در میان ما ایرانی ها رسم است که هر سال قبل از سال جدید و عید نوروز، خانه تکانی می کنیم. و فرش ها را که جز مهم ترین وسایل خانه هستند برای شستشو به شرکت های قالی شویی می سپاریم. اما علاوه بر این که این کار ممکن است زمان گیر باشد و هزینه های بالایی نیز داشته باشد، گاهی وقت ها در طول سال هم ممکن است فرش های ما بر اثر ریختن مواد غذایی و نوشیدنی ها یا اسباب بازی های رنگی کودکان مان کثیف شود و احتیاج به شستشو پیدا کند. و از آنجایی که شستشوی بیش از اندازه فرش ها ممکن است به آن ها آسیب بزند، بهتر است راهی دیگر نیز برای تمیز کردن فرش ها بیابیم.

نگران نباشید، ما در این مطلب راه حل های خانگی تمیز کردن فرش ها را که می تواند راهی برای صرفه جویی در زمان و هزینه های شما باشد، ارائه می کنیم.

تمیز کردن فرش های ماشینی با روش های خانگی

تمیز کردن فرش با پودر خشک تمیزکننده (برای هر نوع آلودگی و کثیفی)

اگر شما کودکان خیلی کوچک در خانه دارید، و یا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید. این طبیعی است که فرش های شما گاهی بو نامطبوع بگیرند. با این حال شوینده های فرش شیمیایی ممکن است برای کودکان و حیوانات مناسب نباشند. مواد شیمیایی را کنار بگذارید، و با پودر خشک تمیز کننده فرش خانگی، فرش های مورد علاقه خود مثل روز اول تمیز کنید.

جوش شیرین ضدعفونی کننده است و بو های نامطبوع را به خود جذب می کند. ترکیب آن با روغن هایی مثل روغن لیمو و درخت چای، عطر تمیزی و پاکی را به ارمغان می آورد.

مواد و وسایل لازم:

 • جوش شیرین 2 پیمانه
 • نشاسته ذرت ½ پیمانه
 • پودر صابون 1 قاشق غذا خوری (اختیاری)
 • روغن لیمو 30 قطره
 • روغن درخت چای 30 قطره
 • جارو برقی

مرحله اول:

جوش شیرین را درون ظرفی ریخته، نشاسته ذرت و پودر صابون (در صورت تمایل) را به آن اضافه می کنیم. اضافه کردن نشاسته ذرت به از بین بردن چربی ها کمک می کند. و پودر صابون روی لکه ها کار می کند.

مرحله دوم:

30 قطره روغن لیمو و درخت چای را به مخلوط اضافه می کنیم. روغن لیمو همراه با عطر پاکی و انرژی دهنده خود، چربی ها را از بین می برد. و روغن درخت چای یک ترکیب ضد باکتری قوی می باشد.

نکته:

اگر این عطر ها را نمی پسندید، می توانید آن ها را با روغن های دیگر مثل روغن پرتقال، رزماری، اسطوخدوس یا نعنا جایگزین کنید.

مرحله سوم:

در این مرحله تمام مواد را با هم ترکیب می کنیم، تا زمانی که فرم پودری و مرطوب به خود بگیرد، و تمام اجزای آن کاملا در هم ترکیب شوند. سپس اجازه می دهیم تا مخلوط به مدت 2 تا 4 ساعت خشک شود، تا عطر روغن ها کاملا در پودر ها نفوذ کند، این کار باعث می شود که از خیس شدن فرش جلوگیری شود.

مرحله چهارم:

مخلوط خشک شده جوش شیرین را درون ظرفی شبیه نمکدان با سوراخ های بزرگ تر بریزید. می توانید این ظرف را خودتان نیز بسازید. به این ترتیب که مواد را در یک بطری ریخته و با یک کاغذ یا مقوا برای آن در سوراخ دار درست کنید.

مرحله پنجم:

پودر را آزادانه و به آرامی روی فرش یا قالیچه خود بپاشید. با یک فرچه به آرامی ترکیب را روی تمام نقاط فرش مخصوصا جاهایی که لکه دارند پخش کنید. اجازه دهید مخلوط حداقل به مدت یک ساعت روی فرش بماند. این زمان هرچقدر بیشتر باشد بهتر است. بنابراین برای تمیز کردن فرش در صورت امکان این کار را شب انجام داده و اجازه دهید تا صبح بماند.

نکته:

قبل از استفاده از این مخلوط بر روی تمام فرش، آن را در قسمت کوچکی از فرش که در دید نیست، امتحان کنید.

در انتها فرش ها را به آرامی جارو برقی بکشید. و از فرش های تمیز، تازه و خوش بو خود لذت ببرید.

تمیز کردن فرش
تمیز کردن فرش

تمیز کردن فرش با تمیزکننده لکه های قهوه ای

بدترین اتفاقی که می تواند برای فرش های شما بیافتد، زمانی است که بچه ها با کفش های کثیف وارد خانه می شوند، یا شکلات و خوراکی های خود را روی فرش می ریزند، یا زمانی که آب میوه های قرمز یا رنگی روی فرش لکه های تیره ایجاد می شود. شاید شما برای تمیز کردن فرش ها با آب و صابون فراوان به جان آن ها بیافتید و با تمام قدرت خود سعی کنید لکه ها را از بین ببرید، که البته این بدترین کار ممکن است. زیرا که می تواند آسیب های جدی به نقش و رنگ و تار و پود فرش وارد کند.

خوشبختانه در مقابله با لکه های فرش لازم نیست خیلی سخت بگیریم، و یا از مواد شیمیایی زیاد استفاده کنیم.  شما فقط به چیزی قوی تر از یک تمیزکننده فرش معمولی یا ضدعفونی کننده ها نیاز دارید. فقط یک ترکیب از مواد اساسی با یک روش تمیز کاری ساده می تواند کارساز باشد. برای تمیز کردن فرش از لکه ها، ابتدا فرش را با قدرت بالای جارو برقی کاملا تمیز کنید، تا کثیفی روی فرش کاملا از تار و پود آن بیرون کشیده شود. و سپس مراحلی که در ادامه می آید را دنبال کنید.

مواد و وسایل لازم:

 • حوله کاغذی یا حوله های خشک و تمیز، تعدادی
 • مایع ظرفشویی 1/8 قاشق چای خوری
 • آب 2 پیمانه
 • آب اکسیژنه 3%
 • جوش شیرین

مرحله اول:

قبل از تمیز کردن فرش، لکه ها را خیس کنید. سپس حوله کاغذی یا حوله خشک را روی فرش فشار دهید. و یک وسیله سنگین را روی حوله بگذارید، تا فشار بیشتری ایجاد کند. تحت هیچ شرایطی فرش را نسایید. زیرا ساییدن زیاد پوشش محافظ روی تار های فرش را از بین می برد و به طور بالقوه به فرش آسیب می زند یا رنگ آن را از بین می برد.

نکته:

اگر لکه روی سطح رویی فرش ایجاد شده، ابتدا آن را با جوش شیرین می پوشانیم، و اجازه می دهیم به اندازه کافی بماند تا کاملا خشک شود. بعد از این که خشک شد، جوش شیرین را با دقت زیاد و به وسیله یک حوله از روی فرش پاک می کنیم، و یا از جارو برقی برای برداشتن جوش شیرین استفاده می کنیم. و سپس به برطرف کردن لکه  ها می پردازیم.

مرحله دوم:

برای از بین بردن اکثر لکه ها و تمیز کردن فرش، شما فقط به یک محلول تمیزکننده رقیق شده احتیاج دارید. 1/8 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را به 2 پیمانه آب اضافه کنید. هرگز از صابون استفاده نکنید. لکه هایی که پایه گیاهی دارند مثل قهوه، چای، آب میوه ها و حتی کچاپ و شکلات، با استفاده از پودر صابون روی فرش ماندگار می شوند.

حال با یک اسفنج، به آرامی و با دقت شروع به تمیز کردن لکه می کنیم. فراموش نکنید که آغشته کردن فرش به آب، ممکن است باعث کپک زدگی آن شود. پس دوباره با اسفنج یا حوله، فقط به لکه ها فشار وارد می کنیم، بدون ساییدن روی فرش.

نکته:

برای تمیز کردن لکه های ادرار، یک پیمانه از آب را با یک پیمانه سرکه جایگزین کنید.

هشدار:

برای لکه های روغنی مثل سس سالاد، سس مایونز یا کره و همچنین جوهر، از آب صابون استفاده نکنید. در مورد لکه های جوهری، با یک سایش مختصر آن را تر کنید، و یا کمی الکل روی آن اسپری کنید و کمی فشار وارد کنید تا رنگ لکه به حوله کاغذی منتقل شود. در این موارد می توان از لکه بر های شیمیایی استفاده کرد که در این صورت فرش باید به طور کامل شسته شود.

مرحله سوم:

اگر لکه از بین رفته است. فراموش نکنید که مواد تمیزکننده را از روی فرش شسته و آن را خشک کنید. برای این کار یک حوله مرطوب شده با آب و تمیز را روی آن نقطه یا لکه قرار دهید، سپس از یک حوله خشک استفاده کنید تا خیسی و آب باقیمانده را بیرون بکشید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که هیچ اثری از مواد تمیزکننده روی فرش باقی نمانده باشد. زیرا که باقیمانده صابون می تواند گرد و غبار را به خود جذب کند، و در آینده لکه های جدید ایجاد کند، و یا باعث تغییر رنگ فرش شود.

مرحله چهارم:

اما اگر لکه باقی مانده بود. آب اکسیژنه 3% را امتحان کنید. از آنجا که آب اکسیژنه یک سفید کننده است. قبل از استفاده از آن روی سطح فرش، در یک نقطه که در دید رس نیست، مقداری از آن را امتحان کنید.

آب اکسیژنه را روی لکه قرار داده و اجازه می دهیم به مدت 30 دقیقه بماند. سپس آن را با حوله پاک می کنیم. این کار را تکرار می کنیم تا زمانی که لکه از بین برود.

نکته مهم:

اگر فرش شما با رنگ های روشن بافته شده، می توانید برای تمیز کردن فرش، مراحل 2 و 4 را با هم ترکیب کنید. به این ترتیب که چند قطره مایه ظرفشویی را مستقیما با آب اکسیژنه رقیق کنید. و آن ها را با هم استفاده کنید. این دو با هم یکی از بهترین لکه برها را می سازند. بهتر است این ترکیب را بلافاصله استفاده کنید، و برای استفاده در آینده نگه ندارید.

مرحله پنجم:

وقتی فرش کاملا خشک شد، جوش شیرین معطر شده را روی آن بپاشید. این کار به از بین بردن بو های باقیمانده کمک می کند. اجازه دهید جوش شیرین یک شب روی فرش بماند، و سپس آن را جارو برقی کنید. فراموش نکنید که جوش شیرین را روی فرش مرطوب نریزید، زیرا که جوش شیرین بعد از مرطوب شدن چسبناک شده و به سختی پاک می شود.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *