شاید هرگز از مارتین اسکورسیزی چنین سبکی را انتظار نداشتیم، اما او توانست با ساخت فیلم گرگ وال استریت در سال 2013 میلادی، ثابت کند که قدرت هنرنمایی خلاقانه ای در سینمای نیمه کمدی را نیز دارد.

اسکورسیزی که تجربه ی ستایش تماشاچی ها در فیلم هایی چون گاو خشمگین و The Departed را پشت سر گذاشته بود، با ساخت گرگ وال استریت قدم به دنیایی جدید می گذارد که تماشاچی ها را به طور کلی روی صندلی هایشان از دیدن خط فکری جدید، میخکوب می کند.
گرگ وال استریت چیزهایی را از دنیای واقعی وال استریت آمریکا یادآوری می کند، یعنی روش های کسب ثروت موازی با کلاهبرداری و راه رفتن روی سیمی نازک همچون بندبازان!

نقد و بررسی فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

تنها قدرتمندان و آن هایی که ثابت قدم هستند و به قول معروف پوست کلفت کرگدن دارند، در این بازار آشفته دوام می آورند. جردن بلفورت که نقش آن را بازیگر موفق و سرشناس لئوناردو دی کاپریو بازی می کند، در بازار وال استریت جان سختی کرده و علی رغم شکست ها دوام می آورد. جردن بلفورت در واقع شخصیتی ست که وجود خارجی داشته و یکی از دلالان سهام مشهور در آمریکاست. در این فیلم اسکورسیزی اوج گرفتن وی و غرق شدنش در فساد و بی قانونی را به نمایش درمی آورد…

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

بلفورت که درست در زمان ریزش و سقوط ناگهانی و ویران کننده ی بازار سهام، مجوز خود را دریافت کرده است، به جای این که از میدان به در شود به دلالی در این بازار روی می آورد. راهی که پیش از این نیز دیگران امتحانش کرده و اتفاقا ثروت زیادی از طریق آن اندوخته اند.

بلفورت با شخصیتی جذاب، قوی و کمی شوخ طبع بیننده را با خود همراه می سازد و از سرسختی های وی لذت می بریم. او شخصیتی برون گراست که مرتبا افکار خود را با اطرافیان به اشتراک گذاشته و در جای جای فیلم او را با صدای بلند در حال سخنرانی کردن می یابیم.

نسخه ی کامل فیلم سینمایی گرگ وال استریت در مدت زمان نزدیک به 3 ساعت ساخته شده است. اگر به تماشای این فیلم نشسته باشید، آن را تندترین ضرب آهنگ ساخته شده توسط اسکورسیزی می یابید. عادت نداریم که این کارگردان در فیلم های خود چنین ریتم تندی را دنبال کند، اما این بار او در ساخت زندگی بلفورت همگام با شخصیت پرهیجان و شلوغ وی، ریتم فضا را نیز شتابزده نموده است.

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

دی کاپریو می توانست بهترین انتخابی باشد که اسکورسیزی برای این نقش انجام دهد. وی توانست تمام انرژی لازم برای ایفای کاراکتر بلفورت را به متن فیلم تزریق کند و در تمام لحظات حضوری اطمینان بخش و هوشمندانه داشت.

چیزی که منتقدان درباره ی بازی دی کاپریو می گویند این است که وی در گرگ وال استریت و گتسبی بزرگ، انرژی مشابهی را از خود نشان داده است و می توان مود شخصیتی را تقریبا در یک تراز دانست.

دیگر بازیگران مطرح این فیلم Jonah Hill و Margot Robbie هستند. به علاوه فیلم نامه نیز به وسیله ی ترنس وینتر بر اساس کتاب و زندگینامه ی جردن بلفورت نوشته شده است.

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

گرگ وال استریت، صحنه ی رقص ثروت و جنسیت

دی کاپریو در نقش جردن بلفورت، او را به شکل یک مرد تشنه ی ثروت و سیری ناپذیر به تصویر می کشد. بلفورت و دنیای جنسیت در این فیلم کمی با اغراق همراه است و باعث شده تا نگاه پیشین درباره ی اسکورسیزی در به کار بردن فاکتورهای جنسی کمی تغییر پیدا کند. در این فیلم به عمق وال استریت ایالات متحده ی آمریکا رفته و آن را با تمام فسادها، کلاهبرداری ها و چالش های بی پایانش طی سه ساعت تماشای فیلم درک و لمس خواهیم کرد. این چیزی که اسکورسیزی در فیلم خارق العاده ی خود به نمایش درآورده است، درست همان جایی ست که تنها گرگ ها می توانند در آن دوام بیاورند.

فساد جنسی، مواد مخدر، فساد مالی، خیانت، خشونت و… همه در متن فیلم روان هستند و با مردی مواجه می شویم که هیچ حد و مرزی برای خود قائل نیست و خود را به هیچ قانون نوشته یا نانوشته ای مقید نمی داند.

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

در پارت اول فیلم کمی به زندگی شخصی جردن بلفورت پرداخت می شود و او را در شرکت استراتون اوکمانت می یابیم. در بخش دوم ماجرا دراماتیک تر می شود و چالش ها و مبارزه های واقعی او برای بقا در وال استریت و رسیدن به ثروت آغاز می شود. اینجاست که فیلم حتی یک دقیقه از ریتم تند و پرهیجان خود نمی افتد و بیننده قادر نخواهد بود از مقابل صفحه ی نمایش تکان بخورد.

بلفورت غرق در اعتیاد با سخاوتمندی هایش مشق ثروتمندی را به رخ می کشد و کمدی را با رفتارها یا لحن گفتارش به فیلم تزریق می کند.
در این فیلم به جای آن چیزی که توقع داریم از فرم کت و شلوار پوشیده و کراوات زده ی وال استریت و رفتارهای خشک و بی احساس ببینیم، اسکورسیزی یک لایه نه بلکه چندین لایه درونی تر جلو رفته و به لایه های زیرین وال استریت یعنی فرهنگ عامه ی آن می رسد.

اگر پیشتر نیز این فیلم را مشاهده کرده اید، جای دارد که باری دیگر با نگاهی موشکافانه تر و متفاوت به تماشای آن بنشینید.

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

افتخارات فیلم گرگ وال استریت در دنیای سینمای جهانی

افتخارات این فیلم از جمله موارد زیر هستند:

• نامزد اسکار 2014 بهترین بازیگر نقش اول مرد برای لئوناردو دی کاریو
• نامزد اسکار 2014 بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جونا هیل
• نامزد اسکار 2014 بهترین کارگردانی برای مارتین اسکورسیزی
• نامزد اسکار 2014 بهترین فیلنامه اقتباسی برای ترنس وینتر
• نامزد اسکار 2014 بهترین فیلم برای مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دیکاپریو و جوی مک فارلند و رایزا عزیز
• نامزد جایزه گلدن گلوب 2014 بهترین فیلم موزیکال یا کمدی
• برنده جایزه گلدن گلوب 2014 بهترین بازیگر نقش اول مرد موزیکال یا کمدی برای لئوناردو دی کاپریو

گرگ وال استریت
گرگ وال استریت

جملات به یاد ماندنی فیلم گرگ وال استریت

در اینجا به چند جمله ی به یاد ماندنی فیلم اشاره می کنیم:

جوردن بلفورت: هیچ شرافتی توی فقر وجود نداره. من هم پولدار بودم هم فقیر، ولی همیشه ترجیح می دم پولدار باشم. / تنها چیزی که بین تو و اهدافت قرار گرفته، داستان های مزخرفیه که برای خودت تعریف می کنی که چرا نمی تونی به اون ها برسی! / همیشه اونی بازنده است که اول حرف می زنه. / خوب توجه کن به کسانی که وقتی برنده می شوی برایت دست نمی زنند.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *