شاید بارها برایتان پیش آمده، روزی را که در خانه سپری می کنید و هوس یک پیتزا خوشمزه کرده باشید. اما برای پایبند بودن به تغذیه سالم و در نظر گرفتن مضرات فست فود، تمایلی به سفارش غذا از بیرون نداشته باشید. و در عین حال، فرصت و حوصله انتظار کشیدن برای آماده شدن خمیر پیتزا را هم نداشته باشید، که این موضوع امکان تهیه پیتزا خانگی را از شما خواهد گرفت.

بیشتر یادبگیریم با مقاله پنکیک صبحانه

چند و چون در این مطلب طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی ساده و آسان در 30 دقیقه را برای شما آماده کرده است. خمیر پیتزا ترد و خوشمزه که در کمترین زمان ممکن تهیه می شود. این دستور خمیر پیتزا به یاری شما می آید تا دیگر مجبور نباشید بر خلاف میل خود از غذای دلخواه تان بگذرید. مواد اولیه خمیر پیتزا، بیشتر مواقع در خانه موجود و در دسترس می باشد. پس فقط کافی ست تصمیم بگیرید تا یک وعده غذایی خوشمزه برای خود و عزیزان تان آماده کنید. برای شروع با خیالی آسوده این دستور را مرحله به مرحله دنبال کنید و از اوقات آشپزی خود نهایت لذت را ببرید.

طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی

مواد لازم:

  • آب (گرم) 1 پیمانه
  • شکر 1 قاشق غذا خوری
  • پودر مخمر 1 قاشق غذا خوری
  • روغن زیتون 1 قاشق غذا خوری
  • آرد سفید 2 و ½ پیمانه
  • نمک 1 قاشق چای خوری

آماده کردن خمیر پیتزا

خمیر پیتزا
خمیر پیتزا خانگی

مرحله اول:

آب گرم را در یک کاسه یا ظرف بزرگ می ریزیم. (گرمای آب در حدود 40 الی 45 درجه سانتی گراد باشد)

سپس شکر و پودر مخمر را درون ظرف اضافه کرده و مخلوط می کنیم. برای 5 دقیقه اجازه می دهیم تا این مخلوط استراحت کرده تا مخمر عمل کند. (بایستی مخلوط کمی حجم گرفته و حباب های کوچکی روی سطح آن شکل بگیرد)

مرحله دوم:

پس از به عمل آمدن مخلوط آب، شکر و مخمر، حالا روغن زیتون را اضافه کرده و مواد را به آرامی با هم ترکیب می کنیم.

مرحله سوم:

مخلوط آرد و نمک الک شده را به تدریج به مواد اضافه می کنیم و هم زمان در یک جهت و به صورت دورانی هم می زنیم. تا زمانی که آرد به حالت گوله گوله و توپ های کوچک شکل گرفته و با مواد دیگر کاملا مخلوط شود. (در این مرحله، خمیر چسبناک و از هم گسسته ای خواهیم داشت)

مرحله چهارم:

روی سطح صافی را آرد پاشی کرده و خمیر بدست آمده را روی آن انتقال می دهیم. با دست شروع به ورز دادن خمیر می کنیم و اگر در حین ورز دادن خمیر، احساس کردیم که حالت چسبندگی خمیر بیش از حد بوده و نیاز به آرد بیشتری می باشد، ½ پیمانه آرد اضافه می کنیم.

مرحله پنجم:

وقتی خمیر کاملا یکدست و نرم شد، چند مرتبه آن را بالا آورده و به سطح کار می کوبیم و سپس با وردنه حالت دلخواه را روی آن ایجاد می کنیم. (برای اطمینان از اینکه هوا در بافت خمیر نباشد، با یک چنگال در تمام نواحی آن فشار ایجاد می کنیم، اما باید مراقب باشیم تا روی سطح خمیر سوراخ نشود.)

مرحله ششم:

خمیر را به سینی فر که روی آن را آرد پاشی کرده ایم انتقال می دهیم. حالا آن را به مدت 5 دقیقه در طبقه پایین فر که از قبل با حرارت 230 درجه سانتی گراد روشن کرده ایم تا گرم شود، قرار می دهیم. و اجازه می دهیم کمی پخته شود. (این کار کمک می کند تا بافت خمیر آماده چیدن مواد شود.) پس از این پخت اگر حبابی روی سطح خمیر دیدیم، باید با استفاده از چنگال آن را فشار دهیم تا هوا خارج شود.

خمیر پیتزا
خمیر پیتزا خانگی

خمیر پیتزا خانگی ما آماده می باشد. حالا آن را با سس و مواد دلخواه می پوشانیم و برای 15 الی 20 دقیقه درون فر می گذاریم تا پخته شود. می توانیم در اواخر پخت حالت گریل فر را روشن کنیم تا روی سطح پیتزا طلایی و خوش رنگ شود. پیتزای خوشمزه آماده می باشد. نوش جان

نکات خمیر پیتزا:

برای اینکه خمیر بافت بهتری داشته باشد می توانید از 1 پیمانه آرد سبوس دار (آرد نان سنگک) و 1 و ½ پیمانه آرد سفید معمولی استفاده کنید.

همچنین می توانید از آرد سفید بدون گلوتن نیز در تهیه خمیر پیتزا استفاده کنید.

اگر تمام مراحل و نکات را رعایت کنید، این خمیر بافت عالی و ترد، مانند خمیر پیتزا ایتالیایی اصل خواهد داشت.

زمان آماده سازی خمیر پیتزا: 5 دقیقه
حاضر است در: 30 دقیقه
برای:  12 نفر (یک پیتزا بزرگ)
کالری خمیر پیتزا: 67
Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *