تریکو بافی یکی از جذاب ترین هنرهای دستی است که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در بافت تریکو با اینکه از کامواهای ضخیم استفاده می شود اما چون با ظرافت در هم تنیده می شود، زیبایی خاصی دارد. یکی از دلایل پر طرفدار بودن تریکو بافی این است که چون بافت های ضخیمی دارد سریع تر بالا می آید. از تریکو برای بافت انواع ست کیف و پاپوش، کریر نوزاد، فرشینه یا پادری و … استفاده می شود. تریکو به دلیل ضخامت نخ ها، مقاومت بالایی هم دارد.

آموزش تریکو بافی و کاربرد آن

خانم ها از هر فرصتی استفاده می کنند تا هنر دست خود را به رخ بکشند. در میان دست آوردهای هنری مختلف، ترکوبافی طرفداران زیادی دارد. بافت با کاموا تریکو درست همانند بافت های کاموا زیبا است اما ضخامت آن سبب استحکام بیشتر آن نسبت به کاموا می شود. اگر به تریکو بافی علاقه دارید، در این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با این هنر دست، آموزش تریکو بافی را نیز فراگیرید.

تریکو بافی چیست؟

همان طور که در ابتدا گفته شد، بافتنی های تریکو، به وسیله کامواهای مخصوص بافته می شوند و دارای وزن زیادی هستند. ضخامت این بافتنی ها، آن ها را در عین ظرافت، مقاوم کرده و می توان کاربردهای مختلفی را از آن ها شاهد بود.
یکی از جذابیت های تریکو بافی، سرعت بالای اتمام کار به دلیل ضخیم بودنشان است. خوب است بدانید که بعد از آموزش تریکو بافی می توانید وسایل مختلفی بسازید؛ این هنر برای تهیه سبد، فرشینه، کریر نوزاد، ملحفه، پاف و … کاربرد دارد.

کاربرد تریکو بافی چیست؟

همان طور که گفتیم، تریکو بافی کاربردهای متفاوتی دارد و شما می توانید با کامواهای مخصوص این کار، دست به ساخت چیزهای مختلفی بزنید. تقریبا هرچیزی را که با کاموا می توانستید ببافید را با کامواهای تریکو می توانید ببافید؛ این دیگر به شما بستگی دارد که چه می خواهید. هدبند، کریر، سبد خواب حیوانات، شال گردن، روتختی و … همگی از مواردی است که می توانید با کاموا تریکو بسازید.

وسایل مورد نیاز برای تریکو بافی

برای آنکه بتوانید چیزی را با نخ های تریکو ببافید، به این لوازم ها نیاز دارید:

قلاب مخصوص تریکو بافی که سایز قلاب ها می تواند مختلف باشد. برای شروع سایزهای 5 و 7 مناسب خواهد بود.
نخ تریکو به آن رنگی که دوست دارید.

توجه داشته باشید که نخ های تریکو بافی در رنگ های مختلفی وجود دارند که شما می توانید درست همانند کاموا، هر رنگی را که دوست دارید انتخاب نمایید. ضمنا لازم به ذکر است که این نخ ها ضخامت های گوناگونی دارند که باز بسته به چیزی که می خواهید ببافید، می توانید ضخامت نخ مورد نظرتان را انتخاب نمایید. مسلما هرچه نخ کاموای تریکو شما ضخیم تر باشد، شما بافت های جذاب تر و درشت تری را ایجاد خواهید نمود.

نکته مهم در آموزش تریکو بافی ؛ ویژگی های نخ تریکو بافی باکیفیت

همان طور که می دانید، مانند هرنخ کاموای دیگری، نخ تریکو بافی در کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارند که توسط تولید کننده های متفاوتی به بازار عرضه می شوند. برخی از این نخ های تریکو بافی نخی هستند یه گونه ای که تحت هیچ شرایطی کش نمی آیند، در حالی که برخی دیگر خاصیت کشسانی زیادی دارند. از سوی دیگر برخی دیگر ضخامت کمی دارند و برخی دیگر نازک تر هستند، این ویژگی ها به شما امکان می دهد تا نخی را انتخاب کنید که به آنچه قصد بافت آن را دارید، برسید.
نخ های تریکو بافی باکیفیت، بافتی یکنواخت داشته و کش می آیند در حالی که بسیار لطیف هستند. نخ های باکیفیت، پس از کشیده و رها شدن به سایز اولیه خود باز می گردند، در حالی که نخ های بی کیفیت، بعد از کش آمدن، نازک شده و دیگر به طول ابتدایی خود باز نمی گردند. نخ های بی کیفیت زبر هستند و در نهایت نمی توانید نمونه های دست ساز جذابی با این نخ ها ایجاد کنید.

از کجا نخ تریکو بافی بخریم؟

برای آنکه بخواهید از هنر دست خود به وسیله تریکو بافی استفاده کنید، می بایست وسایل مورد نیاز این کار را خریداری نمایید. به این منظور شما می توانید همانند خرید کاموا، به مغازه های خرازی مراجعه کنید و خرید خود را صورت دهید. اما امروز دیگر کار شما آسان شده است و شما می توانید بدون هیچ مشکلی به صورت آنلاین، وسایل مورد نیاز تریکو بافی اعم از نخ و قلاب را خریداری کنید.

کدام کاموای تریکو بهتر است؛ ایرانی یا خارجی؟

یکی از سوال هایی که ممکن است در ابتدا امر به ذهن شما خطور کند، این است که کاموای تریکو ایرانی بخرید یا خارجی؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم، با توجه به آنچه که از ویژگی های نخ های باکیفیت به شما گفتیم، خارجی یا ایرانی بودن یه نخ، دال بر کیفیت آن نخواهد بود. در واقع شما می توانید ویژگی های خوب را در هر یک از برندهای ایرانی و یا خارجی کامواهای تریکو بیابید. همچنین خوب است بدانید که در نمونه های ایرانی شما می توانید نخ های بسیار باکیفیتی را بیابید که اتفاقا مواردی مشابهی در نخ های خارجی ندارند. همچنین امروز با افزایش قیمت دلار، شما می توانید برای کاهش هزینه های تریکو بافی خود، حتما به سراغ نخ های باکیفیت ایرانی بروید که ضمن کمک به چرخه اقتصاد داخلی، نخی باکیفیت خوب و قیمت مناسب خریداری نمایید.

آموزش تریکو بافی

حال که با مقدمات و وسایل مورد نیاز برای تریکو بافی آشنا شدید، خوب است تا مقدمات آموزش تریکو بافی را نیز فراگیرید:

 1. نقشه خوانی یاد بگیرید
  شاید برایتان جالب باشد، اما باید بدانید که یکی از ابتدایی ترین موضوعاتی که در آموزش تریکو بافی مطرح است، نقشه خوانی است. در واقع خوب است پیش از شروع به کار، کمی روی این موضوع کار کنید و نقشه خوانی فراگیرید. با این کار می توانید هر طرحی که به نظرتان جذاب آمد را به صورت نقشه در ذهن خود تداعی کرده و سپس آن را اجرا کنید.
 2. کمی قلاب بافی بلد باشید
  برخی از افراد بر این باورند که برای تریکو بافی، لازم است تا شما قلاب بافی بلد باشید. در این باره باید بگوییم که شما از اصول قلاب بافی، گره ها، پایه ها و حلقه ها را بدانید کافی است.
 3. کفی ها را بیاموزید
  یکی دیگر از موضوعاتی که در آموزش تریکو بافی مطرح است، کفی ها هستند. برای ساخت سبدها که یکی از محبوب ترین مواردی است که به وسیله تریکو تولید می شود، حتما به کفی نیاز دارید. شما می توانید کفی ها را خود بسازید و یا اینکه به راحتی آن ها را از مغازه ها خریداری نمایید. کفی ها در شکل های مختلف مربعی، مستطیلی، بیضی، دایره و قلب در بازار موجود هستند که شما می توانید بسته به آنچه که مد نظر دارید، یکی را خریداری نمایید. این کفی ها هر کدام خصوصیات و ویژگی های مختلفی در بافت هستند اما خوب است بدانید که عمده تفاوت آن ها در بافت رج اول است. البته لازم به ذکر است که هر یک از این کفی ها، نقشه مخصوصی برای بافت دارند که باید آن ها را بدانید.
  از آن جایی که بافت سبد، به آموزش اصولی تریکو بافی کمک می کند، خوب است تا با نکات مهم در بافت سبد تریکویی آشنا شوید:
  برای شروع کفی مورد نظر خود را برداشته و پایه زدن را آغاز کنید. یکی از رایج ترین انواع پایه زدن، پایه کوتاه است. برای این کار می بایست از قلاب نیز کمک بگیرید. نخ را زیر سوراخ پایه نگهدارید و آن به کمک قلاب از بالای سوراخ به صورت زنجیر بیرون بکشید. در واقع شما باید همانند بافت با کاموا، یک زنجیره در پایه زدن ایجاد کنید.
  توجه داشته باشید که حالت هر رجی که می بافید باید حفظ شود، در واقع شما باید در بافت رج های یک شکل تمام هنر و سلیقه خود را به خرج دهید.
  نکته بعدی در آموزش تریکو بافی در رج اول، این است که شما برای بافت رج اول و دوم باید از قلاب شماره 5 استفاده نمایید، در حالی که برای بافت رج های بعدی، می توانید از قلاب های شماره 7، 8 و 9 نیز استفاده کنید.
  توجه داشته باشید که در کفی بافی مستطیلی و مربعی می بایست دورتا دور کف را پایه کوتاه بزنید اما گوشه های کار می بایست سه پایه داشته باشد.

نقطه اتصال در آموزش تریکو بافی

هنگامی که به پایان بافت رج آخر رسیدید، می بایست رج اول را به رج آخر وصل کنید که به آن نقطه اتصال می گویند. توجه داشته باشید که نقطه اتصال در تریکو بافی بسیار مهم است و شما باید آن را با دقت زیادی انجام دهید، در غیر این صورت، بافت شما به طور کامل تا آخر اشتباه پیش می رود.
دو نوع اتصال وجود دارد: اتصال مخفی و اتصال خطی. در اتصال مخفی نباید پایه کوتاه دانه آخر را به طور کامل انجام دهید. در واقع می بایست قلاب را داخل سوراخ قبل از دانه اول بافت ببرید و نخ را بیرون بکشید اما بدون انجام کامل پایه کوتاه، دوباره قلاب را داخل زجیره دانه اول می کنید و نخ را بیرون می آورید و سپس پایه دانه آخری را کامل می زنید. درواقع در این روش همزمان هم اتصال انجام می دهید و هم دانه آخر را می بافید.
اما روش دیگری در اتصال وجود دارد و آن هم اتصال خطی است. در این روش بعد از زدن تمامی پایه ها، برای اتصال رج اول و رج آخر، نخ را از زیر زنجیره اول، نخ را وارد کرده و آن را از داخل نخی که روی قلاب است، رد می کنید.

سخن پایانی

شما با یادگیری تریکو بافی می توانید ضمن ایجاد خلاقیت و پیاده سازی ذوق و هنر خود، درآمدزایی نیز داشته باشید. بسیاری از افراد هستند که وسایل بافته شده با نخ های تریکو را دوست دارند، اما به دلیل کمبود وقت، نمی توانند خودشان دست به کار شوند؛ لذا می توانند مشتریان خوبی برای ساخته های دست شما باشند.