هر آنچه لازم است راجع به یائسگی زنان بدانیم

یائسگی فرایندی است که طی آن قدرت باروری زن پایان یافته و نقطه پایانی برای قاعده گیهایش محسوب می شود. نشانه های یائسه شدن ممکن است از سالهای قبل آن،خود را نشان دهند . این نشانه ها از زنی به زن دیگر متفاوت است و ممکن است در بدن هر زن به شکلی خاص بروز کند. این نشانه ها می تواند شامل تغییرات خلق و خو،گرگرفتگی و تحولات شناختی باشد. کاهش قابل توجه استروژن در بدن هم در زمان یائسگی نمایان می شود. اگرچه یائسگی،بیماری یا اختلال محسوب نمی شود اما تغییرات عمیق و پچیده ای در بدن زنان ایجاد می کند.

قاعد گی های نامنظم

تغییراتی که در الگوهای همیشگی قاعد گی مانند مدت زمان بین دو پریود رخ می دهد می تواند خبر از نزدیک شدن به یائسگی بدهد. مثلادر این دوران،برخی زنان هر د و یا سه هفته یکبار قاعد گی را تجربه می کنند یا هر چند ماه یکبار.

کاهش باروری

3 تا 5 سال پیش از تجربه یائسگی،بدن زن وارد فازی می شود که او را به سمت یائسگی هدایت می کند و در این دوره ترشح هورمون استروژن به شکل قابل توجهی در بدنش کم می شود که به این ترتیب شانس باروری در زنان کاهش می یابد.

خشکی واژن

خشک شدن واژن،احساس خارش یا ناراحتی در اندام جنسی زن،از نشانه های بدن به هنگام نزدیک شدن به تجربه یائسگی می باشد. در اثر این عوامل،برخی زنان در این دوران برای برقراری رابطه جنسی درد می کشند. این عارضه که از آن با نام آتروفی واژن یاد می شود به دلیل کاهش ترشح استروژن در بدن رخ می دهد. کاهش استروژن،بافت واژن را نازک و منقبض می کند و درنتیجه نرمی آن از بین رفته و در طول رابطه جنسی مشکل ساز می شود.

گرگرفتگی

گرگرفتگی،احساس گرما در بخش بالای بدن می باشد طوریکه از صورت شروع شده،به سمت گردن و قفسه سینه کشیده شده و بالا و پایین می رود. گرگرفتگی معمولا در طول اولین سال پس از آخرین دوره قاعدگی،در بدن زن اتفاق می افتد.

 

خواب آشفته

برای زنان یائسه،خواب شبانه همراه می شود با تنش.گاهی گرگرفتگی های شبانه و بی خوابی های پی در پی. می توان گفت در دوران یائسگی،تجربه خواب راحت برای زنان با سختیهای زیاد همراه است.

مشکلات مجاری ادراری

عفونت های مجاری ادراری ،التهاب مثانه و تکرر ادرار،از جمله مشکلاتی است که زنان یائسه را درگیر می کند.

تغییرات خلقی

در طول دوران یائسگی،زنان با افسردگی و خلق ناراحت دست و پنجه نرم می کنند. تغییرات هورمونی که در بدن آنها رخ می دهد موجب نوسانات روحی در آنها می شود. در بسیاری مواقع این نوسانات خلقی دست در دست اختلالات خواب پیش می روند. در کنار این نوسانت،آنها کاهش میل جنسی را در خود احساس می کنند.

مشکلات یادگیری و تمرکز

یائسگی با مختل شدن فرایندهای شناختی در ذهن هم همراه می شود که می توان کاهش تمرکز را از این دست اختلالات شناختی دانست. برخی زنان در حافظه کوتاه مدت خود دچار مشکل می شوند و برخی دیگر برای تمرکز کردن های بلند مدت خود،ضعف احساس می کنند.

افزایش وزن بویژه در ناحیه شکم،ریزش مو و موهای شکننده هم از دیگر عوارض یائسگی به شمار می آیند . چنانچه راهکار مناسبی برای برخی از این عوارض مانند خشکی واژن در نظر کرفته نشود ،علائم حادتر هم می شوند.

یائسگی منجر به عوارض دیگری هم از این دست می شود:

بیماریهای قلبی

کاهش میزان استروژن در بدن زن،با افزایش احتمال بیماریهای قلبی در ارتباط است.

پوکی استخوان

امکان دارد در سالهای اولیه پس از تجربه یائسگی،زن با کاهش استحکام استخوان های بدن مواجه شود. کاهش تراکم استخوان ها سبب ساز پوکی استخوان می شود.

سرطان پستان

بعد از یائسه شدن،احتمال ابتلای زنان به سرطان سینه بیشتر می شود که انجام حرکات ورزشی این احتمال را کم می کند.

شناسایی زمان یائسگی

پزشک می تواند با توجه به سن زنان و سوالاتی که درباره زمان یائسگی اعضاء خانواده آنها مانند مادرانشان می پرسد و نیز علائم جسمانی آنها،زمان بروز یائسگی یا نزدیک شدن به آن را تشخیص دهد.

مدیریت شخصی دوران یائسگی

در بیشتر مواقع می توان بدون مداخلات دارویی،با بکار بستن راهکارهای زیر،عوارض و نشانه های یائسگی را کنترل کرد:

ورزش

از فواید بیشمار ورزش کردن،می توان در دوران یائسگی هم سود برد. انجام تمرینات ورزشی در این دوران احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داده،از اضافه وزن جلوگیری کرده به حفاظت و استحکام استخوان ها کمک می کند و خلق وخوی عمومی زنان را بهبود می بخشد.

تغذیه

برای کنترل عوارض جسمانی ناشی از یائسگی،حفظ رژیم غذایی سالم و متنوع مهم است. پژوهشگران بر این باورند که امگا 3 نشانه های افسردگی و تنش های روانی را کاهش می دهد. روغن ماهی سرشار از امگا 3 می باشد . مکمل های غذایی حاوی امگا 3 هم موجود هستند. زنان یائسه بایستی رژیم غذایی متعادلی از خوراکیهای زیر را دریافت کنند :

میوه و سبزیجات غلات چربی های اشباع نشده فیبر کربوهیدرات فراوری نشده مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D

راهکارهای روانشناختی

با آزمایشی که به روی عده ای زن یائسه صورت گرفت،مشخص شد که از طریق هیپنوتیزم می توان علائم گرگرفتگی را در آنها کاهش داد. تنفس های عمیق ، مراقبه و سایر روش های آرام سازی ذهن،می توانند اختلالات خواب را هم کم کنند. استرس،تشدید کننده آشفتگی های خواب و گرگرفتگی های شبانه است بنابراین با یادگیری و تمرین و تکرار ترفندهای آرام شدن،می توان به هرچه کمرنگ شدن این عوارض کمک کرد.

نکات تکمیل کننده در مدیریت شخصی دوران یائسگی

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید
مصرف غذاهای تند کافئین دار و مشروبات الکلی را به حداقل برسانید
از نظر جنسی فعال باشید تا از خشکی واژنتان پیشگیری شود
تا جاییکه می توانید از تجربه استرس به دور باشید و به حد کافی استراحت کنید
برای جلوگیری از گرگرفتگی های زمان خواب شبانه،دقت کنید که دمای اتاق خوابتان را به اندازه معتدل و مناسب نگه دارید.
برای تنظیم هرچه بهتر برنامه خواب و بیداری خود،سر ساعت مشخص بیدار شده و به خواب بروید.
سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا باعث تشدید علائم یائسگی در شما می شود.
وزن متناسب داشته باشید و آن را حفظ کنید
آب کافی بنوشید. با توجه به خشکی بدن که در طول دوران یائسگی به دلیل کاهش ترشح استروژن تجربه می شود نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب روزانه به زنان کمک می کند تا شرایط مساعدتری داشته باشند. نوشیدن آب کافی به حفظ وزن متناسب شما هم کمک می کند.
وعده های غذایی خود را حذف نکنید.زمانیکه در حال سپری کردن دوران یائسگی خود هستید مهم است که تغذیه سالم داشته باشید و بدنتان به حد کافی و بطور پیوسته مواد غذایی مورد نیازش را دریافت کند.زیرا گرسنه ماندن زنان یائسه را بیشتر درگیر عوارض نگه می دارد.
برای رسیدگی به خود زمان اختصاص دهید
مراقبت ویژه از خود و توجه به خواسته ها و رفع نیازهایی که در این دوران در خود احساس می کنید به شما کمک می کند که با حال بهتری از این دوران گذر کنید. به این منظور،عشق ورزی به خود را در اولویت قرار داده و به تفریح و سرگرمی های مورد علاقه خود مشغول شوید. نگرش خوشبینانه داشته باشید و تجربه یائسگی را همچون مرحله ای از مراحل زندگی خود در نظر بگیرید که گذراست و می تواند تحولات مثبتی هم برای شما داشته باشد. به سلامت جسم و روحتان بیش از پیش اهمیت دهید.
فعال بودن و توجه نشان دادن به عوارض یائسگی،به زنان کمک می کند که با کیفیت بهتری این دوران از زندگی خود را سپری کنند.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *