با توجه به این که در فصل انار قرار داریم، بسیاری از خانم های خانه دار برای تهیه رب انار خانگی اقدام می کنند. اگر چه در بازار رب انار صنعتی به وفور یافت می شود و برندهای تولید محصولات غذایی متنوعی، این رب خوشمزه را عرضه می کنند؛ اما تهیه رب انار خانگی لذت دیگری دارد.

شما می توانید بسته به سلیقه ی خود رب انار را به شکل ترش یا شیرین و حتی چیزی میان این دو یعنی ملس درست نمایید.
رب انار همان طور که از اسم آن کاملا مشخص است، از دانه های انار تهیه می شود.

شما برای این که رب اناری خوشرنگ وغلیظ داشته باشید، باید در انتخاب انار دقت کرده و انارهای رسیده و کاملا قرمز را برای تهیه رب انار برگزینید.

 

روش تهیه رب انار در منزل
روش تهیه رب انار در منزل

 

البته با انارهای کمرنگ تر یا انارهای دانه سفید نیز می توان رب انار تهیه کرد که طبیعتا رنگ روشن تر و طعمی متمایل به گسی دارد.
در زیر به روش تهیه رب انار خانگی برای آن دسته از دوستانی که مایل به درست کردن این چاشنی خوشمزه در منزل هستند، می پردازیم.

برای تهیه رب انار به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای تهیه رب انار به مقدار لازم انار باید تهیه کنید. شما ممکن است یک شیشه یک کیلویی رب انار بخواهید. در این صورت چیزی در حدود 5 کیلو انار متوسط کافی خواهد بود.

به یک قابلمه ی بزرگ، کفیگر هم زن چوبی، مقداری نمک و سبد بزرگ نیز نیاز داریم.

اگر ترجیح بدهید که از همان ابتدا آب انار را از دانه های آن گرفته و با آب انار رب را تهیه کنید، نیاز به یک آب انارگیر نیز داریم. در غیر اینصورت احتیاجی به آن نخواهد بود.

 

روش تهیه رب انار در منزل
روش تهیه رب انار در منزل

 

مراحل تهیه رب انار خانگی

برای تهیه رب انار خانگی پیش از هرچیزی انارها را با دقت بشویید. سپس هر انار را از وسط به دو نیم کرده و با قاشق روی پست آن ها بکوبید تا دانه های انار درون کاسه ای که قرار داده اید، بریزند.

 

روش تهیه رب انار در منزل
روش تهیه رب انار در منزل

 

نکته: توجه داشته باشید که اگر قسمتی از انار خراب باشد، با جدا کردن آن بخش باقی انار قابل استفاده نیست و شما باید کل چنین اناری را دور بیندازید.

حتما بخوانید: خواص لبو و طرز تهیه ی آن

پس از این که دانه های انارها جدا شدند، آن ها را داخل یک قابلمه ی بزرگ (به تناسب میزان دانه ها) ریخته و آب به اندازه ای اضافه کنید که به قدر یک بند انگشت روی دانه ها را بگیرد.

این قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا دانه های انار در آب جوشیده و به خوبی نرم شده و آب آن ها جدا شود.

اکنون سبد استیل را روی یک ظرف پیرکس، استیل و یا هر کاسه ی بزرگ غیرپلاستیکی قرار دهید و محتویات قابلمه را که شامل آب انار و دانه های باقی مانده از آن است، داخل سبد خالی کنید. کمی زمان بدهید تا آب انار از منافذ ریز آبکش عبور کرده و داخل ظرف زیرین برود.

شما می توانید با یک قاشق مرتبا روی دانه های انار فشار وارد آورده و به روند خروج آب انار کمک کنید.

تذکر: همان طور که تاکید کردیم حتما برای ریختن هر مایع داغ باید از ظروف غیرپلاستیکی استفاده نمایید. به این دلیل که تماس مواد داغ با ظروف پلاستیکی موجب خروج مواد مضر و سرطان زا از بدنه ی آن ها می شود.

 

روش تهیه رب انار در منزل
روش تهیه رب انار در منزل

 

پس از این که به طور کامل آب انار را از دانه های آن خارج کردید، آن را دوباره داخل قابلمه ریخته و روی حرارت بازگردانید. اکنون کار اصلی شما آغاز می شود. باید مرتبا آب انار در حال جوشیدن را هم بزنید و اجازه ندهید که سرریز شود.

اگر در این حالت کف روی آب انار جمع شد، (مانند کفی که موقع جوشاندن برنج می بینیم) بهتر است که این کف را جمع کرده و از قابلمه خارج نمایید.

شما زمانی نزدیک به 6 تا 7 ساعت (بسته به کیفیت و نوع انار) زمان احتیاج دارید، تا آب انار در حال جوشیدن به رب تبدیل شود. در این زمان به مایع غلیظی دست می یابید که می تواند در حین قل زدن با حباب های بزرگ به بیرون از قابلمه پرتاب شود.

با یک قاشق غلظت آن را تست کنید و اگر به حد کافی غلیظ شده بود، شعله را خاموش کرده و مقداری نمک بسته به میزان رب، به آن بیفزایید و خوب هم بزنید.

پس از این که رب انار خانگی خنک شد، آن را داخل ظرف های مورد نظرتان که باید کاملا خشک و دارای درب های محکم باشند، ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید از همان ابتدا به وسیله ی دستگاه آب انارگیری، آب انارها را از دانه های آن ها جدا کنید ولی به این شکل احتمالا دیرتر به غلظت لازم رسیده و رب کمتری نیز به دست می آورید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *