برخی از ما عاداتی داریم که شاید ندانیم می توانند به سلامتی ما آسیب جدی وارد کنند. مثلا برخی از ما هنگامی که بعد از گشت و گذار در خیابان به خانه می آییم، اولین جایی که برای نشستن پیدا می کنیم، تخت خوابمان است. اما این یکی از عادات اشتباهیست که باید ترک شود. با ما باشید تا با مضرات نشستن روی تخت خواب با لباس بیرون، این عادات اشتباه بهداشتی آشنا شوید.

عادات اشتباه بهداشتی | نشستن روی تخت خواب با لباس بیرون

مضرات نشستن روی تخت خواب با لباس بیرون

آیا شما می دانید که بلوز و شلوار شما در طول روز میتوانند حاوی چه چیزهایی شوند؟ در اینجا ما می خواهیم چند تا از اسرار کوچک در مورد آلودگی این لباس ها را با شما در میان بگذاریم که سبب می شود این عادات اشتباه بهداشتی را کنار بگذارید.
بیایید با این موضوع رو به رو شویم. فقط به این دلیل که شما صبح دوش گرفتید و تنتان بوی بدی نمی دهد، به این معنا نیست که لباس شما در مترو، در بانک، در محل کار، به ورزشگاه یا قرارهای شام تمیز است.
برخی ها می گویند که حتی آن لباس های زیبا و فانتزی شما هم می توانند در ترددهایی که به خارج از منزل دارید، کاملا کثیف و آلوده باشند. این یکی از تفکرات و عادات اشتباه بهداشتی است که فکر می کنیم که حتما باید لباسی لکه دار شود تا آلوده باشد.
قبل از آنکه فکر چرت زدن و یا لم دادن روی تخت خواب با لباس بیرون به سرتان بزند، بهتر است از عواقب ناگوار بالقوه ای که انتظارتان را می کشد، آشنا شوید. پس هنگامی که به خانه برگشتید، به جای رفتن به اتاق خواب، راه خود را به دستشویی کج کنید، دست و صورت خود را بشویید و لباستان را تعویض کنید.

انسان ها می توانند واقعا آلوده باشند

البته، رعایت بهداشت و نکات بهداشتی برای سلامتی شما بسیار مهم است، با درک آنکه بدن انسان به طور طبیعی در طول روز با چه واکنش هایی دست و پنجه نرم می کند، شما را متقاعد می کند که روزانه لباس های رو و لباس های زیر خود را تعویض کنید.
متخصصان می گویند:” بدن ما به طور مداوم سلول های پوستی را از بین میبرد، در واقع پوست می اندازد. پوست ما روغن می اندازد، لباس هایمان به عرق هایی که از تنمان ترشح شده، آغشته می شود. در واقع، انسان هر روز حدود 500 میلیون سلول پوست و یک لیتر عرق از دست می دهد. ”

 

عادات اشتباه بهداشتی | عرق کردن بسیار در طول روز

میکروب ها همانند چسب به شما می چسبند

فیلیپ تیرنو دکتر داروشناس، مدیر گروه میکروبشناسی و ایمونولوژی دانشگاه نیویورک، در تحقیق ABC در سال 2010، دریافت که حتی لباس های نو، آن هایی که هنوز برچسب های قیمت روی آن ها وجود دارد، می توانند حاوی باکتری،  نوروویروس یا میکروب های staph باشند. او می گوید:” باکتری ها و موجودات زنده می توانند هفته ها یا حتی ماه ها در لباس باقی بمانند”.
او پیشنهاد می کند که لباس های نوی خود را حتما به خوبی بشویید. احتمالا این می تواند ایده ای خوب برای استرلیزه کردن لباسی باشد که قرار است در طول روز به تن کنید.

خارش پوستی

جوش، آکنه، عفونت

Dermascope.com توضیح می دهد که برخی از پارچه ها می توانند موجب برانگیخته شدن یا تحریک پوست شوند. یکی از علل اصلی آکنه پشت و قفسه سینه ناشی از فشار طولانی مدت و اصطکاک توسط هر چیزی است که بارها و بارها بر پوست کشیده می شود، مانند پیراهن و کوله پشتی تنگ و حتی یک چیز کثیف که می تواند اوضاع را بدتر کند.
لباس های کثیف و آلوده، می توانند به راحتی باکتری و آلودگی را به فولیکول مو انتقال دهند، و این سبب انسداد و عفونت می شود.

همان طور که مشاهده کردید، لباس های بیرون می توانند حاوی باکتری هایی باشند که سلامت ما را تهدید می کنند. پس بهتر است ریسک کردن را کنار بگذاریم و عادات اشتباه بهداشتی را فراموش کرده و نکات مهم در این خصوص را رعایت کنیم.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *