در رژیم غذایی ساحل جنوبی، هم چربی ها و کربوهیدرات های خوب و هم انواع بد و مضر آن ها، یافت می شود. کلید کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام؛ در آن نهفته است که خودتان انتخاب های درستی داشته باشید. این بدان معنی ست که در رژیم ساحل جنوبی به سراغ مقدار زیادی از سبزیجات، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و پروتئین های کم چرب مانند مرغ و بوقلمون بروید. همین طور دانه های غلات کامل و انواع آجیل نیز مفید هستند. تاثیرات تغذیه سالم بر بدن، بر هیچ کسی پوشیده نیست و این رژیم تا حد زیادی چنین چیزی را برآورده می سازد.

رژیم ساحل جنوبی

در رژیم ساحل جنوبی، به طور کلی همه ی کربوهیدرات ها را کنار نمی گذاریم، بلکه به سراغ آن هایی می رویم که سطح گلیسمی پایین تری دارند. این نوع از کربوهیدرات ها به پایین نگه داشتن سطح قند خون در افراد کمک کرده و متابولیسم پایدار ایجاد می کنند. در حالی که کربوهیدرات های بد و دارای سطح گلیسمی بالا، کاملا برعکس عمل کرده و قند خون را افزایش می دهند.

در این رژیم به دنبال حذف چربی های اشباع و ناسالم بوده و به سمت چربی های غیراشباع چون روغن زیتون و آووکادو، حرکت می کنیم. به این صورت ضمن رسیدن به تناسب اندام، در پی ارتقای سلامت قلب هستیم.

رژیم ساحل جنوبی

رتبه رژیم ساحل جنوبی در رده بندی U.S. News

این رژیم غذایی در میان رتبه بندی U.S. News، به رتبه 20 دست یافته است. سایر رتبه های آن را در ادامه می بینید:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 20
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 17
در میان بهترین رژیم های غذایی تجاری: رتبه 4
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 24
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 22
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 14
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 26
در میان ساده ترین رژیم های غذایی: رتبه 10

رژیم ساحل جنوبی

رژیم ساحل جنوبی چطور عمل می کند؟

رژیم ساحل جنوبی دارای یک برنامه خانگی است که به سه مدل تقسیم می شود. در این رژیم هیچ گونه شمارش کالری، چربی، کربوهیدرات و … را نداریم. شما می توانید هر یک از سطوح سه گانه این رژیم را انتخاب کرده و مطابق همان سطح، الگوبندی تغذیه ای خود را انجام دهید. به طور مثال اگر رژیم را در سطح 2 آن انتخاب کرده باشید، 3 بار در روز غذا میل خواهید کرد و برنامه اسنک ها را نیز خواهید داشت. در نظر داشته باشید که بسته به سطح انتخابی شما از این رژیم غذایی، رسیدن به لاغری و تناسب اندام نیز در زمان متفاوتی رخ خواهد داد.

فاز اول رژیم ساحل جنوبی

این فاز دارای 7 روز برنامه غذایی است. در این 7 روز، 3 وعده غذا به طور روزانه دریافت کرده و دو بار نیز تنقلات و اسنک خواهید داشت. پروتئین های کم چرب مانند ماهی، مرغ، بوقلمون یا سویا و نیز چربی های سالم دریافت می کنید. همین طور سبزیجات تازه نیز در برنامه شما جای دارند. در این مدت نباید به هیچ وجه سراغ میوه، آب میوه، نشاسته، مواد خوراکی شیرین یا دارای الکل بروید.

فاز دوم رژیم ساحل جنوبی

در مرحله دوم، می توانید کربوهیدرات هایی چون نان کامل، برنج قهوه ای، ماکارونی گندم کامل و میوه را میل نمایید. در این مرحله هر روز، سه وعده غذایی داشته و سه میان وعده نیز نوش جان خواهید کرد.

نکته: شما تا رسیدن به کاهش وزن دلخواه خود، در فاز دوم رژیم ساحل جنوبی باقی خواهید ماند.

رژیم ساحل جنوبی

فاز سوم رژیم ساحل جنوبی

فاز اول رژیم ساحل جنوبی به منظور آماده سازی بدن شکل گرفت. در فاز دوم نیز کاهش وزن را به دست آورده و اینک در فاز سوم؛ به دنبال حفظ و ثبات آن هستیم. در این دوره راه سالم غذا خوردن را پیموده و کاهش وزن خود را پایدار می سازیم. در این فاز هیچ محدودیتی برای انتخاب غذا وجود ندارد، اما باید مراقب چربی ها، کربوهیدرات ها و مواد قندی دریافتی خود باشید. قرار نیست به شمارش کالری های دریافتی بپردازیم، اما باید نسبت به راهنمای تغذیه هشیار عمل کرده و فرمول کاهش وزن خود را برهم نزنید.

هزینه رژیم ساحل جنوبی چقدر است؟

برای وارد شدن به این رژیم باید سطح متوسطی از هزینه را در نظر بگیرید. تهیه مواد پروتئینی کم چرب به همراه سبزیجات تازه، می توانند کمی هزینه بردار باشند. اما احتمالا این هزینه تفاوت چندانی با هزینه های جاری در روش تغذیه معمولی شما، نخواهد داشت.

آیا رژیم غذایی ساحل جنوبی به کاهش وزن کمک می کند؟

نتایج تحقیقات حاکی از آن هستند که این رژیم، حداقل در کوتاه مدت، به کاهش وزن کمک بسیاری می کند. اما این که آیا در دراز مدت نیز قادر به حفظ وزن خود خواهید بود یا خیر، سوالی ست که پاسخ قطعی برای آن داده نشده است.

رژیم ساحل جنوبی

میزان سهولت رژیم

اگر چه فاکتورهای محدود کننده این رژیم غذایی، تنها دو هفته به طور می انجامد، اما اجتناب کردن از خوراکی های خوشمزه ای چون انواع شیرینی ها، نان سفید، سیب زمینی، کوکی ها، بستنی، عسل و … دشوار می نماید. این بستگی به خود شما دارد که تا چه اندازه به این خوراکی ها وابسته باشید. تنها به مقداری اراده برای دوری کردن از این خوردنی های خوشمزه نیاز دارید تا بتوانید مراحل رژیم غذایی ساحل جنوبی را با موفقیت پیش ببرید.

برای صرف غذا در رستوران نیز در صورتی که به اصول رژیم پایبند بمانید، محدودیت خاصی وجود ندارد و همچنان می توانید به رستوران گردی خود بپردازید.

همین طور برای تنوع بخشیدن به بشقاب های خود در رژیم غذایی ساحل جنوبی، می توانید از دستور العمل های آشپزی ارائه شده در اینترنت، پیروی کرده و این رژیم را برای خود لذت بخش تر سازید.

با به کار بردن غذاهای پرفیبر، احساس گرسنگی را در حین اجرای این رژیم، تجربه نخواهید کرد. کافی ست برنامه غذایی خود را به شکلی تنظیم کنید که میزان فیبر کافی، در آن وجود داشته باشد.

رژیم ساحل جنوبی

میزان ورزش مورد نیاز

در این رژیم پیاده روی به ویژه در فاز اول، بسیار توصیه شده است. در فاز دوم و فاز سوم نیز باید به سراغ ورزش های سنگین تر رفته و به این شکل کاهش وزن بهتری را تجربه سازید.

منبع: health.usnews

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *