هر کسی سفرهای جاده ای را دوست دارد چرا که یک احساس آزادی در آن وجود دارد. اما قبل از آن، برای آماده سازی خودرو نیز باید اقداماتی انجام شود تا خرابی اتومبیل باعث بهم خوردن این سفر لذت بخش نشود. دانستن بعضی موارد می تواند به شما کمک کند تا در سفرهای نوروزی به مشکل برنخورید. برای اطمینان از آماده سازی اتومبیل خود با ما در چندوچون همراه باشید. در این بخش شما را با انجام کارهای ضروری این امر آشنا خواهیم کرد.

نخستین اقدام برای آماده سازی اتومبیل

اطمینان حاصل کنید که ماشین شما قبل از خروج از گاراژ سالم است.

این به این معنی است که ماشین شما باید در دوره تعمیر و نگهداری آن بررسی شده باشد و اخیرا باید روغن و فیلتر آن را عوض کرده باشید.

جهت آماده سازی اتومبیل تمام مخازن آب نیز باید پر شوند.

لاستیک های خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در طول سفر برای شما مشکل ساز نشوند.

در صورت لزوم لاستیک های جدید و نو بخرید و آن را با تایر های فرسوده جایگزین نمائید.

آماده سازی اتومبیل

تراز کردن چرخ ها برای آماده سازی اتومبیل

اگر قصد دارید رانندگی طولانی انجام دهید برای سفرهای نوروزی، چرخ های خودرو را حتما تراز کنید، در نظر بگیرید که این کار بعدا باعث بهبود کارایی خودرو خواهد شد. اگر در هنگام مسافرت در جاده های بدون سرپناه رانندگی می کنید، باید برنامه ریزی کنید تا بعد از بازگشت از سفر هم، چرخ ها از لحاظ تراز بودن بررسی شوند. چرا که در صورت عدم انجام، این کار می تواند باعث خوردگی و سایش تایر ها شوند.

برنامه مناسب رانندگی برای آماده سازی اتومبیل

بزرگترین قاتلان در جاده، خستگی و بی خوابی هستند. قبل از شروع سفر های نوروزی، شما باید یک طرح و برنامه مناسب از مسیر خود داشته باشید، از جمله زمان های رانندگی و فاصله مکان ها را مطالعه کنید. اگر شما خسته و بی خواب هستید خودرو را متوقف کنید، شما باید حداکثر چهار ساعت رانندگی در یک روز را برنامه ریزی کنید. اگر شما یک روز رانندگی در مسافت های طولانی داشته باشید، باید برنامه ریزی کنید تا مجددا با خستگی رانندگی نکنید. اطمینان حاصل کنید برای آماده سازی اتومبیل خود اقدامات ضروری را انجام داده اید.

نقشه برای آماده سازی اتومبیل در سفرها

اگر از GPS استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که آخرین بروزرسانی نقشه های مکانی، قبل از شروع سفر شما در آن وجود دارد، همچنین برای داشتن یک تصویر بزرگتر از مکان خود، یک نقشه کپی بزرگ را خریداری کنید و در اتومبیل خود نگهداری نمائید.

آماده سازی اتومبیل

آماده سازی اتومبیل قبل از شروع سفر

اطمینان حاصل کنید در حالی که در سفر جاده ای هستید، برای هر چیزی چه برنامه ای دارید؟ اگر ماشین شما خراب شود چه کاری انجام خواهید داد؟ آیا شما برای کمک به رسیدن مقصد خود، از تجهیزات کنار جاده ای مناسب برخوردارید؟ در صورتی که تصادف داشته باشید، چه کاری انجام می دهید؟ آیا بیمه اتومبیل یا بیمه سفر مناسب برای خودرو دارید؟ آیا بیمه ی شما کامل است و تاریخ انقضاء دارد که اتومبیل شما را پوشش دهد؟ تمام این موارد، جزء آماده سازی اتومبیل هستند که از قبل باید انجام شوند.

کیت های آماده سازی اتومبیل در سفرها

آیا شما یک کیت کمک، در حال حاضر در ماشین خود دارید و آیا می دانید که چگونه از آن استفاده کنید؟ شما باید آب اضافی و بطری خالی و همچنین مواد غذایی را در صورت خراب شدن خودرو یا توقف های ترافیکی طولانی به همراه داشته باشید، خصوصا اگر در مناطق دور دست سفر می کنید و آب و هوا گرم است. همراه داشتن چند بطری آب و یخ های بسته بندی قطعا برایتان مفید خواهد بود. برای آماده سازی اتومبیل در هنگام سفر به مکان های سرد نیز از همراه داشتن زنجیر چرخ و لباس گرم غافل نشوید، از مایع ضد یخ استفاده کنید.

سیستم های الکتریکی در آماده سازی اتومبیل

جاده ها و سفرهای طولانی خسته کننده هستند و نیاز به سرگرمی دارند. فرزندان خود را در اتومبیل در نظر بگیرید، اگر شما دارای دستگاه پخش دی وی دی یا سایر بازی های الکترونیکی دستی هستید که بچه ها می توانند در ماشین استفاده کنند، اطمینان حاصل کنید که این تجهیزات به درستی کار می کنند و باتری اتومبیل شما نیز در وضعیت خوبی قرار دارد، برای پوشش دادن این تجهیزات. ضمنا چک کردن باتری یکی از موارد مهم در آماده سازی اتومبیل برای سفرهای نوروزی و جاده ای است. یکی دیگر از کارهای مهم بررسی دستگاه پخش موسیقی است که در طول راه حتما به آن نیاز پیدا می کنید.

آماده سازی اتومبیل

بررسی مایع شستشو شیشه جلو پنجره خودرو

مایع شستشو شیشه جلو اتومبیل به پاک کننده های شیشه جلو اتومبیل کمک می کنند تا در بهترین شرایط آب و هوایی زمستان دید کافی را داشته باشید. قبل از اینکه سفر خود را آغاز نمایید، جهت آماده سازی اتومبیل، مخزن شستشوی اتومبیل و شیشه جلو اتومبیل خود را با مایع با کیفیت بالا و بدون فریز پر کنید و یک گالن اضافی از آن را در ماشین خود قرار دهید. قطعا در سفر برای شما مفید و موثر است.

نصب کفپوش جهت آماده سازی اتومبیل

کفپوش سمت راننده اگر نامناسب باشد، می تواند بهنگام استفاده از پدال ترمز خودرو، شتاب دهنده یا کلاچ با آن درگیر شده و منجر به تصادف شود. برای کمک به حداقل رساندن این خطر، فقط از کفپوش هایی که اندازه مناسب و متناسب با وسیله نقلیه شما دارند، استفاده کنید. برای آماده سازی اتومبیل از دستورالعمل های شرکت تولید کننده برای نصب آن می توانید استفاده کنید. 

نقش فشار سنج تایر

فشار مناسب تایر، به حداکثر رساندن بهره وری سوخت خودرو و ثبات آن می تواند کمک بسیار زیادی کند. قبل از اینکه پشت فرمان بنشینید، هر تایر را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که آن را با فشار توصیه شده سازنده پر کرده اید. به یاد داشته باشید که با کاهش درجه حرارت، فشار روی تایر زیاد می شود، بنابراین جهت آماده سازی اتومبیل در طول سفر، آن را حتما بررسی کنید. برای دقیق تر عمل کردن، صبر کنید تا ماشینتان حداقل سه ساعت قبل از بررسی فشار تایرها، در جایی پارک شود و سپس آن را چک کنید.

آماده سازی اتومبیل

ملزومات آماده سازی خودرو برای سفرها

قبل از شروع حرکت برای سفر طولانی مدت، یک کیت اضطراری خودرو را در اتومبیل خود قرار دهید.

یک کیت باید حداقل شامل:

 • یک ظرف ضد یخ،
 • یک چراغ قوه،
 • یک پتو،
 • کابل،
 • فندک،
 • مواد ساینده ای مانند شن و ماسه
 • و یک بیل کوچک

باشد. البته، شما همچنین به غذا، آب و هر نوع داروی لازم نیاز خواهید داشت. اگر با بچه های کوچک، افراد سالخورده یا حیوانات خانگی مسافرت می کنید، اطمینان حاصل کنید که کیت شما حاوی پتو های اضافی و مواردی که مخصوص نیاز آنهاست، باشد.

بررسی عملکر چراغ ها برای آماده سازی خودرو

چراغ های وسیله نقلیه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که چراغ های جلو، چراغ های عقب، چراغ های ترمز، سیگنال های نوشتاری و چراغ های خطر به درستی کار می کنند. اگر چراغی نیاز به تعویض یا تعمیر دارد حتما آن را تعمیر کنید. بسیاری از حوادث رانندگی بر اثر نداشتن چراغ های هشدار دهنده اتفاق می افتند، لازم است که به این مورد دقت و توجه بیشتری شود.

چک لیست خودرو برای آماده سازی خودرو

اطمینان حاصل کنید که سوخت و روغن موتور (زمان تعویض روغن موتور) کافی و خنک کننده رادیاتور را به همراه دارید. مطمئن شوید که تمام لاستیک های شما به درستی پر شده اند و به اندازه کافی آج دارند. شیشه جلو اتومبیل خود را پاک کنید و مطمئن شوید که پاک کننده ها و واشر ها به درستی کار می کنند. برای آماده سازی اتومبیل جهت سفر اطمینان حاصل کنید که درجه های نشان دهنده میزان سوخت و دمای اتومبیل شما به درستی عمل می کنند. بررسی کنید که چرخ یدکی (زاپاس) سالم است و در وضعیت خوبی قرار دارد. مطمئن شوید که همه چراغ ها و گیج های اتومبیل کار می کنند. کلید یدکی اتومبیل خود را بردارید تا در صورتی که کلید اصلی را گم کردید، همراهتان باشد.

آماده سازی اتومبیل

همراه داشتن ابزار ضروری برای آماده سازی خودرو

ابزار ضروری که باید همراهتان باشد شامل:

 • آچار قابل تنظیم (بزرگ و کوچک)
 • پیچ گوشتی (تیغه مستقیم، بزرگ و کوچک)
 • مجموعه پیچ گوشتی سر فیلیپسی
 • جک پایه چوبی
 • جک و پمپ
 • تجهیزات تعمیر تایر، از جمله کلید شیر
 • ترمزهای چرخ و اهرمهای تایر
 • مجموعه سوکت
 • طناب یدک کشی
 • نوار الکتریکی
 • فیوزهای مناسب

همراه داشتن این موارد در هنگام سفر های طولانی که امکان دارد به جاهای مختلف گردشی بروید و اتومبیل شما دچار نقص فنی کوچک شود، قطعا کارایی زیادی خواهد داشت.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *