اگر می خواهید لبخندی زیبا داشته باشید و هرگاه صحبت می کنید چشم ها به درخشش دندان هایتان خیره شود، باید برنامه ای فراتر از مسواک زدن منظم داشته باشید. در این مقاله نکاتی درباره بهداشت و سلامت دهان و دندان به شما ارائه می دهیم تا با به کارگیری آن ها بتوانید همواره بدرخشید.

 

هرآنچه باید از بهداشت و سلامت دهان و دندان بدانید

 

دندان ها به خودی خود و بدون رعایت بهداشت فردی، سالم نخواهند بود

 

سلامت دهان و دندان

 

بسیاری از افراد برای مراجعه به دندان پزشک تردید دارند زیرا آن ها از گفته ها و تشخیص پزشک می ترسند و علاقه ای به شنیدن تعداد دندان های خراب و پوسیده درون دهانشان ندارند. همچنین برخی دیگر از افراد توانایی پرداخت هزینه های بالا و سرسام آور دندان پزشکی را ندارند و به همین دلیل مدت ها درد و ناراحتی های شدید دندان را تحمل می کنند و با مصرف قرص های مسکن، روزگار را می گذرانند.

اما هرچه از خرابی و پوسیدگی دندان ها بگذرد، اوضاع بدتر خواهد شد و شاید ضرورتی برای جراحی های دندان یا کشیدن دندان پیش بیاید. بنابراین بهتر است در زمان احساس درد اولیه، به پزشک مراجعه کنید.

 

مسواک زدن را به دندان ها محدود نکنید

 

سلامت دهان و دندان

 

بهداشت دهان و دندان تنها مختص دندان ها نیست. بسیاری از عفونت های داخل دهان، ناشی از لثه، زبان و… است. میکروب های زبان و لثه می تواند در طولانی مدت به روی سلامت دندان ها نیز تاثیر بگذارد. پس ضروری ست زبان خود را مسواک بزنید و در هر نوبت، محیط دهان را با دهان شویه حاوی مواد ضدعفونی کننده، شستشو کنید تا از عفونت های احتمالی پیشگیری کنید.

همچنین استفاده از نخ دندان برای از بین بردن میکروب های میان دندان ها، کاری ضروری می باشد.

 

سلامت دهان تنها محدود به سلامت دندان ها نیست

 

سلامت دهان و دندان

 

عدم سلامت دهان و دندان می تواند مشکلات عمیق و ریشه ای ایجاد کند. مطالعات جدید از ارتباط سلامت دهان و دندان با سلامت عمومی بدن به ویژه لثه ها و حتی بیماری های قلبی عروقی، دیابت و آلزایمر خبر میدهد.

در صورتی که به سلامت دهان و دندان بی اهمیت باشید، خطر رخ دادن این مشکلات را در بدن خود افزایش می دهید. باید بدانید که ارتباط تنگاتنگی میان سلامت دندان ها و سلامت سیستماتیک بدن وجود دارد.

 

شاید نیاز باشد دفعات چک آپ دهان و دندان را بیشتر کنید

 

سلامت دهان و دندان

 

بیشتر افراد حداکثر 2 بار در سال برای چک آب و بررسی سلامت دهان و دندان خود به پزشک مراجعه  می کنند. اما اگر جنس دندان های شما از کیفیت مطلوب برخوردار نیست و یا درد و ناراحتی در دهان خود احساس می کنید، بهتر است دوره های بازدید و مراجعه به پزشک را بیشتر کنید. این عمل از احتمال جراحی های دندان و هزینه های بیشتر جلوگیری می کند.

همچنین اگر شما داروی خاصی مصرف می کنید، باید بدانید که برخی از داروها به روی دندان ها تاثیر می گذارند. پس بهتر است تعداد چک های دهان و دندان را بیشتر از 2 بار در سال قرار دهید.

 

تنها شیرینی جات دشمن سلامت دهان و دندان نیستند

 

سلامت دهان و دندان

 

حتما شنیده اید که قند و شکر تا چه میزان به سلامت دهان و دندان ها تاثیر مخرب می گذارد. اما این مسئله تنها به شکر ختم نمی شود. مصرف نان، سیب زمینی، میوه ها، ماکارونی و… می تواند موجب شود که سلامت دندان های شما تحت تاثیر قرار گیرد.

 

پس از مسواک زدن، شستشو را با آب تمام نکنید

 

سلامت دهان و دندان

 

خمیر دندان حاوی مقادیر کمی فلوراید می باشد. وقتی شما پس از مسواک زدن با خمیر دندان، دهان خود را با آب شستشو می دهید، همان مقدار کم را نیز از بین خواهید برد. بهتر است پس از هر نوبت مسواک زدن، دهان خود را با یک دهان شویه بشویید تا اثر فلوراید در دهان شما باقی بماند.

 

به عادت های غذایی خود بیشتر دقت کنید

 

سلامت دهان و دندان

 

ممکن است برای سلامت بدن یا کاهش وزن، به خوردن قند طبیعی رو آورده باشید و تصور کنید که خوردن میوه یا آب میوه های طبیعی اثر مخربی به روی دندان های شما باقی نمی گذارد.

اما گفتنی ست که قند موجود در میوه ها نیز می تواند سلامت دهان و دندان شما را تهدید کند. بهتر است پس از مصرف این دسته از مواد غذایی، دهان و دندان خود را شستشو دهید.

 

نوشیدنی های بدون قند نیز سلامت دهان و دندان شما را به خطر می اندازد

 

سلامت دهان و دندان

 

افرادی که سعی در کاهش وزن و لاغری دارند، اغلب نوشیدنی های بدون قند را جایگزین نوشابه و… می کنند. اگر این تصور درست باشد که این نوشیدنی ها به کاهش وزن شما کمک می کند، اما باید بدانید هیچ تاثیر مفیدی به روی سلامت دندان های شما نخواهد گذاشت. اگرچه این نوشیدنی ها حاوی قند نیستند، اما اسید کربنیک موجود در آنها سلامت دهان و دندان شما را به خطر می اندازد و موجب تحلیل رفتن مینای دندان ها می شود.

 

خوردن و نوشیدن قبل از خواب یا نیمه شب، عادتی اشتباه و مخرب سلامت دندان ها

 

سلامت دهان و دندان

 

دندانپزشکان توصیه می کنند حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رفت خواب، از خوردن یا نوشیدن (به جز آب) اجتناب کنید.

اگر عادت کرده اید پیش از خواب برای داشتن خوابی آرام و کاهش استرس، چیزی بنوشید و یا بخورید، بهتر است این روند را ترک بگویید. زیرا در طول شب و به هنگام خواب، بهترین زمان برای محافظت از دندان ها می باشد. و غدد درون دهان بزاق زیادی را ترشح می کند. در صورتی که مواد غذایی درون دهان شما باقی مانده باشد، موجب تخریب دو چندان خواهد شد و سلامت دهان و دندان شما را به خطر می اندازد.

 

حتی وقتی دردی احساس نمی کنید ممکن است مشکلی وجود داشته باشد

 

سلامت دهان و دندان

 

وقتی شما احساس درد را تجربه می کنید، در صدد برطرف کردن آن قدمی برمیدارید. به خصوص وقتی درد شدت داشته باشد. اما بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان ابتدا با دردهای سطحی همراه بوده که به اشتباه تشخیص داده نشده و نیز از طرف فرد جدی گرفته نمی شوند.

همچنین بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان هیچ نشانه ای ندارند. اغلب افراد معتقند وقتی چیزی آن ها را اذیت نمی کند نیازی به مراجعه به پزشک ندارند.

اما توصیه دندانپزشکان این است حتی اگر درد و مشکلی در دهان و دندان خود احساس نمی کنید، برای انجام چک آپ های دوره ای به پزشک مراجعه کنید.

 

لبخند شما مهم تر از هر چیز دیگر است، برای آن سرمایه گذاری کنید

 

سلامت دهان و دندان

 

مراجعه به دندانپزشک به سلامت دهان و دندان محدود نمی شود. و بسیاری از موارد درمانی برای زیباتر کردن لبخند شما است. البته شاید بسیاری از این موارد خارج از بیمه باشد و هزینه های زیادی را برای شما رقم بزند. اما بدانید که سرمایه گذاری روی لبخندتان، یک سرمایه گذاری درست و به جا است.

زیبا بودن لبخند شما می تواند به افزایش اعتماد به نفستان کمک کند. این چیزی ست که برای شخصیت شما ضروری ست. پس علاوه بر سلامت دندان ها، به زیبایی آن ها نیز رسیدگی کنید.

 

سلامت دهان و دندان

 

زیبایی، درخشش و مرتب بودن دندان ها اولین چیزی ست که در ملاقات با افراد دیده می شود. اگر لبخندی زیبا و دندان هایی درخشان و مرتب داشته باشید، دیگران از معاشرت با شما لذت خواهند برد. همچنین برای بدست آوردن کار و موقعیت شغلی، امتیاز بیشتری دارید. و به طور کلی در روابط فردی و اجتماعی خود موفق تر خواهید بود. پس سلامت و زیبایی دندان ها موردی ست که سرمایه گذاری در آن ارزشمند و ضروری تلقی می شود.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *