بیشتر افراد می دانند که در مسیر کاهش وزن بایستی کالری مصرفی خود را کم کرده و فعالیت بدنی نظیر انجام حرکات ورزشی را افزایش دهند. اما در این مسیر، کارهایی هم هستند که بایستی از انجامشان خودداری کرد. در واقع انجام دادن کارهایی که نباید انجام شوند، اشتباهات کاهش وزن به شمار می آیند که می توانند ما را در طول مسیر، متوقف یا ناموفق کنند. به این اشتباهات توجه کنید :

به اطلاعات موجود در برچسب روی بسته بندی خوراکی ها اعتماد نکنید

بسیاری از مواد غذایی که این روزها به شکل آماده و بسته بندی شده ارائه می شوند اطلاعات نامعتبر و افراطی راجع به کیفیت خوب و مناسب غذاییشان عنوان می کنند که شما را هرچه بیشتر نسبت به خرید آنها وسوسه می کند درحالی که بیشتر این ادعاها کذب بوده و با بررسی و دقت بیشتر متوجه خواهید شد که به قدری افزودنی های غیر مجاز و مضر در خود دارند و به دلیل سبک تهیه آنها که بتوانند ماندگاری زیاد داشته باشند به اندازه ای بی کیفیت هستند که هرگز نمی توانند پاسخگوی نیازهای بدنتان باشند و فقط احساس گرسنگی شما را به شکلی نادرست برطرف می کنند.

کنترل وزن

وزن خود را بیش از حد کنترل کرده و به روی ترازو می روید

اگرچه کنترل مرتب وزن در فرایند کاهش وزن شما خللی ایجاد نمی کند اما مانع ذهنی برای پیشروی خوب در این فرایند محسوب می شود. مهم ترین باور برای موفق شدن در مسیر کاهش وزن اینست که بدانید کاهش وزنی ایده ال شمرده می شود که سلامتی شما کمترین آسیب را ببیند و ترفند مناسب به این منظور اختصاص دادن زمان کافی به فرایند لاغری می باشد. وزن شما در برخی روزها به دلایل مختلف می تواند با توقف کاهش وزن یا حتی اضافه وزن مواجه شود مانند افزایش وزن زنان در دوره پریود یا آقایان در دوره حجم دهی عضلات در بدنسازی. آنچه مهم است میانگین کاهش وزن شما در طول زمان بندیهایی است که برای خود در نظر گرفته اید. چون اگر در زمان های نامناسب و هرروز وزن خود را بررسی کنید ممکن است به قضاوت نشسته و واکنش هیجانی نسبت به آنچه مطابق میلتان پیش نمی رود نشان دهید یعنی از ادامه دادن مسیر دلسرد شوید یا اینکه رژیم غذایی خود را شکسته و در رعایت موارد لازم، سهل انگاری کنید.

فقط به روی کاردیو تمرکز کرده و از تقویت عضلات غافل می شوید

در اینکه ورزش کردن در هر شکلی، از ورزش نکردن بهتر است، شکی نسیت اما اگر در مسیر کاهش وزن، ورزش خود را به شکل کاردیو( حرکات ورزشی که با افزایش ضربان قلب باعث تقویت شبکه گردش خون می شود) انجام می دهید، رژیم غذایی خود را رعایت می کنید و سبک زندگی سالم را دنبال می کنید و هنوز کاهش وزنتان به شکلی که انتظار دارید پیش نمی رود، دلیلش را می توان در عدم عضله سازی و تقویت بدن دانست. تمرینات مقاومتی در بدنسازی نه تنها به عضله سازی در بدن منجر می شود بلکه سوخت و ساز بدنتان را بالا برده و چربی سوزی بیشتری را موجب خواهد شد.برای نتیجه گیری بهتر لازم است که تمرینات کاردیو و عضله سازی را با هم ترکیب کنید . در صورت امکان در روزهای یکسان و همزمان هر دو را انجام دهید یا اینکه در روزهای جداگانه اما بطور مرتب هردو سبک ورزش را دنبال کنید.

قند و کالری موجود در نوشیدنیها را نادیده می گیرید

آیا می دانید بیشتر نوشیدنی هایی که مصرف می کنید مانند آبمیوه و سودا، کالری و قند قابل توجهی وارد بدن شما کرده و احساس گرسنگی شما را برطرف نمی کنند زیرا بخش مربوط به اشتها در مغز، به کالری های وارد شده از نوشیدنی ها با واکنشی متفاوت از کالری دریافتی از غذاها عمل می کند. بهترین انتخاب برای نوشیدنی، آب است که می توانید با اضافه کردن لیمو و برگ های خرد شده نعنا، طعم خوبی هم به آن بیفزایید. خود را عادت دهید که آب را منبع حفظ رطوبت و آب مورد نیاز بدنتان قرار دهید.

وعده های غذایی

حذف برخی از وعده های غذایی

یکی از بزرگترین اشتباهات در دوره کاهش وزن اینست که افراد از خوردن برخی وعده های غذایی بویژه صبحانه و شام پرهیز می کنند . شاید در ابتدا کارتان منطقی به نظر برسد،یعنی اینکه کالری کمتری وارد بدن خود می کنید بنابراین روند کاهش وزن شما تسریع خواهد شد اما حقیقت اینست که حذف وعده های اصلی غذا، نه تنها سوخت و ساز بدن را کم می کند بلکه حجم میان وعده مصرفی شما را بالا برده و در وعده های غذایی بعدی ، میل و اشتهای شما را به خوردن افزایش می دهد.

برای خود محدودیت شدید غذایی در نظر می گیرید

کم کردن حجم مقدار غذایی که در وعده های اصلی غذایی خود صرف می کنید اگر به درستی اجرا شود برای روند موفقیت آمیز کاهش وزن شما بسیار موثر عمل خواهد کرد. بنابراین حجم تعیین شده را کمتر نکنید طوری که با احساس گرسنگی میز غذا را ترک کنید. علاوه بر اینکه این کار آشکارا به سلامت شما آسیب می زند زمانی که کالری بسیار کمی دریافت می کنید سوخت و ساز بدنتان کاهش می یابد تا همین انرژی محدود موجود در بدن را که لازم دارید در خود ذخیره کند و به این ترتیب روند کاهش وزن شما را مختل می کند. به همین شکل، منع کامل خود از برخی خوراکیها سبب می شود شما میل به خوردن آنها را با خوردن مواد غذایی دیگر بخواهید جبران کنید که از اول این ترفند محکوم به شکست می باشد.

انتخاب غذاهای کم چرب و فاقد چربی فراوری شده

غذاهایی که تحت عنوان خوراکی های فاقد چربی یا کم چرب اما به شکل فراوری شده در دسترس افراد قرار می گیرند در آنها باور سالم بودن را القا می کنند در حالی که این مواد غذایی با شکر و سایر افزودنی های مضر ترکیب شده اند تا با بهتر شدن طعمشان از آنها استقبال خوبی شود . بنابراین در صورتی که قصد تهیه و استفاده غذاهای کم چرب دارید، یا خودتان آنها را تهیه کنید یا اینکه با بررسی عمیق و دقیق محتویات غذایی بکار برده شده در آنها، خود را از سالم بودنشان مطمئن کنید.

کمبود خواب

کمبود خواب

شاید در نگاه اول هیچ وجه اشتراکی میان ارتباط خواب و کاهش وزن نتوان یافت اما کمبود خواب طی فرایندی که در مغر شما صورت می دهد موجب تولید اضافی هورمونی می شود که مسوول ایجاد حس گرسنگی می باشد و به این ترتیب شما پس از تحمل بی خوابی، پرخوری و در ادامه افزایش وزن را تجربه خواهید کرد. همچنین احساس خستگی ناشی از کمبود خواب، شما را به سمت خوارکیهای پرکالری و سرشار از کربوهیدرات سوق خواهد داد که مناسب برنامه کاهش وزن شما نیستند.

عدم دریافت فیبر کافی در اشتباهات کاهش وزن

چنانچه در دوره کاهش وزن خود هستید، ضروری است که غذاهایی سرشار از فیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید. فیبرهای حل شدنی انتخاب بهتری می توانند باشند زیرا به شکل ژلی در می آیند که در طول دستگاه گوارش به آهستگی حرکت کرده و احساس سیری را برای مدت زمان بیشتری به شما می بخشند. فیبر همچنین جذب چربی را در بدن کند و کمتر می کند زیرا میزان قند خون را تحت کنترل در می آورد که این دو عملکرد ذخیره چربی را در بدنتان کاهش می دهند. قطعا می دانید که میوه ها ، سبزیجات و غلات منابع غذایی خوبی برای تامین فیبر مورد نیاز شما هستند.

توقعات واقع گرایانه ندارید

تنظیم اهداف بلند مدت واقع بینانه برای فرایند کاهش وزن، یک ضرورت محسوب می شود. قابل درک است که بخواهید از طریق رژیم های سرعتی در کوتاه ترین زمان، هر اندازه که می توانید وزن کم کنید که البته این نوع رژیم ها چندان به نفع سلامت شما نبوده و تاثیر ماندگاری هم ندارند به گونه ای که در بیشتر مواقع شما برگشت وزن از دست رفته خود را تجربه می کنید. تعیین اهداف کاهش وزن به شکل واقع بینانه با در نظر گرفتن این حقیقت که کاهش وزن فرایندی زمان بر است که در بلندمدت بایستی اتفاق بیفتد، شما را با نگرش درست و انگیزه، در مسیر لاغر شدن نگه خواهد داشت.

مصرف بیش از حد خوراکی های سالم در اشتباهات کاهش وزن

شاید از آن دسته افرادی هستیدکه با خیال راحت در خوردن مواد غذایی سالم زیاده روی می کنید چون بر این باور هستید که این پرخوری اشکالی ندارد. اما این خوراکی ها هم علی رغم مفید بودنشان در صورت استفاده بیش از اندازه مسبب چاقی خواهند بود، زیرا کالری حتی اگر از خوراکی های سالم هم وارد بدن شما شود اما در حجم زیاد آسیب رسان خواهد بود.

حتما مطالعه کنید:چرا لاغر نمی شوم ؟ | 10 اشتباه که باعث عدم کاهش وزن و لاغری می شوند

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *