پیدا کردن غذاهایی که خوردنشان به هنگام ابتلا به دیابت بی ضرر باشد کار سخت و پرچالشی است. هدف اصلی در تعیین غذای مناسب (نوشیدنی های دیابتی) به هنگام ابتلا به دیابت، اینست که بتوانید کنترل دیابت را در دست داشته و سطح قند خون بدن را د رمحدوده متعادل نگه دارید. علاوه بر این، بایست دقت داشت که غذای مصرفی از ایجاد بیماری های جانبی که ابتلا به دیابت، بدن را مستعد آنها می کند مانند بیماری های قلبی نیز دور نگه دارد.

16 ماده غذایی مفید برای کنترل دیابت بیماران دیابتی

ماهی چرب

ماهی چرب، یکی از سالم ترین غذاهای دنیا به شمار می آید. ماهی های سالمون، ساردین، شاه ماهی و ماهی کولی، منابع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 DHA ، EPA هستند که فواید بیشماری برای سلامت قلب دارند. مصرف کافی و به اندازه این چربی ها بطور مستمر، تاثیر بسزایی بر بیماری دیابت دارد. این چربی ها به سلامت افراد مبتلا به دیابت که در معرض بیماری های قلبی و سکته هستند، کمک قابل توجهی می کند.

DHA و EPA، سلولهایی از بدن را که وظیفه تنظیم رگ های خونی را بر عهده دارند حمایت می کنند. میزان التهاب رگ ها را کاهش داده و عملکرد شریان ها را پس از صرف وعده های غذایی بهبود می بخشند. مطابق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، مشخص شده افرادیکه بطور مرتب، ماهی چرب مصرف کرده اند کمتر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را تجربه کرده اند و مرگ و میر ناشی از اینگونه بیماری ها هم در آنها پایین بوده است. در مطالعه دیگری، تعدادی زن و مرد مسن که 5 تا 7 روز در هفته ماهی چرب مصرف کرده بودند به مدت 8 هفته مورد بررسی قرار گرفتند و نتایچ این تحقیق نشان داد که میزان تری گلیسیرید و التهاب عروق خونی در آنها کاهش یافت.

علاوه بر این ها، ماهی منبع خوبی از پروتئین مفید برای بدن محسوب می شود که به شما کمک می کند احساس سیری کنید و میزان سوخت و ساز بدنتان را بالا می برد. به این ترتیب می توان گفت ماهی چرب که حاوی اسید های چرب امگا 3 می باشد قادر است التهابات عروق را کاهش داده و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و بروز سکته را کاهش دهد.

آیا سبزیجات پر برگ سبز برای کنترل دیابت موثر هستند؟

سبزیجات برگ دار سبز سرشاز از مواد مغذی بوده و بسیار کم کالری هستند. در ضمن کربوهیدرات قابل هضم آنها هم که می تواند سطح قند خون بدن را بالا ببرد، بسیار محدود است. اسفناج، کلم پیچ و سایر سبزیجاتی که برگ های سبز دارند، منابع غنی از ویتامین ها و املاح معدنی از جمله ویتامین C هستند. در یک مطالعه انجام شده معلوم شد که افزایش مقدار ویتامین C ورودی به بدن، موجب کاهش التهابات عروق و مانع از بالا رفتن قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 یا درگیر با فشار خون بالا می شود. در نتیجه باعث کنترل دیابت می شود.

سبزیجات پربر برای کنترل دیابت

نکته دیگر اینکه اینگونه سبزیجات منبع خوبی از آنتی اکسیدان های لوتیئن و زیکسانتین هستند. این آنتی اکسیدان ها چشمان شما را از تباهی لکه زرد که از شایع ترین علل کوری در سالخوردگی می باشد و از مشکلات ناشی از دیابت به شمار می آید، مصون نگه می دارد. بطور خلاصه می توان گفت که سبزیجات دارای برگ های سبز، سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که برای سلامت قلب و چشمان شما بسیار مفید هستند.

افراد دیابتی برای صبحانه چه بخورند؟ صبحانه دیابتی و 12 قانون ضروری

دارچین

دارچین، یک ادویه خوش طعم و سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. مطالعات کنترل شده بسیاری نشان داده اند که دارچین می تواند باعث کنترل دیابت با پایین نگه داشتن سطح قند خون شده و میزان حساسیت بدن به انسولین را بهبود ببخشد. کنترل بلند مدت بیماری دیابت از طریق اندازه گیری هموگلوبین A1c مشخص می شود که میانگین سطح قند خون بدنتان را در طول 3-2 ماه اخیر نشان می دهد.

در یک تحقیقی که به روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد و برای مدت 90 روز دارچین مصرف کرده بودند، این نوع از هموگلوبین بدنشان در مقایسه با سایر افرادیکه طبق روال همیشه فقط مراقبت های استاندارد در قبالشان انجام شده بود، کاهش پیدا کرده بود. نتایج ده مطالعه ای که به تازگی صورت گرفته حاکی از آن است که دارچین می تواند مقدار کلسترول و تری گلیسیرید بدن را کاهش دهد. با اینحال مطالعات محدودی هم، به روی بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع اول انجام شده که تاثیر دارچین به روی میزان قند خون و تری گلیسیرید را تایید نکرده است.

لازم به ذکر است که بایستی مصرف دارچین را به اندازه کمتر از یک قاشق چایخوری در روز تنظیم کرد نه اینکه چون به راحتی در دسترس قرار می گیرد، در مصرف آن زیاده روی کرد. همچنین دارچین حاوی کومارین است که به مقدار بسیار زیادی در سلامت بدن نقش مثبت دارد. به این ترتیب می توان دارچین را یک چاشنی و ادویه مناسب برای کنترل دیابت و کاهش علائم دیابت خود در نظر گرفت که حساسیت بدن نسبت به انسولین را هم بهبود بخشیده و در دیابت نوع 2، به تنظیم مناسب تری گلیسیرید و کلسترول در بدن منجر می شود.

تخم مرغ

تخم مرغ فواید شگفت انگیزی بر سلامت بدن دارد و یکی از بهترین غذاهایی است که برای مدت طولانی به شما احساس سیری می بخشد. مصرف متعادل و متناوب تخم مرغ می تواند به شکل های گوناگون احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهد. تخم مرغ؛

  • التهابات را کم کرده
  • حساسیت بدن به انسولین را بهبود بخشیده
  • سطح کلسترول مفید بدن HDL را افزایش داده
  • شکل و اندازه کلسترول مضر بدن LDL را، تغییر می دهد.

در مطالعه ای که در این باره انجام شد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که روزانه 2 عدد تخم مرغ را به عنوان منبع تامین پروتئین بدنشان در برنامه غذایی خود گنجانده و مصرف کرده بودند، میزان قند خون و کلسترول بدنشان بهبود پیدا کرده بود. علاوه بر این، تخم مرغ منبع غنی از لوتئین و زیکسانتین می باشد که این نوع از آنتی اکسیدان ها، سپر محکمی در برابر ابتلا به برخی بیماریهای چشم محسوب می شوند .

دقت کنید که برای بهره بردن از فواید تخم مرغ بایست بطور کامل آن را بخورید. بیشتر مواد مغذی تخم مرغ در زرده آن موجود است اما خوردن سفیده تخم مرغ هم بی خاصیت نبوده و نباید از آن غافل شد. در کلامی کوتاه می توان اینگونه بیان کرد که تخم مرغ عوامل موثر در ابتلا به بیماریهای قلبی را بهبود بخشیده، به کنترل قند خون کمک کرده، سلامت چشمان شما را بالا برده و به مقدار قابل توجهی به شما احساس سیری می بخشد.

دانه های چیا

دانه های چیا یک ماده غذایی فوق العاده برای مبتلایان به دیابت است. این دانه ها در حالیکه سرشار از فیبر هستند مقدار کربوهیدرات قابل هضم کمی دارند. فیبر نوع ویسکوز موجود در این دانه ها می تواند میزان قند خون شما را به درستی و با کاهش سرعت جذب غذا در روده، کاهش دهد. به دلیل فیبر زیادی که این دانه ها در بر دارند، شما می توانید کاهش وزن و حفظ وزن متعادل خود را تجربه کنید زیرا فیبر به شما احساس سیری بخشیده و حس گرسنگی را در شما کاهش می دهد.

دانه های چیا

همچنین فیبر موجب می شود که کالری کمتری را از سایر مواد غذایی مصرفی خود در وعده های غذاییتان، جذب کنید. علاوه بر اینها شواهد حاکیست دانه چیا می تواند فشار خون را کاهش داده و التهاب عروق را هم کم کند. بنابراین مصرف این ماده برای پیشگیری از دیابت توصیه می شود.

مصرف زردچوبه برای کنترل دیابت مفید است

زردچوبه یک ادویه و چاشنی غذای بسیار مفید برای سلامتی است. یکی از ترکیبات اصلی زردچوبه، کاروکومین می باشد که میزان قند خون و التهابات را می تواند کاهش دهد. همچنین این ماده می تواند احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را نیز ضعیف کند. علاوه بر این بر سلامت کلیه مبتلایان به دیابت نیز کمک می کند و با توجه به اینکه دیابت یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماریهای کلیوی در افراد به شمار می آید، اهمیت گنجاندن زردچوبه در برنامه غذایی افراد مبتلا به دیابت مشخص می شود.

متاسفانه کاروکومین به خودی خود و به راحتی جذب بدن نمی شود. برای اطمینان از جذب آن، بهتر است با فلفل سیاه که حاوی پیپرین است و جذب آن را بالا می برد مصرف شود. در آخر می توان گفت که زردچوبه به دلیل اینکه حاوی کاروکومین می باشد می تواند باعث کنترل دیابت و التهابات درونی بدن شود. در عین حال از بدن در برابر ابتلا به بیماریهای قلبی و کلیوی نیز محافظت می کند.

ماست چکیده

ماست چکیده بهترین انتخاب ازگروه لبنیات برای بیماران مبتلا به دیابت محسوب می شود. شواهد حاکیست که این نوع از ماست می تواند به تنظیم میزان قند خون در بدن و کاهش بیماریهای قلبی کمک کند. می توان حدس زد که این فرایند به دلیل پروبیوتیک موجود در آن، رقم می خورد. نتایج مطالعات نشان می دهد که ماست و سایر محصولات لبنی می توانند در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، موجب کاهش وزن و بهبود ترکیبات بدنی شوند.

در واقع حجم بالای کلسیم و نوعی اسید چرب به نام CLA که در محصولات لبنی وجود دارد، می تواند نقش مهمی در این باره داشته باشد. علاوه بر این، ماست چکیده در هر بار مصرف آن 6 تا 8 گرم کربو هیدرات وارد بدن می کند که نسبت به ماست معمولی حجم کمتری می باشد ضمن اینکه پروتئین بیشتری را در بر دارد که خود به دلیل کاهش اشتها و کم شدن مقدار کالری ورودی به بدن می تواند به کاهش وزن منجر شود. بطور خلاصه می توانیم خواص مفید ماست چکیده را کمک به کاهش وزن، کنترل دیابت یا بهبود سطح قند خون در بدن و کم کردن عوامل تحریک کنند بدن برای بیماریهای قلبی در نظر گرفت.

انواع مغزها

مغزیجات، هم خوشمزه هستند هم مغذی. همه انواع مغزیجات سرشار از فیبر بوده و کربوهیدرات قابل هضم کمی دارند. اگرچه میزان برخورداری از این مواد در هر یک از مغزیجات متفاوت است. در اینجا مقدار کربو هیدرات قابل هضم موجود در 28 گرم از انواع متفاوت مغزیجات را معرفی می کنیم :

  • بادام 2.6 گرم
  • بادام هندی 7.7 گرم
  • فندق 2 گرم
  • پسته 5 گرم
  • گردو 2 گرم

نتایج مطالعاتی که به روی انواع مختلف مغزیجات صورت گرفته، نشان داده است که مصرف مرتب مغزها باعث کاهش التهابات عروقی و قند خون می شود. در آزمایشی که به روی افراد مبتلا به دیابت صورت گرفت به مدت یکسال و بطور روزانه 30 گرم گردو در رژیم غذایی آنها گنجانده شد. تاثیر این برنامه غذایی به شکل کاهش وزن و بهبود ترکیب بدنی و نیز پایین آمدن قابل توجه سطح انسولین بدن آنها نمایان شد.

چنین یافته هایی بسیار با ارزش هستند زیرا مبتلایان به دیابت نوع 2 ،در بیشتر مواقع دچار سطح بالایی از انسولین در بدن خود می شوند که به چاقی و افزایش وزن در آنها منجر می شود. علاوه بر این تحقیقات دیگری نیز نشان داده اند که میزان بالای انسولین در بدن می تواند سبب ساز بیماریهای خطرناک دیگری نظیر سرطان و آلزایمر در افراد شود. می توان اینگونه نتیجه گرفت که مغزیجات از مهمترین انتخاب های خوراکی برای افراد دیابتی به شمار می آیند. مغزیجات، کربو هیدرات قابل هضم کمی داشته و می توانند منجر به کاهش قند خون در بدن شوند و میزان انسولین و LDL را در بدن کاهش دهند.

کلم بروکلی بخورید تا دیابتتان را کنترل کنید

کلم بروکلی یکی از مغذی ترین سبزیجات موجود می باشد. نصف فنجان بروکلی پخته شده تنها 27 کالری داشته و حاوی 3 گرم کربوهیدرات قابل هضم می باشد و در عین حال حاوی ویتامین C و منیزیوم هم می باشد. پژوهش هایی که در مورد دیابتی ها صورت گرفته نشان می دهد کلم بروکلی می تواند به کاهش میزان انسولین در بدن منجر شده و از سلول های بدن در برابر آزاد شدن رادیکال های مضر که در طی فرایند سوخت و ساز در بدن این بیماران صورت می گیرد، محافظت کند.

علاوه بر این، کلم بروکلی منبع خوبی از آنتی اکسیدان های لوتئین و زیکسانتین است که نقش مهمی در مصون نگه داشتن افراد در برابر بیماریهای چشم بر عهده دارند. بنابراین کلم بروکلی در عین خاصیت کم کالری بودنش و اینکه کربو هیدرات قابل هضم کمی در خود دارد، از نظر مغذی بودن در سطح بالایی قرار دارد. ترکیبات گیاهی موجود در این سبزی، بسیار سالم بوده و از ابتلا به بیماریهای مختلف پیشگیری می کند.

روغن زیتون طبیعی

روغن زیتون طبیعی در سلامت قلب نقش مهمی دارد. این روغن حاوی اسید اولئیک است که نوعی اسید چرب تک اشباع نشده می باشد و پژوهشگران بر این باورند که سطح تری گلیسیرید و HDL بدن را بهبود می بخشد که معمولا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ،در وضعیت نامساعدی وجود دارد. همچنین می تواند میزان تولید هورمون سیری را در بدن تقویت کند.

در 32 مطالعه گسترده ای که به روی انواع متفاوت چربیها صورت گرفت، روغن زیتون به عنوان تنها ماده ای شناخته شد که احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می دهد. علاوه بر اینها روغن زیتون حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام پلی فنل می باشد که التهابات را کاهش داده، سلامت عروقی خونی شما را تقویت کرده و کلسترول LDL بدن را از آسیب دیدن بوسیله اکسیده شدن، مصون نگاه داشته و به کاهش فشار خون کمک می کند.

روغن زیتون طبیعی به دلیل اینکه فراوری نشده و آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات مفیدش حفظ شده اند از نظر سلامتی بسیار مهم و با ارزش محسوب می شود. در تهیه آن دقت داشته باشید تا کاملا طبیعی و اصل انتخاب شود. زیرا ممکن است با روغن های کم خاصیت تر و ارزان تری مانند ذرت و سویا ترکیب شده باشد. در آخر بایست خاطر نشان کرد که روغن زیتون طبیعی حاوی اسید اولئیک سالم است و تاثیرات مثبتی به روی فشار خون و بیماریهای قلبی دارد.

دانه های کتان

دانه های کتان به شکل فوق العاده ای برای سلامت بدن مفید عمل می کنند. بخشی از محتویات آن که شامل فیبر حل شدنی است از لیگنان تشکیل شده که می تواند موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی شده و به کنترل دیابت و بهبود میزان قند خون در بدن کمک می کند. در مطالعه ای که به روی مبتلایان دیابت نوع 2 صورت گرفت به مدت 12 هفته لیگنان موجود در دانه های کتان مورد استفاده قرار گرفت که تاثیر مثبتی بر میزان هموگلوبین A1c در آنها به جای گذاشت.

نتایج مطالعه دیگری نشان داد که دانه های کتان می توانند احتمال بروز سکته را کاهش داده و به شکل قابل توجهی دوره دارو درمانی را برای پیشگیری از لخته شدن خون در بدن، کاهش می دهد. دانه های کتان سرشار از فیبر نوع ویسکوز هستند که برای تقویت سلامت قلب بسیار مفید است. حساسیت بدن به انسولین را تنظیم کرده و احساس سیری را در بدن، بیشتر می کند.

بدن شما نمی تواند دانه های کتان را به شکل کامل جذب کند به همین دلیل بهتر است دانه های آن را گرفته و خودتان با ساییدن آن برای جذب بهتر در بدن، آماده کنید. نکته مهم در نگهداری دانه های کتان این است که در بسته بندی کامل در یخچال بماند تا فاسد نشود. دانه های کتان را می توان یک خوراکی با ارزش برای کاهش التهابات و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی در نظر گرفت که میزان قند خون را در بدن کم کرده و بهبود حساسیت بدن به انسولین را موجب می شود.

سرکه سیب

سرکه سیب فواید بسیاری برای سلامت ما در بر دارد. اگرچه این سرکه از سیب تهیه می شود اما قند موجود در میوه، تبخیر شده و به اسید استیک تبدیل می شود. به این ترتیب در هر قاشق غذاخوری از سرکه سیب تنها 1گرم کربو هیدرات باقی می ماند. شواهد حاکیست که سرکه سیب حساسیت بدن به انسولین و سرعت افزایش سطح قند خون را کاهش داده و به تعادل می رساند. همچنین زمانیکه سرکه سیب در وعده های غذایی حاوی کربو هیدرات صرف می شود می تواند تا 20 درصد موجب کاهش واکنش قند خون در بدن شود.

در آزمایشی که به روی افراد دیابتی که چندان مراقبت های لازم در مورد بیماریشان را دنبال نمی کردند انجام شد، مشخص شد که مصرف دو قاشق غذاخوری سرکه سیب پیش از خواب می تواند تا 6 درصد افزایش قند خون را در آنها متوقف کند. سرکه سیب می تواند خالی شدن معده شما را کند کرده و به این ترتیب برای مدت زمان بیشتری به شما احساس سیری ببخشد.

البته این فرایند می تواند برای افراد مبتلا به گاستروپارزی (فلج معده) که در آن تخلیه کامل معده به کندی صورت می گیرد و بطور معمول در بیماران دیابتی بویژه در نوع 1 به چشم می خورد، مشکل ساز باشد. برای اینکه سرکه سیب را وارد برنامه غذایی خود کنید بهتر است با روزی یک قاشق چایخوری مخلوط در آب آغاز کنید و تا 2 قاشق غذاخوری در روز افزایشش دهید. به این ترتیب می توان گفت که سرکه سیب می تواند حساسیت بدن به انسولین را تنظیم کرده و میزان قند خون بدن را کاهش داده و باعث کنترل دیابت گردد. همچنین در احساس سیری شما برای مدت طولانی تری، موثر عمل کند.

هر آنچه که نیاز است در مورد یکی از بیماری های شایع یعنی بیماری دیابت بدانید

توت فرنگی

توت فرنگی یکی از مغذی ترین میوه هایی است که می توانید مصرف کنید. توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی است که به نام آنتی سیانین شناخته شده و دلیل قرمز بودن رنگ آن هم، همین ماده می باشد. آنتی سیانین بعد از خوردن غذا می تواند میزان انسولین و کلسترول را در بدن کم کند و نیز در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 موجب کاهش مقدار قند خون و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی شود.

یک پیاله توت فرنگی 49 گرم کالری و 11 گرم کربو هیدرات دارد و یک سوم آن را فیبر تشکیل می دهد. این مقدار توت فرنگی تماما سرشار از ویتامین C بوده که خاصیت ضد التهابی برای بدن داشته و برای سلامت قلب بسیار موثر عمل می کند. توت فرنگی را می توان میوه کم شیرینی دانست که خاصیت ضد التهابی زیادی داشته و می تواند بر احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی، تاثیر مثبتی بگذارد.

مصرف سیر برای کنترل دیابت

سیر را می توان گیاه ادویه ای در نظر گرفت که تاثیرات تحسین برانگیزی بر سلامت بدن دارد. نتایج مطالعات بسیاری نشان داده است که خوردن سیر در کاهش التهاب عروق بسیار موثر بوده و در مبتلایان به دیابت نوع 2 می تواند باعث کاهش قند خون و کلسترول LDL شود. همچنین سیر در کاهش فشار خون هم بسیار نقش موثری دارد.

در آزمایشی که به روی افراد با فشار خون بالا که کنترلی بر آن نداشتند صورت گرفت، مشخص شد که خوردن سیر به مدت 12 هفته توانست فشار خون آنها را به شکل قابل توجهی کم کرده و به تعادل برساند. یک حبه از سیر خام حاوی تنها 4 گرم کالری و 1 گرم کربو هیدرات می باشد. خواص مفید سیر برای سلامت را می توان در مجموع کاهش قند خون، التهابات عروقی، کلسترول مضر LDL و فشار خون بالا در بیماران دیابتی دانست.

کدو

کدو را هم می توان از جمله سالم ترین سبزیجات موجود به شمار آورد. دانه بلوط، کدو حلوایی و کدو گردویی را هم می توان از خانواده کدو در آب و هوای سرد دانست. در محیط گرم هم کدو سبز و کدوی ایتالیایی از انواع رایج آن هستند. مانند سایر انواع سبزیجات، کدو هم سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. بسیاری از انواع زمستانی آن حاوی لوتئین و زیکسانتین می باشند که محافظ خوبی برای چشمان ما در برابر ابتلا به بیماریهای خطرناک مانند آب مروارید و تباهی لکه زرد هستند.

تحقیقاتی هم که به روی بدن حیوانات انجام شده، نشان داده است که کدو بر بدن آنها نیز تاثیر مثبتی در پیشگیری از چاقی و تنظیم سطح انسولین بدنشان داشته است. اگرچه مطالعات زیادی در مورد تاثیرات کدو بر بدن انسان صورت نگرفته اما همین یافته های محدود هم نشان داده است که بیماران دیابتی نوع 2 که کدو استفاده کرده اند بطور چشمگیری کاهش قند خون را تجربه کرده اند.

بایست خاطر نشان کرد که کدوهای فصل سرما نسبت به کدوهای تابستانی، مقدار کربو هیدرات بیشتری دارند. بطور مثال یک پیاله کدو حلوایی پخته شده 9 گرم کربوهیدرات هضم شدنی در خود دارد در حالیکه یک پیاله بلوط پخته شده تنها 3 گرم کربو هیدرات قابل هضم در خود دارد. اما در مجموع همه انواع کدوهای فصل سرما و گرما، حاوی آنتی اکسیدان های مفید برای بدن می باشند که میزان قند خون و انسولین بدن را کاهش می دهند.

نوودل شیراتاکی

مصرف نوودل شیراتاکی برای تنظیم وزن متعادل و بیماران دیابتی، بسیار مفید عمل می کند. این مدل از نوودل سرشار از فیبری به نام گلوکومانان است که از ریشه گیاه کنجاک استخراج می شود. این گیاه که در ژاپن رشد می کند پس از اینکه به عمل در آورده می شود، به شکل نوودل یا برنج در می آید که به نام شیراتاکی ارائه می شود.

گلوکومانان، نوعی فیبر ویسکوز محسوب می شود که می تواند به شما احساس سیری بخشیده و معده شما را پر نگه دارد. همچنین این نوع از فیبر، موجب کاهش ترشح هورمون گرسنگی به نام گرلین می شود. علاوه بر اینها مشخص شده که مصرف نوودل شیراتاکی میزان قند خون را پس از صرف غذا کم کرده و در افراد مبتلا به دیابت، موجب کاهش عوامل ایجاد کننده بیماریهای قلبی می شود. همچنین علائم مربوط به سندرم سوخت وساز بدن را در این بیماران کاهش می دهد.

مصرف نودل برای پایین آوردن قند خون

100 گرم از این نوودل کمتر از 1 گرم کربو هیدرات قابل هضم داشته و تنها حاوی 2 گرم کالری می باشد. بهرحال این نوع از نوودل به همراه مایعات بسته بندی شده و بویی شبیه ماهی دارند که نیاز است پیش از مصرف کاملا آنها را بشویید. در ادامه مانند سایر انواع نوودل ها می توانید آن را درون ماهی تابه با حرارت زیاد و بدون اضافه کردن روغن بپزید. در آخر می توان نوودل شیراتاکی را به دلیل داشتن گلوکومانان در تقویت احساس سیری در بدن، بهبود تنظیم قند خون و مقدار کلسترول بدن موثر دانست.

پیام آخر

دیابتی که قابل کنترل نباشد می تواند شما را مستعد بیماریهای خطرناک زیادی کند. با این حال مصرف برخی غذاها، میزان قند خون و انسولین را در بدن تنظیم کرده و موجب کنترل دیابت در افراد دیاتبتی گردد و التهابات بدن را تحت کنترل در آورده و می توانند به شکل قابل توجهی از گسترش عوامل بیماریزای دیگر در بدن شما جلوگیری کنند.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *