خانه تکانی مرحله های متفاوتی را شامل می شود و هر قسمت از خانه یکی از مراحل آن است و قطعا آشپزخانه می تواند سخت ترین قسمت خانه تکانی باشد، اما نگران نباشید، با برنامه ریزی و صرف وقت بهینه، به راحتی از این مرحله نیز عبور می کنید. در مرحله اول خانه تکانی، تمیز کردن گرد و غبار از سقف خانه  و پس از آن تمیز کردن آشپزخانه، پس از تمیز کردن سقف، توصیه می شود.

خانه تکانی 5

لازم به ذکر است که اداره امور خانه به مدیریت وظایف و کارهای مربوط به یک خانواده اشاره می کند، مانند: تمیز کردن، پخت و پز، تعمیر و نگهداری، خرید، لباس های شسته شده و پرداخت قبض.این وظایف ممکن است توسط هر یک از اعضای خانواده انجام شود یا افراد دیگری که برای انجام این وظایف در نظر گرفته شده اند.

خانه تکانی

خانه تکانی شامل فعالیت هایی نظیر خانه سازی، یعنی: دفع زباله، تمیز کردن سطوح کثیف، گرد و غبار و خلاء است. ممکن است شامل برخی از فعالیت ها در فضای باز، مانند حذف برگ یا آب باران، شستشوی پنجره ها و حیاط و دیگر انواع شستشو و … نیز باشد.
دفع زباله نیز یک جنبه مهم خانه تکانی است. کیسه های پلاستیکی به طور خاص برای جمع آوری این بخش طراحی و تولید می شوند. کیسه های کاغذی برای حمل مخازن آلومینیومی، شیشه ای و چیزهای دیگر ساخته شده است.

در طول زمان گرد و غبار روی سطوح تجمع می یابد. علاوه بر ایجاد سطوح کثیف که مضر است، می تواند در هوا معلق و باعث عطسه و تنفس بد نیز شود. همچنین می تواند از طریق مبلمان به لباس منتقل شود و آن را نیز کثیف کند.

برای تمیز کردن گرد و غبار و خاک، تمیزی سطوح و هم چنین ضدعفونی کردن، از مواد مختلف تمیز کردن خانگی استفاده می شود. این محصولات در فرم پودری، مایع یا اسپری موجود می باشند.

انواع خانه تکانی

هفتگی

خانه تکانی هفتگی ایده آل برای کسانی است که شیوه زندگی پر مشغله ای دارند که در آن وظایف جمع آوری و یا پاک کردن و سایر برنامه ها فقط به عهده یک نفر است. من این نوع تمیز کردن را برای کسانی که حیوانات خانگی، سرگرمی و پذیرایی پر مشغله ای دارند، و یا می خواهند هر هفته به محل زندگی تمیزی وارد شوند، توصیه می کنم.

دو هفته یکبار

این محبوب ترین برنامه خانه تکانی برای اکثر خانه ها است. این گزینه ایده آل برای افرادی است که پر مشغله هستند، اما جایی برای برنامه اضافی ندارند. من این نوع تمیز کردن را برای آن خانه هایی که حیوان خانگی و یا رفت و آمد زیادی ندارند، توصیه می کنم.

ماهانه

این نوع خانه تکانی، برای کسانی که به سادگی مایل به شستشو و تمیز کردن نیستند و یا برای کسانی که دارای تردد زیاد یا حیوانات خانگی در خانه خود نیستند عالی است. من این نوع تمیز کردن را برای آن خانه هایی که در طول ماه تمیز کردن را انجام می دهند، اما فقط یک بار در ماه تایم اضافی دارند تا یک تمیزکاری حرفه ای داشته باشند، توصیه می کنم.

Move-In & Move-Out

اگر شما دائما در حال حرکت، خرید و یا فروش خانه خود هستید، تمیز کردن مداوم به شما کمک خواهد کرد که واحد خود را برای برنامه آینده آماده داشته باشید. تمیز کردن جزئیات کمک به صرفه جویی در زمان خواهد کرد. هیچ کس نمی خواهد به یک واحدی برود که کاملا تمیز نباشد!

مراحل خانه تکانی

مرحله اول: تصمیم گیری

تصمیم بگیرید که چطور می خواهید خانه تان را تمیز کنید و چقدر زمان برای این کار لازم دارید. این به شما کمک خواهد کرد تا چگونه برنامه تمیز کردن( خانه تکانی) را تنظیم کنید. با خودتان صادق باشید در مورد آنچه می توانید انجام دهید، این که چقدر وقت دارید و انگیزه ای که در شما ایجاد شده است. از پایین ترین نقطه شروع به کار کنید.

مرحله دوم: ارائه چک لیست

یک چک لیست و یک برنامه اساسی برای خانه تکانی ایجاد کنید. بدانید که کدام اتاق ها را قصد دارید ابتدا شروع کنید و تمیز کردن خود را با کدام به پایان برسانید. این به روند سریع تر کار شما کمک می کند و سبب  می شود که سعی و تلاش های شما آنقدری زیاد نباشد که خسته شوید، به ویژه اگر بیش از یک نفر در تمیز کردن با شما مشارکت داشته باشد.

شما می توانید مراحل تمیز کردن را به ترتیب انجام دهید.  برنامه ای ترتیب دهید و به جاروبرقی زدن یا جارو کردن مشغول شوید و تمامی اتاق ها را در یک زمان جارو بزنید. از یک شاخه به شاخه دیگر نپرید.

مرحله سوم: تقسیم وظایف

تلاش کنید تا وظایف را به اعضای دیگر خانواده نیز محول کنید. اگر با دیگران زندگی می کنید، تمیز کردن خانه نباید صرفا مسئولیت شما باشد! شما ممکن است مجبور شوید که با تنظیم یک برنامه تمیزکاری رهبری تمیز کاری را به عهده بگیرید، اما به مراتب بهتر از این است که تنها این کار را انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که وظایف اختصاص داده شده نسبت به گروه سنی مناسب است – به عنوان مثال دانش آموزان می توانند طبقه های اتاق خواب خود را برای تمیز کردن انتخاب کنند، نوجوانان می توانند گاراژ یا حمام را تمیز کنند. همچنین باید تقسیم کارها مساوی باشد – برای مثال تمیز کردن توالت با سازماندهی میز قهوه برابر نیست.

مرحله چهارم: تمیز کردن توالت و حمام

اوه! تمیز کردن توالت هرگز سرگرم کننده نیست، بنابراین بهتر است آن را در اسرع وقت انجام دهید. برای تمیز نگه داشتن دستان خود در برابر خاک و باکتری ها، یک جفت دستکش لاستیکی (نه آنهایی که برای تمیز کردن ظروف استفاده می کنید) استفاده کنید. با استفاده از اسفنج و آب داغ، توالت را با شستشوی ملایم تمیز کنید.

پس از آن، آب را به صورت فواره ای به درون کاسه و لبه ها هدایت کنید. بگذارید آن به مدت چند دقیقه خیس بخورد و سپس آن را با یک برس توالت پاک کن تمیز کنید.

حمامخانه تکانی 2

  • تمام مواردی را که به حمام شما تعلق ندارند حذف کنید. همه چیزهایی که  به حمام تعلق ندارند، از جمله لباس ها، فنجان ها و سطل زباله ها را حذف کنید. همچنین می توانید هر یک از کابینت های متحرک را حرکت دهید تا بتوانید زیر آنها را نیز تمیز کنید.
  • بعضی از سفید کننده ها یا ضدعفونی کننده ها را به کاسه توالت بمالید. برس توالت را داخل کاسه قرار دهید و به پاک کردن مشغول شوید.
  • اطمینان حاصل کنید که درب باز است و فن روشن است تا تهویه مناسب برقرار شود.
  • به عنوان یک جایگزین، یک قاشق غذا خوری پودر طبخ را در حدود یک چهارم 25/75 ترکیب سرکه سفید و آب مخلوط کنید.
  • به طور کلی، هنگام خانه تکانی و تمیزی هر فضایی، از بالا به پایین شروع کنید. گوشه های حمام را تمیز کنید و گرد و غبار و خاک را به طور مستقیم بر روی کف بریزید تا بعدا جارو کنید. یک گردگیر برای این کار عالی است، اما شما همچنین می توانید از جارو استفاده کنید.
  • پودر اسکراب را به مناطق کثیف بریزید. اجازه دهید برای 10-15 دقیقه بماند، این کار کمک می کند تا کثیفی ها کاملا از بین بروند و شستشوی خیلی راحت تری انجام دهید.
  •  اطمینان حاصل کنید که از یک محصول مناسب استفاده می کنید که به سطوح شما آسیب نمی رساند. قبل از این که از آن استفاده کنید، آن را در یک نقطه غیر قابل مشاهده آزمایش کنید.
  • برای مناطقی که مستعد لکه های سبز و زنگ هستند، یک پاک کننده برای حذف کلسیم، آهک و زنگ، احتمالا چیزی است که شما نیاز دارید. هرگز از پاک کننده های ساینده استفاده نکنید.

 

مرحله پنجم: تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن سینک

تمیز کردن سینک وظیفه بسیار سنگینی است، اما قبل از اینکه از هر تمیزکننده ای برای سینک استفاده کنید، مطمئن شوید که آن مناسب برای آن سطح است. هنگامی که مطمئن هستید، آن را بر روی سینک اسپری کنید. برای یک دقیقه بگذارید تا خیس بخورد و باکتری ها و کپک ها از بین بروند و سپس آن را با یک اسفنج محکم پاک کنید. هنگامی که به نظر می رسد تمیز شده، آن را با آب گرم شستشو دهید و با حوله کاغذی خشک کنید.

خانه تکانی 4

اگر شما در برخی جاها لکه هایی داشته باشید، ممکن است لازم باشد از یک قلم مو استفاده کنید تا آنها را خوب پاک کنید.

شستن ظرف

ظرف ها را بشویید. ماشین ظرفشویی وقتی که از آن درست استفاده می کنید کارهای زیادی را انجام می دهد. ماشین ظرفشویی شما قطعا به خوبی عمل می کند اگر هنگام بارگذاری به طور کامل و درست آن را اجرا کنید.

چیزهای بزرگ مانند گلدان ها و تابه ها معمولا بهتر است با دست شسته شوند، زیرا آنها برای ماشین ظرفشویی مناسب نیستند.
ظرف ها توسط ماشین به سرعت شسته می شوند، زیرا دست ها برای شستشو قطعا کند تر هستند. جام شراب و ظروف ظریف و سایر موارد واقعا شکننده باید به جای ماشین با دقت با دست شسته شوند.

تمیز کردن اجاق گاز و مایکروویو

اجاق و مایکروویو را تمیز کنید. یکی دیگر از کارهای بسیار سرگرم کننده در خانه تکانی این است که مایکروویو و اجاق گاز را تمیز کنید، مخصوصا اگر ما آنها را اغلب تمیز نکنیم. اما این یکی از تمیز کاری هایی است که شما بیشترین تفاوت را متوجه خواهید شد- آشپزخانه شما ممکن است در هنگام آشپزی بوی خوبی داشته باشد، اگر هیچ باقی مانده غذایی روی وسایل موقع پخت و پز نداشته باشید.
در مورد مایکروویو، می توانید از یک کاسه سرکه، لیمو و آب، صابون یا پاک کننده استفاده کنید. فقط آن را در مایکروویو بریزید، مایکروویو را برای چند دقیقه روشن کنید، سپس آن را با یک دستمال پاک کنید. همه چیزهایی که از بین رفته اند به راحتی در می آیند، و مایکروویو شما به نظر می رسد مانند روز اول نو است.

تمیز کردن کابینت

در این بخش از خانه تکانی، وقت آن رسیده تا به کابینت خود برسید. این بخش در واقع به شما احساس خوبی می دهد. ابتدا کابینت و داخل و سطح آن را با دستمال مرطوب یا خشک تمیز کرذه تا غبار و خاک روی آن برداشته شود، سپس با یک دستمال مرطوب و تمیز کننده که مناسب سطح آن است و ضرری برای مواد رویه آن ندارد کثیفی های آن را برداشته و بعد با دستمال خشک آن را تمیز نمایید.

سپس همه وسایل را در داخل آن قرار دهید. اگر چیزهای غیر ضروری وجود دارد، فکر کنید که آنها باید کجا قرار بگیرند. چیزهای اضافی را برای پر کردن فضا قرار ندهید، بلکه چیزهای مفید را بگذارید.

مرحله ششم: تمیز کردن آینه

شیشه / آینه ها را تمیز کنید. معمولا تصور می شود که پاک کننده شیشه تمیز کننده است. در حقیقت، این فقط به معنای آن است که آن را تمیز کند، نه پاک کردن آن. این واقعا جایگزین آب صابون نیست، به ویژه اگر آینه شما کاملا کثیف باشد. در اینجا چگونگی پاک کردن پنجره ها و آینه ها را مشاهده کنید:

خانه تکانی 3

اول، شیشه خود را با آب گرم و صابون شسته و سپس با یک پارچه، اسفنج پاک کنید. پودر تمیزکننده بدون خراش فوق العاده عالی برای تمیز کردن آینه ها، شیشه ها، سرامیک ها و فلزات کار می کند، زیرا آن را بدون خراشیدن سطح، تمیز می کند. سپس سطح را با پارچه خشک یا پارچه های کاغذی پاک کنید.

اگر میخواهید شیشه را تمیز کنید و از نظر محیط زیست کاری دوستانه انجام داده باشید، شیشه را با سرکه و آب تمیز کنید، با پارچه ای بدون پرز خشک کنید و شیشه را با روزنامه پاک کنید. بدون رگه و خراش!

 روش دیگر، پاک کردن شیشه با اسپری تمیز کننده و حوله کاغذی است و سپس سطح شیشه را تمیز کنید. پاک کننده شیشه برای حذف گرد و غبار و کثیفی به خوبی عمل می کند. هنگامی که از آن استفاده می شود، “پاک کننده” رگه های روی شیشه را تمیز می کند. شما همچنین می توانید از روزنامه های قدیمی برای پاک کردن سطح شیشه ای پس از شستن آن استفاده کنید. هم چنین این یک راه عالی برای استفاده مجدد از روزنامه های قدیمی است. با مرحله بعدی خانه تکانی همراه باشید.

مرحله هفتم: تمیز کردن اتاق خواب

 

بیشتر بخوانید با مقاله اتاق مرتب داشتن | روش‌هایی برای داشتن اتاق مرتب و زیبا در خانه

لوازم برای خانه تکانی اتاق خواب

انواع پارچه برای: گرد و غبار مبلمان، کف، وسایل الکترونیکی وخرت و پرت. آنها را در یک میز کشو قرار دهید تا آماده استفاده باشند.
وسیله گردگیر : برای تمیز کردن تار عنکبوت سقف، زیر تخت و بالای مبلمان و هر جایی که در دسترس نیست.
پارچه های میکروفیبر: جایگزین بدون مواد شیمیایی برای گرفتن گرد و غبار.
Clorox ReadyMop :برای کاشی و کفپوش چوبی.
دستمال ضدعفونی: برای تمیز کردن نقاط لک دار، تلفن ها و چارچوب ها
دستمال مرطوب: برای آینه و پنجره

 

حذف گرد و غبار از مانیتور

برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن صفحه کلید و هر بخش از مانیتور خود از کلیه پاک کننده های ضد عفونی کننده Clorox استفاده کنید. به یاد داشته باشید قبل از تمیز کردن صفحه کلید را جدا کنید.
با استفاده از یک پارچه میکروفیبر خشک یا کمی مرطوب، جای لک انگشتان و لکه های روی صفحه را پاک کنید. از پاک کننده های شیمیایی روی صفحه استفاده نکنید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *