همه ی ما در زندگی عاداتی داریم که این عادات می توانند خوب یا ید باشند و سلامتی ما را تهدید کنند. برخی از این عادت ها در حالی که بی ضرر به نظر می رسند، اما به واقع می توانند به سلامت ناخن و موهای ما آسیب رسانند. اما ما راه حل هایی را ارائه می دهیم که می توانید بر آن ها فائق آیید تا در نهایت به مراقبت از مو و ناخن منجر شود.

مراقبت از مو و ناخن با برطرف کردن این عادات

مراقبت ازمو و ناخن | اصلاح رژیم غذایی

اشتباهات در عادات غذاخوردن

یکی از عادات اشتباه در مراقبت از مو و ناخن تغذیه اشتباه است. دکتر داروساز، Joshua Zeichner می گوید: رژیم غذایی سبب ایجاد بلوک های می شوند که می توانند عملکرد بدن را بهبود ببخشند، در صورتی که آن ها به درستی تغذیه نشوند، این عملکرد مختل می شود. به این معنا که ناخن و موهای شما رشد نخواهند کرد و نمی توانند در برابر آسیب ها از خود محافظت کنند. او می گوید کمبود آهن می تواند منجر به نازک شدن مو می شود. پس غذاهایی را میل کنید که حاوی آهن باشند تا بتوانید مو و ناخن سالم و براق تری داشته باشید.

سشوار مو

آرایش مو با وسایلی با حرارت بالا

لیانا زینگاریو، یک آرایشگر در Serge Normant در نیویورک می گوید: در حالی که از دستگاه های خشک کن و حالت دهنده ی مو برای بهبود موها استفاده می شود، لازم به ذکر است که آن ها می توانند به راحتی ریشه ی موها را بخشکانند.
وسیله های خشک کننده ی مو می توانند هم ریشه مو را خشک کنند و هم سبب آسیب رسیدن به آن ها شوند. گفتنیست که سشوار و اتوهای مو هر دو می توانند به یک اندازه مخرب باشند. او پیشنهاد می کند قبل از استفاده از این وسایل، حتما از یک لایه محافظتی پوست و مو استفاده کنید، ضمن آنکه بهتر است درجه حرارت سشوار و اتوی موی خود را در پایین ترین حد ممکن قرار دهید.

استفاده ی بیش از حد از شامپو

استفاده از صابون ها و پاک کننده های سخت

دکتر Zeichner می گوید: برخی از صابون های سخت دارای PH قلیایی هستند که به لایه بیرونی پوست و ناخن آسیب وارد می کند. در عوض بهتر است پاک کننده های ملایم را انتخاب کنید که بیشتر مناسب پوست هستند.
دکتر Zeichner می گوید: هنگام انتخاب شامپو دقت کنید و به سراغ آن دسته هایی که دارای سولفات هستند نروید، چرا که این شامپوها چربی مو را به طور کامل از بین می برنند. این شامپوها همچنین می توانند رنگ مو را خراب کنند و براق بودن را از آن ها بگیرند.

مراقبت ازمو و ناخن | عادات شنا

شنا در استخر

دکتر Zingarino می گوید: کلراید نمی تواند تغییری در رنگ مو ایجاد کند، به خصوص اگر موها به رنگ بلوند باشند، اما می تواند موها را به شدت خشک و شکننده کند.
برای جلوگیری از این تخریب، از ماسک مو و یا کاندیشنرهای مخصوص استفاده نمایید. این مواد مانعی میان مو و مواد شیمیایی موجود در آب استخر ایجاد می کند، ضمن آنکه رطوبت لازم را به موها می بخشد و از آن ها در مقابل مواد شیمایی درون آب استخر و آفتاب محافظت می کند.

تمیز کردن خانه

تمیز کردن خانه

مراقبت از مو و ناخن نیازمند دقت است. هر زمان که شروع به تمیز کردن اتاق و خانه می کنید، اطمینان حاصل نمایید که دستان و ناخن های شما محافظت می شوند. شلی هیل، یک مانیکوریست که در لس آنجلس و دنور مستقر است، می گوید: مواد شوینده و پاک کننده های خانگی همگی سبب خشک شدن ناخن ها می شود و آن ها را تضعیف می کنند. به همین دلیل آن ها سست شده و به راحتی می شکنند. پس بهتر است حین کار از دستکش استفاده نمایید تا بتوانید به خوبی از دستان و ناخن های خود محافظت کنید.

استفاده از کش

استفاده مداوم از کش سر و گیره مو

بستن مداوم موها با کش و گیره سبب شکنندگی و شکسته شدن آن ها می شود. اگر شما مشغول ورزش کردن هستید و باید موهای خود را ببندید، بهتر است به سراغ کش های نرم بروید تا به موهای خود آسیب وارد نکنید. کش های ابریشمی گزینه های مناسبی هستند.

شانه کردن مو

شانه کردن موهای خیس

هنگامی که از حمام بیرون آمدید، از آرایش موی خود خودداری کنید. سخت شانه کردن موها، مخصوصا موهای فر، می تواند حالت کششی به مو بدهد و سبب تضعیف آن ها شود. برای جلوگیری از آسیب به مو، بهتر است موها را خشک شانه کنید. حتی بهتر است قبل از حمام موهای خود را شانه کنید تا از گره افتادن مو جلوگیری کنید. از شانه های مخصوص استفاده کنید تا آسیب ها را به حداقل برسانید.

باغبانی

باغبانی

هنگامی که به باغچه کوچک خود می روید و شروع به باغبانی می کنید، دقت داشته باشید که باید از ناخن های خود محافظت نمایید. برخی از عادات باغبانی می تواند به ناخن های شما آسیب جدی وارد کنند. علاوه بر آسیب رسیدن به دست و ناخن ها، شما می توانید بر اثر تماس با خاک، پوستتان را دچار بیماری های قارچی کنید. پس بهتر است حتما از یک دستکش مخصوص باغبانی استفاده نمایید.

مراقبت از مو و ناخن | شستن بیش از حد مو

شستن بیش از حد موها

دکتر Zeichner می گوید: استفاده ی بیش از اندازه از شامپو شفت مو را از بین می برد و سبب می شود که و لایه بیرونی و یا کوتیکول مو مختل شود، ضمن آنکه تماس بین شامپو و پوست سر می تواند موجب سوزش پوست سر شود.
اگر موهای شما خیلی چرب است، استفاده ی هر روز از شامپو مانعی ندارد، در غیر این صورت هر چند روز یکبار به موهای خود شامپو بزنید.

ضربه زدن با ناخن

ضربه زدن با انگشتان

هیل می گوید: ضربه زدن با انگشتان که یک عادت عصبیست، می تواند به ناخن ها آسیب برساند و ناخن ها را تضعیف کند. همچنین ضربه زدن با انگشتان به گوشی موبایل هم می تواند آسیب رسان باشد. شما اگر نمی توانید این عادت را ترک کنید، بهتر است که یک محافظ برای ناخن های خود ایجاد نمایید.

قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید

درست همانطور که خورشید می تواند منجر به آسیب پوست شود، می تواند منجر به آسیب ناخن گردد. قرار گرفتن در معرض نور با ماوراء بنفش می تواند خشکی و شکنندگی ناخن را ایجاد کند. برای جلوگیری از آسیب به ناخن ها، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. همین موضوع درباره ی موهای شما نیز صادق است. برای محافظت مو در سرما و گرما، ازسرم حفاظت UV استفاده نمایید. پس برای مراقبت از مو و ناخن کرم و اسپری استفاده کنید.

ناخن گرفتن

از بین بردن لایه های خشک ناخن

درست است که این لایه های اضافه چندان زیبا به نظر نمی رسد، اما خوب نیست که خودتان در خانه آن ها را قیچی کنید.
دکتر Zeichner می گوید: پوست های دور ناخن ها در واقع برای حفاظت کردن از آن ها می باشد. اگر می خواهید خودتان از شر این لایه های اضافی خلاص شوید، بهتر است که آن را زیر دوش حمام، زمانی که نرم شده اند، از بین ببرید. کوتیکول در واقع محافظی از میکروب ها و باکتری ها است و به عنوان یک مانع عمل می کند، بنابراین اگر برش آن به طور طبیعی صورت نگیرد، سخت تر و ضخیم تر می شود.

شما می توانید به راحتی با اصلاح عادات فوق، به مراقبت از مو و ناخن بپردازید و مو و ناخنی سالم داشته باشید.

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *