فواید مدیتیشن بر هیچکسی پوشیده نیست. با توجه به اینکه در دوره ای زندگی می کنیم که نیاز فراوانی به استراحت و آرامش ذهنی داریم باید بتوانیم با استفاده از روش هایی این تنش های ناشی از کار و زندگی روزمره خود را دور نماییم. برای این منظور می توان از علمی به نام مدیتیشن استفاده نمود که امروزه بسیار مورد توجه افراد مختلفی از جامعه قرار گرفته است. برای این منظور دانشمندان زیادی بر روی فواید مدیتیشن کار کرده اند که نتایج بسیاری را در برداشته است.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن در واقع به عملی گفته می شود که در آن برای لحظاتی می توان از دنیای خود دور شد و ذهن و قلب خود را از درگیری های روزمره دور نمود. در واقع تاثیر مستقیم این عمل بر روی مغز از لحاظ علمی ثابت شده است. مدیتیشن به نوعی از مراقبه گفته می شود که باید در فضایی آرام و به دور از شلوغی انجام شود و در آن مانند مراقبه باید تمرکز اصلی روی ذهن و بدن خود باشد. با استفاده از این روش می توان برای سال های طولانی تاثیرات ماندگار آن را در زندگی خود مشاهده نمود.

تحقیقات انجام شده در رابطه با فواید مدیتیشن

تحقیقات بسیاری که امروزه توسط دانشمندان علوم و اعصاب در دانشگاه هاروارد، مجله TIME و بسیاری از دانشگاه های دیگر صورت گرفته است نشان می دهد که فواید مدیتیشن یا همان مراقبه تا چه اندازه بر روی مغز و روان ما تاثیر دارد. اگر چشمان خود را ببندید و در تخیل خود فرو روید متوجه خواهید شد که مدیتیشن تا چه اندازه در آرام کردن شما و کاهش استرس روزانه و حتی نحوه تنفس شما تاثیر مثبتی دارد و همچنین در افرادی که دچار بدخوابی هستند نیز می تواند باعث درمان آنها شود.

فواید مدیتیشن در واقع بسیار بیشتر از این مواردی است که گفته شد. به بیان دیگر مدیتیشن در صورتی که به طور مداوم و هر روز انجام شود می تواند در دراز مدت در زندگی شما تاثیرات خود را بگذارد به صورتی که شما را به یک آدم متفاوت و جدید در راستای مثبت تغییر دهد. این تاثیرات به طور نامحدودی در زندگی شما جریان خواهد داشت.

فواید مدیتیشن

مدیتیشن و مراقبه منظم و طولانی مدت

باعث تغییرات ظریف و عمیقی در مغز شما می شود که به مرور زمان به فواید مدیتیشن پی می برید. این تاثیرات توسط اساتید بسیاری در جاهای متفاوت جهان کشف شده است. در واقع مدیتیشن به نوعی علم گفته می شود که در یک فضای آرام صورت می گیرد و تمرکز اصلی آن بر روی ذهن و جسم است. در واقع با فوکوس بر روی ذهن می توان بسیاری از دردهای جسمانی را کاهش داد.

با استفاده از فواید مدیتیشن می توان سعادت و شادی و آگاهی خود را در سطح بالایی نگه داشت و با تمرکز بر روی مفاهیم اساسی و پایه زندگی به بینش ها و تکنیک های بسیار ارزشمند و قدرتمندی برای سلامت روانی و ذهنی و همچنین ایجاد صلح و صفا و دوستی در زندگی خود و تعامل با اطرافیان دست پیدا کرد.

تحقیقات انجام شده در بیمارستان ماساچوست

طی آزمایشاتی که بر روی تعدادی از مردم در بیمارستان ماساچوست توسط تیم اعصاب و روان انجام شد، در واقع بر روی عده ای از شرکت کنندگان MRI مغزی انجام دادند. بعد از آن این افراد طی مدت 8 هفته به مراقبه و مدیتیشن به صورت منظم پرداختند. آنها روزی 27 دقیقه به صورت متوالی درگیر مراقبه ذهنی بودند. این افراد قبل از MRI درگیر هیچ گونه مراقبه ذهنی نبودند. پس از پایان این 8 هفته دانشمندان از این افراد دوباره MRI گرفتند و به نکات قابل توجهی دست پیدا کردند.

افزایش تراکم مغز

نتیجه این آزمایشات نشان می داد که بعد از مدیتیشن مناطقی از مغز این افراد که ماده خاکستری هیپوکامپ را تولید میکرد باعث افزایش تراکم شده است. در واقع ماده مسئول یادگیری و افزایش حافظه در مغز می شود. همچنین با افزایش این ماده خاکستری در مغز، خودآگاهی و درون گرایی در این افرا نیز بیشتر مشاهده شد. در نظر سنجی از خود این افراد نیز آنها ادعا کردند که به میزان قابل توجهی از استرس آنها کاسته شده است که این از تاثیرات افزایش ماده خاکستری در آمیگدال ها در ساختار مغز می باشد که نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب دارد.

افزایش تراکم مغز

با توجه به این تحقیقات می توان گفت که فواید مدیتیشن بر روی تغییرات ذهنی، عاطفی، روحی و جسمی غیر قابل انکار است. اما مهمترین فواید مدیتیشن زمانی دیده می شود که به صورت مداوم و طولانی مدت انجام شود. به عنوان مثال تغییراتی که در مقدار انسولین افراد ایجاد می شود با مراقبه و مدیتیشن به صورت طولانی مدت خود را نشان میدهد.

به گفته سارا لازار نویسنده این مطالعات، می توان گفت که تمرین مراقبه علاوه بر اینکه باعث ایجاد احساس شادی و آرامش جسمی و ذهنی می شود، می تواند مزایای شناختی و روانی بسیاری را در طول روز برای افراد به ارمغان بیاورد. این تحقیقات نشان داد که فواید مدیتیشن تنها برای رسیدن به آرامش و دوری از استرس و گذراندن زمان استراحت آنها نیست و اثرات مثبت بسیاری را بر روی ساختار مغز انسان می گذارد، که از جمله مهمترین فواید مدیتیشن می باشد.

بیشتر بدانیم در مورد کنترل خشم با یوگا

فواید مدیتیشن بر زندگی انسان

با استفاده از مدیتیشن می توانیم قابلیت انعطاف پذیری مغز را بالا ببریم و با این کار به بهبود زندگی خود تا حدود زیادی کمک کنیم و کیفیت آن را بالاتر ببریم. با فواید مدیتیشن بر روی مغز می توانیم تصمیمات و اقدامات مهمی در زندگی خود بگیریم و از از اینکه دارای اعتماد به نفس بالایی می شویم خشنود باشیم.
مراقبه در زمان های قدیم نیز بسیار مورد توجه افراد بود در واقع آنها با استفاده از مراقبه که امروزه به نام مدیتیشن شناخته می شود می توانستند کارهای خارق العاده ای انجام دهند. در واقع در هر آیینی این روش برای بهبود سطح کیفیت زندگی مردم تاثیر بسزایی داشته است. انها از مراقبه برای آزادی روح و ذهن خود استفاده می کردند و با استفاده از آن آثار بسیار ارزشمندی را خلق می کردند.

باز کردن چشم سوم

از جمله فواید دیگر مدیتیشن باز کردن چشم سوم است. البته این مورد با تمرین و شرایط خاصی ایجاد می شود و مراحل دشواری دارد که هر کسی قادر به انجام آن نیست. افراد باستانی با مراقبه طولانی باعث باز شدن غده Pineal می شدند و از این راه به سطح بالایی از آگاهی در مورد زندگی دست پیدا می کردند. مدیتیشن باعث هضم بهتر غذا می شود و و در هند باستان این اعتقاد وجود داشت که مدیتیشن بدن و مغز ما را از درون خارج می کند و به عنوان یک داروی قدرتمند و شفا بخش در درمان بیماری ها موثر است در واقع جز فواید مدیتیشن می باشد.

پاک کردن انسداد احساسی

مدیتیشن در تمرینات عمیق تر باعث پاک کردن انسداد احساسی و استفاده ناخودآگاه از ذهن شما می شود. این کار همچنین قوای جنسی را تقویت می کند و باعث تعادل در هورمون سازی بدن می شود و حتی می تواند در کسانی که مشکلات نازایی دارند تاثیر مثبتی بگذارد و باعث درمان آنها شود. در مراقبه و مدیتیشن همزمان با انجام آن باید از غذاهای سالم و ارگانیک استفاده کرد تا تاثیرات بیشتری بر روی ذهن و در انتها بر روی جسم بگذارد.

فواید مدیتیشن بر روی ذهن، بدن و روح

با انجام مدیتیشن در روزهای اول شاید تاثیری را بر روی خود حس نکنید، زیرا فواید مدیتیشن در دراز مدت خود را نشان می دهد. در واقع به مرور زمان و با تمرین و تکرار زیاد این عمل فواید مدیتیشن را بر روی تصمیمات، انتخابها و اقدامات ما به خوبی نشان می دهد.

فواید مدیتیشن در سلامت مغزی

مطالعات علمی نشان می دهد که فواید مدیتیشن در کاهش اضطراب و استرس و افسردگی بسیار چشمگیر است. مدیتیشن ابزاری بسیار مناسب و مفید برای تسکین دردهای مربوط به شرایط روحی و روانی می باشد. زیرا این علم باعث کاهش هورمون استرس به نام کورتیزول می شود در نتیجه این امر حال روحی شما را بهتر می کند. از دیگر فواید مدیتیشن می توان به کنترل احساسات اشاره کرد. با استفاده از مدیتیشن می توانید هیجانات و احساسات خود را بهتر کنترل نمایید و به یک تعادل احساسی برسید.

ایجاد خواب بهتر از فواید مدیتیشن

مدیتیشن به ذهن می آموزد که چگونه تمرکز خود را بر روی نفس های فرد و احساسات او بگذارد و از این طریق برای خواب بهتر به ما کمک کند. البته نوعی خاص از مدیتیشن وجود دارد که برای خواب بهتر طراحی شده است. در این روش بر روی عبارتی چون نفس بکش تاکید می شود.

ایجاد شادی و نشاط یکی از فواید مدیتیشن

به گفته بسیاری از دانشمندان بزرگ که بر روی فواید مدیتیشن کار کرده اند، این حرکت می تواند انسان را با خصوصیات واقعی خود آشنا نماید. در نتیجه زمانی که ما بدانیم چه کسی هستیم و هدف ما از زندگی چیست می توانیم به طور مستقیم از افکار خود برای ایجاد زندگی شادتر و سالم تر استفاده نماییم. در اینجا مدیتیشن می تواند کمک شایانی در شناخت ما انجام دهد و آرامش و نشاطی را که می خواهیم، برای ما به ارمغان بیاورد.

امروزه مدیتیشن در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کند و می توان گفت به عنوان علمی که از سالیان طولانی مورد استفاده قرار میگیرد می تواند باعث آرامش ذهنی در ما شود و نتایج بسیار وسیعی در همه زمینه های زندگی ما ایجاد کند. با توجه به اطلاعاتی که در زمینه مدیتیشن ارائه شد می توان گفت که این علم ابعاد وسیعی دارد که هنوز به همه اطلاعات مربوط به آن دسترسی نداریم. در واقع دانشمندان هنوز ویژگی های کاملی از این نوع علم را اثبات نکرده اند.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *