پیش تر به طور مفصل و در قالب دو مقاله جداگانه به معرفی رژیم کتوژنیک و باید ها و نباید های آن پرداختیم. از آنجایی که این رژیم غذایی این روزها بسیار پر مخاطب می باشد و به تازگی شناخته شده است، لازم دانستیم اطلاعات به روز و جامع تری پیرامون این رژیم غذایی در اختیار شما مخاطبان قرار دهیم و رژیم کتو گیاهخواری را به شما معرفی کنیم.

با توجه به اینکه این رژیم بر پایه مصرف پروتئین از منابع گوشتی بنا شده است، کارشناسان تغذیه به تازگی دستورالعمل هایی ارائه دادند تا گیاهخواران نیز بتوانند از این رژیم غذایی استفاده کنند و از فواید آن بهره مند شوند.

اگر شما نیز می خواهید یک رژیم غذایی سالم و عاری از منابع گوشتی داشته باشید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

10 راز کلیدی برای داشتن رژیم کتوژنیک گیاهخواری

رژیم کتو گیاهخواری

کتو گیاهخواری

رژیم غذایی کتوژنیک، یک رژیم استاندارد است که اغلب برای کاهش وزن، کنترل بیماری های مزمن، یا داشتن سبک زندگی سالم تر انتخاب می شود. این رژیم بر پایه دریافت پروتئین بیشتر بنا شده است. و هدف از رژیم کتو این است که با محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها و جایگزین کردن منابع غنی از پروتئین، انرژی بدن برای سوخت چربی های انباشته بیشتر شود.

اما تمرکز رژیم کتو به دریافت پروتئین از گوشت و منابع گوشتی، مانع از استقبال گیاهخواران از این رژیم غذایی شده است. در حال حاضر کارشناسان تغذیه دستورالعملی ارائه دادند تا افراد گیاهخوار نیز بتوانند به درستی از برنامه رژیم کتو پیروی کنند و پروتئین مورد نیاز بدن را از منابع غیر گوشتی و سبزیجات دریافت کنند.

رژیم کتو چیست ؟

کتو گیاهخواری

رژیم غذایی کتوژنیک که به رژیم لو کرب نیز معروف است، با دریافت سطح پایینی از کربوهیدرات ها موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شود. در این رژیم، بدن شروع به تولید کتون هایی می کند که در نهایت منجر به افزایش متابولیسم و از بین رفتن چربی های ذخیره شده در کبد خواهد شد.

همچنین این رژیم غذایی می تواند موجب کاهش وزن و افزایش انرژی مورد نیاز در بدن شود. این رژیم باید و نباید های فراوانی دارد و برای دستیابی به نتیجه، بایستی آن ها را رعایت کنید.

از آنجایی که رژیم کتو بر پایه دریافت پروتئین از منابع گوشتی بنا شده، مصرف بیش از حد گوشت می تواند سلامتی فرد را به خطر انداخته و منجر به ناراحتی های قلبی عروقی شود. اما نسخه گیاهخواری رژیم کتو می تواند جایگزین مناسب و سالم تری از نسخه قدیمی آن باشد. در این رژیم مصرف مواد غذایی غیر گوشتی و اغلب گیاهی توصیه می شود. از جمله این مواد می توان به آووکادو، انواع مغزها، دانه ها و… اشاره کرد.

این روزها در سراسر جهان، اغلب افراد به سمت رژیم های گیاهخواری رو آورده اند. رژیم کتو گیاهخواری می تواند نسخه مناسب و استانداردی برای این دسته از افراد باشد.

رژیم کتو گیاهخواری چگونه عمل می کند ؟

کتو گیاهخواری

گفتنی است حتی افراد غیر گیاهخوار که رژیم کتوژنیک را دنبال می کنند، نباید در مصرف گوشت زیاده روی کنند. این تصور که باید پروتئین مورد نیاز بدن را تنها از منابع گوشتی دریافت کرد، به اشتباه در میان دنبال کنندگان رژیم کتو جا افتاده است. اما این روند افراد گیاهخوار و حامیان محیط زیست را دچار نگارنی های فراوانی کرده است.

توصیه می شود با انتخاب رژیم کتو گیاهخواری، قدمی در کاهش مصرف گوشت و داشتن یک رژیم غذایی سالم تر بردارید. همچنین تحقیقات نشان داده رژیم گیاهخواری کتوژنیک، تاثیر بیشتری به روی کاهش وزن و لاغری خواهد داشت.

چه کسانی باید رژیم کتو یا گیاهخواری را به طور منظم دنبال کنند ؟

کتو گیاهخواری

به گفته کارشناسان تغذیه، افراد از گروه های مختلف و با شرایط جسمانی گوناگون، بایستی دستورالعمل های رژیم کتو را دنبال کنند. در حالی که بیشتر افراد رژیم کتو را با هدف کاهش وزن دنبال می کنند، گفتنی است که این رژیم مزایا و فواید بالقوه ای برای سلامتی به همراه دارد.

افراد مبتلا به صرع و دیابت، پس از پیروی از برنامه رژیم غذایی کتو، شاهد بهبود در سلامتی خود خواهند بود. اما همچنان متخصصان تغذیه توصیه می کنند افرادی که مبتلا به بیماری های خاص هستند و یا داروی ویژه ای مصرف می کنند، بایستی پیش از شروع رژیم کتو با پزشک متخصص مشورت کنند. البته این توصیه شامل تمام رژیم های غذایی می باشد. و لازم است پیش از شروع هر نوع رژیم غذایی جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر می خواهید رژیم کتوژنیک را شروع کنید، ابتدا آن را با پزشک خود مطرح نمایید. به ویژه در صورتی که مشکلاتی در ناحیه کبد، کلیه و قلب وجود دارد، رژیم غذایی کتو ممکن است برای شما مضر باشد. همچنین اگر مبتلا به فشار خون و دیابت هستید، بایستی رژیم کتو را تحت نظر پزشک و با توصیه های او دنبال کنید.

تمام این گفته ها در حالی ست که متخصصان تغذیه بر این باورند؛ رژیم گیاهخواری خطرناک نیست و می تواند منفعت فراوانی برای افراد به همراه داشته باشد. یک رژیم گیاهخواری متعادل و استاندارد، تمام مواد مغذی ضروری برای بدن را فراهم می کند و از انباشته شدن چربی ها نیز جلوگیری به عمل می آورد.

در رژیم کتو گیاهخواری چه چیزهایی می توان خورد ؟

کتو گیاهخواری

رژیم گیاهخواری کتوژنیک شامل سبزیجات برگ دار، سایر سبزیجات مانند کلم بروکلی، مارچوبه، لوبیا سبز و همچنین لبنیات با چربی بالا می باشد. همین طور انواع مغزها، دانه ها، انواع توت ها، روغن ها مانند روغن زیتون، روغن کلزا و… نیز می باشد.

در برنامه غذایی این رژیم بایستی از مصرف انواع دانه ها مثل دانه چیا، کتان، انواع پنیرها مثل توفو، تخم مرغ، سبزیجاتی مثل آووکادو، کره و… اطمینان حاصل کنید.

در رژیم کتو گیاهخواری از خوردن چه چیزهایی باید پرهیز کرد ؟

کتو گیاهخواری

لیست مواد غذایی رژیم کتو گیاهخواری، مشابه رژیم کتوژنیک می باشد و تنها گوشت و فرآورده های گوشتی از آن حذف می شوند.

در صورتی که می خواهید رژیم گیاهخواری کتوژنیک را دنبال کنید، اطمینان حاصل کنید که شکر و شیرینی جات، میوه ها به جز توت، گوشت و فرآورده های گوشتی، سیب زمینی شیرین و… از رژیم غذایی شما حذف شده اند.

چگونه می توان رژیم گیاهخواری کتوژنیک را حفظ کرد ؟

کتو گیاهخواری

درست مانند نسخه معمولی رژیم کتوژنیک، رژیم غذایی کتو گیاهخواری با انتخاب های درست و به جا، قابل حفظ کردن می باشد. کافی ست بدن شما به این روتین عادت کند.

اگر می خواهید رژیم کتو گیاهخواری را امتحان کنید، توصیه می کنیم چربی های سالم مانند انواع مغزها، آووکادو و… را مصرف کنید زیرا چربی این مواد غذایی سالم و غیر اشباع می باشد. همچنین سعی کنید مصرف انواع پنیرها و سایر چربی های اشباع شده را در رژیم خود محدود کنید. زیرا مصرف اینگونه از مواد غذایی، سلامت قلب و عروق شما را به خطر خواهد انداخت.

فواید رژیم کتو گیاهخواری چیست ؟

کتو گیاهخواری

در حالی که رژیم کتوژنیک مزایای فراوانی به همراه دارد، می توان گفت یکی از مهم ترین فواید آن انتخاب از میان مواد غذایی تازه و حذف مواد فرآوری شده است.

پارامترهای رژیم کتوژنیک شامل مواد مغذی، پروتئین ها، چربی ها و در نهایت مقادیر کمی از کربوهیدرات می باشد. این در حالی ست که رژیم گیاهخواری کتوژنیک سعی دارد تا بر کیفیت غذاهای مصرفی تمرکز کرده و محتوای مغذی را افزایش دهد.

رژیم کتو گیاهخواری چگونه شما را به چالش خواهد کشید ؟

 

کتو گیاهخواری

 

کارشناسان تغذیه بر این باورند که رژیم کتوژنیک یکی از رژیم های غذایی چالش برانگیز می باشد. زیرا در صورتی که این رژیم را دنبال کنید، بایستی توجه ویژه ای به تک تک مواد غذایی مصرفی داشته باشید. همچنین زمان زیادی را صرف محاسبه مقدار کربوهیدرات کنید. از آنجایی که این رژیم لو کرب می باشد و بسیاری از مواد گیاهی حاوی مقادیر بالایی کربوهیدرات هستند، بایستی دقت فراوانی در انتخاب مواد غذایی مصرفی داشته باشید. و این بزرگ ترین چالش رژیم کتو گیاهخواری می باشد.

یکی دیگر از چالش ها، باورهای غلط درباره سالم بودن مواد غذایی می باشد. در بسیاری از مواقع، شما تصور می کنید که محصول یا مواد غذایی سالم را انتخاب کرده اید، حتی زمانی که برچسب محصولات خریداری شده را بررسی می کنید. اما در حقیقت بسیاری از مواد غذایی و محصولات آماده به خصوص مواد غذایی فرآوری شده، برای رژیم کتوژنیک مناسب نیستند و مصرف آن ها مجاز نمی باشد. در نتیجه در انتخاب آن ها باید دقت بیشتری به خرج دهید.

خطرات رژیم کتو گیاهخواری چیست ؟

کتو گیاهخواری

با تغییر در سبک برنامه غذایی، ممکن است بدن شما واکنش نشان دهد. این واکنش ها می تواند در انواع گوناگونی نمایان شود. این احتمال وجود دارد که در هفته های اولیه با سر درد و سر گیجه، ناراحتی های اعصاب و… رو به رو شوید.

یکی از عارضه های شناخته شده رژیم کتو، آنفولانزا می باشد. از آنجایی که منابع غذایی شما به طور اساسی تغییر می کند، همچنین سوخت و ساز بدن نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه ممکن است عوارضی مثل خستگی، تهوع و … نیز پدیدار شود.

یکی دیگر از خطرات رژیم کتوژنیک، کمبود مواد مغذی و مورد نیاز بدن می باشد که در کربوهیدرات ها یافت می شوند. زیرا بسیاری از گروه های غذایی که گیاهخواران نیز آن ها را دریافت می کنند، مانند دانه های کامل، حبوبات، سبزیجات ریشه ای و… از برنامه غذایی شما حذف خواهند شد. در نتیجه رژیم کتو گیاهخواری ممکن است بدن شما را با کمبود مواد مغذی و ضروری رو به رو کند.

آیا شما می خواهید وزن کم کنید و لاغر شوید ؟

کتو گیاهخواری

اگر شما می خواهید وزن کم کنید و تنها هدف تان از دنبال کردن رژیم کتو، لاغری می باشد، باید بگوییم این رژیم غذایی برای شما بسیار عالی ست. اما دستیابی به این هدف و حفظ آن، با سختی های فراوانی همراه است. زیرا بسیاری از مواد غذایی مغذی مانند غلات و سبزیجات نشاسته ای از رژیم شما حذف خواهند شد. رژیم کتوژنیک بر اساس 2000 کالری در روز، و مصرف 165 گرم چربی، 25 گرم کربوهیدرات و 100 گرم پروتئین می باشد. اما کارشناسان معتقدند که این رژیم غیر منطقی بوده و سلامت فرد را به خطر خواهد انداخت.

کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که رژیم کتوژنیک بسیار محدود کننده می باشد و دنبال کردن ان برای طولانی مدت، ممکن است سلامت فرد را دچار خطر سازد. داشتن یک برنامه غذایی حاوی دانه های کامل، حبوبات، انواع سبزیجات، میوه ها و… برای سلامت عمومی شما مفید و ضروری است. در نتیجه حذف این مواد غذایی در طولانی مدت، احتمال آسیب رساندن به سلامتی را به همراه خواهد داشت.

با این وجود بسیاری از افراد تنها برای کنترل بیماری ها، حذف بسیاری از مواد غذایی ناسالم و… از رژیم کتوژنیک استقبال می کنند. همچنین بسیاری از دنبال کنندگان رژیم کتو، با مشاهده نتایج عالی در کاهش وزن، اصرار به ادامه دادن این رژیم برای همیشه دارند. زیرا از دست دادن 1 الی 2 پوند در هفته، یک روند کاهش وزن ایده آل می باشد.

در آخر باید بگوییم؛ با وجود آنکه رژیم غذایی کتوژنیک و کتو گیاهخواری، مزایا و فواید فراوانی برای سلامتی دارند، اما به دلیل حذف بسیاری از مواد غذایی ضروری، در طولانی مدت آسیب زننده خواهند بود. همچنین توصیه می کنیم برای شروع و دنبال کردن این رژیم یا هر نوع رژیم غذایی دیگری، ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کرده و از او راهنمایی بگیرید.

اگر این مقاله پیرامون رژیم کتوژنیک برای شما مفید بود، آن را با دوستان و آشنایان خود نیز به اشتراک بگذارید.

حتما مطالعه کنید:اشتباهات رژیم کتوژنیک

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *