با شروع فصل بارندگی، رانندگی می بایست با احتیاط بیشتری صورت گیرد، چرا که زمین خیس، لغزنده و یخ زده می شود و می تواند بر اثر بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات حتی کوچک، منجر به خسارات زیادی شود. به همین بهانه تصمیم داریم در این مطلب، به بررسی شیوه ی رانندگی در باران و برف بپردازیم. با ما همراه باشید.

شیوه ی رانندگی در باران و برف
شیوه ی رانندگی در باران و برف

شیوه ی رانندگی در باران و برف

همان طور که می دانید، رانندگی می بایست با احتیاط هایی همراه باشد که در روزهای بارانی و برفی این موارد به اوج خود می رسد. در شرایط متفاوت و موقعیت های گوناگون، در رانندگی می بایست از تکنیک های متفاوتی استفاده کرد.

اما بهتر است قبل از شروع رانندگی در باران و برف، مواردی را مورد بررسی قرار دهید تا از بروز خطرات جدی، جلوگیری شود.

این نکات را دست کم نگیرید

بهتر است سیستم گرمایشی اتومبیل خود را چک کنید تا رانندگی تبدیل به یک موضوع طاقت فرسا در سرما نشود. همچنین لازم است که از سلامت برف پاک کن، لوله های گرداننده ی آب، وجود ضد یخ، ترموستات اطمینان حاصل کنید.

ضمنا پیشنهاد می شود که حتما زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن نیز با خود به همراه داشته باشید. پیش از سرد شدن هوا لازم است که اتومبیل خود را برای بازبینی به تعمیرگاه ها برده و سلامت آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا مشکلات بزرگی را شاهد نباشید.

شیوه ی رانندگی در باران و برف
شیوه ی رانندگی در باران و برف

نکات مهم درباره ی شیوه ی رانندگی در باران و برف

از آن جایی که زمین لغزنده و سر است، برای ایست اتومبیل، به مدت زمان بیشتری نیاز دارید، پس می بایست فاصله ی خود را با اتومبیل جلویی حفظ کرده و مدت زمان بیشتری را برای ایست خودرو در نظر بگیرید.

در روزهای بارانی برای سرعت های کم، حدود 5 متر و برای روزهای برفی حدود 45 متر برای ایست خودرو لازم است.
در روزهای بارانی و برفی، و در کل بهتر است بگوییم در روزهای سرد، از آب گرم برای تمیز کردن شیشه های خودرو استفاده نکنید، چرا که با این کار احتمال شکستن و خورد شدن شیشه را بر اثر شوک دمایی وارد شده به آن، افزایش می دهید. راه کار چیست؟

برای خلاصی از این مشکل، از دستمال و برس استفاده کرده و بعد برف پاک کن را فعال کنید. ضمنا استفاده از محلول های ضد یخ شیشه شوی می تواند گزینه ای مناسب باشد تا حین استفاده ادر زهای برفی، یخ زدگی روی شیشه ها به حداقل ممکن برسد.

در روزهایی که زمین خیس و لغزنده است، از بازی با پدال گاز حین عبور از روی سنگ ها، بپرهیزید. بهتر است مسیر بهتری را در این روزها انتخاب کنید و یا در صورت الزام، با سرعت ثابت و مطمئن مسیر خود را ادامه دهید. همچنین از انواع زنجیر چرخ برای خودرو نوع مناسب خودروی خود را انتخاب نمایید.

تصمیمات عجولانه و افزایش سرعت های ناگهانی در روزهای بارانی و برفی ممنوع است. با این کار می بایست خود را برای تحمل حوادث جبران ناپذیری آماده کنید. سرعت خود را ثابت نگه دارید و پیش از هرگونه حرکت، جا به جایی بین خطوط و تغییر مسیر، به خوبی آینه ها را نگاه کنید.

یکی دیگر از توصیه های مهم در ارتباط با شیوه ی رانندگی در روزهای بارانی و برفی این است که برای کم کردن سرعت، حتی المقدور از ترمز استفاده نشود. بهتر است ابتدا پای خود را از روی گاز برداشته و اجازه دهید تا سرعت به آرامی کم شود، چرا که در این روزها، ترمز سبب لیز خوردن خودرو می شود و کنترل آن را سخت می کند. استفاده از دنده های سنگین در این روزها به شدت پیشنهاد می شود.

از حرکت دادن اضافی فرمان خودرو پرهیز کنید، چرا که یک حرکت اضافی در روزهای بارانی و برفی می تواند سبب از دست رفتن تعادل و واژگونی خودرو شود.

در کل بهتر است قبل از شروع رانندگی، مسیر خود را به خوبی بسنجید و پیش از فشردن پدال گاز، چندین متر جلوتر مسیر خود را ببینید تا غافلگیر نشوید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *