من تقریبا هر روز از سبزی های تازه استفاده می کنم تا با استفاده از آنها غذای خودم را سرشار از عطر و طعم و رنگ کنم – با وجود اینکه دسترسی خوبی گیاهان و سبزیجات غیر سبز دارم – هر سال تلاش می کنم چند رقم مختلف از گیاهان خوارکی سبز را برای پخت وپز آماده کنم . زمان اینکارمعمولا یک یا دو یا دو ماه قبل از کاهش و تمام شدن آنها در مزارع و بازار است .

امروزه می توان در تمام طول سال به انواع مختلف سبزی های تازه دسترسی داشته باشیم . در این مجال من سعی ندارم شما را درگیر مسائلی مانند اینکه چگونه گیاهان و سبزیجات را در گلدان پرورش دهیم . بلکه تلاش من این است که به شما کمک کنم چگونه سبزی تازه را در بازار انتخاب کنید . چگونه به درستی آنها را ذخیره کنید و چگونه از همه خواص یا پتانسیل آنها در پخت و پز استفاده کنید.

انواع سبزیجات:

هنگامی که ما در مورد گیاهان صحبت می کنیم، آنها را به دو دسته تقسیم می کنیم: گیاهان ترد (همچنین گیاهان نرم) گیاهان و گیاهان چوبی (همچنین گیاهان سخت یا سخت) نامیده می شوند.

گیاهان نرم تر، گیاهان چمن مانند هستند و عموما ظریفتر از گیاهان چوبی می باشند. این گیاهان تازه استفاده می شود زمانی آنها در ظروف غذا ظاهر می شوند،که معمولا در انتهای فرآیند پخت و پز باشد . چرا که سعی می شود طعم و عطر آن حفظ شود.

گیاهان چوبی گیاهان سخت تر هستند ،دارای ساقه های چوب مانند که معمولا خام مورد استفاده قرار نمی گیرند. گیاهان چوبی می توانند در پخت و پز بسیار بهتر از گیاهان نرم به فرد آشپز کمک کنند ، چرا که با پخته شدن به همراه غذا باعث آزاد شدن بهتر عطر طعم آنها در غذا می شود.

اجازه دهید تا نگاه دقیق تری به تفاوت گیاهان نرم و سخت داشته باشیم .

از سبزیجات نرم در آب و سس غذاهای مورد علاقه خود استفاده کنید، از آنها با کمی روغن زیتون و سیر برای یک پاستا استفاده کنید، یا آنها را به سالاد، نمک و سسس برای ایجاد طعم تازه اضافه کنید.مراقب باشید که گیاهان نرم باشید. از آنجا که طعم های آنها ظریف تر و فرارتر است. از اینرو استفاده از گیاهان نرم به شکل خام است و یا آنها را در پایان پخت و پز برای حفظ طعم و مزه خود را اضافه کنید.

ساقه های گیاهان نرم به طور کلی بسیار سخت و چوبین نیست، بنابراین می توان ریز ریز کنید . ساقه های کوچکتر همراه با برگ (به جای فقط برگ) مورد استفاده قرار می گیرد.برخی از انواع رایج سبزی های نرم:ریحان – نکته مهم که این گیاه تابستانی است!آن را به پاستا تازه اضافه کنید، آن را به یک سس گوجه فرنگی اضافه کنید و به یک طعم دلچسب ببخشید، برگ های ریحان را داخل سالاد کاپریس ( سالاد خاوی گوجه فرنگی روغن زیتون و ریحان ) بریزید،در بروشتا(نان ایتالیایی آغشته به روغن زیتون و سیر له شده در فر یا تنور برشته شده است)، پیتزا مارگاریتا و … استفاده کنید.

ریحان

ریحان

ریحان می تواند به راحتی له شده و سیاه شود، بنابراین هنگام بریدن آن از یک چاقوی بسیار تیز استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که برگها (به جای له شدن) برگ ها بریده شوند.

پیازچه

پیازچه را همراه سیب زمینی خرد شده تازه را به عنوان یک چاشنی بر روی سیب زمینی پخته یا پوره استفاده کنید، آنها را به سالاد سیب زمینی یا املت تخم مرغ اضافه کنید و آنها را به سس گوجه فرنگی آغشته کنید و به نان سوخاری خرد شده صبحانه اضافه کنید. طعم ملایم، پیاز باعث می شود که پیازچه انتخاب مناسب است برای بچه ها یا کسانی که بو طعم قوی پیاز را دوست نداشته باشند.

گشنیز

شما آن را دوست داشت یا از آن متنفر خواهید بود. این گیاه را در سالسا تازه، گواامول(غذایی هاوی قطعات آواکادو، پیاز خرد شده ، گوجه فرنگی و فلفل قرمز تند و کنجد)، به عنوان یک چاشنی برای تاکو( بشقابی حاوی نان ترتیلا یا همان نان ذرت، گوشن چرخ کرده سرخ شده ، گوجه، لوبیای پخته)، یا برای افزودن عطر و طعم به سس یا آب غذا استفاده کنید.

نعنا سبزیجات

نعنا

استفاده از برگ نعناع به عنوان یک تزئین برای دسرها یا سایر غذاهای شیرین خود، یا آن را به چای سرد و یا موهیتو شوید – برگ های مرطوب و معطر، خردکردن آنها را سریع و آسان می کند. آن را به سالاد سیب زمینی یا املت تخم مرغ اضافه کنید، آن را برای پاشیدن روی فیله ماهی قزل آلا وحشی بو داده و یا آن در ترکیب با سرکه روغن زیتون و روغن کنجد را برای ریختن روی سالاد استفاده کنید.

جعفری فرفری

با برگهای تیره تر، برگهای مرطوب و آبدار نسبت به پسر عموی برگ صاف آن، جعفری فرفری یک انتخاب محبوب برای تزیین غذاهای مورد علاقه شماست.جعفری اگر به صورت مخلوطباشد می توان ترکیب خوشمزه ایجاد کند مانند: پیاز خرد شده با ریکوتا( پنیر نرم بدون نمک) و کمی عسل برای تنوع و ایجاد یکپارچگی، و یا ساتوری شده آن را با پنیر خامه ای و کمی سیر برای بالا بردن اشتهای صبح خود آزمایش کنید بسیار لذت بخش خواهد بود.جعفری ایتالیایی – این جعفری دارای برگ صاف برای تزئین غذاها ها وترکیب با سس های مورد علاقه شما مناسب است. من آن را دوست دارم با گوشت تازه در سس سفید !

ترخون

ترخون دارای عطر و طعم عمیق، تقریبا شبیه به شیرین بیان است که به خوبی با مرغ ، سس با پایه کره جواب می دهد. آن را به تخم مرغ همزده اضافه کنید وترخون خرد شده را با کمی روغن زیتون مخلوط کنید و آن را به عنوان یک مایه برای خواباندن مرغ کبابی یا سبزیجات کبابی استفاده کنید.

گیاهان با بافت چوبی(سخت) ببرای پخت و پز بسیار بهتر از همتایان نرم خود هستند، این باعث می شود آنها یک انتخاب عالی برای دستور العمل هایی باشند که برای سرخ کردن یا کباب کردن مورد نیاز است. گیاهان چوبی به طور خام خوشمزه نیستند، بنابراین قصد دارید آنها را به هر شکلی که می خواهید تهیه کنید.

از آنجا که ساقه آنها سخت است، ایده خوبی است که برگ ها را از ساقه ها جدا کنید و فقط از برگ های آن استفاده کنید. برای انجام این کار، انتهای ساقه را در یک دست نگه دارید و انگشت شست و انگشت دست دیگر خود پایین بیاورید از بالا به پایین، برگ ها را از ساقه را به سمت بالا بکشید. این کمک می کند تا برگ ها را در جهت مخالف که آنها رشد کرده اند، به راحتی جدا شوند به ویژه گیاهانی مانند رزماری و آویشن.

نگاهی به برخی از انواع رایج گیاهان چوب:

برگ بو

برگ بو علاوه بر یک افزودنی مهم برای انواع سس کاربرد های فراوانی فوق العاده ای نیز در غذا های خانگی دارد. این برگ ها خودشان ، بسیار تلخ مزه هستند، بنابراین قبل از سرو غذا باید آنها را از غذا بیرون بیاورید. برگ بو را به گوشت قرمز بریزید طعو باور نکردنی به گوشت خواهد دادو از آن ها در یک سس بشامل (سس شامل شیر و سبزیجات معطر و ادویه) استفاده کنید، بهتر است آنها را به انبار خانگی خود اضافه کنید تا برخی از طعم های خود را در زمان آشپزی استخراج کنید. برگ بو معمولا خشک می شوند (بهتر از تازه)، که در واقع یک اتفاق خوب است – برگ بو های خشک شده دارای طعم بسیار مناسب تر هستند و برای مدت زمان طولانی قابل نگهداری هستند، بنابراین این یک مورد است که من توصیه می کنم از نوع خشک شده استفاده کنید.

مرزنجوش

مرزنجوش دارای طعم کمی شیرین و تقریبا نعنایی است و در واقع عضو خانواده ی پونه کوهی است (آنها اغلب با یکدیگر اشتباه می گیرند!) اضافه کردن آن به یک وینگرتت(سس شامل سرکه و روغن زیتون و چاشنی) برای سالاد ، از آن برای طعم دار کردن روغن زیتون نیز استفاده کنید آن را به یک مایه خواباندن برای مرغ یا سبزیجات کبابی اضافه کنید.

پونه کوهی

یا به روایت بعضی مرزنجوش( می تواند مرده را زنده کند) ، به سس گوجه فرنگی اضافه یک مخلوط خوشمزه، و رویایمی سازد . ترکیب آن با گوجه فرنگی کباب شده و یا سبزیجات کباب شده نتیجه باور نکردنی را به دنبال خواهد داشت ، و یا به سس گوجه فرنگی برای آب و تاب دادن به سس ماکارونی کلاسیک به خوبی جواب می دهد. اگر شما احساس بلند پروازانه ای دارید، می توانید آن را برای عطر و طعم سوسیس خانگی هم استفاده کنید!

رزماری سبزیجات

رزماری

استفاده از رزماری برای طعم دار کردن روغن زیتون ، همچنین می توانید آن را به ترکیب های نوشیدنی های مورد علاقه خود اضافه کنید، آن را به دانه ذرت شیرین اضافه کنید، آن را برای مزه دار کردن گوشت و مرغ کبابی استفاده کنید یا برای معطر کردن سبزیجات یا برنج برنج هم قابل استفاده است . پوره سیب زمینی و پنیر نیز فوق العاده است.

مریم گلی

عطر و طعم عمیق و مریم گلی برای سوسیس خانگی عالی است ، از آن در چاشنی های شیرین استفاده کنید. آن را با لیمو و مرغ در یک ظرف ترکیب کنید، با اضافه کردن کره ی خالص به یک سس منحصر به فردبرای کباب کردن مرغ دست پیدا می کنید.

آویشن سبزیجات

آویشن

از آن در مربای خانگی استفاده کنید، آن را به ریزوتوی( برنج پحته شده به روش ایتالیایی که هاوی آب گوشت انواعی از سبزیجات است) مورد علاقه خود اضافه کنید، یا آن را با قارچ های بزرگ روی یک پیتزا خوشمزه تازه بخورید ، یا همراه پاستا راویولی خوب جواب می دهد . آویشن همچنین یک آب و تاب و به یک ساندویچ پنیر کبابی کلاسیک یا نوشیدنی مورد علاقه خود اضافه کنید!

چگونگی انتخاب گیاهان:

مهم نیست که چه نوع گیاهانی که خریداری می کنید (بدون توجه به نوع بسته بندی که در آنها فروخته می شود) دنبال رنگ های روشن و برگ های ترد باشید. گیاهان را انتخاب کنید که برگ های سالم و بدون له شدگی دارند و هیچ برگ پاره شده ای ندارند.

چگونه نگهداری سبزی های تازه:

گیاهان تازه در خانه به راحتی ذخیره می شوند! نوارهای لاستیکی یا بندهای پلاستیکی پیچیده شده از گیاهان جدا کنید تا بتوانند اندکی نفس بکشند. یک لیوان یا گلدان را با یک اینچ یا دو لیوان پر کنید و گیاهان ساقه مانند گشنیز و جعفری را در شیشه بگذارید درست همانطور که گل را در گلدان قرار می دهید.گیاهان را در جعبه و دور از نور مستقیم خورشید به مدت 2-3 روز نگهداری کنید (ممکن است یک یا دو بار آب برای تازه نگهداشتن روی آنها بپاشید) یا در یخچال تا یک هفته می توانید نگهداری کنید.

حتما مطالعه کنید :طرز تهیه سوپ سبزیجات، سریع و آسان

به عنوان گزینه دیگر می توانید گیاهان را در یک حوله کاغذی مرطوب نگهداری کنید و آنها را در یک کیسه پلاستیکی در یخچال قرار دهید. این روش بسته بندی کیسه مناسب برای گیاهانی که ساقه های بلند ندارند (مانند مریم گلی، چیوچه و رزماری) کار می کند. (جایگزین سبز: به جای کیسه های پلاستیکی یا به جای حوله کاغذی و یک پوشش کوچکی از حوله کاغذی استفاده کنید، از یک کاغذ نازک، مرطوب یا حوله قوری چای استفاده کنید و پس از آن خودتان را به نقطه ای برسانید تا به عنوان مبارز برای کاهش آلودگی زمین به خود افتخار کنید؟)

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *