رژیم غذایی Whole30 تنها یک برنامه غذایی نیست و نمی توانیم آن را تنها دستورالعملی برای کاهش وزن تلقی کنیم. این رژیم برای آن طراحی شده است که شکل زندگی شما را به طور کلی تغییر داده و به آن سمت و سویی توأم با متعادل سازی هورمون ها، بهبود گوارش و هضم، افزایش سطح ایمنی و بالا بردن انرژی روزانه ببخشد.

تئوری پشت این رژیم غذایی به طوری برنامه ریزی شده است که تمامی مسائل مربوط به سلامت جسمی و روحی، اعم از آکنه تا افسردگی و انواع آلرژی ها را بهبود دهد. شما نمی توانید غذاهای مضر برای سلامتی خود را به درستی شناسایی کنید، اما این رژیم می گوید که الکل، شکر، غلات، لبنیات و تمامی حبوبات را برای 30 روز، به صورت کامل کنار بگذارید. در روز 31ام، تغییر را به خوبی احساس خواهید کرد. جالب است که پس از این 30 روز و بازگشت به عادات غذایی سابق خود، بدنتان واکنش نشان داده و تمایل به ادامه رژیم یا حداقل ماندن در خط آن دارد.

رتبه رژیم غذایی Whole30 در رده بندی U.S.News

رتبه رژیم غذایی Whole30 در رده بندی U.S.News، معادل 38 است. دیگر رتبه های این رژیم را در ادامه می بینیم:

رتبه در میان رژیم های غذایی: معادل 38
رتبه در میان رژیم های غذایی کاهش وزن: معادل 36
رتبه در میان رژیم های غذایی تجاری: معادل 12
رتبه در میان رژیم های غذایی مناسب دیابت: معادل 40
رتبه در میان رژیم های غذایی تغذیه سالم: معادل 37
رتبه در میان رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: معادل 26
رتبه در میان رژیم های غذایی قلب سالم: معادل 39
رتبه در میان ساده ترین رژیم های غذایی: معادل 37

رژیم غذایی Whole30

معرفی رژیم غذایی Whole30

رژیم غذایی Whole30 تنها در 30 روز انجام می پذیرد، اما این 30 روز بسیار سخت و با محدودیت زیاد، پیش می رود. باید مقادیر زیادی سبزیجات میل کرده و از چیزهایی مانند شکر، غلات و لبنیات دوری کنید. هیچ راهی برای تقلب کردن وجود ندارد، حتی یک آدامس یا یک لیوان شیر در قهوه شما نیز قواعد رژیم را برهم زده و باید به روز نخست این رژیم 30 روزه بازگردید.

اما خبر خوب این است که نیازی به شمردن کالری های دریافتی نبوده و قرار نیست مرتبا خود را وزن کرده و دور کمرتان را اندازه گیری کنید.

اگر عادت به خوردن غذاهای آماده یا سفارش دادن غذا از رستوران دارید، در این 30 روز باید به سراغ آشپزخانه رفته  و آستین ها را برای آشپزی کردن مطابق با رژیم غذایی بالا بزنید. خوشبختانه منابع زیادی برای دستور آشپزی ها مرتبط با این رژیم وجود دارد.

هزینه رژیم غذایی Whole30 چقدر است؟

خرید سبزیجات و میوه های ارگانیک در این رژیم غذایی، هزینه بردار هستند. البته در نظر داشته باشید که این رژیم تنها 30 روز به درازا کشیده و هزینه ها در این 30 روز جای خواهند داشت.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی هورمون سوپرشارژ

رژیم غذایی Whole30

آیا Whole30 به کاهش وزن کمک می کند؟

اگر چه هیچ تحقیق مستقلی درباره این رژیم غذایی صورت نگرفته است، اما کارشناسان معتقد هستند که برنامه غذایی این چنینی با حذف گروه های غذایی خاص، به حتم به کاهش وزن منجر خواهد شد. طبق یک نظرسنجی که بین 1600 شرکت کننده صورت گرفت، بیشتر افراد 6 تا 15 پوند کاهش وزن از خود نشان دادند. البته کارشناسان از این جهت ابراز نگرانی می کنند که رژیم های سخت و محدودکننده ای مانند این، کاهش وزن پایدار نداشته و پس از اتمام دوره رژیم، شرکت کنندگان بازگشت بدتری به افزایش وزن داشته باشند.

مطالعه ای در سال 2015 میلادی صورت گرفته و در مجله ی Cell Metabolism به چاپ رسید. در این مطالعه رژیم های غذایی با سطح کربوهیدرات پایین و سطح چربی پایین روی 19 مرد و زن دارای اضافه وزن، انجام شد. در حالی که افراد پیرو رژیم غذایی کم کالری کمی بیشتر کاهش وزن داشتند، افراد پیرو رژیم غذایی کم چربی، چربی بیشتری از دست دادند. مطالعه دیگری در سال 2014 میلادی بین 148 فرد دارای اضافه وزن، نشان داد که در طول یک سال، آن هایی که از رژیم کم کربوهیدرات پیروی می کردند، کاهش وزن بیشتری نسبت به آن هایی که پیرو رژیم کم چربی بودند، برجای گذاشتند.

رژیم غذایی Whole30

میزان سهولت رژیم Whole30

به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی Whole30 به هیچ وجه برای افراد تنبل و کم اراده، قابل قبول و مناسب نیست. برای به ثمر رساندن این رژیم که در طول 30 روز انجام می پذیرد، باید اراده ای قوی و توانی زیاد داشت.

بدون برنامه ریزی دقیق و یک سیستم پشتیبانی قوی و تعهد بالا؛ در این رژیم ناموفق بوده و به روز نخست آن عودت داده خواهید شد. باید گفت که این رژیم برای آن هایی که به دنبال یک برنامه غذایی قوی و کاملا موثر در زمانی کوتاه هستند، کاربرد خواهد داشت.

شما می توانید از کتاب مرجع “The Whole30: The 30-day Guide to Total Health and Food Freedom” برای به دست آوردن دستورالعمل های غذایی متنوع برای صبحانه، ناهار و شام و حتی میهمانی های خود استفاده کنید.

همین طور هشتگ #whole30 را در شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام و توییتر دنبال کرده و به اطلاعات قابل توجهی در این خصوص دست یابید.

غذا خوردن رستورانی نیز با این رژیم ممکن است، اما باید پیشتر منوی رستوران مورد نظر خود را از نظر تطابق با رژیم چک کرده باشید.

در صورتی که برنامه ریزی درستی در خرید کردن مواد غذایی اولیه و تهیه و آماده سازی آن ها داشته باشید، این رژیم می تواند در وقت و زمان شما نیز صرفه جویی به وجود آورد. راهنمایی های آنلاین در این زمینه بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

در این رژیم، به ویژه در دو هفته اول احساس گرسنگی را تجربه خواهید کرد و نمی توانیم قول بدهیم که سیری کامل داشته باشید. اما از زمانی که پروتئین ها و فیبر به رژیم اضافه می شوند، مشکل گرسنگی برطرف شده و احساس بهتری خواهید داشت. (البته در صورتی که احساس گرسنگی زیادی داشته باشید، می توانید تنقلات و اسنک ها را به تمام 30 روز برنامه غذایی خود اضافه نمایید و این امکان برای پیروان رژیم در نظر گرفته شده است.)

اگر چه در این رژیم سس ها جایگاهی ندارند، اما می توانید از سبزیجات و ادویه ها برای خوشمزه کردن وعده های غذایی خود بهره مند شوید و باز تنها مسئول طعم غذا، خود شما هستید.

رژیم غذایی Whole30

میزان ورزش لازم در رژیم غذایی Whole30

بنیان گذاران این رژیم ورزش هایی چون پیاده روی و دوچرخه سواری را توصیه می کنند و آن ها را برای سلامتی و حفظ تناسب اندام ضروری می دانند. اما ورزش کردن جزئی قطعی از این رژیم نیست و برنامه دقیقی برای آن وجود ندارد. البته این رژیم توصیه هایی برای تغذیه قبل و بعد از تمرینات ورزشی را نیز در خود جای داده است.

منبع: health.usnews

Total
0
Shares

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *