آیا در زمان هایی که انگیزه شما کم می شود، شرایط جوی آب و هوا نامساعد است و حجم برنامه هایتان فشرده می شود هم می توانید به ورزش کردن خود ادامه دهید ؟در واقع آنچه برای حفظ تناسب اندام  و سرزندگی در طول عمر نیاز داریم شروع به ورزش کردن نیست بلکه تداوم بخشیدن به ورزش کردنمان است. رهنمودهای پیشنهادی ما را دنبال بفرمایید تا در این زمینه موفق تر عمل کنید :

هدفمند ورزش کنید

هدفمند ورزش کنید نه اینکه فقط ورزش کنید

دلایلی که به خاطرشان ورزش می کنیم در ورزش کردن بلند مدت و مستمر ما بسیار موثر هستند. در بیشتر مواقع، جامعه شوق به ورزش کردن و حفظ تناسب اندام را بصورت کوتاه مدت دنبال می کند و افراد را به دلیل جذابیت های ظاهری به سمت ورزش و تناسب اندام سوق می دهد.

درحالی که شواهد حاکیست این دست از انگیزه های فردی برای پشتکار داشتن  در این مسیر کفایت نمی کنند. موفقیت بیشتر در دنبال کردن ورزش و اهمیت بخشیدن به تناسب اندام، با انگیزه های مکمل قویتری مانند کاهش استرس، افزایش انرژی بدن، آشنایی با افراد هم هدف دیگر و تشکیل پیوندهای اجتماعی، می تواند محقق شود.

در واقع تنها راه مطمئن برای با انگیزه باقی ماندن در این مسیر اینست که فواید حقیقی ورزش و تناسب اندام را که در زندگی روزانه و در بلند مدت با ارزش تلقی می شوند، به ورزش و تناسب اندام متصل کنیم.

ورزش کردن

ورزش را به آرامی، بخشی از زندگیتان کنید

بیشتر افراد زمانی که تصمیم به ورزش کردن و توجه به تناسب اندام خود می گیرند به سرعت رژیم غذایی خود را تغییر می دهند، شروع به انجام حرکات ورزشی کرده، مصرف سیگار و مشروبات الکلی را متوقف می کنند  و به دلیل همین سرعت عمل و فشرده کردن برنامه ها، پس از مدت کوتاهی خسته شده و بی انگیزه می شوند.

رسیدن به تناسب اندام ،زمانبر است. به همین دلیل شاید بهتر است با قدم های کوچک اما مستمر در این مسیر قرار گرفت تا خسته نشد و کم کم به پیمودن مسیر عادت کرد. بطور مثال برای شروع هفته ای دوبار ورزش کردن کافیست تا به مرور این مدت زمان را بیشتر کرد.

یا در ابتدا با پیاده روی و انجام حرکات ورزشی سبک شروع کنید و به تدریج شنا کردن، کوهنوردی، دویدن، دوچرخه سواری و حرکات سنگین ورزشی را اضافه کنید.

فقط به نیروی اراده خود تکیه نکنید

با این که برای انجام موفق کارها  نیاز دارید که به نیروی اراده خود تکیه کنید اما به این معنا نیست که اراده به تنهایی برای شما همه کار خواهد کرد.

در مورد عادت به ورزش کردن هم لازم است در کنار پرورش نیروی اراده و بکارگیری آن، به دلیل ورزش کردن خود و این که در ازای انجام حرکات ورزشی به دنبال رسیدن به چه هدفی هستید هم فکر کنید.

به احساساتی که پیش از ورزش کردن و بعد از انجام حرکات ورزشی پیدا می کنید و به فوایدی که با ورزش به خود هدیه می دهید فکر کنید .هر یک از این احساسات و تجربه های شیرین ورزش کردن و برخورداری از تناسب اندام را برای خود مرور کنید تا درکنار نیروی اراده به شما کمک کنند با انگیزه و مشتاق در مسیر ورزش و تناسب اندام باقی بمانید.

فعالیت های روزمره خود را به ورزش گره بزنید

می توان تمام فعالیت های روزمره را در راستای هدف ورزش کردن دنبال کرد بطور مثال برای رفتن به سرکار به جای استفاده از خودرو شخصی می توانید کل مسیر یا قسمتی از آن را پیاده روی کنید یا برای خرید کردن و انجام امور خارج از منزل، استفاده از دوچرخه را جایگزین ماشین کنید.

یا برای گسترش روابط اجتماعی خود به جای برپا کردن مداوم مهمانی و رستوران رفتن با دوستانتان ، با عضو شدن در مراکز ورزشی و باشگاه های مربوط، هم پیوند اجتماعی بیشتری داشته باشید هم خود را در معرض ورزش قرار دهید.

یا این که بودن در فضای سبز و طبیعت را بهانه ای قرار دهید تا در این فضاها پیاده روی کرده یا بدوید. به عبارتی با ترکیب کردن فعالیت های بدنی به همراه فعالیت های روزمره، تناسب اندام و سرزندگی را برای بلند مدت در خود شکل دهید.

مثال های ساده دیگر در این باره می تواند این باشد که به جای ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با همکارتان، تا اتاق او رفته و پیام یا کارتان را با او در میان گذارید یا این که به جای استفاده از آسانسور از پله ها بالا بروید .در واقع هر فعالیت بدنی را برای خود به شکل یک هدف  بر مبنای تحرک بدنی ،درآورید.

ورزش و تحرک بدنی را عادت زندگی خود کنید

بطور مثال زمانی که دویدن را آغاز می کنید در ابتدا باید حواستان باشد که سر زمانی که مشخص کرده اید کفش ورزشی خود را پا کنید، بطری آب خوردنتان را بردارید، مسیر مورد نظر را به یاد آورید و خود را در مسیر قرار دهید اما پس از مدتی تمام این عملکردهای شما به شکل خودکار صورت می گیرند.

به عبارتی برنامه ریزی و انجام مستمر دویدن، این فعالیت را در شما به شکل عادت در می آورد. فعالیت های بدنی مشابه و تحرک داشتن را به همین با تمرین و تکرار به شکل عادت درآورید.

ورزش را جزء اولویت برنامه های خود قرار دهید

اگر فرصت ورزش کردن ندارید تکلیفتان چیست ؟

برای افراد زیادی در زندگی پر مشغله امروزی، فراهم کردن فرصت برای ورزش، به راستی دغدغه محسوب می شود ولی آیا واقعا نمی توان برای ورزش کردن خود برنامه ریزی کرد ؟

آنچه بیش از هرچیز نیازش احساس می شود، طراحی یک برنامه روزانه با تعیین اولویت ها در زندگی است.اینکه برنامه ها یتان را مشخص کرده ،چگونگی پرداختن به آنها را بررسی و یادداشت کرده و در نهایت برای انجامشان آنها را اولویت بندی کنید.

در این میان ورزش کردن بایستی جزء اولویت های فهرست شما باشد تا از آن غافل نشوید . می توان گفت هرچه اهمیت پرداختن به موضوعی بیشتر باشد و اولویت شما باشد، موفق شدن در آن قویتر می شود.

برای موانع و پیشامدها برنامه داشته باشید

قطعا در طول زندگی مواقعی پیش خواهد آمد که بنا به دلایلی مانند بیماری، جراحت، بارداری ، زایمان و موارد مشابه، برای مدت زمانی پرداختن به فعالیت های ورزشی متوقف شود.

اما  مهم  اینست که به دنبال برنامه ریزی دقیقی باشیم تا به محض رهایی از این گونه موانع، ورزش خود را دنبال کنیم . بطور مثال در دوره بارداری می توان نرمش ها و ورزش های مناسب و مجاز این دوران را انجام داد و به محض زایمان با مشورت دکتر، زمان مناسب برای شروع به ورزش را تعیین کرده و برای زمان مشخص شده برنامه ریزی های لازم را انجام داد.

در واقع مهم اینست که خود را متعهد به ورزش کردن ، حفظ تناسب اندام و اهمیت دادن به سلامتیمان نگاه داریم تا هیچ چالشی، تاثیر ماندگار بر توقف فرایند مورد نظرمان نداشته باشد.

ورزش کردن

ورزش کردن را عشق ورزی به خود محسوب کنید برای حفظ تناسب اندام

هرچه انگیزه های درونی و بیرونی بیشتر و عمیق تری برای ورزش کردن داشته باشید درصد موفقیت شما در پرداختن به این عادت خوب در بلند مدت افزایش می یابد.

با توجه به فواید و اهمیت قابل توجه ورزش کردن، می توانید آن را همچون هدیه ای در نظر بگیرید که هر روز به خود تقدیم می کنید . همانطور که می دانید عشق ورزی به خود و دوست داشتن خود از سوی روانشناسان و رواندرمانگران بسیار توصیه می شود و ثابت شده که با دوست داشتن خود، بسیاری از گره های روانی و جسمانی را می توان باز کرد.

بنابراین با در نظر گرفتن ورزش به عنوان هدیه ای ارزشمند که هر روز به جسم خود تقدیم می کنیم، یاد می گیریم که دوست داشتن خود را هرچه بیشتر تمرین کنیم. در واقع می توان این رابطه را دوطرفه قلمداد کرد یعنی زمانی که خود را دوست بداریم هم،به دنبال این هستیم که به خود لذت ،سلامتی، شادابی و حال خوش را هدیه دهیم و ورزش می تواند یکی از بهترین انتخاب های ما در این زمینه باشد.

حتما مطالعه کنید:میان وعده برای کاهش وزن

 

Total
0
Shares
0 comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *