ایده رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ بر پایه حذف تمامی مواد آلرژیک و التهاب آور از سبد غذایی افراد است که شامل تمامی منابع کافئین، قند و الکل می شوند. همین طور لازم است که تمام مواد دارای گلوتن، لبنیات، ذرت، سیب زمینی، روغن ها، محصولات وابسته به بادام زمینی، پرتقال، نارنگی و گریپ فروت را نیز حذف کنید.

در طول هفته ی سوم، تک به تک غذاها مورد ارزیابی قرار می گیرند، تا مشخص شود به کدامیک حساسیت داشته و برایتان آلرژی زا هستند. به طور مثال اگر پس از خوردن ماست، نفخ پیدا کرده و مشکل گوارشی برایتان ایجاد می شود، شاید لازم باشد که دریافت ماست را برای خود محدود سازید.

به هر صورت؛ تا پایان چهار هفته باید بدانید که کدام یک از مواد غذایی باید از سبد تغذیه ای شما دور شده و حذف گردند.

رتبه رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ در رده بندی U.S.News

این رژیم غذایی موفق به کسب رتبه 33 که چندان امیدوار کننده نیست، در میان 41 رژیم غذایی حاضر در رده بندی U.S.News شده است. دیگر رتبه های آن نیز در زیر آورده شده اند:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 33در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 34
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 36
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 33
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 30
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 35
در میان ساده ترین رژیم های غذایی: رتبه 26

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ چطور کار می کند؟

این رژیم را با یک دوره دو هفته ای آغاز کنید تا هورمون هایی چون استروژن و کورتیزول به خوبی از بدن شما پاک شده و میزان التهابات کم گردد.

در مدت چهار هفته اول، شما تعیین خواهید کرد که کدام یک از غذاها برایتان آلرژی زا و التهاب آور هستند و آن ها را تک به تک از برنامه غذایی خود حذف می کنید. ناتاشا ترنر، پزشک متخصص و کارشناس رژیم غذایی سوپرشارژ، توصیه می کند که در این راستا مصرف مکمل ها را فراموش نکنید. مصرف مکمل ها کمبودهایی ناشی از حذف برخی مواد غذایی را برطرف ساخته و به افزایش متابولیسم نیز کمک می کنند. این شامل پروبیوتیک نیز می شود که یک پاک کننده گیاهی کبد بوده و میزان فیبر بالا و ویتامین D3 نیز دارد. البته مصرف مکمل ها اختیاری بوده و در ضمن برای بانوان باردار توصیه نمی شوند.

راهنمایی های دیگری نیز به موازات این رژیم غذایی وجود دارند، که در زیر نگاهی به آن ها می اندازیم:

– برای میل کردن میوه، حتما از همراهی مقداری آجیل یا یک تکه پنیر استفاده کنید.
– صبحانه های خود را با پروتئین بالا مانند تخم مرغ یا شیک های پروتئینی و به دور از نشاسته، میل نمایید.
– مقدار زیادی آب بنوشید و وعده های اصلی غذای خود را با سوپ یا سالاد آغاز کنید.
– برای عصرانه نیز از شیک های پروتئینی استفاده کنید؛ این باعث می شود که در وعده شام اشتهای کمتری داشته و در ضمن به کاهش میزان انسولین مورد نیاز نیز کمک می کند.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

هزینه رژیم غذایی سوپرشارژ

این رژیم غذایی نباید چیزی گران تر از سایر رژیم هایی باشد که پیشتر از این دیده ایم. اما اگر پیش از این در سبد غذایی خود به سراغ مرغ و ماهی نمی رفته اید، احتمالا با شروع رژیم غذایی سوپرشارژ؛ افزایش هزینه را احساس خواهید کرد. همین طور وابستگی در این رژیم به غذاهای ارگانیک نیز می تواند کمی هزینه بردار باشد.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

آیا رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ، به کاهش وزن شما کمک می کند؟

بله، اگر برنامه چهار هفته ای از این رژیم را دنبال کرده و سپس آن را با رژیمی چون برنامه Glyci-Mediterranean ادامه دهید، حتما به کاهش وزن قابل توجهی دست خواهید یافت. شما ابتدا کاهش قند خون را تجربه کرده و سپس شروع به کاهش وزن می کنید. جایگزین کردن کربوهیدرات ها با مواد پروتئینی به از دست دادن وزن منجر خواهد شد.

ترنر می گوید که اکثر مردم در طول این رژیم پاکسازی، به اندازه ی 5 تا 12 پوند، کاهش وزن به دست می آورند. اگر چه رژیم غذایی Glyci-Mediterranean هنوز مورد تحقیقات خاصی قرار نگرفته است، اما رژیم مشابه آن، یعنی رژیم مدیترانه ای کارنامه خوبی از کمک به کاهش وزن را از خود نشان داده است. همین طور رژیم غذایی شاخص گلیسمی که بر کاهش دریافت مواد دارای گلیسمی بالا تاکید دارد، احتمال رسیدن به کاهش وزن را ثابت کرده است. بنابر این ترکیب این دو رژیم مدیترانه ای و شاخص گلیسمی که در رژیم Glyci-Mediterranean تبلور پیدا کرده است، باید تاثیر عالی در لاغری و حفظ سلامت بدن فرد داشته باشد.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

میزان سهولت رژیم

پاکسازی در دو هفته اول ممکن است کمی آزاردهنده باشد. شما احتمال سردرد، خستگی و مانند آن ها را تجربه خواهید کرد، اما رفته رفته بهبود یافته و با شرایط سازگار می شوید. در این رژیم نیز مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، قرار نیست که هیچ یک از گروه های مواد غذایی به طور کامل ممنوع باشند و در سختی خاصی قرار نخواهید گرفت.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ به سادگی دنبال می شود. شما می توانید در زمان آماده سازی غذاها نیز صرفه جویی داشته باشید. همین طور در هفته یک وعده آزاد هستید که هر آن چه دوست دارید، میل کنید.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

دستورالعمل های تهیه غذای متعددی در جستجوی گوگل مطابق با قوانین این رژیم یافت می شود و همین طور می توانید کتاب “The Supercharged Hormone Diet” را برای پیدا کردن راهنمای تهیه غذاهای مختلف مورد استفاده قرار دهید. میل کردن غذا در رستوران، همراه با این رژیم غذایی آن قدرها سخت نیست. کافی ست بشقاب های غذایی را مطابق اصول رژیم سفارش داده و بیشتر به مرغ و ماهی بپردازید. رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ به لحاظ سیری مشکلی ایجاد نمی کند و با دریافت میزان کافی از فیبر و سبزیجات، احساس گرسنگی نخواهید داشت. به علاوه در این رژیم با بسیاری از غذاهای خوشمزه همراه می شوید؛ پروتئین های کم چربی، میوه های تازه و سبزیجات و چربی های سالم در سبد غذایی شما جای خواهند داشت.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

میزان ورزش لازم

تمرین منظم در این رژیم اهمیت دارد و تمرکز بر تمریناتی مانند یوگا نیز عالی خواهد بود. به ویژه تمرینات منظم مانند چهار بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه، برای محافظت از قلب و حفظ سلامت آن بسیار تاثیرگذار هستند. اما از تمرینات به یکباره و شدید دوری کرده و سعی کنید تمرینات را به مرور و به آرامی در برنامه روزانه خود وارد سازید، تا بالاتری میزان بهره وری را به دست آورید.

منبع: health.usnews

چه نوع مواد غذایی در رژیم هورمون سوپرشارژ مصرف می شوند؟

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ را با دو هفته سم زدایی برای پاک کردن هورمون های اضافی مانند استروژن و کورتیزول آغاز کرده و التهابات را کاهی می دهیم. هدف از این برنامه ریزی آن است که غذاهای آلرژیک و التهابی را از سبد غذایی حذف کرده و منابعی چون کافئین، شکر و الکل را کنار بگذاریم.

 

شما همین طور گلوتن، لبنیات، ذرت، سیب زمینی، روغن، ترکیبات شامل بادام زمینی، پرتقال، نارنگی و گریپ فروت را به عنوان مواد غذایی آلرژیک کنار خواهید گذاشت.

برای دو هفته بعدی، شما به تدریج باید مواد غذایی را دوباره به رژیم غذایی روزانه خود وارد کرده و به این شکل مواد آلرژیک را برای بدن خود، شناسایی کنید. در پایان دوره ی چهار هفته ای، آمادگی دارید تا رژیم Glyci-Mediterranean را دنبال سازید که بر حفظ سطح قند خون پایدار و کاهش کربوهیدرات تمرکز دارید.

به طور مثال در یک روز معمولی ممکن است تخم مرغ با پنیر فتا و برش های گوجه فرنگی و فلفل با سینه مرغ زنجبیلی برای وعده های غذایی خود داشته باشید.

طرح برنامه غذایی رژیم هورمون سوپرشارژ

در زیر به وعده های غذایی یک روز از رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ نگاهی می اندازیم که از کتاب “The Supercharged Hormone Diet” نوشته شده به وسیله Natasha Turner، برداشت شده است. توجه داشته باشید که این برنامه غذایی برای افزایش متابولیسم طراحی شده است.

صبحانه (از ساعت 7 تا 8 صبح)

تخم مرغ اسکرامبل به همراه شوید، پنیر فتا و برش های گوجه فرنگی:

4 سفیده تخم مرغ و 1 تخم مرغ کامل

1 اونس پنیر فتا

1 عدد گوجه فرنگی کوچک

1 قاشق غذاخوری شوید تازه خرد شده

نمک و فلفل به میزان کافی

میان وعده (ساعت 10 صبح)

نوشیدنی سم زدایی مخلوط در آب

15 تا 20 گرم پروتئین برنج یا آب پنیر 100 درصد مخلوط شده با 4/1 فنجان تمشک، آب، یخ و 2 قاشق غذاخوری دانه کتان

ناهار (از 12 ظهر تا 1 بعد از ظهر)

1 فنجان کدو تنبل (کنسرو شدن) بدون شکر یا نمک افزوده

یک پیمانه آب پنیر یا کشک

2/1 قاشق چای خوری دارچین

1 قاشق غذاخوری پونه خرد شده

میان وعده بعد از ظهر (ساعت 3 تا 4 بعد از ظهر)

نوشیدنی سم زدا

15 تا 20 گرم پروتئین برنج یا آب پنیر 100 درصد مخلوط با 4/1 فنجان تمشک، آب، یخ و 2 قاشق غذاخوری دانه کتان

شام (ساعت 6 تا 8 عصر)

سینه مرغ زنجبیلی

2 عدد پیاز سبز خرد شده

2/1 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه، پوست کنده و رنده شده

1 قاشق چای خوری پودر کاری

1 قاشق چای خوری آب لیمو تازه

2 تکه سینه مرغ

نمک و فلفل به میزان کافی

زمان خواب

لازم است که بین ساعت های 10 تا 11 شب به خواب بروید.

غذاهای مجاز در رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

منابع غنی از پروتئین

از جمله مرغ، بوقلمون، تخم مرغ و ماهی های آزاد

آجیل

تخم چیا و دانه های کتان

سبزیجات سبز و نشاسته ای مانند چغندر، هویج، کدو تنبل و …

میوه های با شاخص گلیسمی پایین

روغن مانند روغن زیتون و روغن نارگیل

غذاهای ممنوع در رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

غذاهای ممنوع در این رژیم شامل موارد زیر هستند:

گوشت قرمز

غذهای حاوی گلوتن

لبنیات

ذرت

بادام زمینی

پرتقال و گریپ فروت

چه غذاهایی باید در رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ محدود شوند؟

الکل

شکر و تمام شیرین کننده های مصنوعی

روغن نباتی، مارگارین، روغن پنبه دانه، روغن هیدروژنه و روغن سویا

آیا رژیم هورمون سوپرشارژ خطراتی برای سلامتی دارد؟

افرادی که بسیار کم وزن بوده یا به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا هستند، نباید هفته اول این رژیم غذایی را در مورد خود پیاده سازی کنند؛ زیرا در هفته اول سیب زمینی و غلات به طور کلی منع می شوند. همین طور زنان باردار نیز نباید مکمل های سم زدایی که در هفته های اول توصیه شده است، را مصرف نمایند.

آیا رژیم هورمون سوپرشارژ برای حفاظت از سلامت قلب کارایی دارد؟

تحقیقات آن قدر کارآمدی درباره این رژیم غذایی صورت نگرفته است؛ اما برخی بررسی ها نشان می دهد که رژیم بر کاهش حملات قلبی و کاهش فشار خون و کلسترول های بد اثر دارد. به علاوه مطالعات حاکی از آن هستند که ورزش و تمرینات بدنی منظم، نیز سلامت قلب را بهبود می بخشند.

آیا رژیم هورمون سوپرشارژ می تواند از دیابت جلوگیری کرده و یا آن را کنترل نماید؟

اگر چه مطالعات خاصی در این خصوص به صورت حرفه ای صورت نگرفته است، اما رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ می تواند با کاهش غذاهای دارای شاخص گلیسمی بالا؛ از دیابت جلوگیری کرده و یا عوارض آن را کاهش دهد.

آیا رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ اجازه رفع محدودیت ها را به افراد می دهد؟

اکثر افراد می توانند رژیم هورمون سوپرشارژ را به تناسب نیاز خود، شخصی سازی کنند.

در مورد مکمل ها نیز در این رژیم جایگاهی وجود دارد. Turner توصیه می کند که با مصرف مکمل ها، می توانید اختلال هورمون ها را بهبود بخشیده و متابولیسم بدن خود را افزایش دهید. این شامل پروبیوتیک ها به عنوان پاک کننده های طبیعی کبد، ویتامین D3 و فیبر می شود. به خاطر داشته باشید که مکمل ها اختیاری هستند، اما برای زنان باردار توصیه نمی شوند.

سازگاری رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ با سبک های غذایی مختلف

میزان سازگاری رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ با سبک های غذایی مختلف به شرح زیر است:

گیاهخواری یا وگان: در اولین نگاه، این رژیم غذایی می تواند در قیاس با رژیم های غذایی بدون گوشت، کمی چالش برانگیز به نظر برسد. تمرکز دریافت پروتئین در هورمون سوپرشارژ، بر گوشت مرغ و ماهی خلاصه شده است. اما Turner جایگزین هایی چون لوبیا، توفو و … را نیز پیشنهاد می کند. سفیده تخم مرغ نیز منبع عالی برای دریافت پروتئین به حساب می آید و با این حساب نمی توانیم تضاد زیادی بین هورمون سوپرشارژ و رژیم های غذایی گیاهخواری قائل شویم.

بدون گلوتن: این رژیم کاملا با سبک های غذایی بدون گلوتن، سازگاری دارد، زیرا در آن به کاهش مصرف کربوهیدرات ها، تاکید شده است.

کم نمک: این رژیم کاملا کم نمک بوده و حتی تاکید زیادی بر کاهش مصرف نمک در طبخ غذاها دارد.

حلال بودن: این بستگی به خود شما دارد که گوشت ها و غذاها را مطابق با قوانین حلال بودن، انتخاب کنید و منعی از این بابت وجود ندارد.

آیا رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ، یک برنامه غذایی مغذی محسوب می شود؟

طبق جدول ارائه شده از مواد مغذی دریافتی در این رژیم، میزان مواد مغذی دریافتی به شرح زیر هستند:

میزان کالری دریافتی روزانه: 1.573

میزان کلسیم دریافتی: 817 mg

میزان ویتامین B12 دریافتی: 0.67 mcg

میزان ویتامین D دریافتی: 1 mcg

میزان پتاسیم دریافتی: 2.218 mg

میزان سدیم دریافتی: 2.496 mg

میزان پروتئین دریافتی به نسبت درصد کالری روزانه: 42 %

میزان فیبر دریافتی: 45 g

میزان قند دریافتی: 0

میزان کربوهیدرات دریافتی به نسبت کالری ورودی روزانه: 30 %

میزان چربی اشباع دریافتی: 0.06 %

میزان چربی ترانس دریافتی: 0 %

کل چربی دریافتی به نسبت کالری ورودی روزانه: 30 %

بررسی رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

رتبه بندی با نمرات 1 تا 5 برای رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ در هفته دسته بندی را در ادامه مشاهده می کنیم. این رده بندی ها توسط متخصصان رژیم های غذایی در U.S.News صورت گرفته است.

طبق بررسی های انجام گرفته شده، این رژیم غذایی در کوتاه مدت به کاهش وزن منجر می شود، اما نمی توان در خصوص آثار دراز مدت آن، آن قدرها خوش بین بود. برخی از متخصصان معتقد هستند که این یک رژیم غذایی بسیار ناسالم است و می تواند در دراز مدت تاثیرات منفی بر سلامتی افراد بگذارد.

در ادامه با ما همراه باشید.

عمومی: 2.4 ستاره از 5 ستاره

این رژیم غذایی با تنظیم هورمون ها، به منظور کاهش وزن طراحی شده است که البته یکی از متخصصان تغذیه آن را مضحک می خواند. وی معتقد است که این رژیم کاهش وزن پایداری ایجاد نخواهد کرد!

لازم به ذکر است که رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ در میان بهترین رژیم های غذایی، به رتبه 33 دسته یافته است.

موثر در پیشگیری و کنترل دیابت: 2.2 ستاره از 5 ستاره

طبق نمره دهی کارشناسان تغذیه، رژیم هایی چون رژیم غذایی Dash و مدیترانه ای گزینه های بهتری برای پیشگیری و کنترل دیابت نوع 2 به شمار می روند. با این حساب رژیم هورمون سوپرشارژ در رده های پایین حفاظت بدن در مقابل دیابت، قرار می گیرد. به یاد داشته باشیم که رتبه این رژیم در میان رژیم های مناسب دیابت؛ 36 بوده است.

دستور العمل ساده: 2 ستاره از 5 ستاره

در این رده بندی نیز هورمون سوپرشارژ، به نمره پایینی دسته یافته است. دو هفته ابتدایی آن به شدت سخت بوده و در ضمن هزینه این رژیم نیز گران خواهد بود. در طول دوران سم زدایی، مصرف کافئین ممنوع است که اوضاع را برای فرد سخت خواهد کرد. این رژیم در رده بندی U.S.News و در میان ساده ترین رژیم های غذایی، به رتبه 26 دست یافته است.

حفاظت از سلامت قلب: 2.1 ستاره از 5 ستاره

اکثر رژیم های غذایی دیگر چون رژیم Dash و مدیترانه ای، تاثیرات بهتری در حفاظت از سلامت قلب دارند. با این حساب اگر به دنبال رژیمی برای سلامت قلب خود هستید، چندان به هورمون سوپرشارژ اعتماد نکنید. این رژیم به رتبه 35 در میان بهترین رژیم های غذایی حفاظت از سلامت قلب دست یافته است.

کاهش وزن دراز مدت: 2 ستاره از 5 ستاره

کاهش وزن طولانی مدت در این رژیم را باید چیزی کمتر از 2 سال تعبیر کنیم. این رژیم به هیچ وجه برای تاثیرات پایدار و دراز مدت، طراحی نشده است. به واقع برای دریافت آثار دراز مدت، باید رژیم را به مدت طولانی ادامه داد که تقریبا برای بیشتر افراد ناممکن خواهد بود.

مغذی بودن: 2.7 ستاره از 5 ستاره

متخصصان تغذیه معتقد هستند که برنامه این رژیم غذایی و حذف برخی از مواد غذایی در آن، هیچ پایه و اساس علمی ندارد. همین طور آن ها نگرانی های درباره مکمل های غذایی در این رژیم نیز اظهار داشته اند.

ایمنی: 2.8 ستاره از 5 ستاره

این رژیم با چندین ریسک سلامتی همراه است: افراد مبتلا به دیابت نوع 1، نباید از دستورالعمل های هفته اول پیروی کنند. همین طور زنان بارداری نیز محدودیتی برای هفته های اول خواهند داشت. با این توصیفات؛ بسیاری از رژیم های دیگر را امن تر خواهیم یافت.

کاهش وزن سریع: 2.9 ستاره از 5 ستاره

رژیم هورمون سوپرشارژ، در این دسته بندی نمره پایین تر از میانگین را دریافت کرده است. در حالی که این رژیم در کوتاه مدت به کاهش وزن منجر می شود، اما نمی توان ضریب آن را مطمئن دانست. به علاوه تنها دلیل کاهش وزن در افراد، پایین آوردن میزان کالری دریافتی و محدود کردن مواد غذایی است که به هیچ وجه علمی به نظر نمی رسد. رژیم های دیگر از جمله برنامه HMR و رژیم Weight Watchers به مراتب بهتر عمل می کنند.

رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ در رده بندی سریع ترین رژیم های کاهش وزن، به رتبه 30 دست یافته است.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *