پیروان رژیم غذایی راه حل جرقه ای بر این باورند که این رژیم با استفاده از مواد مغذی و کاهش کالری دریافتی، موجب افزایش متابولیسم شده و به کاهش وزن منجر می شود.

بر اساس این طرح، دو هفته رژیم غذایی و ورزش ساختار یافته، شما را در مسیر کاهش وزن سریع و سلامت بهبود یافته قرار خواهد داد. به واقع بدیهی ست که تغذیه سالم و کاهش وزن، در ارتباط مستقیم با هم باشند.

رده بندی کالری ها در این رژیم غذایی با 1500 کالری، به 45 تا 65 درصد کربوهیدرات، 20 تا 35 درصد چربی و 16 تا 35 درصد پروتئین تکمیل می شود. برنامه های غذایی نیز عبارتند از صبحانه، ناهار، شام و میان وعده ها!

این وعده های غذایی را “جایگزین های جرقه ای” نامیده و در برابر وعده های غذایی معمول و احتمالا مضر قرار می گیرند. به عنوان مثال به جای این که یک وعده غذا شامل چیپس سیب زمینی سرخ شده میل کنید؛ به سراغ 12 بادام می روید. به این شکل هم در دریافت کالری صرفه جویی کرده و هم غذایی بارها سالم تر میل می کنید.

رژیم غذایی راه حل جرقه ای

رتبه رژیم غذایی راه حل جرقه ای در رده بندی U.S. News

رژیم غذایی راه حل جرقه ای، در میان 41 رژیم غذایی شرکت کننده در رده بندی U.S. News، رتبه ی کلی 15 را به دست آورده است. سایر رده بندی های این رژیم را در زیر دنبال می کنیم:

در میان رژیم های غذایی: رتبه 15
در میان رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 23
در میان رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 33
در میان رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 11
در میان رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 18
در میان رژیم های غذایی حفظ سلامت قلب: رتبه 26
در میان ساده ترین رژیم های غذایی: رتبه 19

رژیم غذایی راه حل جرقه ای چطور عمل می کند؟

افرادی که قصد دنبال کردن رژیم غذایی راه حل جرقه ای را دارند، باید این رژیم را در بار اول با یک دستور العمل دو هفته ای آغاز کنند. شما می توانید با دنبال کردن این دستور العمل ها و دانلود کردن اپلیکیشن محاسبه کالری آن، وضعیت تغذیه خود را تحت نظر داشته باشید. در اینجا به نکاتی جهت وارد شدن به این رژیم غذایی، پرداخته شده است:

– جایگزین کردن کینوآ به جای برنج قهوه ای
– صبحانه شامل جو دو سر سنتی به جای غلات سرد
– استفاده از ماست یونانی به جای خمیر ترش در هنگام پخت و پز
– استفاده از گل کلم یا اسفناج به جای کاهو
– استفاده از سیب زمینی شیرین به جای سیب زمینی سفید، به منظور دریافت ویتامین ها و کاهش قند خون
– دو تا سه وعده میوه ی تازه یا یخ زده
– مصرف روزانه سه یا چهار بار سبزیجات خام یا پخته شده
– مصرف پنج یا شش وعده دانه غلات کامل و سبزیجات نشاسته ای
– مصرف پروتئین های کم چرب حیوانی یا پروتئین های گیاهی
– مصرف دو بار در روز از لبنیات ترجیحا کم چرب و یا مشتقات آن ها

به خاطر داشته باشید که ورزش کردن نیز نقش مهمی در رژیم راه حل جرقه ای، ایفا می کند. به واقع در کتاب دستور العمل های این رژیم، برنامه ورزشی دو هفته نیز ارائه شده است. تقریبا 40 صفحه از این کتاب به برنامه تناسب اندام اختصاص داده شده است. همین طور شما می توانید در این مدت از مربی ورزشی نیز بهره مند شده و تمرینات را به شکل هدفمندتری دنبال کنید.

در صورتی که دو هفته از این رژیم را با موفقیت به پایان برسانید، می توانید وارد هفته های سوم و چهارم نیز شوید. (البته اصل دستورالعمل ها برای 14 روز ابتدایی ارائه شده اند.)

رژیم غذایی راه حل جرقه ای

هزینه راه حل جرقه ای چقدر است؟

با توجه به مواد شکل دهنده در رژیم غذایی راه حل جرقه ای، این رژیم نباید آن قدرها گران قیمت و پرهزینه باشد. به علاوه شما امکان خرید محصولات مورد نیاز خود را طبق لیست ارائه شده در کتاب راهنما، به صورت هفتگی خواهید داشت.

آیا رژیم غذایی راه حل جرقه ای به کاهش وزن منجر می شود؟

رژیم غذایی جرقه ای به احتمال زیاد به کاهش وزن منجر خواهد شد. در صورتی که دستور العمل های رژیم را به خوبی رعایت کرده و به طرح آن پایبند باشید، با دریافت 1500 کالری در روز؛ کاهش وزن را تجربه خواهید کرد.

با این حال مطالعاتی که در سال 2009 میلادی صورت گرفت، ثابت کرد که کاهش وزن در افرادی که این رژیم را با ورزش های مناسب همراه کرده بودند، به مراتب جدی تر شکل می گیرد.

در سال 2012 میلادی نیز مطالعه ای در خصوص مداخلات کاهش وزن در بانوان دارای اضافه وزن و آن هایی که اضافه وزن پس از یائسگی داشتند، انجام شده و در مجله ی Obesity به چاپ رسید.

یک گروه با کنترل روی شیوه زندگی فعلی خود ادامه داده و گروه دوم رژیم کم چربی را دنبال کردند. گروه سوم نیز یک برنامه تمرینی ورزشی را آغاز کرده و گروه چهارم ورزشی و رژیم را به صورت توأم دنبال نمودند.

پس از یک سال؛ افراد با دنبال کردن رژیم غذایی به طور متوسط 16 پوند کاهش وزن داشتند. آن هایی که ورزش را دنبال می کردند، به طور متوسط 4 و 2/1 پوند وزن از دست دادند. همین طور گروهی که رژیم غذایی و ورزش را به طور ترکیبی داشتند، به طور متوسط 20 پوند کاهش وزن را تجربه کردند.

رژیم غذایی راه حل جرقه ای

میزان سهولت دنبال کردن رژیم غذایی راه حل جرقه ای چه اندازه است؟

رژیم غذایی راه حل جرقه ای احتمالا برای افرادی که از برنامه ریزی دقیق آن بهره مند می شوند، به مراتب راحت تر خواهد بود. اما اگر مطابق دستور العمل رفتار نکنید، انجام این رژیم سخت خواهد بود.

با دنبال کردن این رژیم، مجبور خواهید شد که در هفته های اول از غذا خوردن در رستوران ها، صرف نظر کنید. همین طور اگر اهل ورزش کردن نباشید، احتمالا با تمرینات ورزشی آن کمی ناسازگاری خواهید داشت.

بهتر است در هفته های اول، غذاهای خود را درست مطابق دستور العمل های آورده شده در کتاب راهنمای رژیم غذایی راه حل جرقه ای، آماده سازید. اما پس از گذشت چندین هفته، می توانید از سلیقه خود (البته طبق اصول رژیم) بهره مند شده و بشقاب های غذایی تازه ای، آماده سازید.

با توجه به دستور العمل های از پیش داده شده، امکان این را خواهید داشت تا غذاهای روز بعد خود را نیز آماده سازی کرده و در زمان بندی جلو باشید.

رژیم غذایی راه حل جرقه ای

همین طور با دانلود و نصب برنامه محاسبه کالری، نیازی به محاسبه دستی کالری ها نخواهید داشت؛ بلکه می توانید از این برنامه برای محاسبه کالری های دریافتی خود؛ بهره مند شوید.

حین اجرای این رژیم، نباید مشکلی با احساس سیری کامل داشته باشید. به واقع متخصصان تغذیه توصیه می کنند که رضایت شما از احساس سیری، تامین شده و مشکلی از این جهت نداشته باشید.

در حالی که شما کالری کمتری نسبت به شرایط معمولی دریافت می کنید، اما برنامه های تغذیه ای، کمک می کنند تا احساس سیری داشته باشید. به ویژه میزان فیبر وارد شده به بدن، به احساس سیری تان کمک خواهد کرد.

طعم غذاها نیز بستگی به خودتان دارد که چطور آن ها را در ترکیب با هم به مزه ای خوشایند، تبدیل سازید.

رژیم غذایی راه حل جرقه ای

میزان ورزش لازم

ورزش کردن، کلید موفقیت در این رژیم غذایی است. همان طور که گفتیم 40 صفحه در کتاب راهنمای این رژیم، به تمرینات ورزشی لازم، اختصاص داده شده است. برای داشتن بهره وری حداکثری در این رژیم غذایی، لازم است که تمرینات ورزشی را درست مطابق دستور العمل، دنبال سازید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *