اگر تصمیم گرفته اید در این وقت از سال، سفری به دل طبیعت داشته و شبی را در چادر به صبح برسانید؛ بد نیست که با اصول و نکات اقامت در چادر آشنا شده و آن ها را به کار گیرید.

سپری کردن یک شبانه روز یا حتی بیشتر در چادر، جذابیت های خاص خود را دارد و تجربه ای منحصر به فرد به شمار می رود، اما برای راحت و ایمن گذراندن آن، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید.

در ادامه به این نکات می پردازیم.

شکل صحیح اقامت در چادر

چادر با جنس ضدآب

در هر وقت از سال، احتمال بارندگی وجود دارد. شما می توانید پیش از عزیمت، با چک کردن وضعیت آب و هوا از شرایط جوی مطمئن شوید، اما با این همه سابقه هواشناسی ها آن قدرها درخشان نیست و باز احتمال بارش وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود که حتما از چادر با جنس ضدآب استفاده کرده و خیال خود را برای همیشه از این بابت راحت سازید.
به یاد داشته باشید که حتما کف چادر نیز زیراندازی نایلونی و ضدآب پهن کنید که از نفوذ رطوبت خاک به کف چادر جلوگیری به عمل آورد.

نکات و اصول اقامت در چادر

محل نصب چادر

محل نصب چادر اهمیت زیادی دارد. هرگز چادر را در مسیر سراشیبی نصب نکنید و همین طور از قرار دادن آن در مسیر رفت و آمد خودداری نمایید. اگر منطقه ای که برای کمپینگ در نظر گرفته اید، به رودخانه ای نزدیک است؛ حتما محل نصب چادر خود را با فاصله منطقی از آن قرار دهید. همیشه این را در نظر داشته باشید که ممکن است به دلایل مختلف آب رودخانه طغیان کرده و ناگهان خود را در میان سیلاب بیابید.

به علاوه اگر به اندازه کافی آب آشامیدنی همراه خود ندارید، بهتر است محل چادر را نزدیک به آب آشامیدنی انتخاب کرده و استفاده از آن را برای خود و همراهانتان سهل سازید.

همچنین بخوانید: پیک نیک خانوادگی این تابستان را برنامه ریزی کنید.

وضعیت آب و هوا

اگر چه در این وقت از سال هوا گرم است و به نظر نمی رسد که نیازی به استفاده از رواندازهای گرمابخش باشد، اما در یک پیک نیک شبانه، باید همه چیز را پیش بینی کنید. بعید نیست که ناگهان بادی وزیدن گرفته و شرایط جوی معکوس شود. با این حساب لازم است که حتما پتو یا روانداز گرم همراه داشته باشید.

توجه داشته باشید که همراه داشتن یک کیسه خواب از هر گزینه دیگری بهتر بوده و تمام مشکلات را مرتفع می سازد.

نکات و اصول اقامت در چادر

ایمنی از اصول اقامت در چادر

حتما برای خواب زیپ های چادر را به خوبی ببندید و در ضمن این شب را هشیار بخوابید. اگر چه ذات کمپینگ با کمی ریسک نسبت به خطرات بیرونی همراه است؛ اما می توانید با هشیار خوابیدن و بسته نگاه داشتن چادر، ضریب ایمنی بالاتری فراهم کنید.

هرگز وسایل آتش زا در چادر نگاه نداشته و یا بدتر از آن هیچ چیزی با شعله داخل چادر روشن ننمایید. پخت و پز یا روشن کردن آتش به هر دلیلی باید با فاصله معنی داری از چادر انجام شود.

روشنایی داخل چادر هنگام شب نیز باید به وسیله چراغ های با منبع تغذیه باطری یا شارژی انجام شود.

نکات و اصول اقامت در چادر

همچنین به خاطر داشته باشید که برای اقامت در چادر، حتما از اسپری های ضدحشره و دورکننده حشره استفاده نمایید. با اسپری کردن این محلول به بدن خود، از نزدیک شدن حشرات جلوگیری کرده و می توانید با آسایش و آرامش شب را به صبح برسانید. در غیر این صورت علی رغم بسته نگاه داشتن درب چادر، ریسک گزیده شدن توسط حشرات و مشکلات بعدی آن، وجود خواهد داشت.

اگر اقامت شما در محلی است که احتمال نزدیک شدن مار وجود دارد، باید در اطراف چادر خود، به شکل یک دایره مقداری توتون بپاشید. توتون باعث فراری دادن مار شده و چادر محل اقامت شما در حاشیه امن نسبت به حضور این حیوان، قرار می گیرد.

نظافت چادر

برای آن که اقامت در چادر با راحتی و لذت همراه شود، باید حتما نظافت آن را لحظه به لحظه مورد نظر داشته باشید. در صورتی که بهم ریختگی در چادر بالا بگیرد، به سبب شکل محیط و وضعیت آن، تمیز کردن و نظافت مشکل خواهد شد. از این جهت هر چیزی را بلافاصله در جای خود گذاشته و هیچ ذره ای را روی کف چادر رها نکنید.

با رعایت نکات فوق و همراه داشتن لوازم ضروری در پیک نیک، می توانید اوقات خوش و فراموش نشدنی را در دل طبیعت و در چادر سپری کرده و کارت پستالی به روزهای خاص و شاد زندگی خود اضافه کنید.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *