدن است

خون حدود ۹۰ درصد آب در خود دارد و همین خون است که اکسیژن را به بخش های مختلف بدن منتقل می کند.

4. نوشیدن آب، باعث تقویت سلامتی و زیبایی پوست می شود

با کمبود آب بدن، پوست در برابر اختلالات پوستی و چین و چروک زودرس آسیب پذیر می شود.

5. مغز، نخاع و سایر بافت های حساس را تحت تاثیر قرار می دهد

کم آبی بدن می تواند بر ساختار و عملکرد مغز تاثیر بگذارد. همچنین در تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. کم آبی بدن در طولانی مدت می تواند به مشکلات تفکر و استدلال منجر شود.

6. از فواید نوشیدن آب تنظیم دمای بدن است

آبی که در لایه های میانی پوست ذخیره می شود، هنگام گرم شدن بدن به سطح پوست می آید. همان طور که تبخیر می شود بدن را خنک می کند. بعضی از دانشمندان اظهار داشته اند که وقتی آب در بدن خیلی کم باشد، ذخیره حرارت افزایش می یابد و فرد قادر به تحمل گرما نیست. در صورت بروز استرس و ورزش، آب زیاد در بدن ممکن است فشار فیزیکی را کاهش دهد. با این حال تحقیقات بیشتری در مورد این تاثیرات باید صورت گیرد.

7. دستگاه گوارش به آن بستگی دارد

روده برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد. کم آبی بدن می تواند منجر به مشکلات گوارشی، یبوست و معده بیش از حد اسیدی شود. این مسئله خطر ابتلا به سوزش سر دل و زخم معده را افزایش می دهد.

8. از فواید نوشیدن آب خروج مواد زائد از بدن است

در تعریق، ادرار و مدفوع آب بدن باید کافی باشد.

فواید نوشیدن آب

9. از فواید نوشیدن آب کاهش فشار خون است

کمبود آب می تواند موجب غلیظ شدن خون و افزایش فشار خون شود.

10. مسیرهای تنفس بدن به آب احتیاج دارند

در صورت کم آبی، راه های تنفسی توسط بدن در تلاش هستند تا از دست دادن آب به حداقل برسد. این امر می تواند آسم و آلرژی را بدتر کند.

11. آب مواد معدنی و مواد مغذی را در دسترس قرار می دهد

مواد معدنی و مواد مغذی در آب حل می شوند و این امر موجب می شود که آن ها بتوانند به راحتی به قسمت های مختلف بدن برسند.

12. از فواید نوشیدن آب جلوگیری از صدمه رسیدن به کلیه است

کلیه ها مایعات موجود در بدن را تنظیم می کنند. کمبود آب می تواند منجر به سنگ کلیه و سایر مشکلات شود.

فواید نوشیدن آب

13. باعث افزایش عملکرد حین ورزش می شود

برخی دانشمندان اظهار داشتند که مصرف بیشتر آب باعث افزایش عملکرد در حین فعالیت شدید می شود. تحقیقات بیشتری برای تایید این مورد نیاز است، اما یک بررسی نشان داد که کم آبی بدن عملکردهایی را که بیشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد، کاهش می دهد.

14. کاهش وزن

اگر به جای آب میوه و نوشیدنی های شیرین، آب مصرف کنید، با کاهش وزن رو به رو خواهید شد. آب خوردن مانع از احساس گرسنگی می شود و این امر در جلوگیری از پرخوری نقش موثری دارد.

15. از فواید نوشیدن آب کاهش انسداد عروق است

هنگام مهمانی ها، مصرف آب سودا شیرین نشده با یخ و لیمو، احتمال انسداد عروق را کاهش می دهد.

کم آبی و  آسیب کلیه

آب به حل مواد معدنی و مواد مغذی کمک می کند و باعث می شود آن ها در دسترس بدن باشند. آب همچنین به از بین بردن مواد زائد نیز کمک می کند. این دو مورد عملکرد آب را برای کلیه حیاتی می کند. همه روزه کلیه ها حدود ۱۲۰ الی ۱۵۰ کوارتز مایع را فیلتر می کنند.

از این تعداد، تقریبا ۱-۲ کوارتز به شکل ادرار از بدن خارج می شود و بقیه با جریان خون بهبود می یابند. آب برای عملکرد کلیه ها ضروری است. آگر کلیه ها به درستی کار نکنند، مواد زائد و مایعات اضافی در بدن تجمع پیدا می کنند.

فواید نوشیدن آب

بیماری مزمن کلیه

بیماری مزمن کلیه بدون درمان، می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. اندام ها کار را متوقف می کنند و دیالیز یا پیوند کلیه لازم خواهد بود. عفونت ادراری دومین نوع عفونت در بدن است. اگر عفونت ها به دستگاه ادراری فوقانی از جمله کلیه ها برسد، می تواند آسیب دائمی ایجاد نماید. عفونت های ناگهانی یا حاد کلیه زندگی فرد را تهدید خواهد کرد. نوشیدن مقدار زیادی آب، روشی ساده برای کاهش خطر ابتلا به UTI و کمک به درمان UTI موجود است.

سنگ کلیه در نحوه عملکرد کلیه اختلال ایجاد می کند. در صورت وجود، می تواند UTI را پیچیده کند. این UTI های پیچیده، به مدت طولانی تر به آنتی بیوتیک احتیاج خواهند داشت و به طور معمول ۷ الی ۱۴روز این عمل به طول می انجامد.

علت اصلی سنگ کلیه، کمبود نوشیدن آب است. افرادی که سنگ کلیه دارند، اغلب مقدار توصیه شده روزانه آب را نمی نوشند. سنگ های کلیوی همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد.

دستورالعمل تصویب شده در نوامبر ۲۰۱۴

کالج پزشکان آمریکایی دستورالعمل های جدیدی را برای افرادی که قبلا سنگ کلیه داشتند، صادر کرده است. در دستورالعمل ها آمده است که افزایش مایعات برای فعال کردن ۲ لیتر ادرار در روز می تواند خطر عود مجدد سنگ را کاهش دهد.

کمبود آب در صورت استفاده و از دست دادن آب بیشتر در بدن اتفاق می افتد. این می تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت های بدن شود. الکترولیت ها، مانند پتاسیم و فسفات و سدیم به انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول ها کمک می کنند. کلیه ها وقتی عملکرد صحیح دارند، سطح الکترولیت ها را در بدن ثابت نگه می دارند.

هنگامی که کلیه ها قادر به حفظ تعادل در سطح الکترولیت ها نباشند، این سیگنال های مختل می شوند. این امر می تواند منجر به تشنج، حرکات غیرارادی عضلات و از دست دادن هوشیاری شود.

در موارد شدید، کم آبی بدن می تواند منجر به نارسایی کلیه شود که می تواند برای زندگی انسان تهدید کننده باشد. از عوارض احتمالی نارسایی کلیه می توان به کم خونی، آسیب به سیستم عصبی مرکز، نارسایی قلبی و سیستم ایمنی اشاره داشت.

بهترین منابع آب

برخی از آب مورد نیاز بدن از طریق غذاهایی با آب زیاد مانند سوپ، گوجه فرنگی، پرتقال حاصل می شود، اما بیشتر آن ها از طریق نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها تامین می گردد. در حین عملکردهای روزانه آب بدن از بین می رود و به همین منظور نیاز به جایگزینی دارد. همان طور که می دانید از طریق فعالیت هایی مانند تعریق و ادرار، آب بدن از دست می رود، اما جالب است بدانید که آب بدن هنگام تنفس نیز از بین می رود. نوشیدن آب، چه از شیر و چه بطری، بهترین منبع مایعات بدن است.

شیر و آب میوه منبع خوبی برای مایعات هستند، اما نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین مانند نوشابه، قهوه و … ایده آل نیستند، زیرا اغلب حاوی کالری زیادی خواهند بود. نوشیدن آب به جای سودا می تواند به کاهش وزن کمک کند. پیش از این تصور می شد که نوشیدنی های کافئین دار خاصیت ادرارآور دارند، به این معنی که باعث می شوند، بدن آب را آزاد کند. با این حال مطالعات نشان می دهد که از دست دادن مایعات به دلیل نوشیدنی های کافئین دار بسیار کم است.

فواید نوشیدن آب

آب مصرفی توصیه شده

میزان آب مورد نیاز هر روز با توجه به میزان فعال بودن افراد و میزان تعریق و … هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است. مقدار مشخصی که روزانه باید آب مصرف شود، وجود ندارد اما میزان توافق کلی درباره میزان مصرف مایعات سالم وجود دارد. طبق آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده، میانگین میزان توصیه شده روزانه مصرف آب از نظر مواد غذایی و نوشیدنی عبارت است از:

 • برای آقایان: حدود ۳.۷ لیتر یا ۱۲۵ اونس
 • برای خانم ها: حدود ۲.۷ لیتر یا ۹۱ اونس

این حدود ۱۵.۵ فنجان برای آقایان و چیزی بیش از ۱۱ فنجان برای زنان خواهد بود. با این حال حدود ۸۰ درصد از نوشیدنی ها باید آب باشد و مابقی برگرفته از مواد غذایی خواهد بود.

این بدان معنی است که:

 • مردان باید حدود ۱۰۰ اونس یا ۱۲.۵ فنجان مایعات بنوشند.
 • زنان باید حدود ۷۳ اونس یا تقریبا ۹ فنجان آب بنوشند.

میوه و سبزیجات تازه و تمام مایعات غیر الکلی نسبت به این توصیه محاسبه می شوند.

زمان هایی که نوشیدن آب زیادی از همه مهم تر است شامل موارد زیر هستند:

 • وقتی شما تب دارید.
 • زمانی که هوا گرم است.
 • هنگامی که اسهال و استفراغ دارید.
 • مواقعی که به دلیل فعالیت بدنی زیاد عرق می کنید.

حقایقی در مورد آب

در اینجا چندین واقعیت در مورد آب آورده شده است:

 • نوزادان و کودکان، درصد بالاتری از آب نسبت به بزرگسالان در بدن خود دارند. وقتی نوزادان به دنیا می آید تقریا ۷۸ درصد بدنشان را آب تشکیل داده است. اما این در سن یک سالگی به ۶۵ درصد می رسد.
 • بافت چربی نسبت به بافت بدون چربی آب کمتری دارد.
 • میزان آب بدن مردان بیشتر از زنان است.

آیا به اندازه کافی آب می نوشیم؟

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها انجام شده است، داده های حاصل از بررسی نگرش و رفتارهای غذایی موسسه ملی سرطان ۲۰۰۱ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

محققان از بین ۳۳۹۷ بزرگسال این موارد را یافتند:

 •  ۷ درصد از بزرگسالان مصرف روزانه آب آشامیدن خود را گزارش نداده اند.
 •  ۳۶ درصد از بزرگسالان در روز از ۳-۱فنجان آب آشامیدنی خبر دادند.
 •  ۳۵ درصد از بزرگسالان، نوشیدن ۷-۴ فنجان آب آشامیدنی در روز را اعلام کردند.
 •  ۲۲ درصد از بزرگسالان گزارش دادند که ۸ فنجان یا بیشتر در روز آب می نوشند.

آن هایی روزانه ۱ فنجان یا کمتر میوه یا سبزیجات مصرف می کردند، احتمالا کمتر از ۴ فنجان آب آشامیدنی می نوشیدند. این مطالعه تنها میزان مصرف آب آشامیدنی را اندازه گیری کرده است. مایعات را می توان از سایر نوشیدنی ها دریافت کرد، اما آب گزینه ی بهتری است چرا که بدون کالری، عاری از کافئین و بدون الکل است.

نتیجه:

هفت درصد از پاسخ دهندگان گزارش دادند که به هیچ وجه آب نمی نوشند و افرادی که حجم کم آب می نوشند نیز میوه و سبزیجات کمتری مصرف می کنند. این نشان می دهد که تعداد معینی از افراد با دریافت مایعات کافی، سلامت خود را در معرض خطر قرار می دهند.

حتی اگر پاسخ دهندگانی که میزان کمی آب مصرف می کردند، مایعات کافی را به دست آورند، به احتمال زیاد آن ها این ماده را از منابعی دریافت می کنند که می توانند به روش های دیگر سلامت آن ها را به خطر بیاندازد.

نویسندگان این مطالعه، می نویسند: نیاز بیولوژیکی برای آب ممکن است با آب ساده یا از طریق غذاها و سایر نوشیدنی ها تامین شود. نتایج  مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی نشان می دهد که همین طور مصرف آب ممکن است در ارتباط معکوس با حجم نوشیدنی های دارای کالری و … باشد.

منبع: medicalnewstoday

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *