یکی از مزایای کاهش وزن طعم بهتر غذاها را  است.پس از کاهش وزن، طعم غذایی که می خورید برایتان متفاوت و بهتر می شود. طبق تحقیقات انجام شده در این باره، افراد دارای اضافه وزن، قدرت چشایی ضعیف تری در مقایسه با افراد لاغر دارند. همچنین زمانی که با حس خوب وزن متعادل غذا می خورید و نگران وزنتان نیستید غذاها برایتان لذیذتر می شوند.

کاهش مصرف دارو

کاهش مصرف دارو

همانطور که می دانید رسیدن به وزن مطلوب، شما را از ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت  و بیماری های قلبی مصون می کند . علاوه بر این کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب، بسیاری از علائم بیماریهایی که با آن دست و پنجه نرم می کنید را هم کم کرده و از بین می برد. اینگونه است که نیاز شما به مصرف دارو کمتر می شود که خود از نظر مالی هم به سود شماست.

تقویت میل جنسی

هرچه وزن شما کاهش پیدا می کند متوجه می شوید که برانگیختگی جنسی در شما راحت تر صورت خواهد گرفت. همچنین رضایت افراد از روابط جنسیشان پس از لاغر شدن بیشتر می شود.در نتیجه یکی دیگر از مزایای کاهش وزن تقویت میل جنسی شماست.

بهبود کارایی در شغل

بهبود کارایی در شغل

بدن لاغر تر، ذهن باهوش تر. برخی مطالعات نشان داده اند که افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر از توان  شناختی ضعیف تری برخوردار هستند. با توجه به اهمیت نیروی ذهن در فرایندهای شغلی  وزن متناسب که توان شناختی و نیروی ذهن را تقویت می کند برای بازدهی بهتر در امور شغلی مزیت محسوب می شود.

تغییر اولویت های زندگی

یکی دیگر از مزایای کاهش وزن کسانی که تجربه لاغر شدن دارند اذعان می کنند که پس از رسیدن به وزن دلخواهشان بطور خودکار سبک زندگی آنها تغییر کرده است بطوری که خوردن هله هوله، غذاهای آماده ، فست فود و نوشیدنی های الکلی و انرژی زا از برنامه غذایی آنها حذف شده و تعادل بیشتری در زندگی برقرار کرده اند. کار کردن، تغذیه خوب ( اکثر اوقات صرف مواد غذایی مغذی و به ندرت غذاهای بی خاصیت )، سپری کردن زمان در کنار عزیزان و شادکامی بیشتر در زندگی، اولویت های آنها شده است.

کیفیت بهتر خواب

کیفیت بهتر خواب

شاید چندان منطقی به نظر نرسد اما میان وزن مطلوب و کاهش خرخر کردن به هنگام خواب، رابطه وجود دارد. وقفه تنفسی و خر خر کردن که اغلب به دلیل چربی اضافی به دور گردن ایجاد می شوند تنها با کاهش وزن 5 درصدی، برطرف می شوند. به این ترتیب یکی از پاداش های کاهش وزن را می توانید بهره مند شدن از خواب بهتر برای خود در نظر بگیرید.

انسان آرام تری می شوید

همچنان که در طول مسیر کاهش وزن بر چالش ها غلبه می کنید و سبک زندگیتان تغییر می کند، مثلا غذاهای سالمتر می خورید، بیشتر تحرک بدنی دارید و اراده و انگیزه بیشتری برای یک زندگی متعادل و سالم پیدا می کنید، همه این عوامل از شما فرد آرام تر و صبورتری می سازد. به عبارتی به نوعی پختگی دست می یابید که شما را آرام و خونسرد می کند.

بهبود حافظه

جالب است بدانید در تحقیقی که به روی افراد لاغری که وزن کم کرده بودند صورت گرفت، مشخص شد حافظه آنها عملکرد بهتری پیدا کرده است. فرایند یادآوری خاطرات و رویدادهای ذهنی، زمانیکه افراد وزن بیشتری دارند با پیچیدگی بیشتری در مغزشان صورت می گیرد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

کاهش خطر ابتلا به سرطان

همانطور که سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای بلند مدت و  تغذیه ناسالم می توانند سبب  ابتلا به سرطان شوند، چاقی هم به شکل قابل توجهی افراد را در معرض ابتلا به سرطان قرار می دهد. اما خبر خوب اینجاست که با کمترین میزان کاهش وزن، شرایط به نفع شما تغییر می کند.

تجربه کمتر احساس گرسنگی

با انتخاب غذاهای سالم و حفظ وزن مناسب بدن، نیاز شما به پرخوری و اینکه احساس گرسنگی بر شما غلبه کند کاهش پیدا می کند. زیرا خوردن مواد غذایی باکیفیت که حاوی مقدار کافی فیبر و پروتئین هستند، بدن شما را سیر، قوی و سالم نگه خواهند داشت.

از نظر مالی پیش می افتید

اضافه وزن و چاقی، همیشه شما را با بیماری ها و مسایل برخاسته از آنها  درگیر نگه می دارد. رفع مسایل ناشی از چاقی موجب می شود هزینه هایی را برای این کار در نظر بگیرید. اما زمانیکه با کاهش وزن و تغذیه سالم، سبک زندگی خود را درست می کنید بسیاری از این هزینه ها را از زندگی خود حذف می کنید.

پوست و موی خوب در مزایای کاهش وزن

تقویت مو و پوست

تجربه کسانی که وزن مناسب  داشته اند و با تغذیه سالم وزن خود را حفظ کرده اند نشان می  دهد که پوست و موی آنها تقویت شده و پوست شاداب تر و موی مستحکم تری را بدست می آورند. محققان علم تغذیه هم بر این باورند که تاثیر مصرف مواد غذایی سالم و مغذی بر سلامت پوست و مو اثبات شده و افراد با رژیم های غذایی صحیح، هم لاغر می شوند هم صاحب پوست و موی مطلوب و دلخواهشان.

دوستان واقعی خود را شناسایی می کنید

زمانی که وزن شما کم می شود و سلامت خود را بازسازی می کنید دوستان واقعی شما برای این موفقیت، شما را تحسین کرده و خوشنود می شوند . آنها شما را به نادرست ترغیب  می کنند که همیشه خود را در همین مسیر نگه دارید. اما متاسفانه هستند افرادی که شما را برای خوردن غذاهای ناسالم ،سبک زندگی نادرست قبلی که ورزش نمی کردید و مشروبات الکلی استفاده می کردید و موارد مشابه که شما را به چاقی کشانده و از سلامت دورتان کرده بوده، تشویق کنند . بنابراین دوستان واقعی و روابط نادرست خود را  به راحتی خواهید شناخت.

کمتر عرق می کنید

افراد چاق نسبت به افراد لاغر بیشتر عرق کرده  و در نتیجه همواره درگیر بوی نا مطبوع عرق بدنشان هستند و این مساله ذهن آنها را درگیر کرده، نسبت به خود حس ناخوشایندی پیدا می کنند و زمان بیشتری را بایستی برای نظافت شخصی خود اختصاص دهند. زمانی که کاهش وزن صورت می گیرد دیگر نیازی نیست بطور دائم نگران عرق کردن و مسایل ناشی از آن باشید.

مردم با شما رابطه بهتری برقرار می کنند

اگرچه چندان خوشایند نیست اما امروزه تناسب اندام در دیدگاه مردم به قدری حائز اهمیت شده است که در نحوه برقراری ارتباط آنها با شما هم تاثیر می گذارد، به شکلی که هرچه خوش اندام تر باشید توجه و تحسین بیشتری دریافت می کنید. بنابراین کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، جذابیت فردی شما را تقویت می کند و در برقراری روابط، فرصت های بیشتر و بهتری خواهید داشت.

انرژی شما بالا می رود

با کم شدن وزنتان متوجه خواهید شد که سطح انرژی شما افزایش پیدا می کند . این امر نه تنها به دلیل تغذیه سالمی که برای خود تنظیم کرده اید بلکه به خاطر اینست که با کاهش وزن بدنتان انرژی کمتری برای زنده نگاه داشتن شما استفاده می کند. همچنین اکسیژن رسانی به بدن در صورت تناسب اندام، بهتر انجام می شود.

راهنمای دیگران می شوید

پس از غلبه بر چاقی به خود افتخار کنید که می توانید به دیگران راهکارهای مناسب ارائه دهید و دیگران با مشاهده موفقیت شما به سمتتان می آیند که راهنماییشان کنید تا  چگونگی پشت سر گذاشتن چالش ها را بیاموزند و هر آنچه شما را به مقصد کاهش وزن رسانده، درک کنند. به این ترتیب از مزایای کاهش وزن این است که شما فرد مهم و موثری در زندگی دیگران خواهید بود.

افزایش طول عمر

با توجه به تاثیرات مثبتی که وزن مناسب بر بدن می گذارد طوری که شما را از تعداد زیادی از بیماری ها دور می کند، روند بهبودی شما را در بیماری ها کند کرده  و حتی از بین می برد، فعالیت بدنی شما را بیشتر و راحت تر می کند، سبک زندگی شما را بهبود بخشیده و شما را همواره در مسیر تغذیه سالم نگاه می دارد، بنابراین با کمک این عوامل می توانید طول عمر بیشتر و سالم تری را تجربه کنید.

حتما مطالعه کنید:تاثیر تغذیه سالم بر روان

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *