در مطالب قبلی از جذابیت ها و اصول اولیه تریکو بافی گفتیم، و نحوه ساخت کلاف تریکو از لباس ها و تی شرت های قدیمی را با عکس آموزش دادیم. در این مطلب آموزش ساخت یک سبد تریکو ساده و آسان را به وسیله قلاب برای شما آماده کرده ایم. استفاده از تی شرت های قدیمی برای این کار، باعث می شود که پارچه ها دور ریخته نشده و دوباره استفاده شوند، و در واقع با این روش تی شرت ها و لباس های قدیمی خود را بازیافت می کنیم. البته اگر این کار برای شما امکان پذیر نیست، نگران نباشید. چون کلاف های تریکو بافی در رنگ های متنوع و با ضخامت های مختلف قابل خریداری هستند (از خرازی های بزرگ یا خرازی های آنلاین).

سبد های تریکو را می توانید در اندازه های مختلف و فرم های متفاوت ببافید. سبد های تریکو کاربرد های متفاوتی دارند و می توانید از آن ها به عنوان ارگانیز در آشپزخانه، و یا کمد ها استفاده کنید. همچنین به عنوان جای لوازم آرایش روی میز آرایش، یا جای اسباب بازی و وسایل کودکان، همین طور به عنوان سبد رخت های کثیف و غیره قابل استفاده است.

ما در اینجا برای بافت این سبد تریکو از قلاب استفاده می کنیم، که لازم است یک پیش زمینه مختصر از قلاب بافی داشته باشید. که البته این بافت ساده ترین نوع قلاب بافی است و می توانید به راحتی آن را یاد بگیرید.

نحوه بافت سبد تریکو با قلاب

وسایل لازم:

  • نخ تریکو بافی
  • قلاب 10 میلی متری
  • سوزن
  • قیچی
وسایل لازم تریکو بافی
وسایل لازم تریکو بافی

بافتن سبد تریکو

مرحله اول:

بافت سبد تریکو را با یک حلقه جادویی شروع می کنیم.

برای بافتن رج اول، درون حلقه، 7 تا پایه بلند سه تایی می زنیم.

حلقه را با کشیدن نخ اضافه می بندیم. و با زدن یک بخیه در انتهای رج، یک دایره می سازیم. در این مرحله باید 8 دانه داشته باشیم.

مرحله دوم تریکو بافی:

در رج دوم، در هر دانه، 2 تا پایه بلند سه تایی می زنیم. و با یک کوک ابتدا و انتها رج را به وصل می کنیم. در اینجا باید 16 دانه داشته باشیم.

بافت سبد تریکو
بافت سبد تریکو

مرحله سوم:

در این رج ما شروع به افزایش دانه ها می کنیم. به این ترتیب که در یک زنجیر 2 تا پایه بلند سه تایی می زنیم، در حلقه بعد 1 پایه بلند سه تایی، یعنی به صورت یکی در میان. (2-1-2-1…)

در انتها با یک کوک ساده رج را می بندیم. در این مرحله 24 دانه خواهیم داشت.

تریکو بافی
تریکو بافی

مرحله چهارم:

در این مرحله به صورت 2 تا زنجیره در میان دانه اضافه می کنیم. به این ترتیب که در زنجیره اول یک پایه بلند سه تایی می زنیم، در زنجیره بعدی نیز یک پایه بلند سه تایی، و در زنجیره سوم 2 پایه بلند سه تایی خواهیم زد. (2-1-1-2-1-1-2…)

در انتها رج را با یک کوک می بندیم. که باید در اینجا 32 دانه داشته باشیم.

مرحله پنجم:

در این رج باید 3 زنجیره در میان یک دانه اضافه کنیم. یعنی سه زنجیره را با یک پایه بلند سه تایی می بافیم، و یک زنجیره را با دو پایه بلند سه تایی. (2-1-1-1-2…)

همان طور که می بینید در هر رج 8 تا دانه باید اضافه شود. رج را با یک کوک ساده می بندیم. و در انتها 40 دانه باید داشته باشیم.

مرحله ششم:

در این مرحله و در رج ششم، به صورت چهار زنجیره در میان، یک دانه اضافه می کنیم. به این ترتیب که 4 زنجیره را با یک پایه بلند سه تایی و زنجیره پنجم را با دو پایه بلند سه تایی می بافیم. (2-1-1-1-1-2…) و ابتدا و انتهای رج را با یک کوک جمع می کنیم. در این رج باید 48 دانه داشته باشیم.

مرحله هفتم:

در این مرحله دیگر دانه ای اضافه نمی کنیم. و در هر زنجیره یک پایه بلند سه تایی می زنیم. و به این ترتیب یک دیواره کوچک روی دایره ما ایجاد خواهد شد. برای شروع رج بعدی، این رج را با یک ساده می بندیم.

بافت سبد تریکو
بافت سبد تریکو

مرحله هشتم:

در این رج مثل رج قبل عمل می کنیم. و در هر زنجیره یه پایه بلند سه تایی می زنیم.

مرحله نهم:

در این رج نیز مثل رج قبلی در هر زنجیره یک پایه بلند سه تایی می بافیم و بالا می رویم.

در این مرحله باید رنگ نخ را تغییر دهیم. برای این منظور، باید در هنگام بافتن کوک ساده ای که این رج را به رج بعدی متصل می کند، وقتی قلاب را از درون زنجیره ها رد کردیم، به جای نخ صورتی، نخ طوسی را به قلاب بگیریم، و بافت مرحله بعدی را با رنگ جدید ادامه می دهیم.

تغییر رنگ نخ
تغییر رنگ نخ

مرحله دهم:

در این رج مثل رج های قبل، در هر زنجیره یک پایه بلند سه تایی می زنیم. و این مرحله را یک بار دیگر نیز تکرار می کنیم.

مرحله یازدم:

در این مرحله قصد داریم دسته های سبد تریکو را ببافیم. برای رسیدن به این هدف، شروع می کنیم به بافتن، ابتدا 10 تا زنجیره با پایه بلند سه تایی می بافیم. حال 5 تا حلقه پشت هم می زنیم، و هفت زنجیره را نبافته رد می کنیم و در زنجیره هشتم شروع به بافتن می کنیم، که در اینجا لازم است 17 زنجیره را با پایه بلند سه تایی ببافیم. سپس مثل دسته قبلی، 5 حلقه پشت هم می زنیم، 7 زنجیره را نبافته رد می کنیم، در زنجیره هشتم شروع به بافتن می کنیم. و با زدن یک پایه بلند سه تایی در هر زنجیره، رج را به پایان می رسانیم.

بافت دسته های سبد تریکو
بافت دسته های سبد تریکو

مرحله دوازدهم:

در رج پایانی نیز مثل رج های قبلی در هر زنجیره یک پایه بلند سه تایی می بافیم، و روی 5 حلقه ای که برای دسته های سبد تریکو زده ایم را نیز با پایه های بلند سه تایی خواهیم بافت. انتهای رج را با یک کوک می بندیم و نخ تریکو بافی را کور کرده، و با سوزن و نخ آن را محکم می کنیم.

سبد تریکو ما آماده است.

چند و چون تریکو بافی
چند و چون تریکو بافی

امیدواریم از این آموزش تریکو بافی استفاده کرده و لذت ببرید.

شما به راحتی می توانید، با همین الگو تریکو بافی برای بافت سبد تریکو، سبدهای بزرگ تر یا کوچک تر نیز بسازید. و با رنگ های مختلف سبد هایتان را رنگارنگ و متفاوت ببافید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *