اگر قصد لاغری دارید می توانید با تنظیم ذهن خود به سمت هدفتان پیش بروید تا اندام رویایی خود را تجربه کنید. مهم ترین ابزار شما در طول این مسیر پرچالش، نظم و اراده شخصی شماست.خبر خوش اینجاست که می توانید اراده ای قوی را در خود پرورش دهید تا قدمی بزرگ برای کاهش وزنتان برداشته باشید. رهنمودهای ما را در زمینه اراده در کاهش وزن دنبال کنید :

منتظر اتفاقات بد نباشید تا به نیروی اراده خود توجه کنید

نیروی اراده در وجود شماست و نیازی نیست برای کشف آن منتظر رویدادهای خاص باشید. بیشتر افراد زمانی خود را متوجه نیروی اراده شان می کنند و زمانی قصد پرورش آن را دارند که در شرایط بحرانی و چالش برانگیز قرار می گیرند. شرایطی که برای دست و پنچه نرم کردن با آن انتخاب بهتری جز کمک گرفتن از قدرت اراده نیست. اما بهتر است هریک ازما در هر شرایطی که هستیم این نیرو را در خود یافته و برای تقویت هرچه بیشتر آن قدم برداریم تا در مواقع نیاز دسترسی به یک منبع پر قدرت برای پیش بردن خود داشته باشیم. در مورد کاهش وزن در همان شروع به کار، این نیرو را درخود تقویت کنید تا در طول مسیر در تنگنا نباشید.

حجم غذایی

ناظر حجم غذایی باشید که مصرف می کنید

برای اینکه اراده خود را پرورش دهید نمی توانید در ابتدا با قدم بزرگ شروع کنید بلکه بایستی کم کم و با عملکردهای کوچک خود را در مسیر قرار دهید. اراده قوی یک مهارت است بنابراین بایستی به مرور زمان کسب شده و تقویت شود.به عنوان مثال نمی توانید پرخوری خود را یک شبه به خوردن بسیار کم محدود کنید و بخواهید اراده شما دست به کار شود تا از پس این کار بر آیید . بلکه بایستی برای روز اول رژیمتان، کمی از حجم غذا را کم کرده و این روند را در روزهای بعد تشدید کنید تا به تدریج اراده شما در برابر خوردن قوی شده و عادت های غذاییتان تغییر سازنده داشته باشند. ترفندی هم که می تواند در این مورد به شما کمک کند اینست که ظرف غذایتان را کوچک کنید تا ظرفی که در آن غذا می خورید پر به نظر بیاید در حالی که حجم غذای کمتری را در بر گرفته است.

بعضی روزها به خود فرصت دهید تا سر برنامه کاهش وزنتان را کلاه بگذارید

می توانید یک روز در هفته به خود فرصت استراحت و تفریح بدهید. مثلا برای شام آخر هفته پیتزای مورد علاقه تان را میل کنید یا کیک شکلاتی دلخواهتان را برای دسر سفارش دهید. هرچند به خود اجازه داده اید که رژیمتان را بشکنید اما از نیروی اراده خود بخواهید که به کمک شما بیاید و مقدار غذای غیر مجازی که قصد خوردنش را دارید کنترل کند تا در خوردن آن زیاده روی نکنید. در واقع نیروی اراده شما هر زمان که لازم باشد به شما خواهد گفت کافیست دیگر ادامه نده و هربار که به حرف او گوش می دهید قویتر می شود و تکیه بر آن برای شما راحت تر.

تصویر سازی کنید

یکی از روش های تقویت اراده این است که بطور پیوسته به آن انگیزه دهیم تا در خدمت ما باشد. بطور مثال در فرایند کاهش وزن می توانید با تصویری که از لاغری خود خلق می کنید اراده خود را تحریک کنید تا هرچه بیشتر در خدمت شما باشد. مثلا عکس اندامی که هدف شماست را در معرض دید خود قرار دهید یا نقاشی از تصویر خود به شکل لاغر بکشید و مقابل دیدگانتان قرار دهید و به اراده خود بگویید که رسیدن به آن اندام شدنیست و قدرت آن می تواند مسیر را برایتان هموار کند. به این ترتیب اراده شما برانگیخته شده و به خدمت شما می آید.

تهیه فهرست غذا

فهرستی از کل غذاهای مورد علاقه خود تهیه کنید که اجتناب از خوردنشان برای شما سخت است و لازم است اراده قوی در این مورد داشته باشید. خوشبختانه در این فهرست خوراکی هایی هستند که می توانید با لذت و خیال راحت آنها را مصرف کنید مثل میوه ها و سبزیجات. حتما این خوراکی های مجاز دوست داشتنی را در فهرست خرید خود قرار دهید. با خوردن این خوراکی ها نیروی اراده شما برای پرهیز از خوردن سایر مواد غذایی که نسبت به خوردنشان اشتیاق زیادی دارید اما مطابق با برنامه غذایی سالم شما نیستند، قوی می شود و هر عملی که اراده شما را تقویت کند تاثیر ماندگار بر آن می گذارد و به این ترتیب کمک بیشتری از اراده خود در مسیر کاهش وزن خواهید گرفت.

ورزش متعادل

نرمش و ورزش متعادل داشته باشید

اضافه کردن نرمش و ورزش به برنامه های روزانه شما اگر به شکل فشرده و ناگهانی انجام شود می تواند دلزدگی ایجاد کند. چنانچه شما یک ورزشکار حرفه ای نیستید از شما توقعی نیست که هر روز و به مدت زیاد وقتتان را در باشگاه های ورزشی بگذرانید یا به سختی ورزش کنید. تنها با 30 دقیقه نرمش و ورزش برای سه روز در هفته، می توانید نیاز بدنتان را به ورزش تامین کرده و تاثیرات مثبت آن را بر جسم و روان خود مشاهده کنید. قطعا یکی از تاثیرات مثبت ورزش کردن، تقویت نیروی اراده فردی می باشد. فرایند ذهنی ورزشکاران آنها را به سمت و سوی قدرت اراده می کشاند . هر چه بیشتر جسم و ذهن خود را پرورش می دهید نیروی اراده هم در شما جان می گیرد. بنابراین با ورزش کردن و کالری سوزی، هم به سلامت جسم کمک کنید هم اراده را قوی کنید تا از هر دو جهت به مقابله با چاقی بروید .

اهداف کوچک تنظیم کنید

فارغ از روشی که برای لاغری خود در نظر گرفته اید مهم است که مرحله به مرحله برای خود هدف تعیین کنید و با پشت سر گذاشتن هر مرحله، اراده خود را نیز تحسین کرده و از اینکه در غلبه بر وسوسه های مسیر، شما را بر قصدتان پایبند نگاه داشته قدردان آن باشید تا باورتان هم نسبت به ارزش این نیرو زیاد شود. اینکه فقط اهداف بزرگ و جاه طلبانه تعیین کنید چندان به پرورش اراده شما نمی انجامد زیرا پرش به سوی هدف در بیشتر مواقع ناکامی به همراه دارد و اینگونه، قدرت اراده شما هم آشکار نمی شود. اما با انتخاب اهداف کوچک، هم احتمال موفقیت شما بیشتر است هم اراده شما تقویت می شود. بنابراین تعیین اهداف کوتاه مدت دست یافتنی، کمکی است به پرورش اراده شما که این رابطه متقابل می باشد به این معنا که پرورش اراده هم بر رسیدن شما به هدفتان تاثیر مثبت دارد.

در آخر، زمانی که اراده شما در طول مسیر کاهش وزن تقویت شد و نقش موثری در لاغر شدن شما داشت می توانید این دستاورد بزرگ را به سایر ابعاد زندگی خود هم پوشش دهید.

حتما مطالعه کنید:مزایای کاهش وزن

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *