(تاثیر تغذیه سالم بر روان) :مجموعه ای از عوامل، سلامت روان ما را تامین می کنند که ما نمی توانیم همه این عوامل را تحت کنترل خود بگیریم. اما می توانیم  با انتخاب رژیم غذایی صحیح، تغذیه خود را کنترل کرده و به سلامت روان خود کمک کنیم. با  توجه به رابطه ای که میان آنچه می خوریم و آنچه در روانمان رخ می دهد وجود دارد و تحقیقاتی که در این باره صورت گرفته، در ادامه آنچه نیاز دارید مصرف کنید تا روان سالم تری داشته باشید را به شما معرفی می کنیم :

مواد غذایی تاثیر گذار بر خلق و خو را به حد کافی دریافت کنید

(تاثیر تغذیه سالم بر روان) : کمبود برخی مواد غذایی می تواند منجر به استرس، افسردگی و تندخویی شود. مواد غذایی که به شما معرفی می کنیم به میزان کافی ترشح سروتونین را در بدن موجب می شوند که این هورمون نشاط آور است و خلق ما در نتیجه ترشح این هورمون شاد می شود. با خوردن مواد غذایی زیر سطح ترشح این هورمون را در بدن خود  به مقدار  مناسب نگه دارید:

منیزیم

منیزیم : منابع منیزیوم در خوراکی هایی مانند سبزیجات، دانه های مغزدار، موز، آووکادو و شکلات تلخ یافت می شود.

زینک : با مصرف گوشت بره، صدف خوراکی، لوبیاها و میوه های مغزدار، می توان زینک را به اندازه کافی به بدن رساند.

ویتامین 12 B

ویتامین 12 B:که در مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، جگر، لبنیات، ماهی و تخم مرغ وجود دارد.

امگا3

امگا3 موجود در خوراکی هایی مانند ماهی، تخم شربتی  و نیز ویتامین D وجود در ماهی و زرده تخم مرغ

به سلامت روده های خود اهمیت دهید

مطالعات انجام شده حاکیست که سلامت روده ها بر سلامت روان ما تاثیرگذار است. مواد غذایی چرب و شیرین تعادل را در روده ها که مرکز عفونت های جسمانی ما محسوب شده و به راحتی مستعد پرورش باکتری ها هستند مختل کرده و به این ترتیب ما را دچار افسردگی، استرس، رخوت و سستی، کاهش عملکرد شناختی، تضعیف سیستم ایمنی و آسیب به پوستمان می کنند. راه پیشگیری از این چرخه معیوب، مصرف مواد غذایی پروبیوتیک مانند  ماست و همچنین میوه و سبزیجات و پرهیز از خوردن غذاهای چرب و شیرین می باشد. گاهی اوقات هم ، روده هایمان به تجربیات احساسی ما واکنش نشان می دهند و پرکار تر یا کم کارتر می شوند.

خود را سیر نگه دارید تا افت قند خون را تجربه نکنید

دقت داشته باشید که بدنتان را برای مدت زیادی گرسنه نگه ندارید . اگر مدت زیادی غذا نخورید قند خونتان افت کرده و بدنتان سست، عصبی و کم طاقت می شود. برای اینکه همواره در خلقی متعادل باشید نیاز است مطمئن شوید که به میزان کافی مواد غذایی مانند فیبر، پروتئین و چربی به بدنتان رسیده است.

آب کافی بنوشید

چنانچه به اندازه کافی آب بنوشید، قدرت تمرکز و تفکر شما پایین می آید و  ممکن است دچار یبوست شوید که این مسائل شما را دچار کج خلقی و تند خویی می کنند. شما می توانید با نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز که یک انتخاب بی هزینه و سالم برای بدن شماست، به سلامت جسم و روان خود کمک کنید. با نوشیدن آب کافی، عملکرد بدنتان سالم می شود که خود مسبب خلق و خوی بهتر است.

پروتئین

پروتئین کافی مصرف کنید

پروتئین در بر گیرنده آمینو اسید می باشد که فرایندهای  شیمیایی مغز شما را برای تنظیم افکار  و احساساتتان تقویت می کند و نیز برای مدت زمان بیشتری به شما حس سیری می بخشد. این تاثیر گذاری ها شما را در داشتن حال خوش روانی کمک می کنند.

چربی های مفید مصرف کنید

مغزتان برای کارکرد خوبش نیاز به اسیدهای چرب نظیر امگا 3 دارد. بنابراین به جای اجتناب از خوردن تمام چربی ها، مهم است که چربی های  مفید را وارد بدن خود کنید.چربی های مفید در روغن ماهی، میوه های مغزدار، بادام ، روغن زیتون و آفتابگردان، شیر، ماست، پنیر آووکادو و تخم مرغ یافت می شوند. به این ترتیب ذهن خود را برای فعالیت هرچه بهتر و خلق احساسات مثبت تحریک می کنید.

تاثیر تغذیه سالم بر روان

چای  بنوشید

بیشتر چای ها و دمنوش های گیاهی، چای سبز و سیاه خاصیت آرام بخش دارند. با نوشیدن یک فنجان از این چای ها، استرس را از خود دور کرده و آرام و خوشنود شوید.

عسل و تاثیر تغذیه سالم بر روان

عسل

عسل بر خلاف شیرینی های دیگر به سلامت جسم و روان کمک می کند. با خوردن عسل، مغز شما در سلامت بیشتری قرار گرفته و افسردگی را از شما دور می کند . با توجه به اینکه عسل مانند شکر و سایر مواد قندی وزن شما را بالا نمی برد، بنابراین از خاصیت تقویت خلق مثبتی که ایجاد می کند استفاده کنید.

فولیک اسید

فولیک اسید در کارکرد مغز نقش مهمی دارد.کمبود فولیک اسید که درعموم مردم به ندرت اتفاق می افتد با خلق افسرده در ارتباط می باشد. غذاهایی که میزان فولیک اسید بدن ما را  در حد مطلوب نگاه می دارند خوراکی هایی مانند سبزیجات، جگر و دیگر گوشت های ارگانیک، مرغ، میوه های مغزدار و گریپ فروت می باشند.

آهن

کمبود آهن در بدن یکی از دلایل کرختی، افسردگی و کاهش میزان تمرکز و توجه در افراد می باشد.غذاهایی که می توانند به تامین آهن بدن کمک کنند شامل جگر، سبزیجات مانند بروکلی و جعفری، میوه های مغز دار، گوشت و غذاهای دریایی هستند.

اکسی توسین

ترشح هورمون اکسی توسین در بدن موجب ایجاد حس آرامش، عشق و تمایل به برقراری ارتباط های بین فردی می شود که مجموع این احساسات، به حال خوش بیشتر فردی منجر خواهند شد. با خوردن تخم مرغ، ماهی، موز، لوبیاها ، میوه های  مغزدار و سبزیجات، به ترشح این هورمون در خود کمک کنید.

اندروفین

ترشح هورمون اندروفین به کاهش درد، افزایش آرامش و خونسردی کمک کرده و استرس و افسردگی را از بین می برد. مصرف شکلات، توت فرنگی و غذاهای تند، تولید این هورمون در بدن را افزایش می دهند.

دوپامین

دوپامین هورمون تولید لذت در انسان است در حالیکه به افزایش هوشیاری و تمرکز فرد هم کمک  می کند. می توان با مصرف به اندازه مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت، ماهی، لوبیاها، شیر، تخم مرغ و عدس به تولید هرچه بیشتر این هورمون مفید برای  روان و خلق وخوی بهتر، کمک کرد.

سروتونین

سروتونین هورمونی است که تنظیم خواب و اشتهای شما را به عهده دارد و درد و استرس را کاهش می دهد.با خوردن لبنیات، شکلات و  جو به بدن خود در تولید بیشتر این هورمون کمک کنید.

علاوه بر مقاله فوق (تاثیر تغذیه سالم بر روان) مقاله تاثیرات تغذیه سالم بر بدن را حتما مطالعه کنید.

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *