مشاوران کنترل بحران و غلبه بر اضطراب هر روز به افرادی که دارای اضطراب هستند، کمک می کنند تا استرس های خود را کنترل کنند. در این جا به مکانیسم ها و راهکارهای غلبه بر اضطراب می پردازیم.

روش های غلبه بر اضطراب

1- یک گوش همدرد پیدا کنید

احساسات مضطرب شما می تواند با اعتقاد به این که شما نباید احساس اضطراب کنید و این استرس ها معتبر نیستند، فرم بدتری به خود بگیرد. این اتفاق غالبا به وسیله ی افراد خانواده و دوستان نزدیک می افتد. توجهات آن ها ممکن است خوب باشد، اما در چنین شرایطی بی کاربرد و بی فایده به نظر می رسد. با چنین رفتاری شما بدتر در اوج احساس اضطراب قرار می گیرید. کیت مالو از مرکز درمانی ذهنی National Alliance می گوید: “این خوب است که احساس شما درک شود.” این تائید کردن چیزی که تجربه می کنید، تحمل آن را آسان تر خواهد ساخت.

روش های غلبه بر اضطراب

2- به دنبال شنوندگان فعال در زندگی خود باشید

همه ی ما تجربه ی صحبت کردن با افرادی که مرتب حواسشان به جاهای دیگر است را داریم. این افراد حین صحبت کردن شما به این سو و آن سو نگریسته و به دنبال تفکرات خود هستند. اما در شرایط اضطراب و زمانی که در استرس فرو رفته اید، نیاز به هم صحبتی با فردی دارید که واقعا به صحبت های شما گوش داده و به متن آن ها توجه کند. چنین شخصی می تواند به شما کمک کند تا از نگرانی های خود خلاص شوید. مالو می گوید که مشاوران بحران برخی اوقات بحران های اضطراب را به کمک گوش دادن فعال به خوبی کنترل کرده اند. گوش دادن فعال یعنی کسی که در حین صحبت های شما به خوبی دقت داشته و سوالاتی را در پیرامون آن مطرح کند. سوالاتی که به درک فضای مضطرب کننده و مسائل مربوط به آن کمک نماید.

3- شما تنها نیستید

در زمان اضطراب فکر کردن به این که شما تنها فردی هستید که چنین چیزی را تجربه می کنید، می تواند اوضاع را وخیم تر ساخته و آزار روحی را افزایش دهد. گاهی اوقات شنیدن داستان و ماجرای کسی دیگر نیز که پیش از شما یا موازی با شما به چنین اضطرابی مبتلاست، ممکن است بتواند کمی آرامش بخش باشد.
Kat Katz به عنوان یک داوطلب دارای اختلال اضطراب، خود را در معرض تبادل احساسات با کسانی قرار می دهد که وضعیت مشابهی دارند. او می گوید: این کمک می کند که با کسی صحبت کنید که بتوانید حداقل بخشی از آن چیزی را که احساس می کنید، درک نماید. و این به راستی آرامش بخش است.
وی می گوید: من فهمیده ام که اختلالات اضطراب دارم و هر روز با آن درگیر هستم. به همین دلیل در مورد آن چیزی که با آن درگیر هستم با افرادی که درک مشابهی دارند، صحبت می کنم.

روش های غلبه بر اضطراب

4- حواس شما می توانند نجات بخش باشند

آگاهی فیزیکی می تواند به یک فرد دارای احساس اضطراب کمک کند.
مالو یک تکنیم مقابله با اضطراب به نام 1-2-3-4-5 دارد. این تکنیک با نام بردن 5 چیزی که اکنون می بینید، شروع می شود. سپس 4 چیز که قادر به لمس آن ها هستید را باید نام ببرید. بعد از آن 3 چیز که می شنوید، 2 چیز که می بویید و 1 چیز که می توانید طعم آن را بچشید. این تمرین حسی به فرد فرصت می دهد تا آرامش خود را بازیافته و برای لحظاتی در زمان حال به سر برد.
مالو به یاد می آورد که یکی از افراد دارای اضطراب با استشمام بوی شمع های وانیلی توانست بر استرس خود مسلط شود.
مدیتیشن نیز می تواند به کاهش استرس هایی که به اختلال اضطراب می انجامند، کمک کند.

حتما بخوانید: راهکارهای مقابله با ترس

5- نفس عمیق بکشید

درست است که این یک فرآیند طبیعی بدن انسان می باشد. اما زمانی که قلاب های اضطراب به جان کسی می افتد، نفس ها کم عمق تر شده و اتفاقا اختلالات تنفسی ظهور پیدا می کند.
به همین دلیل مشاوران بحران های اضطرابی اغلب به این عده توصیه می کنند که نفس های عمیق و مرتب کشیده و به طور مساوی سرعت ضربان قلب خود را نیز به این شکل کاهش بخشند. چنین چیزی برای آرامش اعصاب مفید و موثر خواهد بود.

روش های غلبه بر اضطراب

6- حواس خود را پرت کنید

مالو در مرکز مشاوره و کنترل بحران های اضطراب اغلب از تماس گیرندگان در مورد آب و هوا سوال می کند تا به آن ها کمک نماید تمرکز خود را به سمت دیگری هدایت کنند. بله، شما باید با ترس و استرس هایی که موجب اضطراب شما می شوند، مقابله کنید؛ اما گاهی مکالمه غیرموضوعی می تواند مفید و آرامش بخش باشد.
اما در نهایت باید گفت که اگر شخص واقعا نیاز به صحبت کردن در مورد موضوع اضطراب خود داشته باشد، تکنیک های حواس پرتی می تواند منجر به سرخوردگی وی شود.

7- برنامه ای برای خود داشته باشید

هنگامی که استراتژی هایی را پیدا می کند که در زمان اضطراب برای شما کمک کننده هستند، آن ها را به عنوان ساختارهای ضد استرس خود در نظر بگیرید. کتز می گوید: مهارت های مقابله ای همیشه پاسخگو نیستند. برخی از افراد فکر می کنند اضطراب تنها چیزی ست که شما فقط می توانید آنر ا تحمل کنید. در حالی که حتما روش هایی برای کنترل و مقابله با آن وجود دارد. این روش ها می توانند برای هر فرد متفاوت باشند. به طور مثال شما ممکن است با تمرینات تنفسی شروع کنید و سپس به سراغ یوگا بروید. سپس ممکن است حواس پرتی و بعد از آن صحبت کردن با یک شخص مورد اعتماد را امتحان کنید.

8- از بروز اضطراب خود نهراسید

اغلب حملات اضطرابی ممکن است کاملا نامرئی بوده و دیگران و اطرافیان از وجود آن مطلع نشوند. مالو می گوید: اگر شما این را به اطرافیان خود بگویید که من در حال مبارزه و درگیری با استرس های خود و غلبه بر اضطراب هستم، در واقع بخشی از آن را به شخص دیگر منتقل می کند. هر کس در طول زندگی خود به نوعی با شکلی از تألمات روحی دست به گریبان بوده است یا خواهد بود. و در این شرایط اطرافیان به شما کمک می کنند تا بار شانه های خود را سبک کنید. مهم نیست که این شخص طرف پشت خط مشاوره باشد، یا والدین، دوستان و همکاران و … . به هر حال مهم است که این شخص، کسی باشد که با شما همدردی نماید.

9- بدانید که اوضاع بهتر خواهد شد

کمک گرفتن برای افراد مختلف ممکن است نمودهای متفاوتی داشته باشد. برخی به سراغ درمان های دارویی رفته و برخی دیگر از مشاوره های تلفنی بهره مند می شوند. همچنین حضور در گروه های حمایت کننده و یا ترکیبی از این روش ها می تواند تاثیرگذار باشد. شما حتی ممکن است به سراغ درمان های طبیعی ضد اضطراب بروید. کتز می گوید، اضطراب طولانی مدت می تواند بسیار سخت باشد، اما باید بدانیم که بهتر شدن اوضاع محقق می شود. ما فقط می دانیم که برای رسیدن به بهبودی و حال مساعد به زمان نیاز داریم.
مالو می گوید: افتادن در دام افکار پراضطراب می تواند بسیار ترسناک باشد. اما شما مجبور و محکوم به زندگی در وضعیت پراسترس نیستید. این می تواند بهتر شود و حتما رفته رفته بهتر خواهد شد.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *