در رژیم غذایی اکو اتکینز به میزان 31 درصد از کل کالری روزانه از پروتئین های گیاهی،43 درصد آن از چربی های گیاهی و 26 درصد نیز از کربوهیدرات ها دریافت می شود. فراتر از این ها، هیچ قواعد سخت گیرانه ی دیگری وجود ندارد. اکثر پیروان این رژیم غذایی، کلیه ی منابع غذایی حیوانی را کنار گذاشته و آن را به شکل یک رژیم گیاهخواری درمی آورند. اما عده ای نیز همچنان گاهی ماهی، گوشت سفید و محصولات لبنی را در اکو اتکینز مصرف می کنند.

رژیم غذایی اکو اتکینز

در این رژیم شما باید چربی های سالم را از ناسالم تشخیص داده و آن ها را از یکدیگر جدا سازید. گوشت گاو و روغن های گیاهی هیدروژنه می توانند مضر باشند. بهتر است به سراغ اسیدهای چرب امگا 3، روغن کنجد، آووکادو، زیتون و گزینه های این چنینی بروید. روغن های گیاهی مانند روغن کلزا، روغن دانه ی کتان و روغن گردو نیز سودمند هستند. از این روغن ها می توان برای سالاد و یا پخت و پز استفاده کرد.

رژیم غذایی اکو اتکینز

اما برای انتخاب کربوهیدرات ها نیز باید توجه داشته باشید. شما گزینه های نشاسته ای چون نان سفید، برنج، سیب زمینی و مانند آن هارا دارید؛ در حالی که بیشتر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، نان گندم و نیز نان جو توصیه می شوند.

حتما بخوانید: رژیم ساحل جنوبی

رتبه رژیم غذایی اکو اتکینز در رده بندی U.S. News

این رژیم غذایی، در رده بندی U.S. News، به رتبه ی 20 دست یافته است. دیگر رتبه های آن را در ادامه می بینید:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 20
در میان بهترین رژیم های کاهش وزن: رتبه 17
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 20
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 22
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 14
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 13
در میان بهترین رژیم های غذایی دارای پایه گیاهی: رتبه 10
در میان ساده ترین رژیم های غذایی: رتبه 24

رژیم غذایی اتو اتکینز چطور عمل می کند؟

برای شروع این رژیم غذایی، باید به مواد غذایی که منبع غنی از پروتئین هستند، توجه کرد. به طور مثال از مقدار زیادی عدس و سویا که منابع پروتئین زیاد و چربی اشباع کم هستند، استفاده نمایید. همین طور از غذاهای در برنامه غذایی خود استفاده کنید که بار سبزیجاتی بیشتری داشته باشند.

رژیم غذایی اکو اتکینز

هزینه رژیم غذایی اکو اتکینز

این رژیم غذایی، نسبتا گران قیمت می نماید. میوه ها و سبزیجاتی که باید در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید، آن قدرها ارزان قیمت نیستند. اما به نظر می رسد که بار سلامتی رژیم، ارزش هزینه ای که برای آن می پردازید را داشته باشد.

آیا رژیم به کاهش وزن منجر می شود؟

به نظر می رسد که این رژیم غذایی، یک راه حل موثر برای کاهش وزن باشد. محققان در یک مطالعه کوتاه روی 47 فرد بزرگسال با کلسترول بالا، که طی چهار هفته صورت گرفت؛ میزان اثر بخشی این رژیم را دنبال کردند. یک گروه در این چهار هفته از رژیم اکو اتکینز پیروی کرده و گروه دیگر به سبد غذایی با کربوهیدرات بالا و 25 درصد چربی روی آورد. تا پایان ماه، گروهی که از رژیم پیروی کرده بود، به اندازه 5 تا 10 درصد وزن اولیه خود را از دست داده بود، در حالی که در گروه دیگر شاهد چنین چیزی نبودیم.

با این حال صرف نظر از ادعاهای مطرح شده برای رژیم های کم کربوهیدرات، مشخص نیست که آیا دلیل اصلی کاهش وزن؛ محدود کردن کربوهیدرات هاست یا صرفه جویی در کالری دریافتی!

مطالعات صورت گرفته نیز نتایج ضد و نقیضی را در پی داشته و در برخی موارد مصرف زیاد یا محدود کربوهیدرات نتایج مشابهی داشته و نتوانسته ایم خط و مرز مشخصی برای آن ترسیم کنیم.

رژیم غذایی اکو اتکینز

میزان سهولت رژیم اکو اتکینز

میزان سهولت این رژیم غذایی به آن وابسته است که شما تا چه اندازه دل در گرو گوشت و کربوهیدرات های بد دارید. باید دید چقدر طول می کشد تا از این مواد اولیه دل کنده و به سبزیجات و پروتئین های گیاهی روی بیاورید.

برای جذاب کردن این رژیم غذایی، باید خلاقیت زیادی به خرج داده و از مواد اولیه مجاز در آن، دستور آشپزی های هیجان انگیزی خلق کنید. البته می توانید در این زمینه از گوگل نیز کمک گرفته و دستور العمل های خوشمزه ای دریافت کنید.

در این رژیم رستوران گردی ممکن است، اما احتمالا با گزینه های محدودی روبرو خواهید شد. سوپ سبزیجات، پیتزای سبزیجات و … می توانند گزینه های روتین شما در رستوران ها باشند. برای دسر نیز می توانید به سراغ میوه های تازه بروید.

با وجود لوبیا، عدس و سایر حبوبات در این رژیم غذایی؛ نباید طی آن احساس گرسنگی داشته باشید. بنابراین در این رژیم گرسنه ماندن و ضعف ناشی از آن جایی نداشته و باید در تمام طول روز، احساس سیری کامل داشته باشید. شما می توانید میان مواد غذایی مجاز در این رژیم، تنظیم بندی درستی داشته و آن ها را طوری انتخاب کنید که به سیری کامل برسید.

میزان ورزش لازم

اکو اتکینز تنها یک الگوی غذایی است، اما این بدان معنا نیست که شما نباید ورزش کنید. داشتن فعالیت جسمی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد؛ همین طور به کاهش وزن نیز کمک کرده و میزان انرژی روزانه شما را افزایش می بخشد. اکثر کارشناسان حداقل 30 دقیقه پیاده روی سریع و تمرین ورزشی متوسط را به صورت روزانه پیشنهاد می کننند.

منبع: health.usnews

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *