رژیم کتوژنیک که در مقاله های پیشین ماهیت آن را به طور مفصل بررسی کرده ایم، می تواند شانس شما برای کاهش وزن را تا حد زیادی افزایش دهد. اما انتخاب میوه ها در برنامه غذایی این رژیم از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که به اشتباه و میوه های نامناسب را انتخاب کنید، شما را از وضعیت کتوزیس خارج می کند و ثمر بخشی رژیم کتو را خنثی خواهد کرد. در نتیجه تمام تلاش های شما برای کاهش وزن از بین خواهد رفت. بنابراین، انتخاب میوه در رژیم کتو حائز اهمیت بوده و باید میوه های رژیم کتوژنیک را به خوبی بشناسید.

در ادامه با چندوچون همراه شوید تا میوه های لو کرب و مناسب رژیم کتوژنیک را به شما معرفی کنیم.

میوه های رژیم کتوژنیک کدامند ؟ | 10 میوه کتوژنیک را بشناسید

 

میوه های رژیم کتوژنیک

 

اغلب میوه ها به مواد غذایی با کربوهیدرات بالا شناخته شده اند و حاوی مقدار قابل توجهی قند طبیعی هستند. به همین دلیل مصرف آن ها در رژیم غذایی کتوژنیک با چربی بالا و کربوهیدرات پایین توصیه نمی شود.

اما این بدان معنی نیست که شما در رژیم کتوژنیک، از مصرف میوه ها محروم خواهید ماند.

زیرا می توان با انتخاب درست و آگاهانه، از خوردن میوه های متنوع، خوشمزه و مطابق با رژیم کتوژنیک لذت برد.

اکنون چیزی که لازم دارید این است که میوه های رژیم کتوژنیک را بشناسید. در ادامه این مقاله، ما به شما میوه های لوکرب و کتویی را معرفی خواهیم کرد.

آنچه مبتدیان رژیم کتوزیس باید بدانند

اولین چیزی که باید درباره رژیم کتوژنیک بدانید، این است که رژیم کتو چگونه به روند کاهش وزن و لاغری کمک خواهد کرد.

با پیروی از دستور العمل های رژیم کتوژنیک، بدن در یک وضعیت متابولیک طبیعی قرار می گیرد و منبع سوخت گیری از کربوهیدرات به چربی ها تغییر می یابد. انواع رژیم کتوژنیک به شما اجازه می دهد تا روزانه تا 50 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. اما رژیم کتوژنیک استاندارد که طبیعی ترین نسخه از آن می باشد، 75% کالری مصرفی را به چربی ها، 20% را به پروتئین و فقط 5% را به کربوهیدرات ها اختصاص می دهد.

از آنجا که برخی میوه ها کربوهیدرات بیشتری نسبت به سایر میوه ها دارند، آگاهی از آنکه کدام میوه ها مناسب رژیم کتو هستند و قادرند بدن را در وضعیت کتوزیس قرار داده و به هدف کاهش وزن نائل شوند، امری ضروری و مهم می باشد.

اما مراقب باشید! دنبال کردن و پیروی از قوانین رژیم کتو، برای تمام افراد مناسب نبوده و توصیه نمی شود. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2، افراد وابسته به انسولین، کسانی که مشکلات و ناراحتی های قلبی دارند و همچنین زنان باردار، باید از دنبال کردن انواع رژیم کتوژنیک اجتناب کنند.

شروع رژیم کتوژنیک، گاهی با عوارض ناخوشایندی همراه است. آنفولانزای کتو یکی از عوارض ناشی از رژیم کتوژنیک می باشد. شروع آن با احساس خستگی، سر درد، سرگیجه، تهوع و… همراه می باشد. اما جای نگرانی نیست، با استفاده از آنتی بادی کتو پس از یک الی دو هفته، علائم آنفولانزا در شما بهبود می یابد.

اما لازم است که پیش از رژیم کتوژنیک یا هر رژیم غذایی دیگر، ابتدا به پزشک متخصص و یا کارشناس تغذیه مشورت کنید.

10 میوه لوکرب (کربوهیدرات کم)  و مناسب رژیم کتوژنیک

اگر تصمیم گرفته اید رژیم کتوژنیک را آغاز کنید، بایستی در انتخاب میوه ها دقت و توجه فراوانی به کار برید. میوه های مصرفی را باید از میان میوه هایی با کربوهیدرات کم انتخاب کنید. همچنین برخورداری از فیبر بالا، یکی دیگر از گزینه های مهم و ضروری می باشد.

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا میوه های رژیم کتوژنیک را بشناسید.

آووکادو

میوه های رژیم کتوژنیک

 

آووکادو یکی از بهترین میوه های مناسب رژیم کتوژنیک می باشد که حاوی کربوهیدرات پایین، چربی و فیبر بالا است. بنابراین هرآنچه برای رژیم کتو لازم دارید را در آووکادو پیدا خواهید کرد. ½ پیمانه پوره آووکادو، 12 گرم چربی و تنها 2.6 گرم کربوهیدرات خالص دارد. همچنین گفتنی است که میوه آووکادو بسیار کم کالری می باشد و در هر وعده تنها 138 کالری به بدن شما می رساند.

آووکادو یکی از بهترین گزینه ها برای میان وعده کتویی می باشد. همچنین می توانید انواع غذاها را با استفاده از این میوه لوکرب تهیه و میل کنید. در هر وعده چیزی حدود 6.4 گرم فیبر دریافت خواهید کرد. همچنین این میوه حاوی انواع ویتامین ها و مواد مغذی می باشد که نیاز بدن شما را به طور کامل بر آورده می کند.

شاتوت

 

میوه های رژیم کتوژنیک

 

میوه شاتوت یکی از محبوب ترین میوه های خوش رنگ و لعاب است که نمی توانید در خوردن آن بی میلی نشان دهید. اما خبر خوش این است که این میوه خوش طعم و جذاب، یکی از میوه های رژیم کتوژنیک می باشد که مصرف آن مجاز است.

½ پیمانه شاتوت، از چربی بالایی برخوردار نیست (چیزی کمتر از 0.5 گرم) ، اما این میوه لوکرب بوده و در نصف پیمانه از آن، تنها 3.1 گرم کربوهیدرات یافت می شود. همچنین حاوی 3.8 گرم فیبر و 3.5 گرم قند طبیعی می باشد.

گفتنی است که میوه شاتوت حاوی پتاسیم می باشد و هر ½ پیمانه از آن، 117 میلی گرم پتاسیم دارد. همچنین 15.1 میلی گرم ویتامین C و 14.3 میلی گرم ویتامین K دارد.

این میوه یک میان وعده عالی برای رژیم های کاهش وزن می باشد. زیرا ½ پیمانه از آن، تنها 31 کالری دارد که بسیار ناچیز است.

گوجه فرنگی

میوه های رژیم کتوژنیک

برخی افراد گوجه فرنگی را در گروه سبزیجات قرار می دهند و آن را به عنوان میوه مصرف نمی کنند. اما در حقیقت، گوجه فرنگی یک میوه است. با آنکه گوجه فرنگی یکی از میوه های کم چرب می باشد، اما میزان کربوهیدارت آن برای رژیم کتو بسیار مناسب است. هر ½ پیمانه گوجه فرنگی خرد شده، حاوی 2.4 گرم کربوهیدرات خالص است.

گوجه فرنگی یکی از بهترین میوه های رژیم کتوژنیک می باشد. در هر نصف پیمانه از آن، 2.4 گرم قند طبیعی و تنها 16 واحد کالری دریافت می شود.

از مزایای گوجه فرنگی می توان به داشتن لیکوپن اشاره کرد که نوعی رنگدانه طبیعی است و می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا حد زیادی کاهش دهد.

ریواس

میوه های رژیم کتوژنیک

اگر تا به حال این میوه را امتحان نکرده اید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید. ریواس یکی از میوه های رژیم کتوژنیک می باشد. شاید در ابتدا طعم تلخ یا ترش آن برای شما غیر طبیعی و ناخوشایند به نظر رسد. اما می توانید با دستور العمل های متنوع، جذابیت ویژه ای به طعم این میوه پر خاصیت بدهید.

½ پیمانه ریواس خرد شده، حاوی 1.7 گرم کربوهیدرات و تنها 13 واحد کالری است. همچنین 176 میلی گرم پتاسیم، 4.9 میلی گرم ویتامین C و 52 میلی گرم کلسیم در هر نصف پیمانه از آن یافت می شود.

ولی باید مراقب باشید که هنگام خوردن ریواس، برگ های آن را جدا کنید. زیرا برگ های ریواس به شدت سمی می باشد که سلامت شما را به خطر خواهد انداخت.

استار فروت یا میوه ستاره ای

میوه های رژیم کتوژنیک

اگرچه اغلب افراد از فواید افزودن میوه استار فروت به برنامه غذایی خود بی خبرند، باید بگوییم که این میوه پر خاصیت می تواند بدن شما را در وضعیت کتوزیس قرار دهد و یکی از بهترین میوه های رژیم کتوژنیک می باشد.

½ پیمانه از میوه استار فروت، حاوی 2.6 گرم کربوهیدرات خالص، 1.8 گرم فیبر و 2.6 گرم قند طبیعی است. این میوه کالری بسیار ناچیزی دارد و همچنین حاوی 88 میلی گرم پتاسیم و 22.7 میلی گرم ویتامین C می باشد.

تمشک

میوه های رژیم کتوژنیک

مصرف انواع توت ها مانند شاتوت، تمشک و… برای سلامت قلب شما بسیار مفید می باشد. به طور کلی میوه هایی که در دسته توت ها قرار می گیرند، حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند که مصرف آن ها منجر به کاهش سطح فشار خون شده و همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

½ پیمانه تمشک، حاوی 3.3 گرم کربوهیدرات خالص، 4 گرم فیبر و 2.7 گرم قند طبیعی می باشد. هر زمان که هوس خوردن شیرینی جات به سرتان زد، بهتر است میوه هایی مثل تمشک را جایگزین کنید که حاوی مواد مغذی و انواع ویتامین ها می باشد.

طالبی

میوه های رژیم کتوژنیک

یکی دیگر از میوه های رژیم کتوژنیک ، طالبی است. ½ پیمانه طالبی خرد شده حاوی 5.8 گرم کربوهیدرات می باشد. این مقدار طالبی، از کالری ناچیزی برخوردار است. این میوه خوشمزه و پر طرفدار، حاوی مواد مغذی و انواع ویتامین ها می باشد که شامل 214 میلی گرم پتاسیم، 29.4 میلی گرم ویتامین C و مقدار قابل توجهی ویتامین A است.

خوردن میوه به شما کمک می کند تا برای ساعات طولانی تری احساس سیری کنید.

توت فرنگی

میوه های رژیم کتوژنیک

توت فرنگی یکی دیگر از میوه های خوش طعم، شیرین و محبوب است که حضور آن میان میوه های کتویی باعث خشنودی می باشد. ½ پیمانه توت فرنگی خرد شده، حاوی 4.7 گرم کربوهیدرات خالص و 4.1 گرم قند طبیعی می باشد. این مقدار توت فرنگی، تنها 27 واحد کالری دارد. می توانید میوه توت فرنگی را با میوه های کتویی دیگر ترکیب کنید و یک سالاد میوه خوشمزه را به عنوان میان وعده نوش جان کنید.

از مزایای توت فرنگی می توان به داشتن آنتی اکسیدان ها اشاره کرد. همچنین توت فرنگی خواص ضد التهابی نیز دارد.

½ پیمانه توت فرنگی خرد شده، حاوی 48.8 میلی گرم ویتامین C، 127 میلی گرم پتاسیم و 20 میکرو گرم فولات است.

هندوانه

 

میوه های رژیم کتوژنیک

هندوانه که یکی از میوه های محبوب تابستانی می باشد، از کربوهیدرات پایینی برخوردار است که آن را به مجموعه میوه های رژیم کتوژنیک وارد می کند.

هر ½ پیمانه هندوانه، حاوی 5.4 گرم کربوهیدرات خالص می باشد. یکی از مزیت های مصرف هندوانه، آبدار بودن این میوه خوش طعم و شیرین می باشد. نصف پیمانه هندوانه، چیزی حدود 23 کالری دارد و حاوی 4.7 گرم قند طبیعی است. همچنین این میوه حاوی 432 واحد ویتامین A می باشد که قادر است نیاز بدن شما به این ویتامین ضروری را برطرف کند.

لیمو

میوه های رژیم کتوژنیک

لیمو یکی دیگر از میوه های کتو دوست و مناسب رژیم غذایی کتوژنیک می باشد. نحوه مصرف لیمو بسیار گسترده و متنوع می باشد. حتی با افزودن چند قطره آب لیموی تازه به آب آشامیدنی، می توانید از خواص آن بهره مند شوید.

یک عدد لیمو متوسط، چیزی حدود 0.5 گرم کربوهیدرات خالص و تنها 0.2 گرم قند طبیعی دارد. این میوه همچنین حاوی 3.7 میلی گرم ویتامین C است که به عنوان منبع خوب ویتامین C شناخته شده است.

آب لیموی تازه حاوی آنتی اکسیدان هایی ست که برای بدن ضروری می باشد و با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. همچنین مصرف این میوه پر خاصیت، هضم غذا را سریع و آسان می کند.

در این مقاله 10 میوه کتویی را به شما معرفی کردیم. مشاهده نمودید که میوه های رژیم کتوژنیک، حاوی کربوهیدرات پایین هستند و قادرند بدن شما را در وضعیت کتوزیس قرار دهند.

پس توجه کنید که هنگام انتخاب میوه ها، آن ها را از میان میوه های معرفی شده برگزینید تا به اهداف رژیم کتوژنیک دست یابید و تلاش های شما ثمر بخش باقی بماند.

حتما مطالعه کنید : 10 راز کلیدی برای داشتن رژیم کتوژنیک گیاهخواری

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان و آشنایان خود نیز به اشتراک بگذارید.

Total
0
Shares
0 comment
 1. سلام
  ممنون از توضیحات عالی
  به نظرم دو تا میوه رو جا انداختید
  یکیش خیار است چون وقتی گوجه رو میوه حساب کردید پس خیار هم شامل این لیست میشه
  دوم نارگیل
  با سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *