باتری لپ تاپ به عنوان منبع تغذیه دستگاه، نقش مادر در عملکرد لپ تاپ دارد و اگر به روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ آگاهی داشته باشید، می توانید مدت زمان بیشتری از دستگاه خود بدون نیاز به اتصال به برق استفاده کنید.

در اینجا قصد داریم به نکاتی در جهت کاهش مصرف باتری لپ تاپ بپردازیم که به شما کمک می کند تا مدت زمان طولانی تر پای سیستم نشسته و احتیاجی به کابل برق پیدا نکنید.

کاهش مصرف باتری لپ تاپ با این روش ها

–    میزان نور صفحه نمایش را ملایم کنید

برای کاهش مصرف باتری می توانید نور صفحه نمایش لپ تاپ را ملایم سازید. البته توصیه نمی کنیم این نور به اندازه ای کاهش یابد که موجب آزردگی و خستگی چشم ها شود. اما حتی کمی کاهش نور صفحه نمایش به صرفه جویی در مصرف باتری منجر می شود.

روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ
روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ

–    برنامه های اضافی را ببندید

بیشتر ما عادت داریم که در حین کار کردن با لپ تاپ برنامه های اضافی را باز گذاشته و بی آن که نیازی به کار کردن با آن ها داشته باشیم، تنها از روی تنبلی فعال هستند. با بستن این برنامه های اضافی می توانید مصرف باتری را به اندازه ی قابل توجهی کنترل نمایید.
برای مشاهده ی میزان مصرف باتری در هر برنامه می توانید به Task Manager در سیستم ویندوز بروید. در سیستم عامل Mac نیز کافی ست تا روی علامت باتری در سمت راست صفحه نمایش کلیک نمایید.

–    حتما Defragment را انجام دهید

دقت داشته باشید که پس از مدتی کار با ویندوز فایل ها به هم ریخته می شوند و دستگاه برای دسترسی به فایل ها و اطلاعات بیش از قبل انرژی مصرف می کند و البته زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل با Defrag کردن فایل ها زمان و انرژی کمتری برای دسترسی به فایل ها صرف خواهد شد و بالطبع باتری کمتر مصرف می شود.

چطور Defragment را انجام دهیم؟

برای این منظور باید به روی هر یک از درایوهای خود راست کلیک کرده و گزینه ی Properties را انتخاب نمایید. سپس روی Tool رفته و بر گزینه ی Optimize کلیک کنید. یک پنجره برای شما باز می شود که باید با انتخاب درایو مادر روی گزینه ی Analyze کلیک نمایید. حالا Optimize را زده و این درایو منظم شده و در واقع Defrag می شود. با انجام دادن دوره ای این عمل در مصرف باتری خود به میزان قابل توجهی صرفه جویی خواهید کرد.

روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ
روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ

–    درایورهای Cd یا DVD را خالی نگه دارید

معمولا پس از قرار دادن یک CD یا DVD داخل درایور مخصوص آن در لپ تاپ، علی رغم این که استفاده مان تمام شده، CD یا DVD را خارج نمی کنیم. در حالی که نگه داشتن آن ها داخل درایور باعث می شود تا هر چند گاهی عمل کرده و در واقع بچرخند و میزان زیادی باتری مصرف کنند. به همین علت برای کاهش مصرف باتری لپ تاپ، به محض تمام شدن کارتان با CD یا DVD، آن را از درایور لپ تاپ خارج کنید.

–    وضعیت Hibernate به جای Standby

بیشتر ما در حین استفاده از لپ تاپ چندین بار از جای خود برخاسته و ممکن است از دقایقی گرفته تا نیم الی یک ساعت با لپ تاپ کاری نداشته باشیم. در این شرایط غالبا دستگاه به حالت Standby یا Sleep وارد می شود. در این دو وضعیت علی رغم این که صفحه نمایش خاموش می شود، اما حافظه ی دستگاه در حال فعالیت باقی مانده و طبیعتا باتری مصرف می شود.
اما اگر دستگاه خود را در زمان استفاده نکردن، در وضعیت Hibernate قرار دهید؛ با خاموش شدن حافظه کمک زیادی به کاهش مصرف باتری لپ تاپ خواهید کرد.

روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ
روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ

–    از Cool Pad استفاده کنید

شاید فکر کنید که استفاده از Cool pad و خنک نگه داشتن دستگاه موجب استفاده ی مضاعف از باتری شده و زمان شارژ آن را کاهش می دهد. اما گرم شدن بیش از حد لپ تاپ نیز به صورت مستقیم موجب بیشتر مصرف شدن باتری خواهد شد که به مراتب بالاتر از میزان انرژی ست که Cool Pad مصرف می کند.

روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ
روش های کاهش مصرف باتری لپ تاپ

–    Sound را خاموش کنید

اگر حین کار کردن با لپ تاپ نیازی به پخش صدا ندارید، بهتر است Sound را خاموش کرده و روی حالت غیرفعال قرار دهید. با ورود به بسیاری از وب سایت ها صداهایی پخش می شوند که برای پخش از باتری دستگاه استفاده می کنند. به همین دلیل با غیرفعال کردن Sound می توانید در مصرف باتری لپ تاپ کاهش ایجاد کنید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *