اگر شما نیز می باید هر روز برای کودک خود آشپزی کنید و این بخشی از مسئولیت های روزانه تان را تشکیل می دهد، لازم است که با اصول و ترفندهای آشپزی برای کودکان (تغذیه کودکان در مدرسه) آشنا شده و آن ها را به کار بندید.

برخی از کودکان نسبت به خوردن غذاها و خوراکی های مختلف مقاومت هایی از خود نشان می دهند. به همین دلیل آشپزی برای کودکان باید همراه با ترفندهایی باشد که بتوانیم تمام مواد غذایی مقوی و مورد نظر را در برنامه ی تغذیه ی روزانه ی آن ها جای دهیم.

ترفندهای آشپزی برای کودکان
ترفندهای آشپزی برای کودکان

ترفندهای آشپزی برای کودکان

تزئینات غذا در آشپزی برای کودکان

یکی از ترفندهای آشپزی برای کودکان به کار بردن تزئینات در چیدن غذا می باشد. کافی ست وقتی می خواهید غذای کودک خود را در بشقاب ریخته و مقابل وی بگذارید، کمی سلیقه به خرج داده و سعی کنید غذا را به شکلی جذاب فرم دهید.

شما می توانید از سبزیجات رنگی مثل هویج، کرفس و … برای شکل دادن به غذا استفاده کنید و آن را شبیه به یک فرم جذاب ترکیب بخشید.

به طور مثال مقداری برنج پخته شده و گوشت را می توانید به همراه هویج و کرفس شبیه به یک صورتک درست کنید. برنج می تواند قالب صورت را تشکیل داده، گوشت ها جای چشم و دهان قرار بگیرند و به وسیله ی هویج و کرفس ابرو و بینی را ایجاد نمایید.

ترفندهای آشپزی برای کودکان
ترفندهای آشپزی برای کودکان

کودک با دیدن چنین تصویری به وجود آمده و احتمالا فراموش خواهد کرد که میلی به خوردن غذا نداشته است.

استفاده از اسباب بازی های کوچک در آشپزی برای کودکان

یکی دیگر از ترفندهای آشپزی کردن برای کودکان و خوراندن غذا به آن هایی که بیشتر اوقات میلی به خوردن غذا ندارند، استفاده از اسباب بازی های ریز در چیدمان غذا می باشد. شما می توانید از ماشین های اسباب بازی کوچک و یا حیوانات پلاستیکی تمیز در گوشه ای از بشقاب غذای کودک استفاده کنید. به این شکل به او بفهمانید که در صورت تمام کردن غذای داخل بشقاب اجازه خواهد داشت که اسباب بازی را برای خودش بردارد. این به نوعی همان فرمول تکراری “اطاعت و پاداش” است که می تواند برای کودکانی که همیشه برای خوردن غذا با آن ها چالش داریم، موثر واقع شود.

ترفندهای آشپزی برای کودکان
ترفندهای آشپزی برای کودکان

شرکت دادن کودکان در آشپزی

اما شرکت دادن کودکان در آشپزی نیز اگر چه زمان و حوصله ی زیادی می طلبد، اما از بهترین راه حل ها برای باز کردن اشتهای بچه ها و ترغیب آن ها به غذا خوردن خواهد بود. زمانی که به کودک خود اجازه می دهید در آماده کردن غذا به شما کمک کند، در واقع او را وارد بازی خود کرده اید و از آن جایی که در تهیه ی غذا نقش داشته است، با اشتها و ذوق بیشتری مقابل ظرف غذای خود می نشیند.

حین شرکت دادن کودک در آشپزی، می توانید او را با خواص مواد غذایی و سبزیجات آشنا کرده و تک به تک برایش توضیح بدهید که هر یک از این خوراکی چه فوایدی در رشد و حفظ سلامتی او خواهند داشت.

ترفندهای آشپزی برای کودکان
ترفندهای آشپزی برای کودکان

به این شکل غذا خوردن برای کودک شما از فرم اجبار و امری ناخوشایند خارج شده، و او آن را به شکل یک بازی جذاب و پر از اکتشاف خواهد یافت.

با چیدن برنامه ی غذایی متنوع که هر روز با مواد اولیه ی متفاوتی همراه باشد و یا حداقل تغییر ریتم آشپزی، می توانید سطح هیجان و اشتیاق کودک خود را حفظ کرده و او را برای خوردن غذایی که با همراهی هم آماده می کنید، علاقه مند نگاه دارید.

ترفندهای آشپزی برای کودکان
ترفندهای آشپزی برای کودکان
[/caption]
Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *