ترش بودن غوره ممکن است موجب گس شدن دهان شما، ولی فواید زیادی در آن ها وجود دارد که نباید آن ها را از دست بدهید. این انگورها حاوی آنتی اکسیدان هستند که می توانند قدرت فیتواسترول شما را در مبارزه با تومورها تقویت کرده و فشار خون را پایین بیاورند و پروفایل لیپیدهای خود را برای مقابله با اثرات آتروسکلروتیک کلسترول بهبود بخشند. با این حساب استفاده از انگور نارس را باید یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در شکل گیری سلامت بدن خود بدانیم.

غوره چیست؟

انگور معمولا هر چه رسیده تر می شود، شیرین تر می شود. غوره همان انگوری است که قبل از رسیده شدن از درخت چیده شده و به عنوان میوه فروخته می شود. حتی اگر تا به حال چیزی از انگور نرسیده نشنیده اید، احتمالا درباره آبغوره شنیده اید و یا از آن نوشیده اید. آبغوره تا به حال نظر بسیاری از سرآشپزهای معروف دنیا را به خود جلب کرده است. در فرهنگ های خاصی مانند فرهنگ ایران، مصرف انگور نرسیده، یک سنت دیرینه است. این انگورهای نارس که به آن ها غوره گفته می شود، می توانند هر چهره ای را منقبض کنند.

به همین منظور از آن برای طعم دادن و مزه دار کردن غذا استفاده می شود. در ایران این میوه ها به صورت های مختلف از جمله منجمد، خشک و معمولی مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه تعدادی از ترشی ها و رب های خوشمزه در ایران از غوره تهیه می شود.

انگور ترش یا همان غوره، نسبت به انگورهای شیرین رسیده مزایایی دارد. آنچه ادامه آورده ایم دلایل معتبری برای این است که مصرف غوره یا همان انگور زمانی که سبز و فاقد چربی است را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

غوره یا انگور نارس چیست

فواید استفاده از انگور نارس یا غوره

قدرت مبارزه با تومورها

یک مطالعه، سطح استرول های گیاهی خوب به نام فیتواسترول موجود در انگورها را که از انگورهای نارس تهیه شده و تا رسیدن به انگورهای آماده ترش ترشح شده است، مورد بررسی قرار داد. در این مطالعه ثابت شد که در فرآیند تغییر انگور ترش به انگور شیرین، فیتوسترول های آن به اندازه زیادی کاهش می یابند و اثر ضدتوموری انگور به سم خنثی میل پیدا می کند.

یاد بگیریم با: آبغوره خانگی | فوت و فن تهیه بهترین آبغوره

برخورداری از اثرات آتروسکلروتیک کلسترول غوره

یک مطالعه بر حیوانات در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مصرف کرم کلمبیایی جبران برخی از اثرات مضر رژیم غذایی پر کلسترول خواهد بود. مصرف آب غوره از اثرات آتروژنیک که مسئول رسوب لیپیدها، آتروم ها و تجمع کلسیم در شریان ها است جلوگیری می کند. این مطالعه طولانی مدت همچنین نشان داد که از افزایش فیبریونوژن و همچنین ضایعات آترواسکلروتیک جلوگیری خواهد شد.

خواص انگور ترش

نسبت HDL به LDL را افزایش می دهد

مطالعه ترکیبی از افراد سالم ۲۰ تا ۳۰ ساله، بیماران مبتلا به هایپلی لیپیدمی ۳۰ تا ۶۰ ساله که تحت فشار خون بالا بودند، نشان داد که مصرف این میوه اثرات مفیدی داشته است. هر یک از آن ها ۲۰۰ میلی لیتر دو بار در روز به مدت یک ماه مصرف کرده اند. برای افرادی که از سلامت خوبی برخوردار باشند، این روش درمانی موجب افزایش نسبت کلسترول خوبHDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) در مقایسه با کلسترول LDL (لیپو پروتئین با چگالی کم) می شود. علاوه بر این، این افراد با داشتن مشکلات دیگر پیش از این دوره یک ماهه، موفق شدند سطح تری گلیسیرید، غلظت کلسترول و سطح LDL خود را بعد از تجویز این دوره به مدت یک ماه کاهش می دهند.

تقویت آنتی اکسیدان ها

آب غوره می تواند به زیاد شدن آنتی اکسیدان بدن کمک کند. آنتی اکسیدان ها به دلیل توانایی آن ها در مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد (که درگیر بیماری هایی مانند سرطان هستند) طیف وسیعی از اثرات مفید را روی بدن دارند. یک گروه از محققان در مورد فعالیت آنتی اکسیدان و محتوای کل فنلی موجود در عصاره ، آن را یک منبع طبیعی و کم هزینه طبیعی آنتی اکسیدان های رژیم غذایی دانسته اند.

خواص انگور ترش

فشار خون پایین

در همان مطالعه یک ماهه در مورد مصرف ۲۰۰ میلی لیتر آب غوره، دریافتند که افرادی که دارای فشار خون بالا بودند، به میزان قابل توجهی با کاهش فشار خون مواجه شدند. با این حال محققان هشدار دادند که اگر چه فشار خون افت قابل ملاحظه ای داشته است، ولی این میزان به حال عادی بر نمی گردد.

چگونه غوره را مصرف کنیم؟

از آب غوره در سالاد استفاده می شود و تمامی اجزای سالاد طعم آن را به خود می گیرند. می توانید خوشه ای از غوره را درون مخلوط کن بریزید و عصاره ی غوره را دریافت کنید و آب آن را در فریزر منجمد سازید. همچنین می توانید برخی از دستورالعمل های سنتی ایرانی در خصوص استفاده از غوره را دنبال نمایید؛ مانند پخت خورشت کدو یا خورشت بادمجان و … . برخی از دستورالعمل پخت غذاها که از این خوراکی ترش و مفید تهیه می شوند، می توانند ذائقه ی شما را به خوبی تحریک کند.

سخن پایانی

شما چه قدر از غوره در سبد تغذیه خود استفاده می کنید و چه شکلی از استفاده آن را توصیه می نمایید؟

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *