جهان سرشار از چالش هایی است که هر فرد در طول زندگی بایستی با  آنها دست و پنجه نرم کند. برخورداری از توان فکری  قدرتمند به ما کمک می کند راحت تر از چالش های زندگی خود عبور کنیم. به این ترتیب مهم است که فرزندانمان را طوری تربیت کرده و پرورش دهیم که در برابر بحران های زندگی عملکرد خوبی داشته باشند. این کودکان پذیرای چالش ها بوده، برای مشکلات به دنبال راهکار می گردند و در سختیها مقاومت زیادی نشان می دهند و از روبرو شدن با بحران ها نمی ترسند چون به قدرت فکری خود برای غلبه کردن بر سختیها باور دارند.توصیه های زیر را برای پرورش چنین کودکانی دنبال کنید:

به فرزند خود توانمندی اصلاح اخلاق نادرست  را یاد بدهید

زمانیکه فرزند شما کار اشتباهی می کند بهترین فرصت است برای اینکه برخی توانمندیها را به او آموزش دهید مانند توانایی حل مساله، کنترل واکنش های هیجانی و تمرین خود نظم دهی. اینگونه مهارتها به کودک شما یاد می دهد که رفتار سنجیده از خود نشان دهد، با موانع و چالش های زندگی سرسختانه روبرو شود و برای هر مشکلی به دنبال راهکار سازنده باشد.

به فرزندتان اجازه خطا کردن بدهید

چنانچه به فرزند خود مجال اشتباه کردن بدهید درس های ارزشمندی خواهد آموخت. نقش والدین در کنار فرزندانشان این نیست که از آنها در برابر خطا کردن حمایت کنند بلکه باید آنها را به این درک برسانند که خطا کردت قسمتی از فرایند یادگیری می باشد و نباید از اشتباه کردن خجالت زده یا دلسرد شوند بلکه دوباره تلاش کنند و اهمیت پشتکار داشتن و تقویت این مهارت را به آنها نشان دهند . در حالیکه به آنها یاد می دهید چگونه عواقب تلخ اشتباهاتشان را پشت سر گذارند برایشان خاطر نشان می کنید که می توانند با درایت و ارزیابی درست شرایط از پیشامدهای مشابه در آینده پیشگیری کنند.

منفی گرایی و اجتناب از آن

آنها را از منفی گرایی به دور نگه دارید

اگر فرزند شما  احساس درماندگی و یاس را تجربه کند نمی تواند به روی توان فکری خود تمرکز داشته باشد. فرزندتان را تشویق به مثبت اندیشی و واقع گرایی کنید. واقع گرایانه اندیشیدن، افکار مثبت را تقویت کرده و به فرزند شما کمک می کند تا فرصت ها را یافته و بتواند به قابلیت های فردی اش تکیه کند.

ترس

به فرزند خود کمک کنید تا با ترس هایش مواجه شود

چنانچه کودکی از مواجه شدن با ترس هایش اجتناب کند هرگز نخواهد توانست اعتماد به نفس مقابله با شرایط استرس زای ناشی از ترس هایش را  پیدا کند. هر کودکی ترس هایی را در خود تجربه می کند و والدین بایستی در نقش بزرگتر ، آنها را همراهی کنند تا اعتماد به نفس لازم را جهت روبرو شدن با ترس هایشان پیدا کنند. زمانیکه کودکان از پس ترس هایشان بر می آیند اعتماد به نفسشان تقویت می شود، یاد می گیرند که از منطقه امن خود خارج شوند و درک می کنند که بدست آوردن خواسته هایشان به تنهایی و با تکیه بر جسارت فردی  تا  چه اندازه می تواند رضایت بخش باشد.

اجازه دهید فرزندتان احساسات ناخوشایند را هم تجربه کند

اگرچه والدین تمایل دارند فرزندشان را از تجربه هرگونه احساس ناخوشایند به دور نگه  دارند اما نجات دادن آنها از هر چالشی و حمایت بی اندازه، تنها موجب وابستگی بیش از حد آنها می شود. چنانچه فرزند شما احساس ناکامی، بی انگیزگی و یا عصبانیت می کند بهتر است این فرصت را در اختیارش قرار دهید تا برای رها شدن از این احساسات خودش راهکار پیدا کند.

مسوولیت هایش را  تایید کنید

به عهده گرفتن مسوولیت های شخصی موجب تقویت قوای ذهنی کودک می شود. به این منظور از فرزند خود بخواهید مسوولیت مسایل شخصی خود را عهده دار شود  ، عملکردهایش را به شما توضیح دهد، برای شانه خالی کردن از مسوولیت هایش عذر  و بهانه نیاورد و دیگران را مقصر قلمداد نکند.

به آنها یاد بدهید که احساسات خود را بشناسند

فرزند شما بایستی تمام احساسات خود را تجربه کرده و آنها را بشناسد تا در ادامه بتواند برای مدیریت احساساتش توانمند شود. بنابراین اجازه سرکوب هیچ احساسی را به او ندهید . با شناخت احساسات و نحوه کنترل و مدیریت آنها فرزند شما قادر است با مهارت بالا به مقابله با چالش های زندگیش بپردازد.

الگوی آنها برای توان فکری باشید

هیچ روشی برای آموزش بهتر از این نیست که خود نمونه بارزی باشید از آنچه فرزندتان را تشویق به بودنش می کنید. اینکه تنها به فرزند خود دیکته کنید که چه کند و چه نکند کفایت نمی کند شما بایستی در عمل او را متوجه مطالبی کنید که برایش شرح می دهید. از اهداف شخصی خود برایشان صحبت کنید و به آنها بگویید که چه ترفندها و راهکارهایی به دردشان می خورد . به تصویر کشیدن قوای ذهنی نیرومند در مدیریت زندگی خانوادگیتان سرمشقی خواهد بود برای فرزند شما که قابلیت های فکری اش را بهبود بخشد.

حتما مطالعه کنید :چطور هوش فرزندان خود را تقویت کنیم ؟

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *