اگر در خانواده و اطراف خود، پدر و مادر سالخورده یا افراد سالمند دارید، بهتر است رفتار های آن ها را زیر نظر بگیرید و از کنار صحبت هایشان ساده عبور نکنید. تا بتوانید عکس العمل های طبیعی و غیر طبیعی را تشخیص دهید. بسیاری از رفتارها نشانه ای از بیماری آلزایمر می باشد که با تشخیص زودهنگام می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید. اگرچه با بالا رفتن سن احتمال بروز بیماری آلزایمر افزایش می یابد، اما مشکلاتی مثل حواس پرتی، زوال عقل و… به تنهایی می توانند آزار دهنده باشند و در زندگی فرد سالمند اختلال ایجاد کنند. توصیه می شود که با تشخیص به موقع، درمان را آغاز کنید تا آرامش در فرد مبتلا و اطرافیان برقرار شود. در این مقاله با ما همراه شوید تا 6 نشانه فراموشی را بشناسید.

6 نشانه فراموشی در افراد سالمند که می تواند دلیلی بر آلزایمر باشد

آنها نام افراد آشنا و خانواده خود را فراموش می کنند

 

آلزایمر

 

به طور طبیعی به یاد آوردن اسم افراد آشنا در افراد سالخورده طولانی تر می باشد. اما این راهی نیست که افراد را به سمت بیماری آلزایمر می کشاند. تحقیقات نشان داده است که فراموش کردن افرادی که بیشتر از هرکسی در دنیا شما را دوست می دارند، اتفاقی نیست که یک شبه رخ دهد. بلکه این روند در طی مدت و به آرامی اتفاق می افتد.

در مواقعی که افراد سالمند شما را به یاد نمی آورند، بایستی نسبت خود را با آن ها یادآور شوید و سعی به مرور خاطرات مشترک کنید. تا اطلاعاتی که در حال از بین رفتن می باشند، به مغز بازگردند.

اولین و اصلی ترین تفاوتی که میان فراموشی و بیماری آلزایمر وجود دارد این است که، اطلاعات به فردی که دچار فراموشی شده باز می گردد. در صورتی که این حالت برای فرد مبتلا به آلزایمر پیش نمی آید.

آنها در مکان های آشنا گم می شوند

 

آلزایمر

 

بالا رفتن سن و فرآیند پیری طبیعی، با فراموش کردن چیزها همراه می باشد. اما این روند طبق اصول منظمی رخ نمی دهد. مثلا ممکن است سالمند فردی را که ماه ها پیش در مکانی ملاقات کرده به یاد نیاورد. یا آدرس مکانی که ماه ها پیش از آنجا عبور کرده را به درستی پیدا نکند.

اما در صورتی که افراد سالخورده چیزهایی را فراموش کنند که هر روز و به طور منظم با آن در ارتباط هستند، طبیعی نیست. مثلا در محله و اطراف خانه خود گم شوند. یا اسم افراد آشنا و خانواده خود را فراموش کنند. این ها نشانه های پیری طبیعی نیستند و می توانند دلیلی بر بیماری آلزایمر باشند.

آنها دچار اختلال و مشکلات کلامی می شوند

 

آلزایمر

 

اختلال در زبان مثل فراموش کردن یک کلمه هنگام صحبت کردن، پرسیدن سوال تکراری و تکرار کردن داستان ها و اظهارات، می توانند از نشانه های اولیه بیماری آلزایمر باشند. همچنین زمانی که فرد کلمه اشتباهی را هنگام صحبت کردن انتخاب می کند، مثلا به جای صندلی به مبل یا میز اشاره می کند.

به گفته متخصصین فرد مبتلا به آلزایمر اغلب کلمات را به سختی به یاد می آورد و جایگزینی را انتخاب می کند تا منظور خود را برساند. در روند پیری طبیعی، شاید فرد سالخورده زمان بیشتری را برای به یاد آوردن کلمات صرف کند، اما در نهایت کلمه را به خاطر می آورد. اما فردی که مبتلا به آلزایمر شده، توانایی به یاد آوردن کلمات را نداشته و از کلمه جایگزین استفاده می کند.

آنها جای چیزها را فراموش می کنند

 

آلزایمر

 

گاهی اوقات فراموش کردن جای وسایل و چیزها حتی برای افراد جوان طبیعی است. اما در صورتی که این اتفاق زیاد تکرار شود، می تواند نشانه ای از بیماری آلزایمر باشد.

این اتفاق در افراد مبتلا به آلزایمر اغلب اتفاق می افتد و در مواردی رخ می دهد که غیر معمول می باشد. مثلا قرار دادن دسته کلید داخل یخچال. در صورتی که فرد فراموش کند که کلید خود را کجا گذاشته است طبیعی است، اما وقتی آن را در جایی بی ربط قرار دهد از نشانه های بیماری آلزایمر می باشد که اتفاقی غیر طبیعی است.

اختلال در انجام وظایف و عادت های روزمره

آلزایمر

 

یکی از تفاوت های اصلی میان از دست رفتن حافظه و بیماری آلزایمر این است که، فردی که پیری طبیعی را طی می کند در انجام کارها و وظایف روزانه خود دچار مشکل نمی شود.

به گفته متخصصین فردی که دچار فراموشی ست، اختلالی در انجام عادت های روزانه و وظایف خود پیدا نمی کند. این در حالی ست که فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است توانایی کنترل وظایف خود را از دست بدهد. مثلا داروهای خود را به اشتباه و در ساعت دیگری مصرف کند. یا طرز تهیه یک غذای همیشگی را فراموش کند یا به طریق دیگری عمل کند.

 

یادگیری چیزهای جدید برای آنها به سختی ممکن می شود

 

آلزایمر

 

مشکل یادگیری چیزهای جدید یا فراموش کردن مکرر اطلاعات تازه، یکی از علائم جدی و هشدار دهنده بیماری آلزایمر می باشد. این روند می تواند زندگی روزمره فرد را مختل سازد.

کاهش قدرت حافظه سبب می شود که فرد سالمند بارها و بارها برای یادگیری چیزهای جدید تلاش کند و هربار اطلاعات را فراموش کند.

در صورتی که فردی متوجه این روند و اختلال در یادگیری می شود، بایستی به متخصص رجوع کرده تا از پیشرفت کمبود حافظه جلوگیری کنند.

 

در صورتی که این نشانه ها را در افراد سالمند خانواده خود مشاهده می کنید، بهتر است در اولین فرصت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده و درمان را آغاز کنید. درمان اولیه می تواند از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *