ما ایرانی ها عاشق شور و ترشی هستیم. مخصوصا خیارشور، که همیشه در کنار انواع ترشی ها و سبزی خوردن روی میز های نهار و شام و مهمونی های ما خودنمایی می کنند. خیارشور یکی از چاشنی های پرطرفدار و همیشگی در کنار غذا ها و سفره های ایرانی است. واقعا نمی توان یک ساندویچ را بدون برش های خیارشور تصور کرد، و همچنین سالاد الویه ایرانی که بدون خیارشور هویتش را از دست می دهد. تهیه خیاشور خانگی بسیار آسان است و مواد اولیه مختصری برای تهیه آن لازم است. شاید مزه خیارشوری که در خانه درست می شود کاملا مطابق طعم خیارشور بازاری نباشد. اما می توانید مطمئن باشید که خیارشور خانگی سالم تر و بدون مواد افزودنی و نگهدارنده است، که همین موضوع به کیفیت آن می افزاید.

تمام چیزی که باید برای درست کردن یک خیارشور خوشمزه و عالی بدانید، نسبت درست آب، نمک و سرکه می باشد. که ما در اینجا شما را با چند و چون تهیه یک خیارشور خانگی خوشمزه و بی نظیر آشنا می کنیم.

طرز تهیه خیارشور خانگی

مواد لازم:

 • خیار قلمی ½ کیلوگرم (خیار های کوچک و نازک مناسب ترند) (سعی کنید از خیارهای تازه استفاده کنید)
 • سبزی ترخون 6 شاخه (تازه و کامل) (اگر در دسترس نبود از شوید تازه استفاده کنید)
 • سیر 2 تا 4 حبه متوسط
 • فلفل تند 2 عدد تازه (هر نوع فلفل تندی می توانید استفاده کنید) (چند نقطه از فلفل را با نوک چاقو سوراخ کنید)
 • دانه گشنیز ½ قاشق چای خوری (اختیاری)
 • برگ بو 1 عدد بزرگ
 • آب جوش یک لیتر یا 4 ½ پیمانه
 • نمک 2 ½ قاشق غذا خوری
 • سرکه سیب قرمز ½ پیمانه

(این مواد برای پر کردن یک بطری 1.8 لیتری مناسب است.)

آماده کردن خیارشور

مرحله اول:

در ابتدا بطری های خیارشور و درهای آن ها استریل می کنیم. به این ترتیب که آن ها را در آب جوش قرار داده و اجازه می دهیم برای مدتی با آب بجوشد. سپس آن ها خارج کرده و می گذاریم کاملا خشک شوند. بطری ها باید کاملا خشک شوند تا از کپک زدگی جلوگیری شود.

مرحله دوم، تهیه آب نمک:

یک لیتر آب جوش را درون یک پارچ یا کاسه می ریزیم. سپس نمک را در آن حل کرده و اجازه می دهیم تا کاملا خنک شده و به دمای اتاق برسد.

مرحله سوم:

خیار هایی که قبلا تمیز شسته و کاملا خشک کرده ایم را درون بطری ها می چینیم (فراموش نکنید که اگر خیار ها خیس باشند، خیارشور کپک می زند). سپس سبزی ها، حبه های سیر، دانه های گشنیز و فلفل تند را در میان خیار ها قرار می دهیم.

مرحله چهارم:

آب نمک را درون بطری روی خیار ها می ریزیم. تا جایی که 4/5 بطری را پر کند. سپس سرکه را روی آن ریخته و یک عدد برگ بو را در بالای مواد قرار می دهیم. اگر نیاز بود، بقیه آب نمک را می ریزیم تا کاملا روی خیار ها را بپوشاند. سپس در بطری را مهرو موم کرده و آن را در دمای اتاق (دور از گرما و نور) و جای تاریک و خنک قرار می دهیم. روشنایی یا نور خورشید ممکن است رنگ سبز خیار را از بین ببرد.

بعد از 3 تا 4 روز (یا 2 تا 3 روز اگر هوا گرم باشد)، بطری خیارشور را به یخچال منتقل می کنیم. خیارشور خانگی ما حدود 6 تا 7 روز دیگر آماده است. اما خیارشور ها هرچقدر بیشتر بمانند، خوش طعم تر می شوند. این خیارشور خانگی را می توانید برای مدت طولانی نگهداری کنید.

خیارشور خانگی ما آماده سرو است.

خیارشور خانگی
خیارشور خانگی

نکات:

 • اگر می خواهید خیارشور خانگی شما کرانچی و ترد شود. قبل از آماده کردن آن، خیار ها درون کاسه ای قرار دهید و روی آن ها را با آب سرد بپوشانید. اجازه دهید به مدت 3 تا 4 ساعت خیارها درون آب سرد و در یخچال خیس بخورند. سپس آن ها را از آب خارج کرده و خشک کنید. و بقیه مراحل را دنبال کنید.
 • اگر می خواهید از نرم شدن خیار ها یا لیز شدن آن ها جلوگیری کنید، این نکات را فراموش نکنید. نمک را به میزان درست اضافه کنید، نمک کم می تواند دلیل این مشکل باشد. مطمئن شوید روی خیار ها حتما با آب نمک پوشیده شده باشد. درپوش بطری را کاملا مهر و موم کنید و اطمینان حاصل کنید که هوا نمی کشد. سیر و بقیه مواد را چک کنید که کپک و خرابی نداشته باشند.
 • می توانید در حین آماده کردن خیارشور، یک شور مخلوط خوشمزه نیز درست کنید. با همین نسبت آب نمک، سبزیجات، سیر، فلفل، برگ بو، دانه گشنیز و سرکه می توانید یه شور مخلوط تهیه کنید. سبزیجاتی مثل هویج، کرفس و گل کلم را ریز خرد کنید. و خیار را بصورت کامل در میان سبزیجات قرار دهید و بقیه مراحل تهیه شور را دنبال کنید.
شور مخلوط
شور مخلوط

امیدواریم از این دستور استفاده کنید و لذت ببرید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *