رژیم غذایی نوردیک را باید همان طور که از نام آن برمی آید به شمال اروپا مربوط بدانیم. این رژیم در واقع طراحی شده تا غذاهای شمال اروپا را متحول ساخته و سلامت عمومی مردم آن مناطق را بهبود بخشد. دانشمندان تغذیه از دانشگاه کپنهاگ دانمارک به همراه یک بنیانگذار رستوران مشهور به نام Noma؛ به صورت اشتراکی روی این پروژه فعالیت کرده اند.
رژیم غذایی نوردیک که حاصل کار مشترک این دو گروه است، به عنوان یک رژیم غذایی با جنبه های سنت و فرهنگ اسکاندیناوی شناخته می شود.

رژیم غذایی نوردیک یک شیوه ی زندگی ست که به کمک آن وعده های غذایی را در آرامش کنار دوستان و اعضای خانواده ی خود میل می کنید. این برنامه غذایی با تکیه بر منابع، به حفاظت از محیط زیست نیز اهمیت زیادی می دهد.

رژیم غذایی نوردیک چیست؟

این رژیم تمرکز بر مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل دارد. به جای مصرف گوشت، به سراغ غذاهای دریایی رفته و مصرف گوشت را نیز به انواع باکیفیت و مرغوب آن، محدود می سازد. هر زمان که امکان پذیر باشد، محصولات ارگانیک نیز توصیه می شوند. در این رژیم باید از افزودنی های مواد غذایی، اجتناب کرده و به جای غذاهای آماده به سمت غذاهای خانگی روی بیاورید.

رژیم غذایی نوردیک

اگر به دنبال یک نسخه ی دقیق از رژیم غذایی نوردیک هستید؛ باید به سراغ کتاب The Nordic Way بروید.

غذاهای دارای گلیسمی پایین تر، افزایش قند خون را به تعویق می اندازد. همین طور غذاهای غنی از پروتئین، از احساس گرسنگی در فرد جلوگیری خواهند کرد. با توجه به چیزی که در این کتاب آورده شده است؛ شما می توانید با ایجاد تعادل در مواد مغذی دریافتی خود، از افزایش وزن جلوگیری کرده و التهابات در بدن خود را کاهش دهید. همین طور کاستن از ریسک ابتلا به دیابت، کار چندان سختی نخواهد بود.

گوشت گوزن شمالی، ماست ایسلندی، کلزا، انگور، شاه ماهی و … تنها نمونه هایی از غذاهای رایج دانمارکی هستند که این رژیم در خود جای داده است. اما هر کسی می تواند به این رژیم وارد شود، زیرا مبنای اصلی آن بر پایه ی غذاهای محلی هر منطقه مخصوص به خود آن، گذاشته شده است و دلیلی ندارد که شما از قاره ی آسیا به اصول غذایی مردم در اروپای شمالی، پایبند باشید.

در حقیقت در این رژیم غذایی می خواهیم شکل تغذیه نادرست امروزی را کنار گذاشته و به غذاهای سنتی و اصیل خود بازگردیم. این چیزی ست که در رژیم نوردیک دنبال می شود؛ خواه شما در شرق آسیا باشید و یا در دورترین نقطه شمال کانادا به سر برید.

رژیم غذایی نوردیک

رتبه رژیم غذایی نوردیک در رده بندی U.S. News

رژیم غذایی نوردیک در رده بندی U.S. News و در میان 41 رژیم غذایی دیگر، به رتبه ی 9 دسته یافته است. دیگر رتبه های آن را در زیر مشاهده می کنید:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 9
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 26
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 15
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 6
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 33
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 13
در میان بهترین رژیم های غذایی گیاهی: رتبه 3
در میان بهترین رژیم های غذایی با دستور العمل ساده: رتبه 19

رژیم غذایی نوردیک چگونه عمل می کند؟

اگر چه در این رژیم به شمارش کالری های دریافتی روزانه پایبند نیستیم، اما باید نرخ کربوهیدارت به پروتئین را در وعده های غذایی خود در نظر داشته باشید. نرخ ایده آل کربوهیدرات به پروتئین؛ 2 به 1 (گرم) می باشد.

در مصرف کربوهیدرات به سراغ غذاهایی با سطح گلیسمی پایین بروید. بیشتر میوه ها و سبزیجات (به غیر از سیب زمینی) دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند. همین طور سطح گلیسمی در سایر مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند محصولات لبنی، غلات، نان، ماکارونی، لوبیا و حبوبات متفاوت است.

نان چاودار یک دانه کامل در رژیم غذایی نوردیک است و مصرف آن توصیه می شود. توجه داشته باشید که تمام نان ها دارای سطح گلیسمی یکسان نیستند: نان ترش دارای کمترین سطح گلیسمی بوده و این در حالی ست که نان سفید مقدار بیشتری از آن را داراست.

رژیم غذایی نوردیک

برای استفاده از محصولات لبنی، به سراغ انواع کم چرب آن بروید. برای میان وعده های خود نیز به سراغ تست سبزیجات، شکلات تلخ، میوه و آجیل بروید. تا جایی که امکان دارد غذا را در منزل تهیه کرده و از انواع غذاهای آماده و فرآوری شده؛ اجتناب کنید. همچنین بطری آب خود را هرگز فراموش نکرده و همراه با هر وعده ی غذایی آب بنوشید.

هزینه رژیم نوردیک

با توجه به تاکیدی که این رژیم بر غذاهای ارگانیک دارد، می توانیم رژیم غذایی نوردیک را یک رژیم گران قیمت بدانیم. به علاوه خرید دائمی از محصولات دریایی تازه نیز به نوعی هزینه بردار خواهد بود.

آیا رژیم غذایی نوردیک به کاهش وزن منجر می شود؟

احتمالا با رعایت رژیم غذایی نوردیک، وزن خود را به شکل پایدار و آرام کاهش خواهید داد. در سال 2010 میلادی، مجله پزشکی نیوانگلند مطالعه ای روی این رژیم و ارتباط آن با چاقی و ژن ها انجام داد. حدود 550 بزرگسال از هشت کشور اروپایی که قبلا به کمک رژیم های غذایی کم کالری و خوراکی های کاهش وزن، از دست دادن وزن را تجربه کرده بودند، به رژیم نوردیک متصل شدند.

محققان نتیجه گرفتند که افزایش متوسط در میزان پروتئین دریافتی و کاهش در شاخص گلیسمی؛ موجب بهبود کاهش وزن و حفظ پایداری آن می شود.

یک مطالعه دیگر در سال 2016 توسط مجله تحقیقات Proteome انجام شده و در آن رژیم نوردیک با یک رژیم معمولی دانمارکی (که دارای مقادیر بیشتری مصرف گوشت و غذاهای فرآوری شده بود) مقایسه گردید. شرکت کنندگان در این تحقیق برای مدت 26 هفته، مورد مطالعه قرار گرفتند. نتیجه حاکی از آن بود که افراد وابسته به رژیم غذایی نوردیک، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

همچنین مطالعه ای که روی زنان باردار صورت گرفت، ثابت کرد که آن هایی که این رژیم را در دوران بارداری خود داشته و تا 8 سال پس از زایمان نیز ادامه دادند؛ با افزایش وزن کمتری مواجه گشتند.

رژیم غذایی نوردیک

دنبال کردن رژیم غذایی نوردیک تا چه اندازه آسان است؟

دنبال کردن رژیم غذایی نوردیک چندان راحت نیست. شما باید مرتب میوه و سبزیجات را شسته و همیشه در حال خرید کردن محصولات تازه باشید. برای رستوران گردی مطابق با این رژیم، باید رستوران هایی را انتخاب کنید که غذاهای بر پایه محصولات گیاهی و ارگانیک داشته باشند.

رعایت کردن این رژیم زمان بر بوده و باید فرصت کافی برای آماده کردن بشقاب های غذایی خود داشته باشید. با توجه به میزان پروتئین کافی در این رژیم غذایی، از احساس گرسنگی نجات پیدا کرده و سیری کافی پس از هر وعده غذایی خواهید داشت.

طعم نیز در وعده های غذایی این رژیم اهمیت دارد و لازم است که بشقاب های خوشمزه و خوش طعمی فراهم سازید.

میزان ورزش لازم

رژیم غذایی نوردیک شامل دستور العمل های کلی ورزشی نیست. اما حداقل 30 دقیقه فعالیت جسمی در روز، می تواند به سلامت بدن شما و تاثیر افزون تر این رژیم کمک نماید.

منبع: usnews

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *